Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

4.7/5 - (Ocen: 8)

Kalkulator OC
Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

Rzecznik Ubezpieczonych – kto to jest?

Rzecznik Ubezpieczonych (czy też Rzecznik Finansowy, gdyż nazwa uległa zmianie w 2015 roku) to urząd służący obywatelom, którzy walczą z nieuczciwym postępowaniem towarzystw ubezpieczeniowych, banków, instytucji kredytowych itp. Urząd Rzecznika Ubezpieczonych powstał w 1995 roku w odpowiedzi na głośne wówczas upadki kilku firm ubezpieczeniowych.
Urząd ten dzieli się na 4 działy:

 • Klienta Rynku Ubezpieczeniowo-Emerytalnego (WUE),

 • Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego (WBK),

 • Pozasądowego Rozwiązywania Sporów (WRS),

 • Administracyjno-Finansowego (WAF).

Sprawdź ceny OC i AC

kiedy zwrócić się do rzecznika osób ubezpieczonych?

Rzecznik Ubezpieczonych – kiedy możesz zwrócić się o pomoc?

Od 2019 roku funkcję Rzecznika Ubezpieczonych pełni dr hab. Mariusz Jerzy Golecki. W jakich sytuacjach możesz skorzystać z ochrony ubezpieczonych? Oto niektóre z nich:

 • odmowa wypłaty odszkodowania z OC przez ubezpieczyciela,

 • wypłata zaniżonego odszkodowania przez ubezpieczyciela,

 • rozwiązywanie kłopotliwej sytuacji „podwójnego ubezpieczenia”,

 • polubowne rozstrzyganie innych sporów między ubezpieczonym a ubezpieczycielem.

RZECZNIK UBEZPIECZONYCH – KONTAKT

Więcej informacji na temat pracy Rzecznika znajdziesz na stronie http://rf.gov.pl/kontakt. Możesz też zawsze skontaktować się z nim pod numerem telefonu: 22 333 73 28 lub napisać oficjalny wniosek o rozpatrzenie sprawy i wysłać go na poniższy adres:
Rzecznik Finansowy
Al. Jerozolimskie 87
02-001 Warszawa

Status wysłanego do Rzecznika Finansowego wniosku można sprawdzić pod numerami telefonu: 22 333 73 26 lub 22 333 73 27. Infolinie są otwarte w godzinach od 10 do 14.

W skład obowiązków wchodzi nie tylko rozpatrywanie indywidualnych spraw i wniosków, lecz również:

 • opiniowanie projektów aktów prawnych, które dotyczą sfery ubezpieczeń,

 • informowanie organów nadzoru o ewentualnych nieprawidłowościach,

 • występowanie z wnioskami o inicjatywę ustawodawczą,

 • prowadzenie akcji edukacyjnych na temat praw klienta.

co zrobić zanim skontaktujesz się z rzecznikiem ubezpieczonych

Czy Rzecznik Osób Ubezpieczonych naprawdę może Ci pomóc?

Zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle opłaca Ci się zwracać o pomoc do Rzecznika Ubezpieczeń? Odpowiedź na to pytanie nie może brzmieć inaczej niż: tak. Choć instytucja ta nie może całkowicie odrzucić krzywdzącej Cię decyzji ubezpieczyciela, jest w stanie ją dokładnie, fachowo zanalizować i w razie potrzeby zakwestionować – wraz z podaniem prawnej argumentacji. A taka opinia Rzecznika Praw Ubezpieczonych może już posłużyć za naprawdę dobry dowód w toczącym się postępowaniu. Pamiętaj też o tym, że Rzecznik ma prawo skierowania sprawy do innych organów – np. do Komisji Nadzoru Finansowego czy prokuratury. Może więc naprawdę przyspieszyć rozwiązanie Twojej sprawy.

UWAGA

Skarga do Rzecznika Ubezpieczonych musi być zawsze potwierdzona odwołaniem do decyzji towarzystwa ubezpieczeniowego. Dopiero jeśli ją otrzymasz, możesz zwrócić się do Rzecznika z prośbą o weryfikację zasadności skargi.

Porównaj oferty

Jak się okazuje, Polacy najczęściej korzystają z pomocy Rzecznika w sytuacji podwójnego ubezpieczenia OC. O tym, jak samodzielnie poradzić sobie w tej sytuacji, przeczytasz tutaj: Jak zrezygnować z OC w sytuacji podwójnego ubezpieczenia?

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (4)

 • klient
  - -

  Chciałbym się poskarżyć na firmę Compensa. Jest to firma ubezpieczająca samochody jak najtaniej.
  Miałem zdarzenie samochodowe. Drobna naprawa samochodu z OC sprawcy. Dodzwonić do firmy się nie mogłem. Szkody wypisać też nie mogłem bo był nieczytelny skan ubezpieczenia pojazdu sprawcy. Do wypełnienia formularza potrzeba typ i nr polisy sprawcy co udało mi się ustalić z wielkimi trudami.
  Dostałem na naprawę samochodu 3 dni oraz samochód zastępczy z firmy Quanta. Polakierowanie zderzaka i zmiany lampy zimą. Warsztat oznajmił mi że tydzień. I co teraz? UBER na swój koszt, przymusowy urlop.
  Samochód zastępczy musiałem oddać po pracy do centrali wypożyczalni ze względu na brak pracowników. Jechałem w korku przez pół Warszawy aby nie płacić za następny dzień.

  Niestety Rzecznik Finansowy to farsa, a Compensa nie ma zakładki skarg.

  • Przemysław Tryfon
   - -

   Dzień dobry, bardzo nam przykro z powodu zaistniałej sytuacji w jakiej Pan się znalazł. Jeżeli chciałby Pan złożyć reklamację w Towarzystwie Compensa, może Pan to zrobić za pomocą formularza kontaktowego, który znajduje się na stronie Towarzystwa w zakładce “Pomoc i kontakt”.

 • Grzegorz
  - -

  Chcial bym złożyć skargę na firmę ergo Hestia.Jakis czas temu miałem wypadek samochodowy w którym odniosłem obrażenia kręgosłupa na szczęście nie było złamania ale wcześniej chorowałem na kręgosłup dbałem o niego i leczyłem żeby służył mi jak najdłużej.Po wypadku ubezpieczyciel sprawcy Generali odpisal mi że nie ponosi odpowiedzialności za swojego klienta.To był dla mnie szok.Natomiast ubezpieczyciel auta które użytkowałem od kilku lati które ubezpieczałem zasłania się jakimiś tabelami które nie przewidują odszkodowania dla kierowcy który odniósł obrażenia z NNW.Agent u którego podpisywałem umowę ubezpieczenia nie poinformował mnie o takiej tabeli wygląda to tak jak by celowo wprowadzali klienta w błąd żeby uniknąć wypłaty odszkodowania.Na tą chwilę po wypadku mam umiarkowany stopień niepełnosprawności nie mogę podjąć pracy popadłem w długi za kredyty których nie mogę spłacać a ergo Hestia twierdzi że NNW przewiduję tylko zwrot kosztów lekow.Czy to jest uczciwe śmie w to wątpić. Proszę o pomoc bo nie wiem już jak mam zyc

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry, Bardzo nam przykro z zaistniałej sytuacji. W takiej sprawie należy skontaktować się bezpośrednio z Rzecznikiem Ubezpieczonych.

Więcej artykułów i porad
6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

6 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wykupisz ubezpieczenie NNW dziecka

Bezpieczeństwo dziecka jest dla odpowiedzialnych rodziców nadrzędną wartością. Gdy w wychowawca w szkole przedstawia ofertę ubezpieczenia, większość bez zastanowienia decyduje się na to świadczenie. Czy jednak na pewno ma się świadomość tego, za co się płaci? Przedstawiamy 5 […]

więcej
Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Prawo jazdy dla osoby niepełnosprawnej – warunki otrzymania i zasady

Będąc osobą niepełnosprawną i starając się o prawo jazdy, warto poznać zasady, na których można uzyskać prawo jazdy dla osób niepełnosprawnych. Określają je specjalistyczne przepisy. Ustalają one, na jakich warunkach osoba z określonym stopniem niepełnosprawności może uzyskać uprawnienia. […]

więcej
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej
5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie dla dziecka

Dzieci uwielbiają się bawić i są niezwykle żywiołowe. Niestety, czasem wystarczy chwila nieuwagi, by radosne psoty skończyły się nieszczęściem. Każdego dnia na Twoją pociechę czeka wiele niebezpieczeństw. Przedstawiamy 5 powodów, przez które warto zdecydować się na dodatkowe ubezpieczenie […]

więcej