Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować się do podróży samochodowej do Włoch i co warto wiedzieć na temat obowiązujących tam przepisów?
Z tego artykułu dowiesz się:
Jakie są ograniczenia prędkości i opłaty za autostrady we Włoszech?
Przekroczenie dozwolonej prędkości jest najczęstszym wykroczeniem drogowym popełnianym przez turystów. A to przez to, że nie każdy pamięta, aby zapoznać się z zasadami obowiązującymi w innych krajach. Jeśli nie chcesz zastanawiać się w czasie podróży, czy powinieneś zwolnić na autostradzie czy drodze ekspresowej, już teraz poznaj ograniczenia obowiązujące we Włoszech:
- strefa zamieszkania – 30 km/h,
- teren zabudowany – 50 km/h,
- poza terenem zabudowanym – 90 km/h,
- drogi ekspresowe – 110 km/h,
- autostrady – 130 km/h.
Autostrady we Włoszech są płatne, lecz, podobnie jak w Polsce, nie obowiązują na nich winiety – opłaty pobierane są na bieżąco na bramkach.
Przy każdym zjeździe z autostrady znajdziesz też Telepassy, przez które mogą przejeżdżać bez uiszczenia opłaty samochody, w których zamontowane są odbiorniki automatycznie zliczające koszty przejazdów. Jeśli wypożyczasz samochód na miejscu, możesz spytać, czy istnieje możliwość wynajęcia auta z takim urządzeniem – wówczas oszczędzisz czas, który spędziłbyś w kolejkach na bramkach.
UWAGA!
Podczas podróżowania po włoskich autostradach koniecznie miej przy sobie gotówkę. Co prawda na bramkach można płacić kartą, ale może okazać się, że płatności bezgotówkowe są niemożliwe do zrealizowania.
Jakie pozostałe przepisy drogowe obowiązują w Italii?
Osoby podróżujące autem przez Włochy powinny mieć przy sobie niezbędne dokumenty – paszport lub dowód osobisty, prawo jazdy oraz polisę OC. Zalecane jest również posiadanie ubezpieczenia NNW, kosztów leczenia oraz karty EKUZ. Limit alkoholu we krwi dla kierujących pojazdami to 0,5‰. Obowiązkowa jest jazda z zapiętymi pasami – zarówno dla kierowcy, jak i pasażerów na przednich i tylnych siedzeniach. Poza terenem zabudowanym włączone światła mijania są obowiązkowe przez cały rok, a dzieci poniżej 150 cm wzrostu muszą być przewożone w specjalnych fotelikach.
Wyposażenie samochodu we Włoszech – co powinieneś mieć w aucie?
Najważniejszymi elementami wyposażenia samochodu podczas podróży do Włoch są trójkąt ostrzegawczy oraz kamizelka odblaskowa – tę drugą należy zakładać na siebie każdorazowo w przypadku opuszczania samochodu w terenie niezabudowanym, na drogach szybkiego ruchu i autostradach. Do wyposażenia zalecanego, ale nie obowiązkowego, zaliczają się natomiast apteczka i gaśnica. Przepisy nie regulują z kolei posiadania linki holowniczej czy koła zapasowego.
Czy warto kupić ubezpieczenie samochodu na wakacje?
Kupowanie ubezpieczenia samochodu w podróży nie jest obowiązkowe, jednak jak najbardziej warto je posiadać. Co prawda polisa OC będzie honorowana w razie stłuczki czy wypadku, jednak dopiero pakiet Assistance da Ci pełen spokój w razie nieprzewidzianych sytuacji. W zależności od wykupionego ubezpieczenia samochodu w czasie podróży będziesz mógł otrzymać pomoc w razie awarii auta czy przebicia opony i, co może być nieco zaskakujące, towarzystwo ubezpieczeniowe zajmie się np. Twoim zakwaterowaniem, jeśli samochód trafi do naprawy. Warto więc wcześniej porównać różne oferty ubezpieczenia samochodu na wakacje przed podjęciem decyzji.
Jeśli planujesz podróże do innych europejskich krajów, przeczytaj nasze pozostałe poradniki, takie jak Autem na Węgry – o czym pamiętać
Sprawdź również: