Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

5/5 - (Ocen: 3)

Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut i zaoszczędź na opłatach.

Ceny OC – kiedy mogą być niższe?

Cena OC nie zawsze będzie taka sama i nie zależy jedynie od firmy ubezpieczeniowej. Przede wszystkim koszt OC jest uwarunkowany:

  • Twoim wiekiem i stanem cywilnym,
  • doświadczeniem kierowcy, na które składa się czas posiadania prawa jazdy oraz historia wypadków,
  • stanem technicznym i parametrami samochodu.

Niższe ceny OC będą w kilku przypadkach, o których więcej możesz dowiedzieć się tutaj. Najistotniejszy jest wiek, bezpieczna jazda udowodniona jak najmniejszą liczbą dotychczasowych zdarzeń na drodze oraz stan i rodzaj samochodu.

tańsze oc z mniejszym silnikiem

Bardzo dużą zależność odnotowuje się na linii: pojemność silnika a OC. Im jest on większy, tym większe mogą okazać się składki wyliczone przez ubezpieczyciela. Aby sprawdzić, ile zapłacisz za różne opcje, skorzystaj ze specjalnego kalkulatora OC i porównaj oferty.

Zależność opłaty OC od pojemności silnika

A TO CIEKAWE

Dlaczego ubezpieczyciele zdecydowali o tej zależności? Okazuje się, że statystycznie właściciele samochodów z silnikami o większej pojemności, są bardziej skłonni do szarżowania na drogach i powodowania szkód.

Sprawdź ceny OC i AC

Każdy właściciel samochodu będzie miał uzależnioną opłatę OC od pojemności silnika. Szczególnie jednak większymi składkami będą obciążeni w tej kwestii młodzi kierowcy. Im jesteś młodszy, tym więcej zapłacisz za większy silnik. Samochody z dużymi silnikami są zdolne osiągać większą prędkość, co stanowi potencjalne zagrożenie. Młodzi kierowcy, mając do dyspozycji takie auta, mają skłonności do brawurowej jazdy. Ubezpieczyciel zatem podnosi składki takim właścicielom samochodów dlatego, że liczy się z częstszą koniecznością wypłacania im odszkodowań.

Opłaty OC mogą zwiększyć się nawet dwukrotnie, gdy ta sama osoba będzie chciała ubezpieczyć samochód z silnikiem o pojemności do 1,0 i powyżej 3,0. Z każdą 0,5 litra cena wzrasta o około 100 zł. Dla porównania – za samochód z pojemnością silnika około 1,5 l możesz zapłacić 659 zł, a za 2,7 już około 950 zł.

jak zaoszczędzić na oc

Młody kierowca za samochód z silnikiem o pojemności 2,5 może zapłacić nawet aż 1960 zł! 300 zł mniej kosztować go będzie OC auta z silnikiem 1,0.

Niższe ceny OC ze względu na pojemność silnika – oszczędzaj

Jeśli zatem chcesz zaoszczędzić na opłatach za ubezpieczenie komunikacyjne, jednym ze sposobów może być właśnie korzystanie z samochodu o silniku z mniejszą pojemnością. Szczególnie dobrym rozwiązaniem będzie używanie takiego auta przez osobę młodą – bez żadnego doświadczenia. Kiedy już wyrobi sobie dobrą, bezkolizyjną historię prowadzenia samochodu, będzie mogła nawet bezstratnie przejść na pojazd z silnikiem o większej pojemności.

Porównaj oferty

Jeśli nie potrzebujesz samochodu z dużym silnikiem, warto mieć na uwadze zależność ceny OC od tego parametru i zaoszczędzić na corocznych opłatach.

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Zadośćuczynienie z OC sprawcy – kiedy Ci przysługuje?

Po wypadku spowodowanym przez innego uczestnika ruchu, poszkodowanym przysługują odpowiednie kompensaty, wypłacane przez towarzystwo ubezpieczeniowe sprawcy. W jakich okolicznościach można liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe poza odszkodowaniem? Wyjaśniamy, kiedy otrzymuje się zadośćuczynienie z OC sprawcy! Polscy kierowcy muszą […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa ta gwarantuje pomoc w […]

więcej