Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – komu oraz za co grozi?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

W wyniku pewnych wykroczeń, kierowca może tymczasowo utracić uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. W jakich sytuacjach istnieje ryzyko takiej kary? Niedawno przepisy zostały zaostrzone. Wyjaśniamy, kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy w 2020 roku.

W ostatnich miesiącach wprowadzono zmiany do przepisów Kodeksu drogowego. Kierowcy muszą m.in. zapłacić wyższe kary, jeśli nie zapłacili składek za obowiązkowe ubezpieczenie OC. Wszystko to ma na celu zwiększyć bezpieczeństwo na polskich drogach. W związku z tymi zmianami łatwiej narazić się na ograniczenie uprawnień kierowcy. Dowiedz się, w jakich sytuacjach grozi Ci utrata prawa jazdy w 2020 roku!

Utrata prawa jazdy w 2020 roku – kiedy i na jaki czas można stracić uprawnienia?

Jedną ze zmian budzących najwięcej emocji jest utrata prawa jazdy za przekroczenie prędkości o ponad 50 km/h. Kierowca przyłapany na takim wykroczeniu musi zapłacić mandat w wysokości nawet 500 zł oraz oddać dokument staroście powiatowemu na okres trzech miesięcy. Dawniej przepis ten obowiązywał jedynie w terenie zabudowanym, ale od lipca 2020 roku będzie ważny na wszystkich drogach.

Podobną karę można otrzymać również w przypadku przewożenia większej liczby pasażerów, niż jest to dozwolone w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Wtedy należy zapłacić 100 zł mandatu za każdą nadmiarową osobę oraz otrzymuje się 1 punkt karny. Utrata prawa jazdy na 3 miesiące jest karą stosowaną, gdy przewozi się minimum trzech dodatkowych paserów.

Kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy na rok lub dłużej?

Kiedy możliwa jest utrata prawa jazdy na rok lub dłużej

Zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na minimum 1 rok (maksimum 10 lat) jest nakładany na kierowcę w przypadku popełnienia przestępstwa. Także prowadzenie samochodu pomimo zakazu (związanego z wykroczeniem) może zostać ukarane przedłużeniem zakazu i utratą prawa jazdy na czas od roku do nawet 3 lat.

Jednym z poważniejszych wykroczeń jest jazda pod wpływem alkoholu. Przy stężeniu od 0,2 do 0,5 promila można otrzymać zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat. Kierowcy ze stężeniem 0,5 promila lub więcej popełniają przestępstwo. Wtedy można odebrać im prawo jazdy nawet na 15 lat!

Surowe konsekwencje grożą także za ucieczkę z miejsca zdarzenia. W takich okolicznościach uprawnienia traci się na minimum 3 lata. Jeśli dodatkowo kierowca był pod wpływem alkoholu, już nigdy nie będzie mógł prowadzić pojazdów mechanicznych. Nie uzyska także żadnego wsparcia w ramach ubezpieczenia NNW ani OC.

Kiedy następuje utrata prawa jazdy za punkty karne?

Zatrzymanie dokumentu prawa jazdy następuje również po osiągnieciu limitu punktów karnych. Jest zależny od stażu kierowcy. Osoba które zdobyła swoje uprawnienia nie dawniej niż przed rokiem, może zebrać 20 punktów. Wtedy może odzyskać prawo jazdy po ponownym zdaniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego. Doświadczonych kierowców obowiązuje limit 24 punktów. Po jego przekroczeniu starosta przekazuje mu skierowanie na badanie psychologiczny oraz kurs reedukacyjny.

Jeśli istnieją podejrzenia co do złego stanu zdrowia kierowcy lub jego problemu z uzależnieniem od używek, może zostać także wysłany na badania lekarskie. W zależności od wyniku wszystkich testów, taka osoba może zostać dopuszczona do ponownego zdawania egzaminu na prawo jazdy. Cały ten proces wiąże się oczywiście z dodatkowymi opłatami. Należy także pamiętać o tym, że w tym okresie dalej trzeba opłacać składki np. za ubezpieczenie AC czy ubezpieczenie OC.

Co robić w sytuacji utraty prawa jazdy lub uprawnień do kierowania samochodem?

Co robić w sytuacji utraty prawa jazdy lub uprawnień do kierowania samochodem

W sytuacji, w której trzeba oddać prawo jazdy, nie wolno oczywiście absolutnie kierować pojazdami mechanicznymi. Po upływie trzech miesięcy można odebrać dokument z Wydziału Komunikacji w miejscu swojego zamieszkania. Jeśli zaś prawo jazdy zostało zatrzymane na czas dłuższy niż rok, należy ponownie podejść do egzaminu (i go zdać), by móc odebrać swój dokument.

Utrata prawa jazdy z pewnością będzie miała wpływ na wysokość składki za polisy komunikacyjne, ponieważ jest zdecydowanie niechlubnym elementem historii kierowcy. Po tym nieprzyjemnym doświadczeniu najrozsądniej jest znaleźć nową ofertę i postarać się wykupić możliwie najtańsze OC.

Jak znaleźć najlepsze ubezpieczenie po utracie prawa jazdy?

Po utracie prawa jazdy rekalkulacja stawki składek za polisy komunikacyjne z pewnością wypadnie mniej korzystnie. Możesz doznać szoku gdy dowiesz się, ile przyjdzie Ci zapłacić. Jeśli zależy Ci na dodatkowych świadczeniach i nie chcesz np. rezygnować z AC czy ubezpieczenia Assistance, poszukaj tańszej oferty. Wystarczy kilkanaście minut! Po wypełnieniu formularza na naszej stronie uzyskasz zestawienie najlepszych propozycji od znanych ubezpieczalni. Nasz kalkulator OC AC w mniej niż 30 sekund obliczy wysokość składek, dlatego od razu możesz wybrać najkorzystniejszą opcję!

Utrata prawa jazdy w 2020 roku jest bardziej prawdopodobna niż w ostatnich latach, dlatego trzeba być jeszcze uważniejszym na drodze. Każde potknięcie rzutuje na historię kierowcy i ma wpływ na wysokość składek za ubezpieczenia. Jeśli powinęła Ci się noga, a dotychczasowa oferta stała się zbyt droga, spróbuj znaleźć polisę w lepszej cenie!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Assistance krótkoterminowe – w jakich sytuacjach się przyda?

Czy assistance krótkoterminowe jest tym samym ubezpieczeniem, co mini assistance? Jeżeli nie – czym się różnią? W jakiej sytuacji warto wykupić assistance na 7 dni i na jakie aspekty zwrócić wówczas uwagę, by wybrać najkorzystniejszą ofertę? Przeczytaj artykuł […]

więcej
Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Czym jest ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenia komunikacyjne to rodzaj polis związanych z posiadaniem i użytkowaniem pojazdów. Ubezpieczenia obowiązkowe chronią Cię od odpowiedzialności cywilnej za spowodowane szkody. Dobrowolne – pomagają lepiej zabezpieczać Twój samochód np. od zdarzeń losowych czy następstw nieszczęśliwych wypadków.

więcej
Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Czym jest czasowe wyrejestrowanie pojazdu i kiedy z niego korzystać?

Zgodnie z polskim prawem, każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie OC. Przepis ten dotyczy nawet samochodów nieużywanych. Sposobem na uniknięcie niepotrzebnych opłat jest czasowe wycofanie pojazdu z ruchu. Wyjaśniamy, na czym to polega i kto może skorzystać […]

więcej
Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Na co zwrócić uwagę przy korzystaniu z usługi holowania?

Potrzebne Ci natychmiastowe holowanie samochodu? A może zamierzasz skorzystać z tej usługi w najbliższym czasie? Przeczytaj artykuł i dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, by wybrać najlepsze rozwiązanie. Holowanie auta może okazać się dość kosztowne, jednak mając świadomość […]

więcej