AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy tak, a kiedy nie?

3.7/5 - (Ocen: 3)

Kup OC

Jak wynika z danych ACEA (Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów), średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach w 2018 roku wynosił 14 lat. Czy warto wykupić ubezpieczenie AC dla takiego auta? Na co zwrócić uwagę podczas analizy ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych i jak wybrać tę najlepszą?

AC dla starego samochodu – kiedy się na nie zdecydować, a kiedy nie?

AC dla starego samochodu – kiedy się na nie zdecydować, a kiedy nie?

Ubezpieczenie AC jest dobrowolne i najczęściej wykupują je właściciele nowych samochodów, co wcale nie oznacza, że osoby posiadające pojazdy starsze (powyżej 10 lat) nie mogą go nabyć. Jest to jak najbardziej możliwe i w niektórych przypadkach uzasadnione, jednak przed podjęciem takiej decyzji należy zadać sobie dwa podstawowe pytania: czy w razie utraty samochodu lub jego poważnego uszkodzenia możemy pozwolić sobie na zakup nowego auta oraz, czy składka AC w wysokości na przykład 2000 zł jest opłacalna przy ubezpieczaniu starego samochodu o niskiej wartości? O ile na pierwsze pytanie każdy musi odpowiedzieć sam, o tyle drugie nie pozostawia wielu wątpliwości. Wydawanie dużej sumy pieniędzy na ubezpieczenie samochodu będącego w złym stanie technicznym jest po prostu nieekonomiczne. Lepszym wyborem w tej sytuacji będzie zakup innego używanego pojazdu w lepszej kondycji.

Kiedy więc ubezpieczenie AC dla samochodu mającego 10, 15 lub więcej lat będzie opłacalne? Na pewno wtedy, kiedy auto jest sprawne i chcemy uchronić je przed kradzieżą, szkodą spowodowaną przez nas lub nieznanego sprawcę (na przykład na parkingu) lub żywiołami, takimi jak pożar, grad, wichura czy powódź. Inną sytuacją, w której powinniśmy zdecydować się na wykupienie takiego ubezpieczenia, jest posiadanie samochodu zabytkowego lub kolekcjonerskiego. W takim wypadku musimy jednak udać się do rzeczoznawcy, który ustali jego wartość i sumę ubezpieczenia.

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC dla starego samochodu?

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC dla starego samochodu?

Każdy, kto próbował ubezpieczyć starszy model samochodu wie, że nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe chcą zawrzeć taką umowę. Jest to spowodowane najczęściej obawą przed stratami finansowymi wynikającymi z większego ryzyka wystąpienia usterek. Jednak istnieją również towarzystwa posiadające w swojej ofercie taką opcję. Aby wybrać najlepszą z nich, warto porównać ubezpieczenia online oraz wykorzystać kalkulator OC i AC, dzięki któremu dowiesz się, jakie składki oferują poszczególne ubezpieczalnie. Warto również wiedzieć, na co zwracać uwagę podejmując ostateczną decyzję.

Na pewno pierwszą rzeczą, którą należy sprawdzić, wybierając ubezpieczenie AC jest zakres szkód objętych ubezpieczeniem. Polisa może obejmować szkody częściowe oraz całkowite. W przypadku starego auta wybór drugiej opcji jest zdecydowanie bardziej opłacalny, ponieważ części do takich pojazdów są najczęściej tanie, przez co sami możemy zająć się ich naprawą. Większą szkodę może przynieść kradzież auta lub jego zniszczenie przez żywioły. Właśnie w takiej sytuacji najbardziej przyda nam się AC.

Drugą kwestią jest sposób likwidacji szkody – dla starszych pojazdów będzie to najczęściej metoda kosztorysowa. Oznacza to, że ubezpieczyciel sam wyceni wartość szkody i prześle na nasz konto odpowiednią sumę pieniędzy. Obowiązkiem właściciela w tym wypadku jest jedynie udanie się do wybranego przez siebie warsztatu i dokonanie naprawy. Z kolei, jeśli zdecydujesz się na ubezpieczenie AC, w którego umowie znajdzie się zapis o amortyzacji części, będziesz musiał liczyć się z dopłatą z własnej kieszeni (jeśli amortyzacja wyniesie na przykład 65%, to w przypadku dużego uszkodzenia może nie pokryć całości naprawy) lub tańszymi zamiennikami oferowanymi przez towarzystwo. Pamiętaj również, aby suma Twojego ubezpieczenia była stała. Dzięki temu będziesz miał pewność, że po spowodowaniu szkody nie zostanie obniżona.

Ubezpieczenie AC – jak obniżyć jego koszty?

Ubezpieczenie samochodu w formie AC nie musi być drogie. Istnieje kilka sposobów na obniżenie jego ceny. Jednym z nich jest wybór ubezpieczenia z wkładem własnym. Może być on procentowy lub opisany jako konkretna kwota. Podczas kradzieży samochodu lub jego uszkodzenia ubezpieczyciel wyceni szkodę, ale zwróci Ci tylko jej część, na przykład 80%. Resztę będziesz musiał pokryć z własnych pieniędzy. Innym sposobem na obniżenie składki jest połączenie polis. Kiedy Twoje ubezpieczenie OC dobiega końca, możesz podczas jego odnawiania spytać się o możliwość dokupienia AC w pakiecie. Najczęściej cena będzie niższa niż w sytuacji kupowania ubezpieczenia AC osobno.

Ostatnim sposobem na zmniejszenie kosztów ubezpieczenia samochodu jest wybór tzw. minicasco, czyli ubezpieczenia AC pokrywającego jedynie szkody wywołane żywiołem lub kradzieżą. Występuje ono również pod takimi nazwami jak AC mini lub smartcasco, a jego cena najczęściej wynosi kilkaset złotych. W porównaniu z ubezpieczeniem pełnym, którego koszt może sięgać kilku tysięcy, jest to spora oszczędność, a jednocześnie gwarancja wypłaty odszkodowania w przypadku utraty samochodu.

Jak widzisz, mimo że wykupienie ubezpieczenia AC dla starego samochodu wydaje się niemożliwe, wcale tak nie jest. Wystarczy, że porównasz oferty wielu ubezpieczycieli i zwrócisz uwagę na wszystkie elementy wymienione wyżej. Pomoże Ci w tym również nasz kalkulator OC  i AC, który porówna dla Ciebie warunki w wielu towarzystwach ubezpieczeniowych i wybierze najkorzystniejszą opcję!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Szczęsny Pospiech
    - -

    BARDZO KONKRETNA, PRZEJRZYSTA TREŚĆ. GRATULUJĘ!

    • Marta Gogula
      - -

      Dziękujemy i zapraszamy ponownie 🙂

Więcej artykułów i porad
Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Na co zwrócić uwagę wybierając ubezpieczenie AC – 3 rzeczy w umowie, o których musisz pamiętać

Ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe, jednak coraz więcej posiadaczy pojazdów się na nie decyduje. Zwiększa bowiem zakres ochrony i sprawia, że nie musimy się martwić o różnego rodzaju zajścia – np. kradzież pojazdu, porysowanie maski przez nieznanego sprawcę […]

więcej
3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

3 nieobowiązkowe polisy, których zakup warto rozważyć

Ubezpieczenia komunikacyjne mogą być dość drogie, dlatego wielu kierowców ogranicza się do zakupu obowiązkowego OC. Takie podejście nie zawsze jest jednak rozsądne. W razie poważnego wypadku czy innych kłopotów na drodze często przydają się także dodatkowe świadczenia. Przedstawiamy […]

więcej
AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

AC samochodu w leasingu – wszystko, co musisz wiedzieć

Kupno auta w leasingu jest bardzo popularnym rozwiązaniem. Takie świadczenie wiąże się jednak z wieloma dodatkowymi obowiązkami i warunkami. Jednym z nich jest konieczność stosownego ubezpieczenia pojazdu. Wyjaśniamy, jak działa AC samochodu w leasingu oraz co jeszcze warto […]

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej