Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

5/5 - (Ocen: 1)

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy oznacza to, że im więcej kilometrów się przejechało, tym więcej płaci się za ubezpieczenie? Wyjaśniamy, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC!

Każde towarzystwo ma prawo obliczać wysokość składek polis na podstawie ustalonych przez siebie kryteriów. Większość firm bierze jednak pod uwagę podobne kwestie, bezpośrednio związane z pojazdem i jego właścicielem. Wszystkie są ważne, ale oczywiście można wskazać te bardziej oraz mniej istotne. Dowiedz się, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC!

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Dla ubezpieczyciela najważniejsze jest to, jakie ryzyko wiąże się z ochroną danego klienta. Pewni kierowcy potencjalnie są bardziej narażeni na wypadki. Można do nich zaliczyć m.in. osoby młode, niedoświadczone lub będące w przeszłości uczestnikami wielu kolizji drogowych. Inni zaś posiadają samochody, które są wyjątkowo trudne czy kosztowne w naprawie albo powszechnie uznawane za niebezpieczne (np. sportowe, wieloletnie, z instalacją LPG czy powypadkowe). Na wysokość składki mają wpływ zarówno cechy pojazdu, jak i jego właściciela.

Wiele osób zastanawia się, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC. Pewne kryteria są bowiem bardziej brane pod uwagę przez towarzystwa ubezpieczeniowe (np. historia kierowcy czy miejsce zamieszkania), a inne mniej (np. miejsce parkowania). Wszystko zależy od polityki firmy, rodzaju polisy oraz ogólnego profilu kierowcy. W pewnych sytuacjach dana cecha może być neutralna, a w innych wyjątkowo niekorzystna. Każdy ubezpieczyciel jest inny, dlatego często spotyka się duże różnice w ofertach dla tego samego klienta.

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną, jej cena nie jest w żaden sposób uśredniona i jest obliczana indywidualnie. Firmy biorą wtedy pod uwagę wspomniane wcześniej kryteria, dokładnie analizując profil klienta oraz jego przeszłość, a także sam pojazd. O ile oczywiste jest to, że istotne są np. historia samochodu czy doświadczenie kierowcy, o tyle nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC.

Im więcej kilometrów na liczniku, tym bardziej wyeksploatowany jest pojazd. Parametr ten pomaga ocenić stan techniczny samochodu, ponieważ często i/lub intensywnie wykorzystywane auto jest bardziej narażone na awarie. Nagłe nieprawidłowości w działaniu pojazdu mogą doprowadzić do wypadku, a wysłużone pojazdy bywają też trudniejsze w naprawie.

Duże znaczenie ma także średni roczny przebieg. Niektórzy kupują używane samochody, ale korzystają z nich o wiele rzadziej niż poprzedni właściciele. Ta kwestia pozwala stwierdzić, czy kierowca spędza dużo czasu w trasie. Jeśli tak, ryzyko udziału w wypadku czy kolizji drogowej jest w tym przypadku naturalnie większe. Wtedy towarzystwo może podnieść cenę świadczenia.

Czy oznacza to, że duży przebieg to automatycznie drogie OC? Wiele zależy od polityki towarzystwa ubezpieczeniowego, ale okazuje się, że wcale nie musi znacznie zwiększać składki na polisę. Jeśli pozostałe kryteria nie są niekorzystne, nie ma się czego obawiać. Kłopotliwe mogą jednak być pewne połączenia, np. ze złym stanem samochodu czy niechlubną przeszłością kierowcy. Wtedy cena rzeczywiście może być dużo wyższa od średniej stawki.

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę AC?

AutoCasco jest najpopularniejszą dodatkową polisą komunikacyjną. Obejmuje swoim zakresem różne zdarzenia losowe, dlatego pomaga uniknąć wydatków w rozmaitych sytuacjach, które doprowadziły do uszkodzenia czy nawet utraty pojazdu. W przypadku tego ubezpieczenia najważniejsze są m.in. wartość auta, dostępność jego części i stopień skomplikowania naprawy czy miejsce zamieszkania kierowcy. Przy obliczaniu ceny tego świadczenia trzeba jednak podać także stan licznika.

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę AC? Przede wszystkim stopień eksploatacji pojazdu ma wpływ na jego wartość. Auta szybko ją tracą, ponieważ każdy przejechany kilometr stopniowo prowadzi do zużywania się poszczególnych układów i części. W razie kradzieży firmy najczęściej zobowiązują się wypłacić odszkodowanie równe wartości auta w chwili jego utraty. W związku z tym większy przebieg w pewnym sensie zadziała na korzyść ubezpieczonego. Zapłaci nieco mniej za polisę, ale musi liczyć się z tym, że w razie potrzeby otrzyma mniej pieniędzy.

Z drugiej strony wartość ta pozwala stwierdzić, czy dany kierowca dużo podróżuje. W trasie łatwo o nieprzyjemne sytuacje, np. związane z niesprzyjającymi siłami przyrody czy działaniem osób trzecich. Z tego względu kryterium to jak najbardziej może przyczynić się do wyższej ceny składki AC. Wszystko zależy jednak od podejścia danego ubezpieczyciela.

Czy duży przebieg oznacza drogie OC i AC?

Czy duży przebieg oznacza drogie OC i AC?

Setki tysięcy kilometrów na liczniku jak najbardziej mogą sprawić, że ceny polis komunikacyjnych będą nieco wyższe. Nie jest to jednak tak kłopotliwe, jak mogłoby się wydawać. Jeśli kierowca ma wieloletnie doświadczenie, może pochwalić się bezszkodową jazdą, mieszka w mniejszym mieście, a jego samochód jest w dobrym stanie technicznym, nie musi martwić się o wysokie składki. Kryteria te są jednak o wiele ważniejsze z perspektywy ubezpieczyciela.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że duży przebieg z pewnością nie pomoże, gdy pozostałe kwestie nie będą pozytywne. Wtedy na pewno nie zadziała na korzyść i może przyczynić się do tego, że koszt polisy będzie dość wysoki. Nie zawsze oznacza to jednak, że trzeba przygotować się na duże wydatki.

Ceny świadczeń są ustalane przez towarzystwa ubezpieczeniowe, które kierują się własną polityką. Dla jednych pewne kwestie są ważniejsze, a dla innych mniej. Z tego względu oferty dla tego samego pojazdu i kierowcy mogą diametralnie się różnić – nawet o kilkaset złotych. Zanim podejmie się decyzję o zakupie ubezpieczenia, najrozsądniej jest porównać przynajmniej kilka wariantów. W ten sposób można nie tylko znaleźć tańszą opcję, ale ogólnie bardziej opłacalny pakiet świadczeń (np. z szerszym zakresem czy bardziej przystępnymi warunkami).

Jak znaleźć najtańsze OC i AC?

Jak znaleźć najtańsze OC i AC?

Nie zawsze wybór znanego czy polecanego przez bliskich ubezpieczyciela będzie najbardziej korzystny. W Polsce działa kilkadziesiąt firm i towarzystw oferujących polisy komunikacyjne, dlatego warto zapoznać się z ich propozycjami. Nie ma jednak sensu przeglądać po kolei wszystkie strony czy odwiedzać poszczególne oddziały. Istnieje o wiele szybszy i wygodniejszy sposób na porównanie dostępnych opcji.

Na KioskPolis.pl znajdziesz proste narzędzie, które pozwala porównać ze sobą oferty różnych towarzystw. Na naszej stronie znajduje się krótki formularz, działający jak porównywarka oraz kalkulator OC AC w jednym. Wystarczy wypełnić go wpisując dane kierowcy i samochodu, po czym zaznaczyć odpowiednie kryteria. W mniej niż dwie minuty algorytm przeszuka dostępne warianty oraz uszereguje je od najtańszego, do najdroższego. Zostaną przedstawione w formie przejrzystej, interaktywnej listy. Poszczególne opcje są skrótowo, ale dość szczegółowo opisane, a do tego można je dodać do dokładnego porównania.

Z naszą pomocą szybko znajdziesz najbardziej opłacalne polisy OC i AC oraz przystępne cenowo pakiety. W ten sposób skrócisz czas poszukiwań do minimum, co pozwoli Ci dokładniej przyjrzeć się najciekawszym propozycjom. Kiedy zapoznasz się już z warunkami i podejmiesz ostateczną decyzję, możesz od razu przejść do zakupu. Wystarczy kilka kliknięć, by sfinalizować transakcję oraz dopełnić wszystkie formalności. Nie musisz nawet wstawać od komputera.

Skoro wiesz już, jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC, postaraj się znaleźć odpowiednie ubezpieczenie. Pamiętaj, że wysoki licznik kilometrów wcale nie skazuje Cię na drogą polisę. Porównaj dostępne oferty, by wybrać najbardziej opłacalny pakiet!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Nowe przepisy dla kierowców –  co zmieni się w 2020 roku?

Nowe przepisy dla kierowców – co zmieni się w 2020 roku?

2020 rok zbliża się wielkimi krokami. To też moment, w którym wejdą w życie nowe przepisy dla kierowców. Mają one na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, ale i eliminowania zachowań utrudniających poruszanie się innym uczestnikom ruchu drogowego. Zobacz, […]

więcej
Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Czy można wybrać zakres ochrony OC?

Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty […]

więcej
Parkowanie pojazdu a cena OC

Parkowanie pojazdu a cena OC

Zaskoczyła Cię wysoka cena OC/AC proponowanego przez ubezpieczyciela po przeprowadzce w inne miejsce? Może to być związane z tym, że zamieniłeś garaż na parkowanie na ulicy. Sprawdź, w jaki sposób miejsce przechowywania samochodu w nocy wpływa na wysokość […]

więcej
Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia OC auta?

Wysokość ubezpieczenia OC zależy od wielu czynników, nie tylko od liczby i wysokości zniżek, które Ci przysługują. Jeśli porównasz wysokość składki OC Twojej, szwagra i kolegi z pracy, może się okazać, że choć dotyczą Was podobne ulgi, każdy […]

więcej