Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

4.9/5 - (Ocen: 18)

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, jak działa taka opcja i kiedy możesz liczyć na całkowitą wymianę uszkodzonej szyby!

Ubezpieczenie szyb samochodowych – wymiana czy naprawa?

To, czy szyba zostanie wymieniona czy naprawiona, zależy od skali problemu. Jeśli uszkodzeniem jest zaledwie rysa, ubezpieczyciel najpewniej zdecyduje się na jej naprawę – nie stanowi to bowiem dużej przeszkody w eksploatacji samochodu. Jeśli jednak masz do czynienia z pęknięciem, szyba musi zostać wymieniona. Brak naprawy tej usterki może spowodować, że samochód nie przejdzie kolejnego badania technicznego, dlatego wymiana szyby z ubezpieczenia jest najczęściej procedowana w takiej sytuacji.

CZY WIESZ, ŻE…

Uszkodzenie szyby samochodowej to usterka, która uniemożliwia eksploatację samochodu – jesteś więc zobowiązany do jej natychmiastowej naprawy. Jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej i policjant zauważy uszkodzenie szyby, ma prawo wystawić Ci mandat, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, który – w świetle prawa – stanowi zagrożenie i nie powinien poruszać się po drogach.

Pamiętaj jednak o tym, że podczas wymiany szyby samochodowej ubezpieczyciel najpewniej wykorzysta w tym celu zamiennik zamiast oryginalnej części. Od oryginału będzie się jednak różnić jedynie brakiem logo – pozostałe parametry techniczne będą do niego bardzo zbliżone. Istnieje jednak wyjątek od tej sytuacji. Jeśli dla danego modelu nie można dostać zamienników, ubezpieczyciel pokryje w pełni koszt wymiany szyby na oryginalną.

 

uszkodzenie szyby samochodowej

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu szyb

Najważniejszą kwestię w przypadku ubezpieczenia szyb samochodowych stanowią suma ubezpieczenia i udział własny. Czym są? Pierwsze z tych pojęć oznacza po prostu pułap cenowy, do którego ubezpieczyciel odpowiada za naprawienie szkody. Udział własny to z kolei nic innego jak koszty naprawy, które będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym są one ustalane dowolnie i nie ma żadnych odgórnych zasad, które regulowałyby tę kwestię. W przypadku najczęściej wybieranych ubezpieczycieli możesz liczyć na następujące warunki:

UbezpieczycielUdział własnySuma ubezpieczenia
You Can Drive0%3500 zł
Axa Direct10%, jeśli wymieniasz szybę czołową2000 zł
MTU20%, jeśli naprawa dotyczy szyby czołowej5000 zł
Warta30%, jeśli jest to Twoja druga lub kolejna szkoda2000 zł
Generali40%, jeśli to już druga lub kolejna szkoda6000 zł

Sprawdź ceny OC i AC

Jakich szkód nie pokrywa ubezpieczenie szyb samochodowych?

Wykupując ubezpieczenie auta z opcją ochrony szyb, musisz liczyć się z tym, że rozszerzenie to ma ściśle określony zakres obowiązywania. Naprawy jakich usterek nie pokryje?

  • uszkodzeń tylnej szyby, która stanowi integralną część dachu,
  • kosztów naprawy okien dachowych i szyberdachów,
  • pozostałych, szklanych elementów samochodu – lusterek, reflektorów itp. W tej sytuacji możesz pokryć szkody, korzystając z ubezpieczenia AC.

ubezpieczenie auta – czy warto ubezpieczać szyby?

Więcej informacji o ubezpieczeniu szyb samochodowych znajdziesz w naszym artykule: Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne? Zobacz też, które oferty z naszej porównywarki ubezpieczeń zapewnią Ci ubezpieczenie szyb w gratisie!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ucieczka z miejsca wypadku – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

Ucieczka z miejsca wypadku – co zrobić, gdy sprawca ucieknie?

To może być zwykła stłuczka na parkingu, jednak nie każdy kierowca, zwłaszcza sprawca, zostanie na miejscu zdarzenia i nie ulegnie strachowi przed możliwymi konsekwencjami. Zdarza się, że będziesz miał do czynienia z ucieczką z miejsca wypadku. Jak wtedy […]

więcej
Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupujesz auto? Sprawdź, jakie obowiązki Cię czekają

Kupno samochodu to emocjonujący moment. Najpierw ustalasz budżet, wybierasz model, porównujesz i przeglądasz dostępne oferty, żeby w końcu podjąć najlepszą decyzję. Gdy znajdziesz już odpowiedni samochód, nie zapomnij o formalnościach. Sprawdź, z jakimi obowiązkami wiąże się kupno samochodu.

więcej
Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Dlaczego warto ubezpieczyć opony?

Często za niewielkie pieniądze można rozszerzyć polisę i zmniejszyć koszty wynikające z konkretnego zdarzenia, co może zapewnić, choćby ubezpieczenie opon. Natomiast zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego produktu, warto zapoznać się ze szczegółami. Pozwala to znacznie […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Ubezpieczenie samochodu bez prawa jazdy

Potrzebujesz wykupić OC dla nabytego i zarejestrowanego samochodu, ale jeszcze nie masz lub niedawno straciłeś prawo jazdy? Przeczytaj, czy możliwe jest ubezpieczenie auta bez prawa jazdy, by postąpić zgodnie z przepisami i uchronić się od kary. Upewnij się […]

więcej