Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Kalkulator OCW 2019 roku odnotowano znaczący wzrost sprzedaży samochodów używanych przy jednoczesnym spowolnieniu sprzedaży nowych aut. Decydując się na pojazd z drugiej ręki, warto go przed zakupem odpowiednio skontrolować. Podpowiadamy więc, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem i na co jeszcze zwrócić uwagę przy okazji takiej transakcji.

Historia pojazdu – sprawdź ją online

Zanim zdecydujesz się na zakup używanego samochodu, możesz sprawdzić jego historię w sieci. W tym celu warto odwiedzić Bezpłatny raport z Centralnej Ewidencji Pojazdów, dostępny na stronie: https://historiapojazdu.gov.pl/. Dotyczy to samochodów zarejestrowanych w Polsce, a nie sprowadzanych. Wówczas otrzymamy dane, które pomogą nam w ocenie stanu technicznego pojazdu oraz potwierdzeniu wiarygodności oferty sprzedawcy. Raport możemy zapisać, wydrukować i porównać z innymi ofertami. Co ważne, procedura ta jest zupełnie bezpłatna, prowadzona przez Ministra Cyfryzacji na podstawie przepisów ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Jak sprawdzić historię pojazdu?

Na podstawie wprowadzonych przez Ciebie danych, takich jak: numer rejestracyjny pojazdu, datę pierwszej rejestracji pojazdu i numer VIN, otrzymasz informacje gromadzone od momentu pierwszej rejestracji samochodu w Polsce. Wśród nich zawarte będą dane techniczne, takie jak pojemność i moc silnika, rodzaj paliwa, terminy obowiązkowych badań technicznych oraz to, co jest niezwykle ważne – czy samochód posiada aktualne ubezpieczenie OC. Nie znajdziesz tam natomiast informacji odnośnie posiadania przez właściciela ubezpieczenia assistance czy AC. Ponadto w systemie da się też sprawdzić odczyt licznika zarejestrowany podczas przebytych kontroli, liczbę właścicieli, województwo rejestracji i informację czy pojazd był własnością firmy/organizacji, czy też osoby prywatnej. Oczywiście kluczową informacją będzie też ta, czy samochód, który chcemy kupić nie jest oznaczony w bazie jako kradziony.

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem fizycznie?

Informacje otrzymane w ramach raportu Historii Pojazdu nie powinny być jedynym kryterium decyzji o zakupie auta. Dane te pomogą z pewnością w ocenie oferty i jeśli ta po uzyskaniu ich okaże się atrakcyjna, warto przejść do kolejnej procedury. Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem? Jeśli nie jesteś motoryzacyjnym ekspertem, to warto zdać się na pomoc specjalisty. Można skorzystać z pomocy firm, które przeprowadzają oględziny na zlecenie klienta i po takich działaniach dają gwarancję, że samochód jest godny zainteresowania bądź też wskazują wady, które mogą być wykorzystane przy ewentualnych negocjacjach ceny.

Alternatywą takich działań jest udanie się do serwisu i skorzystanie z ASO danego producenta. Tutaj najczęściej warto wizytę umówić z wyprzedzeniem, bowiem obłożenie serwisów bywa spore. Taki przed-zakupowy przegląd trwa zwykle do dwóch godzin i obejmuje sprawdzenie wszystkich elementów auta – od karoserii i powłok lakierniczych, przez wnętrze, wyposażenie, zawieszenie, aż po układy lakierniczy, wydechowy czy hamulcowy. W efekcie tych działań otrzymamy raport z listą i wyceną wszystkich napraw.

O czym pamiętać przed zakupem samochodu?

O czym pamiętać przed zakupem samochodu?

Już wiesz, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem. Jeśli wszystkie otrzymane informacje okażą się zadowalające i zdecydujesz się na zakup, musisz jeszcze dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim polecamy znaleźć najtańsze OC oraz korzystne ubezpieczenie AC. Być może opłacalna okaże się dla Ciebie rekalkulacja składki OC, ale jeśli nie, nie musisz się obawiać. Wystarczy skorzystać z bardzo przydatnego narzędzia, jakim jest nasz kalkulator OC – wprowadzasz niezbędne dane i już po kilku chwilach otrzymujesz propozycje ubezpieczeń w różnych towarzystwach. Możesz więc wybrać najdogodniejszą opcję z najniższą składkę albo cały pakiet – ubezpieczenia NNW, OC, AC i assistance.

Mamy nadzieję, że rozwialiśmy już Twoje wątpliwości i podpowiedzieliśmy, gdzie sprawdzić samochód przed kupnem. Skorzystaj z dostępnych opcji i upewnij się, że jest to auto na miarę Twoich oczekiwań. Zachęcamy też do wybrania dogodnej opcji znalezienia korzystnego pakietu ubezpieczeń z pomocą naszego kalkulatora.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

więcej
Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Kiedy warto kupić uszkodzony samochód? Wyjaśniamy!

Czy zawsze trzeba bać się samochodów powypadkowych? A może właściciel pojazdu, który masz na oku, uprzedził Cię o usterkach i wahasz się, czy to rozsądne zdecydować się na takie auto? Podpowiadamy więc, kiedy warto kupić uszkodzony samochód. Okazuje […]

więcej
Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą?

Wybierasz się na wakacje lub w odwiedziny do przyjaciela, który mieszka w innym kraju? Warto, byś był ubezpieczony na wypadek stłuczki za granicą lub innej szkody. Sprawdź, co musisz zrobić w przypadku wypadku za granicą z Twojej winy, […]

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za odszkodowanie za […]

więcej