Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

Gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa? Analiza topowych kierunków

Nie chcesz pozwolić na to, by COVID-19 pokrzyżował Ci urlopowe plany? Aktywność na świeżym powietrzu to świetny sposób na bezpieczny wypoczynek i wzmocnienie swojej odporności. Zastanawiasz się, jak wykorzystać ferie? Podpowiadamy, gdzie na narty w czasie pandemii koronawirusa!

Chociaż w Polsce możemy właśnie obserwować nawrót problemu, niektóre zagraniczne kraje lepiej radzą sobie z opanowaniem całej sytuacji. W związku z tym, nie stosują już aż tak radykalnych restrykcji i umożliwiają bezpieczne korzystanie z wielu atrakcji. Dowiedz się, gdzie – mimo wszystko – można pojechać na narty w czasie pandemii koronawirusa!

Które państwa przygotowują się do sezonu – gdzie na narty pomimo pandemii?

Najpopularniejszym kierunkiem dla miłośników sportów zimowych są bez wątpienia austriackie Alpy. Można śmiało stwierdzić, że wyznaczają kierunek organizacji tegorocznego sezonu, jeśli chodzi o stosowane rozwiązania. Zgodnie z zapewnieniami rządu tego kraju, sezon narciarski na pewno będzie specyficzny, ale zostanie otwarty.

Przede wszystkim ograniczone ma być funkcjonowanie popularnych ośrodków narciarskich, które często gromadzą duże grupy turystów. Jedzenie czy napoje będą wydawane tylko do osobnych stolików. Pracownicy hoteli oraz restauracji mają też być regularnie badani. Na stokach trzeba będzie zachować dystans, a w większości miejsc konieczne będzie noszenie maseczek. Trzeba mieć też na względzie to, że w zależności od regionu, zalecenia i obostrzenia będą się różnić. W niektórych miejscowościach sytuacja ma być kontrolowana poprzez okresowe badanie ścieków. Co ciekawe, wybrane ośrodki narciarskie już gwarantują zwrot kosztów za wykupione karnety, jeśli konieczne będzie wprowadzenie bardziej radykalnych obostrzeń.

Kolejnym popularnym wyborem jest Szwajcaria. Wszystkie regiony już od miesięcy przygotowują się na sezon narciarski. Funkcjonują tam przepisy dotyczące zasłaniania nosa i ust oraz utrzymywania odstępu w miejscach publicznych. Zdaniem Szwajcarów nie ma jednak sensu wprowadzać dodatkowych obostrzeń na samym stoku, ponieważ narciarze i tak przebywają na świeżym powietrzu oraz siłą rzeczy zachowują minimalne odstępy. Co więcej, wielu specjalistów przewiduje o wiele mniejszą liczbę turystów, dlatego stoki powinny nie być tak zatłoczone, jak to zwykle bywało.

W kolejkach i gondolach obowiązkowe jest noszenie maseczek. Kwestia zabezpieczeń podczas stania w kolejce do wyciągu jest ustalana indywidualnie przez poszczególne kantony, dlatego warto zwracać uwagę na zalecenia. W Szwajcarii kultura après-ski nigdy nie odgrywała aż tak dużej roli jak np. w Austrii, ale schroniska i ośrodki wypoczynkowe oczywiście zadbają też o stosowne zabezpieczenia.

Które państwa przygotowują się do sezonu – gdzie na narty pomimo pandemii?

Wielu narciarzy z przyjemnością wyjeżdża także do Włoch. Ponieważ kraj ten wyjątkowo trudno przechodził pierwszą falę pandemii, posiada już zupełnie inne podejście do zasad bezpieczeństwa. Wszystkie sprzęty i gondole na stokach są regularnie dezynfekowane. Noszenie maseczek oraz utrzymywanie odległości są oczywiście również obowiązkowe, w szczególności w kolejkach oraz gondolach. Wszędzie montuje się specjalne bariery ochronne, komunikacja miejska i tzw. skibusy kursują częściej, a formalności związane z wynajmem sprzętu, zakupu karnetu wstępu na stok czy rezerwacją zakwaterowania odbywają się w pełni online. Hotele, ośrodki wypoczynkowe, schroniska itp. dodatkowo ustalają również własne zasady, które mają na celu ograniczyć ryzyko zarażenia do minimum. Rejestrują też swoich gości, by w razie potrzeby móc od razu stosować odpowiednie działania prewencyjne.

Czy wyjazd na narty w pandemii na pewno jest bezpieczny?

Wiele osób ma mimo wszystko dylemat, czy wyjazd na zagraniczne wakacje nie jest zbyt niebezpieczny. Trudno jednoznacznie ocenić zagrożenie, ponieważ w dużej mierze jego stopień jest zależny od zachowania samych turystów. Jeśli będzie stosować się do obostrzeń narzuconych w danym państwie, a także ogólnych zaleceń WHO, można zminimalizować ryzyko.

Czy wyjazd na narty w pandemii na pewno jest bezpieczny?

Przede wszystkim należy (w miarę możliwości) unikać zatłoczonych miejsc. Rozsądniej jest wybrać mniej popularne regiony oraz zrezygnować z atrakcji cieszących się największym powodzeniem. Do tego oczywiście należy zasłaniać nos oraz usta – nawet jeśli nie narzucają tego przepisy. Obowiązkowe powinno też być regularne mycie dłoni ciepłą wodą z mydłem oraz dezynfekowanie ich preparatami z wysokoprocentowym alkoholem. Przy okazji dobrze jest oczyścić telefon oraz inne często dotykane akcesoria.

Najbezpieczniej jest korzystać z własnego sprzętu sportowego, w szczególności gogli. Przed wyjazdem dobrze zainwestować w takie akcesoria, jeśli jeszcze ich się nie posiada. W wielu miejscach można co prawda je wypożyczyć, ale nigdy nie ma się pewności, czy są odpowiednio dezynfekowanie. Przy dużym ruchu na stoku obsługa może się spieszyć i niedokładnie spryskać powierzchnię środkiem z alkoholem itp.

Chociaż w większości krajów ogranicza się liczbę osób biorących udział w lekcjach w szkółkach narciarskich, dla pewności można zainwestować w indywidualne zajęcia z instruktorem. Takie rozwiązanie zdecydowanie jest jeszcze bezpieczniejsze. W Austrii można też poprosić nauczyciela o okazanie negatywnego testu SARS-CoV-2.

Ponieważ sytuacja dynamicznie się zmienia, trzeba być przygotowanym na taką ewentualność, że po powrocie do kraju można zostać skierowanym na kwarantannę. Warto uprzedzić o swoim wyjeździe osoby bliskie oraz sąsiadów. Możliwe, że będą musieli pomóc np. w dostarczaniu zakupów czy produktów pierwszej potrzeby.

Jeśli po powrocie do kraju zauważy się u siebie lub kogoś z osób, które przebywały z nami na wyjeździe jakieś niepokojące objawy, najrozsądniej jest poddać się autoizolacji. Gdy zaczną się nasilać, konieczne będzie wykonanie testu. W sytuacji, gdy nie dzieje się nic podejrzanego, warto i tak przez okres dwóch tygodni unikać spotkań ze znajomymi czy dalszą rodziną, w szczególności w wieku senioralnym.

Jak przygotować się na wyjazd na narty w pandemii koronawirusa?

Decydując się na wyjazd na narty w pandemii koronawirusa, powinno się odpowiednio do niego przygotować. Najważniejsze jest, by zabrać ze sobą zapas maseczek, jednorazowych rękawiczek i płynów do dezynfekcji. Należy też dokładnie zapoznać się z obostrzeniami obowiązującymi w danym państwie oraz regionie. Zasady stosowane ogólnie dla kraju mogą być uzupełniane jeszcze o inne zalecenia w poszczególnych strefach.

Koniecznie trzeba również wykupić odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Będzie przydatne nie tylko w razie ewentualnego zarażenia, ale też w przypadku wypadku na stoku, kradzieży portfela czy jakichkolwiek innych kłopotów. Najlepiej zdecydować się na pakiet, który jest dedykowany dla osób wybierających się właśnie na narty.

Jeśli chcesz mieć pewność, że w każdej sytuacji Ty i Twoi bliscy otrzymacie odpowiednie wsparcie, musisz zainwestować w stosowną polisę. Dzięki temu świadczeniu unikniesz ogromnych wydatków przeznaczonych m.in. na leczenie. Zanim wybierzesz ofertę, upewnij się, czy towarzystwo obejmuje w warunkach zachorowanie na COVID-19. Niektóre firmy nadal dodają kłopoty związane z koronawirusem do wyjątków. Z tego względu powinno się uważnie przeczytać dokument OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia), w którym muszą być wyszczególnione wszystkie takie kwestie.

Gdy ustalisz już, gdzie pojedziesz na narty w czasie pandemii koronawirusa, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu. Jeśli będziesz rozsądnie zachowywać się podczas urlopu, ograniczysz ryzyko zarażenia do minimum. Pamiętaj również o odpowiedniej polisie ubezpieczeniowej!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Narty Austria – sprawdź, jak zorganizować taki wyjazd!

Zimą łatwiej dopada nas marazm i rozleniwienie. Nie warto ulegać takim nastrojom – narty w Austrii poprawią humor oraz dodadzą energii. Podpowiadamy, jak zorganizować alpejski urlop dla pięciu osób, tak by każdy był zadowolony z wyjazdu! Jeśli chciałbyś […]

więcej
Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

W 2020 roku odwołano chyba rekordową liczbę wyjazdów na wakacje. Sytuacja w wielu krajach wygląda już na opanowaną i często okazuje się, że mimo wszystko można zaplanować ferie z rodziną czy znajomymi. Podpowiadamy, jak spędzić urlop w sezonie […]

więcej
Kierunek Słowacja – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Kierunek Słowacja – narty i snowboard w sezonie 2019/2020

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli oddać się swoim ulubionym sportom. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Gdzie pojechać na narty? Słowacja czy może inne miejsce? W tym artykule […]

więcej
Narty Austria – gdzie warto wybrać się w sezonie 2019/2020?

Narty Austria – gdzie warto wybrać się w sezonie 2019/2020?

Amatorzy sportów zimowych powinni chociaż raz w życiu wybrać się na zagraniczną wycieczkę – podczas ferii lub przerwy międzyświątecznej. Od lat niesłabnącym powodzeniem cieszą się narty w Austrii. Wyjaśniamy, dlaczego warto zdecydować się na taki wyjazd i podpowiadamy, […]

więcej