Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

2.3/5 - (Ocen: 11)

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są wytłumione, a czas reakcji spowolniony, więc skutkiem takiego postępowania jest narażanie życia i zdrowia nie tylko swojego, ale i innych uczestników ruchu. Z jakimi konsekwencjami muszą się więc liczyć kierowcy jeżdżący „na podwójnym gazie”?

Jazda po alkoholu – kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Jazda pod wpływem nie zawsze jest przestępstwem – istnieją bowiem wąskie widełki, które można uznać jedynie za wykroczenie. Mamy z nim do czynienia, gdy badana osoba w wydychającym powietrzu ma id 0,1 do 0,25 mg/dm³ alkoholu lub od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Każdy wynik powyżej wyznaczonych granic jest traktowany już jako przestępstwo, dlatego też warto dwa razy się zastanowić, zanim wsiądzie się za kierownicę po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Co ciekawe, w wielu państwach samochód można prowadzić bez konsekwencji, jeśli zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila – jest tak np. we Włoszech. Z drugiej strony kary dla osób przekraczających tę granicę są bardzo surowe, a czynnik alkoholu staje się obciążający w czasie wypadków, nawet jeśli jego zawartość we krwi nie została przekroczona.

PORADA EKSPERTA

Jeśli wypiłeś niewielką ilość alkoholu i planujesz wsiąść za kółko, przebadaj się wcześniej alkomatem. Jeśli nie masz takiego urządzenia, pomyśl o jego zakupie. Możesz też w każdej chwili udać się na pobliski komisariat policji, gdzie bez problemu wykonasz takie badanie. Na stacjach benzynowych możesz się natomiast zaopatrzyć w jednorazowe alkomaty, które pomogą Ci np. sprawdzić, czy po poprzednim wieczorze jesteś gotowy do jazdy.

Jazda w stanie „po spożyciu” a kary

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może mieć miejsce bezpośrednio po wypiciu piwa czy lampki wina, ale w dozwolonych widełkach będą się mieścili również kierowcy, którzy mają za sobą nocną imprezę i rano wsiądą za kółko. Jazda pod wpływem alkoholu w takich sytuacjach będzie karana następująco:

 • 10 pkt karnych,

 • grzywna od 50 zł do 5000 zł,

 • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności,

 • od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak widać, nie są to lekkie kary i należy o nich pamiętać, jeśli planuje się jazdę. Jednak w zdecydowanie gorszej sytuacji znajdą się osoby decydujące się na prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości.

Jazda pod wpływem wiąże się z poważnymi konsekwencjami

Jazda w stanie „nietrzeźwości” a przestępstwo

Jeśli zatrzyma Cię policja, a po badaniu okaże się, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, możesz liczyć się z surowymi konsekwencjami. Otrzymanie 10 punktów karnych będzie Twoim zdecydowanie najmniejszym zmartwieniem. Kary pieniężne mogą zrujnować domowy budżet – grozi Ci grzywna ustalona stosownie do Twoich dochodów (w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy, może wynieść między 10 a 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka dzienna to nie mniej niż 10 zł i nie więcej niż 2000 zł), oraz od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jazda pod wpływem alkoholu w sytuacji nietrzeźwości może zostać ukarana następująco:

 • 10 pkt karnych;

 • grzywna, której wysokość jest uzależniona od dochodów;
 • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);

 • kara ograniczenia wolności (polega na wykonywaniu prac społecznych lub potrąceniu wynagrodzenia; może trwać nawet 2 lata)
 • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności;

 • do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

UWAGA

Kierowcy-recydywiści za jazdę pod wpływem otrzymają surowsze kary – grozi im 10 tys. zł grzywny oraz pozbawienie wolności na 5 lat, a w razie, gdy spowodują wypadek – na 12 lat. Natomiast za trzecim razem, kiedy kierowca zostanie złapany na jeździe pod wpływem, traci dożywotnio prawo jazdy.

Kolejnym następstwem jazdy po alkoholu będzie zakaz prowadzenia samochodu – min. 2 lata – a także kara pozbawienia wolności – do 2 lat. Co więcej, jeśli spowodujesz wypadek samochodowy, w którym ktoś zginie lub poniesie poważne obrażenia, wówczas możesz zostać skazany na 12 lat pozbawienia wolności, bez możliwości skrócenia kary czy też jej warunkowego zawieszenia.

Pijany kierowca ma osłabioną percepcję

Jazda pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie auta

Piłeś? Nie jedź! Wystarczy 0,2 promila alkoholu we krwi, żeby nasze ubezpieczenie przestało działać (zarówno OC jak i AC). Jazda pod wpływem alkoholu jest jednym z wyłączeń z wypłaty odszkodowania. Dokładne zapisy na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku, gdy spowodujesz szkodę innym pod wpływem, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty osobie poszkodowanej, po czym zwróci się do ciebie z żądaniem zwrotu wypłaconych pieniędzy, czyli regresem.

Jazda pod wpływem a alkomaty online –czy można im ufać?

Wielu kierowców zastanawia się, po jakim czasie od zajrzenia do kieliszka mogą bezpiecznie wsiąść za kółko. W Internecie znajduje się sporo stron i aplikacji, które oferują “sprawdzenie” poziomu alkoholu na podstawie naszej masy ciała i ilości spożytego alkoholu w czasie. Niestety, alkomaty online dają jedynie przybliżony wynik, któremu nie należy ufać. Na stan po wypiciu alkoholu wpływa wiele czynników nie określanych w takich internetowych “kalkulatorach”, takich jak np. nasz kondycja fizyczna, indywidualna szybkość przemiany materii, stan zdrowia, brane leki czy wiek. Trzeźwienie to bardzo skomplikowany proces, a więc poziom alkoholu we krwi rekomendujemy sprawdzić nieodpłatnie na komendzie policji.

Jazda pod wpływem alkoholu jest traktowana w Polsce bardzo surowo, niestety ciągle wielu niesubordynowanych kierowców decyduje się na ten krok. Warto jednak zadbać o to, aby kierujący w naszym najbliższym otoczeniu byli świadomi nie tylko grożącym im za takie wykroczenie lub przestępstwo kar, ale także odpowiedzialności za życie i zdrowie innych ludzi, których spotkają na swojej drodze. Na naszych ulicach spotkać możesz osoby, które popełniają każdego dnia inne wykroczenia, np. prowadzą samochód bez uprawnień, o czym szerzej możesz przeczytać w naszym artykule: Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (13)

 • marek
  - -

  nie popieram jazdę na gazie ale nasze prawo do Niemiec czy Anglii jest przesadnie za surowe. powinien być limit ok.0,3 ze wolno a nie 0,21 bo to jest smiech to nie pijaki to sladowe ilosci…pozdrawiam myślacych , W większości krajów uni limit od 0,3 do 0,8 w Angliii.

 • Abstynent
  - -

  Najmocniejsze głowy i jeden z najmniejszych limitów w Unii Europejskiej Witamy w Polsce

  • Iwona Sowuska
   - -

   Proszę pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu może być przyczyną wypadku. Takie limity są ustalone ze względu na wspólne bezpieczeństwo.

 • Olga
  - -

  Co mogę zrobić jeśli 2 dni temu 19.05.2020 spozywalam alkohol że znajomymi, z koleżanką wyszłam do sklepu a kolega poprosił nas aby z jego samochodu wziąć drobne. Mam 17 lat i ja nie mam prawa jazdy. Wsiadam do samochodu i z głupoty przekrecilam 2 razy kluczyki a następnie za 3 razem samochód jakby się wypchnal do przodu na jakieś 3 lub4 metry i uderzył lekko w ścianę. Samochód ma sprzodu zarysowania, ściana tylko czarną ryse ale uszkodzilam również samochód stojący obok. Przyjechała policja i zabrała mnie na komisariat gdzie trzymali mnie jakieś 20 min, przeszukali i wsadzili do małej celi gdzie dalej czekałam. Miałam robione wyniki alkomatem i w radiowozie i nakomendzie wynik wychodził napier 0.31 a następnie 0,29. i 0,26. Czyli to nie jest chyba stan nietrzeźwości tylko że byłam pod wpływem. Następego dnia zgłosiłam się na zeznania i jako podejrzana przesluchali mnie. Przyznałam się do zarzuconego czynu. Pani mówiła że czeka mnie rozprawa, co zrobić jak się bronić z tej głupoty? Bo nie jechałam samochodem tylko kim ruszyłam uderzając

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji należy ustalić linię obrony ze swoim prawnikiem.

 • Dominik
  - -

  Dzien dobry dzisiaj zostalem zatrzymany 1 badanie 0.52
  Drugie alkomatem w aucie 0.47
  Trzecie w komisariacie 0.39 i 4 0.38 malało nie moglem sie skontaktowac z adwokatem
  Zostal zabrany mi telefon skuty zostalem w kajdanki
  Chcialem pojechac na krew zaczeli sie smiac
  Po 4 h wypuscili mnie zonie oddali kluczyki dostalem pismo ze ma wstrzymane prawo jazdy i protokoł
  Na jaka kare moge liczyc jesli robie prawojazdy na c+e
  Jestem jedynym zywicielem rodzinny a mam zone w ciazy prosze o pomoc

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej.

 • Magda
  - -

  Witam dzisiaj o 6:30 jechałam do pracy miałam kontrole wyszło mi na alkomacie pierwsze badanie 021 mg drugie 020. Wypiłam wczoraj lampkę wina . Zatrzymali mi prawo jazdy mam być wzywana na komisariat . Nigdy wcześniej nie miałam takiej sytuacji nie dostałam nawet mandatu . Czy mam szanse na odzyskanie prawa jazdy ? Co mi grozi ?

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
   -grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni;
   -zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
   -10 punktów karnych.
   O możliwości odzyskania prawa jazdy zadecyduje całokształt postępowania. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

 • Katarzyna
  - -

  Witam,
  Mam takie pytanie. Znajomy spowodował wypadek tzn wjechał w znak drogowy. Nikomu nic się nie stało. Miał niestety 2,5 promila. W przeszłości był karany z innego artykuły lecz było to umyślne przestępstwo. Chciał poddać się dobrowolnej karze ale sędzina zarządziła proces. Proszę mi powiedzieć co mu grozi?
  Pozdrawiam

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 178a § 1 kodeku karnego: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.
   W takiej sytuacji najlepiej zasięgnął porady prawnej.

 • bernoulli
  - -

  Proszę o konkretną odpowiedź. Co grozi za 0.2 promile bez wypadku. Po prosu zatrzymany na kacu… Droga, żywego ducha na zadupiu we wsi. Nigdy nie karany, prawko mam już ok 40-u lat. Dowalili 2000 zł i na rok.., czy to nie za dużo..? Dłonie trzymałem na kierownic, nie powinni jeszcze palców uciąć? Drakońskie przepisy. Rozumiem 500+, dołożę do budżetu, ale zabranie prawka na rok, to już chyba przesada…!!! Co mam zrobić? Rozumiem 3 msc…, ale nie rok…!

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
   -grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni;
   -zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
   -10 punktów karnych.
   O możliwości odzyskania prawa jazdy zadecyduje całokształt postępowania. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

Więcej artykułów i porad
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

5/5 – (Ocen: 2) O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

5/5 – (Ocen: 1) Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ […]

więcej
Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

Jak określa się wartość samochodu? – Porady dla kierowców

4/5 – (Ocen: 4) Czy wiesz, jaka jest wartość rynkowa Twojego auta? Uważaj – lepiej ją znać, by nie dać się oszukać ubezpieczycielowi. Zobacz, jak wyliczyć wartość samochodu w zależności od tego, czy jest nowy czy też używany. […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

5/5 – (Ocen: 1) Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile […]

więcej