Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

4.9/5 - (Ocen: 14)

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w razie wypadku czy stłuczki!

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o ubezpieczeniu OC

Zakres ochrony OC obejmuje wszystkie roszczenia osób trzecich względem osoby, która spowodowała kolizję. Co to oznacza w praktyce? Jeśli spowodujesz wypadek, w którym uszkodzisz samochód innej osoby, nie zapłacisz za jego naprawę z własnej kieszeni – wszystkie koszty zostaną pokryte z Twojej polisy OC. Tak samo wygląda to wtedy, gdy to Ty ucierpisz z winy innego uczestnika ruchu – masz prawo wymagać wypłaty odszkodowania z jego polisy OC.

Porównaj oferty

To właśnie dlatego ubezpieczenie OC jest uważane za najważniejsze dla właścicieli pojazdów mechanicznych, a jego posiadanie jest wymagane zgodnie z prawem. Za brak ważnego OC możesz zostać ukarany wysoką grzywną – nawet do… 4200 zł, jeśli jeździsz bez ubezpieczenia od 14 dni lub więcej. Nie ulega wątpliwości, że taka kara może się okazać wyjątkowo dotkliwa dla portfela – pamiętaj więc o tym, by kontrolować termin upłynięcia polisy i odnowić ją na czas.

CZY WIESZ, ŻE..?

Możesz samodzielnie sprawdzić, czy ubezpieczenie OC (Twoje lub sprawcy) jest ważne – i to w zaledwie kilka minut. Pozwoli Ci to na uniknięcie przykrego rozczarowania w sytuacji, gdy sprawca poda Ci nieprawidłowy numer polisy, a Ty nie będziesz w stanie ściągnąć z niego należnego odszkodowania. Z tego artykułu dowiesz się, jak to sprawdzić już na miejscu zdarzenia.

Kiedy możesz skorzystać z polis AC?

W odróżnieniu od OC, ubezpieczenie AC jest dobrowolne – możesz się w nie zaopatrzyć, jednak jego brak nie będzie karany żadną grzywną. Czy wobec tego warto je wykupić? Oczywiście – dzięki temu będziesz mógł liczyć na odszkodowanie dla siebie nawet wtedy, gdy:

  • sam spowodowałeś powstanie szkody w wypadku komunikacyjnym,

  • pojazd został uszkodzony przez warunki pogodowe – silny wiatr, grad czy też powódź,

  • samochód lub jakaś jego część zostały skradzione.

czym jest OC

Podobnie jak w przypadku OC, składka ubezpieczeniowa jest wyliczona w oparciu o wartość konkretnego samochodu. Co więcej, w tym przypadku zdecydowanie nie opłaca się zawyżać ani zaniżać tej kwoty, gdyż można na tym sporo stracić. Jeśli niedoubezpieczysz samochód, w razie wypadku otrzymasz znacznie niższe odszkodowanie niż powinieneś.

Nadubezpieczenie nie tylko będzie Cię dużo kosztować, lecz jednocześnie może spowodować, że stracisz jeszcze więcej, jeśli ubezpieczyciel uzna szkodą całkowitą. Dlaczego? W tej sytuacji zamiast pełne odszkodowania otrzymasz jedynie różnicę między sumą ubezpieczenia a wartością wraku – bez względu na to, czy uda Ci się sprzedać go za taką kwotę, jaką przyjęło towarzystwo ubezpieczeniowe. Więcej informacji na temat szkody całkowitej przygotowaliśmy dla Ciebie tutaj: Szkoda całkowita z OC i AC? Na co uważać?

WARTO WIEDZIEĆ

Alternatywę dla pełnego ubezpieczenia AC stanowi tzw. minicasco, czyli jego nieco uboższa wersja – nie obejmie więc wszystkich zdarzeń, w przypadku których standardowe autocasco zapewnia pełną ochronę. W tej sytuacji płacisz niższe składki, jednak otrzymasz też niższe odszkodowanie. Szukasz dobrego minicasco dla swojego samochodu? Zajrzyj do naszego rankingu!

W przypadku AC dużą rolę odgrywa również tzw. udział własny. Oznacza to stopień procentowy, o jaki zostanie pomniejszona kwota odszkodowania w razie zdarzenia ubezpieczeniowego. Wysokość wkładu własnego najczęściej możesz ustalić samodzielnie. Zastanawiasz się nad tym, czy w ogóle opłaca Ci się posiadanie ubezpieczenia, do którego później i tak musisz dopłacić? Nie zapominaj o tym, że wyższy wkład własny równa się niższej składce ubezpieczeniowej. Nie ulega wątpliwości, że w razie kolizji Twój portfel nieco ucierpi na tej opcji, ale za to zaoszczędzisz sporo na co dzień. W przypadku bezszkodowej jazdy może to być istotnym argumentem.

Ubezpieczenie assistance – kiedy Ci się przyda?

W ramach ubezpieczenia assistance będziesz mógł liczyć na pomoc ubezpieczyciela w sytuacji awaryjnej – dotyczy to zarówno naprawy samochodu, jak i porad prawnych, pomocy medycznej, udzielenia informacji, a nawet wypożyczenia samochodu zastępczego. W tym przypadku wszystko zależy tak naprawdę od wybranego pakietu – każde towarzystwo ubezpieczeniowe podchodzi do tej kwestii odmiennie.

Jedną z najważniejszych kwestii dotyczących pakietu assistance jest możliwość odholowania pojazdu w razie awarii na koszt ubezpieczyciela – z pewnością wiesz, jak droga może być taka usługa, jeśli nie obejmuje jej polisa. Zanim wybierzesz tę opcję, sprawdź jednak, na jakim dystansie możesz liczyć na darmowe holowanie – usługa ta jest zawsze ograniczona pewnym limitem kilometrów.

Ubezpieczenie assistance – kiedy Ci się przyda?

Istotne jest również to, w jaki sposób ubezpieczyciel zajmie się Tobą w czasie, gdy będziesz czekać na naprawę pojazdu. Niektóre pakiety pozostawią Cię bowiem samemu sobie, inne z kolei opłacą Ci nocleg i wyżywienie, a nawet załatwią samochód zastępczy, byś dotarł do celu na czas. Zapoznaj się z OWU, a dowiesz się, na co możesz liczyć.

Pakiet assistance może się różnić w zależności od tego, czy obejmuje tylko terytorium Polski czy też możesz korzystać z niego poza granicami kraju. Co warto wiedzieć o assistance na terenie Europy? Sprawdź w naszym artykule.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Czym jest ubezpieczenie NNW?

Ubezpieczenie NNW, czyli od następstw nieszczęśliwych wypadków, zapewni Ci wypłatę dodatkowego odszkodowania wtedy, gdy Ty lub Twoi pasażerowie doznacie urazów podczas wypadku komunikacyjnego, jazdy samochodem, postoju w czasie podróży samochodem, a nawet podczas wsiadania do auta lub wysiadania z niego. Za „urazy” objęte zakresem polisy uznaje się najczęściej:

  • trwałe uszkodzenie ciała,

  • uraz psychiczny,

  • śmierć osoby ubezpieczonej.

W ten sposób zyskasz środki na pokrycie kosztów leczenia oraz ewentualnej rehabilitacji po wypadku. Dokładna wysokość świadczenia zależy jednak od sumy ubezpieczenia znajdującej się w OWU polisy oraz od stopnia uszczerbku na zdrowiu. Przed podpisaniem umowy ubezpieczeniowej dobrze zapoznaj się z jej warunkami. Uważaj na takie punkty, jak:

  • osoby ubezpieczone – może to bowiem być sam kierowca, bez pasażerów podróżującym z nim samochodem,

  • NNW dla pasażerów – jeśli już pasażerowie są objęci ochroną w ramach polisy, powinni mieć szansę na takie samo odszkodowanie jak kierowca – w praktyce bywa jednak różnie,

  • procent sumy ubezpieczenia – jaką kwotę otrzymasz w przypadku ciężkiego uszczerbku na zdrowiu lub śmierci.

Sprawdź ceny OC i AC

Zanim zgłosić szkodę ubezpieczycielowi i zażądasz odszkodowania, upewnij się, że jesteś w stanie udowodnić, że do zdarzenia doszło w pojeździe lub jego otoczeniu. Jeśli bowiem ubezpieczyciel będzie mieć co do tego wątpliwości, nie wypłaci Ci świadczenia – NNW dodane do ubezpieczenia samochodu nie obowiązuje w przypadku urazów powstałych w domu czy też innym miejscu, jedynie w samochodzie.

Z pewnością jesteś świadomy tego, że wysokość składek za ubezpieczenie samochodu nie zależy jedynie od towarzystwa ubezpieczeniowego, lecz przede wszystkim od wartości Twojego pojazdu. O tym, jak wylicza się tę kwotę i na co uważać podczas jej ustalania, przeczytasz w naszym artykule: Jak określa się wartość samochodu? – porady dla kierowców.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę. Kupując polisę, warto znać […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Kiedy nie stracimy zniżki na AC – 5 sytuacji, które nie wpłyną na wysokość Twoich składek

Ubezpieczenia AC są coraz popularniejsze. Zapewniają bowiem właścicielom aut dodatkową ochronę i redukują stres związany z koniecznością poniesienia kosztów, gdy dojdzie do szkody. Oczywiście opłacalnym jest, by tych szkód nie było – wówczas kierowca otrzymuje zniżki za bezszkodową […]

więcej
7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

7 powodów, dla których warto zainwestować w ubezpieczenie AC!

Jednym z najczęściej kupowanych ubezpieczeń komunikacyjnych jest pakiet OC/AC. Takie połączenie gwarantuje zabezpieczenie nie tylko w razie wypadku, ale też gdy do szkody samochodu dojdzie w wyniku innych zdarzeń. Nie każdy jest przekonany do zakupu dodatkowych polis, ale […]

więcej