Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, które pozwalają na sprawdzenie auto przed kupnem. Dzięki nim kupujący ma możliwość sprawdzenia takich niezmiernie ważnych parametrów samochodu jak przebieg, kontrole techniczne czy posiadane ubezpieczenie. Można dzięki nim także ustalić, czy pojazd nie został zgłoszony jako kradziony. 

Dobrze wiedzieć nie tylko jak sprawdzić samochód przed kupnem bez żadnych dodatkowych kosztów, ale także kto oferuje najkorzystniejsze warunki ubezpieczeniowe na rynku. Obowiązkowe ubezpieczenie OC lub rozszerzona polisa AC mogą mieć składkę różną nawet o kilkaset złotych w skali roku, w zależności od wybranego ubezpieczyciela i wariantu ochrony, dlatego warto skorzystać z pomocy doświadczonego agenta lub coraz popularniejszych i skuteczniejszych porównywarek internetowych.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Jak sprawdzić auto używane przed kupnem – rządowy rejestr

Doświadczeni sprzedawcy obracający samochodami i pośredniczący w sprzedaży od dawna mają ogromne doświadczenie i doskonale wiedzą gdzie sprawdzić samochód przed kupnem. Na szczęście rejestr cyfrowy ze wszystkimi kluczowymi danymi na temat konkretnych pojazdów dostępny jest dla wszystkich zainteresowanych w Internecie pod adresem historiapojazdu.gov.pl. Domena GOV oznacza, że jest to ewidencja nadzorowana przez jednostki administracji publicznej i rządowej, które mają najbardziej aktualne dane. Do bazy cyfrowej trafiają również informacje ze stacji kontroli pojazdów, w których zgodnie z przepisami raz do roku każdy samochód powinien przejść badanie techniczne. Podstawowe informacje wpisane przez technika podczas badania do systemu online trafiają również do CEP (centralnej ewidencji pojazdów), a następnie każdy zainteresowany może kupić samochód prywatnie lub przeprowadzić zakup samochodu na firmę. 

Oczywiście na rynku działają specjalistyczne firmy sprawdzające auto przed kupnem dla klienta – może ona przeprowadzić wycenę i sprawdzić stan techniczny na miejscu. Jest to na pewno dobre rozwiązanie dla osób, które nie czują się szczególnie pewne w kwestiach technicznych i nie potrafią obiektywnie ocenić stanu technicznego auta. Jeśli jednak klient czuje się na sile, aby samodzielnie ocenić przydatność pojazdu do późniejszej eksploatacji, może wyciągnąć pozostałe informacje o historii danego modelu z rządowej ewidencji pojazdów. Wiedząc z wyprzedzeniem jak sprawdzić samochód przed kupnem za darmo – można zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy – system pozwala chociażby na wydrukowanie wygenerowanego raportu. Taki dokument można później przedstawić sprzedającemu i zadać mu dodatkowe pytania co do zawartości samego ogłoszenia. 

Jeśli informacje zamieszczone przez sprzedawcę na portalu motoryzacyjnym nie są zgodne z tym, co odnotowane jest w centralnym systemie – jest to jasny sygnał ostrzegawczy dla rozważającego zakup. Niektórzy sprzedawcy potrafią manipulować danymi o przebiegu samochodu, inni mogą chcieć windować cenę w negocjacjach twierdząc, że na pojazd wykupione jest wciąż aktywne ubezpieczenie AC. Wszystkie te informacje można za darmo zweryfikować w sieci – wystarczy znać podstawowe dane pojazdu. 

O czym pamiętać przed zakupem samochodu?

Jak sprawdzić samochód przed kupnem czy nie jest kradziony?

Aby skorzystać z prowadzonego przez urzędy państwowe rejestru, trzeba uzyskać podstawowe informacje na temat pojazdu. Nie wystarczy bowiem wiedzieć, gdzie sprawdzić auto przed kupnem, ale także kiedy zostało ono zarejestrowane, jakie są jego numery rejestracyjne i najważniejsze – jaki jest jego numer VIN. Tylko i wyłącznie podanie tych informacji w centralnej ewidencji pojazdów pozwala na jednoznaczne ustalenie konkretnego egzemplarza. Bardzo ważnym zastrzeżeniem jest to, że w ten sposób uzyskać można tylko i wyłącznie informacje na temat pojazdów zarejestrowanych po raz pierwszy w Polsce. Jeśli samochód był sprowadzony spoza granicy i jego pierwsza rejestracja odbyła się poza polskim systemem – wtedy nie otrzymamy informacji zwrotnych. Wtedy rozwiązaniem może się okazać firma sprawdzająca auto przed kupnem – dla jej doświadczonych pracowników nie ma znaczenia, czy pojazd od zawsze poruszał się po polskich drogach czy też był sprowadzony. 

Mając powyższe dane, można uzyskać przez Internet natychmiastowy wyciąg z historią każdego samochodu. Dla przejmującego pojazd najważniejsze informacje, jakie znajdzie w takim czytelnym raporcie, to chociażby ilość poprzednich właścicieli i przebieg kilometrów odnotowany na kolejnych przeglądach technicznych. Dowiedzieć można się, czy na pojazd jest wykupione podstawowe ubezpieczenie OC, ale nie dowiesz się czy pojazd posiada ubezpieczenie nnw samochodu, albo Autocasco. Naturalnie nie są to jedyne rzeczy, jakie warto sprawdzić przed podjęciem tak istotnej decyzji jak nabycie używanego samochodu. 

Tanie sposoby na sprawdzenie auta używanego przed kupnem

Dla każdego, kto inwestuje swoje pieniądze w kupno używanego samochodu powinno być oczywistym, jak ważne jest upewnienie się czy samochód nie jest zarejestrowany jako kradziony. Szczególnie jeśli ktoś zamierza używać samochodu do celów służbowych lub w działalności gospodarcze – musi wiedzieć jak sprawdzić auto przed kupnem. Jednak nie wystarczy uzyskanie samego raportu o wypadkowości pojazdu, liczbę dotychczasowych właścicieli, przejechanych kilometrach czy odbytych kontrolach. Taka wiedza oczywiście pomaga podjąć ostateczną decyzję, ale warto także skalkulować sobie z góry późniejsze koszty eksploatacyjne, na które składają się chociażby ubezpieczenia. Porównywarka OC AC pozwala szybko i za darmo sprawdzić, jakie są obecne stawki i składki ubezpieczeniowe oferowane dla tego pojazdu, co może pomóc w oszacowaniu późniejszych corocznych kosztów utrzymania auta. 

Należy za wszelką cenę unikać kupowania przysłowiowego “kota w worku” i wiedza gdzie sprawdzić auto przed kupnem w korzystnej cenie jest kluczowa. Są dwie szkoły dominujące wśród klientów, którzy słabo znają się na samochodach i rzadko stają po stronie nabywającego – jedni wybierają specjalistyczne firmy, które prowadzą wycenę pojazdu i prześwietlają go pod dosłownie każdym względem. Inni wybierają autoryzowany serwis danej marki, gdzie pojazd przechodzi kompleksowy przegląd pod okiem techników producenta. W zależności od marki samochodu oraz miasta – koszty te mogą się znacznie różnić, więc warto sprawdzić stawkę jednych i drugich przed podjęciem decyzji. W takim miejscu specjaliści doskonale wiedzą jak sprawdzić auto przed kupnem pod kątem właściwości jezdnych, spełniania standardów przez karoserię, wyposażenie i zawieszenie, po układy hamowania i chłodzenia, na lakierze i wydechu kończąc. 

Zainwestowanie na początku stosunkowo niedużych środków w dokładne sprawdzenie oferowanego samochodu, może uchronić nas przed późniejszym rozczarowaniem i większymi kosztami eksploatacji auta w przyszłości, są to więc pieniądze dobrze zainwestowane. Podobnie jak ubezpieczenie opon albo wchodzące niekiedy w poszerzony pakiet Autocasco lub NNW ubezpieczenie szyb – za nie dużo wyższą składkę, uzyskać można preferencyjne warunki ochrony ubezpieczeniowej. Decydując się na pomoc z zewnątrz specjalisty, który podpowie jak sprawdzać samochód prze kupnem – zwiększamy znacząco szanse na pełne zadowolenie z zakupu oraz zmniejszamy ryzyko niezaplanowanych wydatków na nagłe naprawy i usuwanie usterek, które wprawne oko fachowca byłoby w stanie wypatrzeć jeszcze przed sfinalizowaniem umowy. Niewątpliwie są to więc mądrze wydane pieniądze.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

„Oszczędna” jazda samochodem – 7 złotych zasad

Odpowiedzialny kierowca powinien jeździć bezpiecznie, ekologicznie i oszczędnie. Wprowadzenie kilku prostych nawyków może pomóc Ci zmniejszyć wydatki na auto. Jak wygląda rozsądna jazda samochodem? Przedstawiamy 7 złotych zasad ekonomicznego kierowcy! Utrzymanie pojazdu to sporo kosztów. Płacić trzeba nie […]

więcej
Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Wraki porzucone na parkingu – jak się ich pozbyć?

Liczba zarejestrowanych samochodów stale rośnie, a porzucony pojazd na prywatnej posesji przestaje być czymś wyjątkowym. Równocześnie pozbycie się takiego auta, nie jest wcale takie łatwe. Wpływ na to ma między innymi to, gdzie pojazd został porzucony. Łatwo można […]

więcej
Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Jak sprawdzić auto przed jego zakupem?

Historia ubezpieczenia samochodu to tylko jedna z kwestii, o które powinieneś się zatroszczyć podczas kupowania używanego pojazdu mechanicznego. Sprawdzenie samochodu przed kupnem nigdy nie jest zbędną stratą czasu, a raczej zniwelowaniem ryzyka przed utratą pieniędzy. Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Wyjaśniamy, czym jest leasing konsumencki i kiedy warto z niego skorzystać!

Leasing jest popularnym rozwiązaniem wśród przedsiębiorców. Ma często o wiele lepsze warunki niż kredyt, a w efekcie i tak może doprowadzić do uzyskania pojazdu na własność. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że taka opcja jest dostępna […]

więcej