Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

Kary za cofanie licznika – co musisz o nich wiedzieć?

5/5 - (Ocen: 1)

Kupowanie używanego auta było często zakupem wysokiego ryzyka. Nowy właściciel tak naprawdę musiał wierzyć na słowo, gdy sprzedawca gwarantował stan licznika. Nawet gdy po czasie odkrył, że dopuszczono się przekręcania licznika w samochodzie, niewiele mógł z tym zrobić. Na szczęście wprowadzono zmiany w Ustawy o prawie o ruchu drogowym, które mają przeciwdziałać takim procederom, ale od początku!

Cofanie liczników, choć nielegalne, bardzo często miało miejsce w komisach samochodowych czy u mechaników, którzy chcieli pomóc klientom w sprzedaży auta lub uzyskaniu lepszego ubezpieczenia OC. Później w sieci pojawiały się oferty 15-letnich samochodów z przebiegiem mniejszym niż 100 tysięcy kilometrów. Niemożliwe? Wiele tak naprawdę zależało od modelu auta czy jego stanu wizualnego. Jednakże popularne passaty ze zdartą skórą na kierownicy zaprzeczały liczbom, a sprzedający dalej twierdził, że samochód przebył mniej kilometrów niż w rzeczywistości. Jako, że nie funkcjonowała żadna kara za przekręcenie licznika, w podziemiach dochodziło do nadużyć, które wprowadzały w błąd kupującego.

Mniejszy przebieg mógł także skutkować uzyskaniem najtańszego OC na dany samochód. Firmy ubezpieczeniowe wyceniają wysokość polisy również na podstawie przebytych w ciągu roku kilometrów, stąd proceder miał za zadanie uzyskanie korzyści materialnych. W końcu postanowiono to uporządkować, a wynikiem było powstanie ustawy, która mówiła o cofaniu liczników i nakłada pewne obowiązki oraz… mandaty.

Cofanie licznika – ustawa i kara

Sprawdzanie silnika

Trzeba nazywać rzeczy po imieniu – taki proceder służy fałszowaniu stanu rzeczywistemu, stąd nic dziwnego, że w końcu wprowadzono nowelizację ustawy o prawa o ruchu drogowym i w kodeksie karnym.

Nowe przepisy, które już obowiązują składają się z dwóch części:

  • administracyjnej,
  • karnej.

W przypadku Kodeksu Karnego w artykule 306a znalazły się takie zapisy:

  • 1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l. §3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2 podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Jak widać, kara za cofnięcie licznika jest naprawdę wysoka i została jasno określona, kto będzie jej podlegać. Nie tylko osoba, która zmieni fizyczny przebieg (najczęściej mechanik lub diagnosta), ale także ten, który to zleca – czyli właściciel auta lub osoba handlująca. Czy cofanie licznika kara sprawi, że tego typu usługi przestaną być oferowane? Prawdę mówiąc wszystko pokaże życie, jednak kara pozbawienia wolności może działać ostrzegawczo i część posiadaczy aut stwierdzi, że lepiej sprzedać auto taniej i nie mieć problemów.

Kara za cofanie licznika – od kiedy działa?

Ustawa została uchwalona w dniu 15. marca 2019 roku, sam prezydent podpisał ją pod koniec kwietnia bieżącego roku. Od razu weszła w życie, a wraz z nią akcja promocyjna Związku Dealerów Samochodowych i Stowarzyszenia Komisów. Edukowali oni Polaków, jak mogą sprawdzić czy liczniki w ich autach zostały cofnięte. Szacuje się bowiem, że nawet w 85% sprowadzonych do kraju pojazdów dopuszczono się ingerencji w stan przebiegu!

Co prawda są to tylko dane szacunkowe, jednak pokazują skalę tego procederu oraz fakt, że za cofanie licznika kara powinna być na tyle dotkliwa, żeby temu zaprzestać. Są jednak sytuacje, w których korygowanie licznika jest możliwe. Dotyczy to sytuacji, w których trzeba będzie wymienić drogomierz lub część, która stanowi jej element. Jedynym obowiązkiem właściciela samochodu będzie wizyta w stacji kontroli i sprawdzenie czy działa on poprawnie. Taki test będzie wiązać się z opłatą w wysokości 100 złotych. Nie będzie też konieczności ustawienia licznika na stan sprzed wymiany.

A co z ubezpieczeniem OC i AC?

Szyba przednia w aucie

Zarówno ubezpieczenie AC jak i OC będzie korzystniejsze finansowo w przypadku samochodów o niskim przebiegu. Wprowadzenie w błąd ubezpieczyciela podlega innym karom i kodeksom, stąd lepiej jest deklarować właściwą liczbę.

W naszej porównywarce ubezpieczeń znajdziesz najkorzystniejszą polisę dla swojego samochodu, nawet gdy ten posiada duży przebieg. Wystarczy, że porównasz ceny i sprawdzisz zakres ubezpieczenia oraz kwoty gwarantowane.

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kara za brak OC w 2020 roku- dowiedz się ile wyniesie!

Kara za brak OC w 2020 roku- dowiedz się ile wyniesie!

Rok 2020 będzie się rozpoczynać pod znakiem wielu zmian w kodeksie drogowym, jak i obowiązków, które będą nakładane na kierowców i właścicieli samochodów. Jedną z wielu poruszonych kwestii jest kara za brak OC w 2020. Kara za brak […]

więcej
Prawo zwyczajowe odnalazło miejsce w przepisach – korytarz życia

Prawo zwyczajowe odnalazło miejsce w przepisach – korytarz życia

Choć przepis ten obowiązuje już w wielu europejskich krajach to w Polsce wszedł w życie dopiero 6 grudnia 2019 roku. Jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Naturalnie sprawa dotyczy korytarza życia. Zobacz na czym polega i […]

więcej