Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

5/5 - (Ocen: 3)

Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut i zaoszczędź na opłatach.

Ceny OC – kiedy mogą być niższe?

Cena OC nie zawsze będzie taka sama i nie zależy jedynie od firmy ubezpieczeniowej. Przede wszystkim koszt OC jest uwarunkowany:

  • Twoim wiekiem i stanem cywilnym,
  • doświadczeniem kierowcy, na które składa się czas posiadania prawa jazdy oraz historia wypadków,
  • stanem technicznym i parametrami samochodu.

Niższe ceny OC będą w kilku przypadkach, o których więcej możesz dowiedzieć się tutaj. Najistotniejszy jest wiek, bezpieczna jazda udowodniona jak najmniejszą liczbą dotychczasowych zdarzeń na drodze oraz stan i rodzaj samochodu.

tańsze oc z mniejszym silnikiem

Bardzo dużą zależność odnotowuje się na linii: pojemność silnika a OC. Im jest on większy, tym większe mogą okazać się składki wyliczone przez ubezpieczyciela. Aby sprawdzić, ile zapłacisz za różne opcje, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora OC i porównaj oferty.

Zależność opłaty OC od pojemności silnika

A TO CIEKAWE

Dlaczego ubezpieczyciele zdecydowali o tej zależności? Okazuje się, że statystycznie właściciele samochodów z silnikami o większej pojemności, są bardziej skłonni do szarżowania na drogach i powodowania szkód.

Sprawdź ceny OC i AC

Każdy właściciel samochodu będzie miał uzależnioną opłatę OC od pojemności silnika. Szczególnie jednak większymi składkami będą obciążeni w tej kwestii młodzi kierowcy. Im jesteś młodszy, tym więcej zapłacisz za większy silnik. Samochody z dużymi silnikami są zdolne osiągać większą prędkość, co stanowi potencjalne zagrożenie. Młodzi kierowcy, mając do dyspozycji takie auta, mają skłonności do brawurowej jazdy. Ubezpieczyciel zatem podnosi składki takim właścicielom samochodów dlatego, że liczy się z częstszą koniecznością wypłacania im odszkodowań.

Opłaty OC mogą zwiększyć się nawet dwukrotnie, gdy ta sama osoba będzie chciała ubezpieczyć samochód z silnikiem o pojemności do 1,0 i powyżej 3,0. Z każdą 0,5 litra cena wzrasta o około 100 zł. Dla porównania – za samochód z pojemnością silnika około 1,5 l możesz zapłacić 659 zł, a za 2,7 już około 950 zł.

jak zaoszczędzić na oc

Młody kierowca za samochód z silnikiem o pojemności 2,5 może zapłacić nawet aż 1960 zł! 300 zł mniej kosztować go będzie OC auta z silnikiem 1,0.

Niższe ceny OC ze względu na pojemność silnika – oszczędzaj

Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić na opłatach za ubezpieczenie komunikacyjne, jednym ze sposobów może być właśnie korzystanie z samochodu o silniku z mniejszą pojemnością. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie używanie takiego auta przez osobę młodą – bez żadnego doświadczenia. Kiedy już wyrobi sobie dobrą, bezkolizyjną historię prowadzenia samochodu, będzie mogła nawet bezstratnie przejść na pojazd z silnikiem o większej pojemności.

Porównaj oferty

Jeśli nie potrzebujesz samochodu z dużym silnikiem, warto mieć na uwadze zależność ceny OC od tego parametru i zaoszczędzić na corocznych opłatach.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Zniżki OC – ile czasu trwa zdobycie pełnych zniżek OC?

Składki polis komunikacyjnych bywają bardzo wysokie. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują jednak wybranym kierowcom korzystne upusty. Jakie trzeba spełnić warunki, by mniej płacić za ubezpieczenie samochodu? Wyjaśniamy czym są zniżki OC, a także jak i kiedy można je zdobyć! Dowiedz […]

więcej
Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu OC

Wybierając jakąkolwiek polisę, ważne, aby sprawdzić między innymi, jak działa suma gwarancyjna OC. Decyduje ona bezpośrednio o kwotach wypłacanych przez towarzystwo reasekuracji. To maksymalna kwota, do której firma ubezpieczeniowa jest odpowiedzialna za powstałą szkodę. Kupując polisę, warto znać […]

więcej
Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Auto na gaz a cena ubezpieczenia OC – analiza

Właściciele samochodów z instalacją LPG często chwalą sobie niskie koszty utrzymania pojazdu. Rzeczywiście – wydają o wiele mniej na paliwo w porównaniu z osobami jeżdżącymi autami na benzynę. Sporo mówi się jednak o tym, że polisy komunikacyjne dla […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu bez zniżek w OC?

Każdy kierowca musi wykupić obowiązkową polisę OC, więc warto sprawdzić również, ile kosztuje ubezpieczenie bez zniżek. Ma to duże znaczenie w kontekście zdecydowania się na takie produkty, które pomimo braku możliwości skorzystania ze specjalnych cen, będą w stanie […]

więcej