Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC pielęgniarek i położnych

Oceń ten wpis

Ubezpieczenie OC to jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych. Nic dziwnego – odpowiednio dobrane może zapewnić Ci poczucie bezpieczeństwa i realne wsparcie finansowe. W dzisiejszym wpisie omówimy kwestię OC pielęgniarki i położnej. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać najlepszą ofertę, jaki jest koszt OC dla pielęgniarek oraz czy ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest w tym zawodzie obowiązkowe. 

Co to jest OC dla pielęgniarek i położnych?

Praca pielęgniarki i położnej jest trudna i obciążona ogromną odpowiedzialnością, dlatego warto zadbać o swoje bezpieczeństwo, wykupując dedykowane ubezpieczenie. Niestety, nawet wysokie kwalifikacje, regularne szkolenia oraz doświadczenie zawodowe nie zawsze są w stanie uchronić przed wyrządzeniem pacjentowi szkody, w związku z czym OC dla pielęgniarek i położnych to popularne rozwiązanie. 

OC dla pielęgniarek i położnych – jaką pełni rolę w ochronie prawnej?

Ubezpieczenie OC dla pielęgniarki i położonej to, rozwijając skrót, ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Najprościej wyjaśniając, rolą tego rodzaju polisy jest zabezpieczenie osoby ubezpieczonej przed skutkami błędów popełnionych podczas realizowania obowiązków zawodowych. Pokrzywdzeni mogą dochodzić swoich praw przed sądem, co wiążę się z ryzykiem odpowiedzialności finansowej – posiadając ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych łatwiej poradzisz sobie z ewentualnymi roszczeniami. 

Ile kosztuje ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych?

Koszty ubezpieczenia OC dla pielęgniarek i położnych, podobnie jak w przypadku innych produktów ubezpieczeniowych, takich jak ubezpieczenie na życie czy ubezpieczenie OC dla firmy jednoosobowej to kwestia indywidualna, uzależniona w dużej mierze od oferty wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego oraz parametrów polisy. W przypadku najbardziej podstawowych wariantów ubezpieczeń, zwykle należy spodziewać się wydatków w granicach kilkudziesięciu złotych rocznie (50-100 zł). Nie jest to więc duże obciążenie, co tym bardziej przemawia za skorzystaniem z podobnego rozwiązania. 

Składka ubezpieczeniowa OC dla pielęgniarek i położnych – co wpływa na jej wartość?

W kontekście polisy dobrowolnej, cena ubezpieczenia OC dla pielęgniarek oraz osób pracujących jako położne zależy przede wszystkim od wybranych rozszerzeń oraz sumy gwarancyjnej. Z reguły, im szerszą ochronę zapewnia ubezpieczenie i im wyższa jest suma gwarancyjna, tym większe mogą być ostateczne koszty polisy. Wybierając odpowiednią ofertę, warto więc w pierwszej kolejności zastanowić się, jaką maksymalnie kwotę możesz przeznaczyć na wykupienie ubezpieczenia OC dla pielęgniarek – to ułatwi Ci szukanie oferty mieszczącej się w granicach Twoich możliwości finansowych. 

Kto powinien nabyć OC dla pielęgniarek i położnych?

Polisa OC dla pielęgniarek i położonych to rozwiązanie, które powinna rozważyć każda osoba chcąca zwiększyć swoje bezpieczeństwo zawodowe. Musisz pamiętać, że tego rodzaju polisy dzieli się jednak na dobrowolne i obowiązkowe. 

  • Dobrowolne ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych jest przeznaczone dla osób, które nie podlegają obowiązkowej polisie (np. zatrudnionych na etacie), ale chcą ochronić się przed odpowiedzialnością cywilną. Można je wykorzystać również jako uzupełnienie ubezpieczenia obowiązkowego. 
  • Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych dotyczy osób, które realizują świadczenia zdrowotne w ramach grupowej lub indywidualnej praktyki zawodowej. Zakres i sumy gwarancyjne ubezpieczenia określa Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 29 kwietnia 2019 r. w sprawie obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej podmiotu wykonującego działalność leczniczą (Dz. U. poz. 866).

Co wchodzi w zakres OC dla pielęgniarek i położnych?

Obowiązkowe OC pielęgniarki i położnej obejmuje wszystkie czynności zawodowe, które ubezpieczony wykonuje w ramach realizacji świadczeń zdrowotnych. Szczegółowe informacje o obowiązkowym OC pielęgniarek znajdziesz w ustawie, o której wspominaliśmy wyżej. Polisę można również indywidualnie rozszerzyć, dopasowując ją do własnych potrzeb i oczekiwań – zakres dostępnych rozszerzeń zależy od oferty ubezpieczyciela. 

Rozszerzenie zakresu ubezpieczenia OC dla pielęgniarek i położnych

Rozszerzenie dobrowolnego OC pielęgniarki i położnej może obejmować np. szkody wynikające z naruszenia praw pacjenta, szkody pracowników osoby ubezpieczonej, powstałe w wyniku wypadku w pracy, wypadki, do których doszło poza Polską, w czasie stażu zawodowego czy udzielania pierwszej pomocy itp. Dla własnego bezpieczeństwa, warto rozważyć zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej, jeżeli pozwalają Ci na to finanse. Ciekawym rozwiązaniem jest również możliwość rozszerzenia polisy OC pielęgniarki i położnej o ubezpieczenie NNW czy ubezpieczenie na wypadek zakażenia wirusem WZW lub wirusem HIV. 

Zrozumienie wyjątków i ograniczeń w polisie OC dla pielęgniarek i położnych

Bardzo ważna dla Twojego bezpieczeństwa jest świadomość, że ubezpieczenie OC dla położonej i pielęgniarki w niektórych przypadkach w ogóle nie zapewnia ochrony ubezpieczeniowej lub znacząco ją ogranicza. Informacji na ten temat szukaj w OWU, czyli Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia

Jak nabyć ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych?

Ubezpieczenie dla pielęgniarki i położonej zazwyczaj można kupić u agenta wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego lub w oddziale firmy. Niektórzy ubezpieczyciele proponują również możliwość wykupienia ubezpieczenia OC dla pielęgniarek online. Formalności z reguły są ograniczane do niezbędnego minimum, dzięki czemu proces trwa krótko i jest maksymalnie uproszczony. 

Czy istnieje obowiązek posiadania ubezpieczenia OC dla pielęgniarek i położnych?

Jak już wiesz, obowiązkowe ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych dotyczy osób prowadzących grupową lub indywidualną praktykę zawodową. Jednak, nawet jeżeli nie należysz do tej grupy, zdecydowanie musisz przemyśleć wykupienie polisy dobrowolnej z uwagi na Twoją odpowiedzialność zawodową. Co więcej, wykupując obowiązkowe ubezpieczenie, możesz je dodatkowo uzupełnić ubezpieczeniem dobrowolnym. 

Jak wybrać odpowiednią polisę ubezpieczenia OC dla pielęgniarek i położnych?

Wybierając dobrowolne ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych musisz zwrócić uwagę przede wszystkim na jego zakres – im jest szerszy, tym lepiej chroniona jest osoba ubezpieczeniowa, ograniczenia i wyłączenia odpowiedzialności oraz renomę ubezpieczyciela. Kluczowe znaczenie w przypadku dobrowolnego ubezpieczenia OC pielęgniarek mają też sumy gwarancyjne oraz wygoda zgłaszania szkody. W podjęciu ostatecznej decyzji może Ci pomóc ranking ubezpieczycieli

Sprawdź również ranking ubezpieczeń na życie

Najczęściej zadawane pytania o OC dla pielęgniarek i położnych

Mamy nadzieję, że nasz artykuł pomoże Ci lepiej zrozumieć, jak działa ubezpieczenie OC pielęgniarek i położnych. Na koniec przygotowaliśmy dla Ciebie jeszcze odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania. Sprawdź, o czym musisz pamiętać, wykupując odpowiednią polisę OC zawodowego. 

Jak działa odszkodowanie z OC dla pielęgniarek i położnych?

Jeżeli dojdzie do szkody, którą obejmuje Twoje ubezpieczenie OC dla pielęgniarek i położnych, musisz jak najszybciej zgłosić ją ubezpieczycielowi. Sposób zgłaszania szkody określa towarzystwo ubezpieczeniowe – weź to pod uwagę już na etapie wybierania konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczyciel ma określoną liczbę dni na ustosunkowanie się do Twojego zgłoszenia. 

Czy ubezpieczenie OC chroni pielęgniarki i położne przed roszczeniami wynikającymi z niewłaściwego wykonania obowiązków?

Ubezpieczenie OC chroni pielęgniarki przed skutkami błędów popełnionych w czasie wykonywania obowiązków zawodowych. Pamiętaj, że ostateczny zakres polisy będzie jednak w dużej mierze uzależniony od wybranych przez Ciebie rozszerzeń. 

Czy pandemia COVID-19 wpłynęła na OC dla pielęgniarek i położnych?

W czasie pandemii COVID-19, niektóre towarzystwa ubezpieczeniowe wzbogaciły zakres ubezpieczeń OC o wykonywanie szczepień ochronnych przeciwko COVID-19

Najczęściej zgłaszane szkody objęte OC dla pielęgniarek i położnych

Istnieje szeroki wachlarz szkód zgłaszanych w ramach OC dla pielęgniarek i położnych. W przypadku polisy dobrowolnej należą do nich takie sytuacje, jak np. uszkodzenie wynajmowanego mienia – nieruchomości lub sprzętu – oczywiście, o ile ubezpieczenie obejmuje podobne zdarzenia. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW i co obejmuje ubezpieczenie NNW?

Co znaczy NNW? Co obejmuje to ubezpieczenie? Czy wykupienie go to obowiązek? I właściwie w jakiej sytuacji się przyda? Przeczytaj przygotowany przez nas kompleksowy poradnik, by szczegółowo poznać ubezpieczenie NNW. Sprawdź, kiedy pieniądze zostaną wypłacone, a kiedy towarzystwo […]

więcej
Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Jakie dokumenty należy przygotować do ubezpieczenia OC?

Kupiłeś auto i szukasz najtańszego OC? Jeśli zastanawiasz się, jakie dokumenty będą Ci potrzebne do wykupienia polisy – przeczytaj poniższy artykuł. Pokazujemy, dlaczego dla ubezpieczyciela ważny jest m.in. dowód rejestracyjny, numer VIN Twojego pojazdu oraz dane współwłaściciela pojazdu.

więcej
Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Ubezpieczenie turystyczne na wypadek aktu terroru

Dziś, w 18 lat po tragedii, jaka spotkała osoby pracujące w World Trade Center, jasnym jest, że ataki terrorystów mogą się zdarzyć nawet w najspokojniejszych miejscach – wiedzą o tym również ubezpieczyciele. Wyjeżdżając na wakacje w zakątki świata, […]

więcej
Czas na zgłoszenie szkody OC

Czas na zgłoszenie szkody OC

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobligowany w Polsce do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu, nie trzeba obawiać się finansowych konsekwencji, w związku z uszkodzeniem czyjegoś pojazdu, czy nawet ciała. Nawet drobna stłuczka to zawsze spore […]

więcej