Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

2.7/5 - (Ocen: 16)

Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie wszystkie zmysłu kierowcy są wytłumione, a czas reakcji spowolniony, więc skutkiem takiego postępowania jest narażanie życia i zdrowia nie tylko swojego, ale i innych uczestników ruchu. Z jakimi konsekwencjami muszą się więc liczyć kierowcy jeżdżący „na podwójnym gazie”? Sprawdź, czym grozi jazda po alkoholu w 2022.

Jazda po alkoholu – kiedy wykroczenie, a kiedy przestępstwo?

Jazda pod wpływem nie zawsze jest przestępstwem – istnieją bowiem wąskie widełki, które można uznać jedynie za wykroczenie. Mamy z nim do czynienia, gdy badana osoba w wydychającym powietrzu ma id 0,1 do 0,25 mg/dm³ alkoholu lub od 0,2 do 0,5 promila alkoholu we krwi. Każdy wynik powyżej wyznaczonych granic jest traktowany już jako przestępstwo, dlatego też warto dwa razy się zastanowić, zanim wsiądzie się za kierownicę po wypiciu nawet niewielkiej ilości alkoholu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Co ciekawe, w wielu państwach samochód można prowadzić bez konsekwencji, jeśli zawartość alkoholu we krwi nie przekracza 0,5 promila – jest tak np. we Włoszech. Z drugiej strony kary dla osób przekraczających tę granicę są bardzo surowe, a czynnik alkoholu staje się obciążający w czasie wypadków, nawet jeśli jego zawartość we krwi nie została przekroczona.

Jazda po alkoholu nowe przepisy 2022

Jazda pod wpływem alkoholu w 2022 może łatwo skończyć się utratą uprawnień, a nawet karą więzienia.  Zmianie ulegnie między innymi ilość przyznawanych punktów karnych. Do tej pory było to 10 punktów, ale w planach ustawodawcy jest podniesienie tej liczby do aż 15. Przepisy mają wejść w życie we wrześniu 2022 roku. W praktyce oznacza to, że jazda po alkoholu według nowych przepisów w 2022 w większości przypadków będzie wiązała się z utratą uprawnień, gdyż większość kierowców dostając naraz 15 punktów karnych, przekroczy limit, który skutkuje odebraniem prawa jazdy.

PORADA EKSPERTA

Jeśli wypiłeś niewielką ilość alkoholu i planujesz wsiąść za kółko, przebadaj się wcześniej alkomatem. Jeśli nie masz takiego urządzenia, pomyśl o jego zakupie. Możesz też w każdej chwili udać się na pobliski komisariat policji, gdzie bez problemu wykonasz takie badanie. Na stacjach benzynowych możesz się natomiast zaopatrzyć w jednorazowe alkomaty, które pomogą Ci np. sprawdzić, czy po poprzednim wieczorze jesteś gotowy do jazdy.

Jazda w stanie „po spożyciu” a kary

Prowadzenie pojazdu po spożyciu alkoholu może mieć miejsce bezpośrednio po wypiciu piwa czy lampki wina, ale w dozwolonych widełkach będą się mieścili również kierowcy, którzy mają za sobą nocną imprezę i rano wsiądą za kółko. Jazda pod wpływem alkoholu w takich sytuacjach będzie karana następująco:

 • 10 pkt karnych,

 • grzywna od 50 zł do 5000 zł,

 • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności,

 • od 6 miesięcy do 3 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

Jak widać, nie są to lekkie kary i należy o nich pamiętać, jeśli planuje się jazdę. Jednak w zdecydowanie gorszej sytuacji znajdą się osoby decydujące się na prowadzenie auta w stanie nietrzeźwości.

Jazda pod wpływem wiąże się z poważnymi konsekwencjami

Taryfikator mandatów 2022 jazda po alkoholu

Jazda samochodem pod wpływem alkoholu w 2022 będzie najsurowiej karana, gdy kierowca będzie w stanie nietrzeźwości.  W stosunku do stanu „po spożyciu” według przepisów będzie to ogromna różnica. W praktyce trudno o uniknięcie poniższych kar przewidzianych przez ustawodawcę, a gdy już dojdzie do zatrzymania kierowcy pod wpływem alkoholu, zazwyczaj nałożone kary należą do górnych widełek przewidzianych przez prawo. Warto wspomnieć, że mając ubezpieczenie NNW samochodowe lub inne polisy, takie jak obowiązkowe OC, lub opcjonalne AC, nie można liczyć na to, że będą działać w przypadku spowodowania kolizji. Jeśli kierowca znajduje się pod wpływem alkoholu, nie wywiązuje się bowiem z warunków umowy z ubezpieczycielem, więc ten nie wypłaci odszkodowania. W praktyce osoba poszkodowana dostanie odszkodowanie z obowiązkowego OC, jednak to pijany kierowca zostanie pociągnięty do odpowiedzialności przez towarzystwo ubezpieczeniowe. Jazda po spożyciu alkoholu w 2022 może być więc podwójnie nieopłacalna.

Jazda w stanie „nietrzeźwości” a przestępstwo

Jeśli zatrzyma Cię policja, a po badaniu okaże się, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila, możesz liczyć się z surowymi konsekwencjami. Otrzymanie 10 punktów karnych będzie Twoim zdecydowanie najmniejszym zmartwieniem. Kary pieniężne mogą zrujnować domowy budżet – grozi Ci grzywna ustalona stosownie do Twoich dochodów (w zależności od sytuacji majątkowej sprawcy, może wynieść między 10 a 540 stawek dziennych, gdzie 1 stawka dzienna to nie mniej niż 10 zł i nie więcej niż 2000 zł), oraz od 5000 zł na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej. Jazda pod wpływem alkoholu w sytuacji nietrzeźwości może zostać ukarana następująco:

 • 10 pkt karnych;

 • grzywna, której wysokość jest uzależniona od dochodów;
 • kara pieniężna od 5000 zł do 60 000 zł (na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej);

 • kara ograniczenia wolności (polega na wykonywaniu prac społecznych lub potrąceniu wynagrodzenia; może trwać nawet 2 lata)
 • od 5 do 30 dni pozbawienia wolności;

 • do 15 lat zakazu prowadzenia pojazdów.

UWAGA

Kierowcy-recydywiści za jazdę pod wpływem otrzymają surowsze kary – grozi im 10 tys. zł grzywny oraz pozbawienie wolności na 5 lat, a w razie, gdy spowodują wypadek – na 12 lat. Natomiast za trzecim razem, kiedy kierowca zostanie złapany na jeździe pod wpływem, traci dożywotnio prawo jazdy.

Kolejnym następstwem jazdy po alkoholu będzie zakaz prowadzenia samochodu – min. 2 lata – a także kara pozbawienia wolności – do 2 lat. Co więcej, jeśli spowodujesz wypadek samochodowy, w którym ktoś zginie lub poniesie poważne obrażenia, wówczas możesz zostać skazany na 12 lat pozbawienia wolności, bez możliwości skrócenia kary czy też jej warunkowego zawieszenia.

Biorąc pod uwagę, że nie można też liczyć na polisę OC, lepiej nie jeździć po alkoholu. Chcąc zadbać o swoje bezpieczeństwo na drodze, poza rozważnym podejściem do tego tematu warto też poszukać dobrych polisy ubezpieczeniowych. Dzięki porównywarce Kioskpolis.pl można znaleźć tanie polisy nie tylko z zakresu OC, ale także dodatkowych ubezpieczeń, takich jak Assistance, AC, czy NNW, które pozwolą na zapewnienie sobie pomocy w każdej sytuacji na drodze.

Pijany kierowca ma osłabioną percepcję

Jazda pod wpływem alkoholu a ubezpieczenie auta

Piłeś? Nie jedź! Wystarczy 0,2 promila alkoholu we krwi, żeby nasze ubezpieczenie przestało działać (zarówno OC jak i AC). Jazda pod wpływem alkoholu jest jednym z wyłączeń z wypłaty odszkodowania. Dokładne zapisy na ten temat znajdziemy w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. W przypadku, gdy spowodujesz szkodę innym pod wpływem, towarzystwo ubezpieczeniowe pokryje straty osobie poszkodowanej, po czym zwróci się do ciebie z żądaniem zwrotu wypłaconych pieniędzy, czyli regresem.

Jazda pod wpływem a alkomaty online –czy można im ufać?

Wielu kierowców zastanawia się, po jakim czasie od zajrzenia do kieliszka mogą bezpiecznie wsiąść za kółko. W Internecie znajduje się sporo stron i aplikacji, które oferują “sprawdzenie” poziomu alkoholu na podstawie naszej masy ciała i ilości spożytego alkoholu w czasie. Niestety, alkomaty online dają jedynie przybliżony wynik, któremu nie należy ufać. Na stan po wypiciu alkoholu wpływa wiele czynników nie określanych w takich internetowych “kalkulatorach”, takich jak np. nasz kondycja fizyczna, indywidualna szybkość przemiany materii, stan zdrowia, brane leki czy wiek. Trzeźwienie to bardzo skomplikowany proces, a więc poziom alkoholu we krwi rekomendujemy sprawdzić nieodpłatnie na komendzie policji.

Jazda pod wpływem alkoholu jest traktowana w Polsce bardzo surowo, niestety ciągle wielu niesubordynowanych kierowców decyduje się na ten krok. Warto jednak zadbać o to, aby kierujący w naszym najbliższym otoczeniu byli świadomi nie tylko grożącym im za takie wykroczenie lub przestępstwo kar, ale także odpowiedzialności za życie i zdrowie innych ludzi, których spotkają na swojej drodze. Na naszych ulicach spotkać możesz osoby, które popełniają każdego dnia inne wykroczenia, np. prowadzą samochód bez uprawnień, o czym szerzej możesz przeczytać w naszym artykule: Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Komentarze (15)

 • marek
  - -

  nie popieram jazdę na gazie ale nasze prawo do Niemiec czy Anglii jest przesadnie za surowe. powinien być limit ok.0,3 ze wolno a nie 0,21 bo to jest smiech to nie pijaki to sladowe ilosci…pozdrawiam myślacych , W większości krajów uni limit od 0,3 do 0,8 w Angliii.

 • Abstynent
  - -

  Najmocniejsze głowy i jeden z najmniejszych limitów w Unii Europejskiej Witamy w Polsce

  • Iwona Sowuska
   - -

   Proszę pamiętać, że nawet niewielka ilość alkoholu może być przyczyną wypadku. Takie limity są ustalone ze względu na wspólne bezpieczeństwo.

 • Olga
  - -

  Co mogę zrobić jeśli 2 dni temu 19.05.2020 spozywalam alkohol że znajomymi, z koleżanką wyszłam do sklepu a kolega poprosił nas aby z jego samochodu wziąć drobne. Mam 17 lat i ja nie mam prawa jazdy. Wsiadam do samochodu i z głupoty przekrecilam 2 razy kluczyki a następnie za 3 razem samochód jakby się wypchnal do przodu na jakieś 3 lub4 metry i uderzył lekko w ścianę. Samochód ma sprzodu zarysowania, ściana tylko czarną ryse ale uszkodzilam również samochód stojący obok. Przyjechała policja i zabrała mnie na komisariat gdzie trzymali mnie jakieś 20 min, przeszukali i wsadzili do małej celi gdzie dalej czekałam. Miałam robione wyniki alkomatem i w radiowozie i nakomendzie wynik wychodził napier 0.31 a następnie 0,29. i 0,26. Czyli to nie jest chyba stan nietrzeźwości tylko że byłam pod wpływem. Następego dnia zgłosiłam się na zeznania i jako podejrzana przesluchali mnie. Przyznałam się do zarzuconego czynu. Pani mówiła że czeka mnie rozprawa, co zrobić jak się bronić z tej głupoty? Bo nie jechałam samochodem tylko kim ruszyłam uderzając

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej sytuacji należy ustalić linię obrony ze swoim prawnikiem.

 • Dominik
  - -

  Dzien dobry dzisiaj zostalem zatrzymany 1 badanie 0.52
  Drugie alkomatem w aucie 0.47
  Trzecie w komisariacie 0.39 i 4 0.38 malało nie moglem sie skontaktowac z adwokatem
  Zostal zabrany mi telefon skuty zostalem w kajdanki
  Chcialem pojechac na krew zaczeli sie smiac
  Po 4 h wypuscili mnie zonie oddali kluczyki dostalem pismo ze ma wstrzymane prawo jazdy i protokoł
  Na jaka kare moge liczyc jesli robie prawojazdy na c+e
  Jestem jedynym zywicielem rodzinny a mam zone w ciazy prosze o pomoc

  • Iwona Sowuska
   - -

   W takiej sytuacji należy skorzystać z pomocy prawnej.

 • Magda
  - -

  Witam dzisiaj o 6:30 jechałam do pracy miałam kontrole wyszło mi na alkomacie pierwsze badanie 021 mg drugie 020. Wypiłam wczoraj lampkę wina . Zatrzymali mi prawo jazdy mam być wzywana na komisariat . Nigdy wcześniej nie miałam takiej sytuacji nie dostałam nawet mandatu . Czy mam szanse na odzyskanie prawa jazdy ? Co mi grozi ?

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
   -grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni;
   -zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
   -10 punktów karnych.
   O możliwości odzyskania prawa jazdy zadecyduje całokształt postępowania. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

 • Katarzyna
  - -

  Witam,
  Mam takie pytanie. Znajomy spowodował wypadek tzn wjechał w znak drogowy. Nikomu nic się nie stało. Miał niestety 2,5 promila. W przeszłości był karany z innego artykuły lecz było to umyślne przestępstwo. Chciał poddać się dobrowolnej karze ale sędzina zarządziła proces. Proszę mi powiedzieć co mu grozi?
  Pozdrawiam

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 178a § 1 kodeku karnego: kto, znajdując się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego, prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności.
   W takiej sytuacji najlepiej zasięgnął porady prawnej.

 • bernoulli
  - -

  Proszę o konkretną odpowiedź. Co grozi za 0.2 promile bez wypadku. Po prosu zatrzymany na kacu… Droga, żywego ducha na zadupiu we wsi. Nigdy nie karany, prawko mam już ok 40-u lat. Dowalili 2000 zł i na rok.., czy to nie za dużo..? Dłonie trzymałem na kierownic, nie powinni jeszcze palców uciąć? Drakońskie przepisy. Rozumiem 500+, dołożę do budżetu, ale zabranie prawka na rok, to już chyba przesada…!!! Co mam zrobić? Rozumiem 3 msc…, ale nie rok…!

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
   -grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni;
   -zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
   -10 punktów karnych.
   O możliwości odzyskania prawa jazdy zadecyduje całokształt postępowania. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

 • Piotr
  - -

  Witam.Dnia dzisiejszego zostalem zatrzymany na motocyklu wydmuchując na alkomacie 0.14.Zostalem zatrzymany do kontroli nie bylo rzadnego zdazenia drogowego.Jaka moze mnie spotkac kara i czy jest mozliwost odzyskac prawo jazdy na kat B

  • Katarzyna Dabrowska
   - -

   Dzień dobry,
   Zgodnie z art. 87 Kodeksu wykroczeń, prowadzenie pojazdu mechanicznego po użyciu alkoholu bądź środków o podobnym działaniu, grozi:
   -grzywna nie niższa niż 2500 zł lub areszt do 30 dni;
   -zakaz prowadzenia pojazdów od 6 miesięcy do 3 lat;
   -10 punktów karnych.
   O możliwości odzyskania prawa jazdy zadecyduje całokształt postępowania. W takiej sytuacji najlepiej zasięgnąć porady prawnej.

Więcej artykułów i porad
Sprzedaż auta a współwłaściciel

Sprzedaż auta a współwłaściciel

Kupiłeś samochód wraz z drugą osobą, ale przez ostatnie lata nieco się poróżniliście lub straciliście kontakt. Martwisz się teraz, czy współwłaściciel może sprzedać samochód sam, bez Twojej wiedzy i za plecami? A może to Tobie zależy na sprzedaży, […]

więcej
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej
Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Miałeś stłuczkę? Zobacz, jak dopełnić formalności

Jechałeś do pracy lub wracałeś do domu i przydarzyła Cię się stłuczka samochodowa nie z Twojej winy? Nie martw się. Teraz najważniejszą rzeczą jest dopełnienie formalności. Sprawdź, jak napisać oświadczenie kolizji drogowej i z czyim towarzystwem ubezpieczeniowym się […]

więcej
Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Co jest potrzebne do ubezpieczenia auta?

Zgodnie z prawem, każdy polski kierowca musi posiadać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Należy je wykupić najszybciej, jak to możliwe, ponieważ za jego brak płaci się wysokie kary. Czy do tego procesu trzeba się jakoś przygotować? Wyjaśniamy, co jest potrzebne […]

więcej