Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

Ubezpieczenie szyb – kiedy naprawa, a kiedy wymiana?

4.9/5 - (Ocen: 18)

Jeszcze kilka lat temu zupełnie nieznane, dziś zdobywa coraz większe uznanie kierowców. Mowa tu o ubezpieczeniu szyb samochodowych, które możesz dokupić do standardowej polisy komunikacyjnej lub nawet otrzymać w gratisie do kupionego OC. Zobacz, jak działa taka opcja i kiedy możesz liczyć na całkowitą wymianę uszkodzonej szyby!

Ubezpieczenie szyb samochodowych – wymiana czy naprawa?

To, czy szyba zostanie wymieniona czy naprawiona, zależy od skali problemu. Jeśli uszkodzeniem jest zaledwie rysa, ubezpieczyciel najpewniej zdecyduje się na jej naprawę – nie stanowi to bowiem dużej przeszkody w eksploatacji samochodu. Jeśli jednak masz do czynienia z pęknięciem, szyba musi zostać wymieniona. Brak naprawy tej usterki może spowodować, że samochód nie przejdzie kolejnego badania technicznego, dlatego wymiana szyby z ubezpieczenia jest najczęściej procedowana w takiej sytuacji.

CZY WIESZ, ŻE…

Uszkodzenie szyby samochodowej to usterka, która uniemożliwia eksploatację samochodu – jesteś więc zobowiązany do jej natychmiastowej naprawy. Jeśli zostaniesz zatrzymany do kontroli drogowej i policjant zauważy uszkodzenie szyby, ma prawo wystawić Ci mandat, a nawet zatrzymać dowód rejestracyjny pojazdu, który – w świetle prawa – stanowi zagrożenie i nie powinien poruszać się po drogach.

Pamiętaj jednak o tym, że podczas wymiany szyby samochodowej ubezpieczyciel najpewniej wykorzysta w tym celu zamiennik zamiast oryginalnej części. Od oryginału będzie się jednak różnić jedynie brakiem logo – pozostałe parametry techniczne będą do niego bardzo zbliżone. Istnieje jednak wyjątek od tej sytuacji. Jeśli dla danego modelu nie można dostać zamienników, ubezpieczyciel pokryje w pełni koszt wymiany szyby na oryginalną.

 

uszkodzenie szyby samochodowej

Suma gwarancyjna w ubezpieczeniu szyb

Najważniejszą kwestię w przypadku ubezpieczenia szyb samochodowych stanowią suma ubezpieczenia i udział własny. Czym są? Pierwsze z tych pojęć oznacza po prostu pułap cenowy, do którego ubezpieczyciel odpowiada za naprawienie szkody. Udział własny to z kolei nic innego jak koszty naprawy, które będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni. W każdym towarzystwie ubezpieczeniowym są one ustalane dowolnie i nie ma żadnych odgórnych zasad, które regulowałyby tę kwestię. W przypadku najczęściej wybieranych ubezpieczycieli możesz liczyć na następujące warunki:

Ubezpieczyciel Udział własny Suma ubezpieczenia
You Can Drive 0% 3500 zł
Axa Direct 10%, jeśli wymieniasz szybę czołową 2000 zł
MTU 20%, jeśli naprawa dotyczy szyby czołowej 5000 zł
Warta 30%, jeśli jest to Twoja druga lub kolejna szkoda 2000 zł
Generali 40%, jeśli to już druga lub kolejna szkoda 6000 zł

Sprawdź ceny OC i AC

Jakich szkód nie pokrywa ubezpieczenie szyb samochodowych?

Wykupując ubezpieczenie auta z opcją ochrony szyb, musisz liczyć się z tym, że rozszerzenie to ma ściśle określony zakres obowiązywania. Naprawy jakich usterek nie pokryje?

  • uszkodzeń tylnej szyby, która stanowi integralną część dachu,
  • kosztów naprawy okien dachowych i szyberdachów,
  • pozostałych, szklanych elementów samochodu – lusterek, reflektorów itp. W tej sytuacji możesz pokryć szkody, korzystając z ubezpieczenia AC.

ubezpieczenie auta – czy warto ubezpieczać szyby?

Więcej informacji o ubezpieczeniu szyb samochodowych znajdziesz w naszym artykule: Ubezpieczenie szyb – dlaczego jest ważne? Zobacz też, które oferty z naszej porównywarki ubezpieczeń zapewnią Ci ubezpieczenie szyb w gratisie!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu […]

więcej
Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Czym jest franszyza redukcyjna i kiedy najlepiej ją stosować?

Franszyza? Ubezpieczenia, w których spotkasz ten termin, przerzucają na Ciebie część poniesionej szkody. Jak działa to w praktyce? Kiedy warto zastosować taki typ udziału własnego? Dlaczego podział odpowiedzialności może czasem okazać się bardzo korzystny? Przeczytaj nasz poradnik i […]

więcej
Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Wypadek drogowy z obcokrajowcem – co zrobić w takiej sytuacji?

Zdarzenie drogowe z udziałem kierowcy z zagranicy bywa bardzo problematyczne. Taka osoba może nie tylko nie mówić w języku Polskim, ale też nie zawsze będzie ubezpieczona w naszym kraju. Kolizja z obcokrajowcem nie oznacza jednak, że będzie się […]

więcej
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco! […]

więcej