Choć przepis ten obowiązuje już w wielu europejskich krajach to w Polsce wszedł w życie dopiero 6 grudnia 2019 roku. Jak to mówią – lepiej późno niż wcale. Naturalnie sprawa dotyczy korytarza życia. Zobacz na czym polega i jak się przygotować do zmian, które już obowiązują na drogach krajowych oraz praktycznie w całej Europie.
Na początku grudnia 2019 weszły w życie nowe przepisy, a jeden z nich dotyczy korytarza życia. Możemy o nim przeczytać w sieci, obejrzeć programy na kanałach motoryzacyjnych. Kampanię reklamową prowadzi także GDDKiA i na wybranych tablicach na drogach ekspresowych pojawiają się komunikaty mówiące o zasadach tworzenia korytarza życia.
Z tego artykułu dowiesz się:
Korytarz życia – po co się go tworzy?
Zastanawiasz się, po co tworzony jest korytarz życia? Wyobraź sobie prostą sytuację. Na drodze ekspresowej dochodzi do poważnego wypadku. Powstaje wielokilometrowy korek i służby ratunkowe mają utrudniony dostęp do poszkodowanych. W takich sytuacjach każda minuta jest na wagę złota, a samochody na bieżąco się przesuwają, spowalniając karetkę, która może nie zdążyć na czas. Wciąż trudno sobie to wyobrazić?
Pomyśl, że sam znajdujesz się w zakleszczonym samochodzie i istnieje wysokie ryzyko wybuchu instalacji gazowej w aucie, które wjechało w Twoje. Sekundy dłużą się w nieskończoność, a Ty wsłuchujesz się w dźwięk karetki. Wciąż jest daleko, a zagrożenie z upływającym czasem rośnie. Gdyby tylko kierowcy utworzyli korytarz życia, wszystko przebiegłoby zdecydowanie szybciej. Teraz rozumiesz? W takim razie przechodzimy do praktyki!
Korytarz życia – przepisy jego tworzenia
Korytarz życia można stworzyć praktycznie na każdej drodze, która ma więcej jak dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Między nimi powstaje swobodna przestrzeń, którą mogą poruszać się pojazdy uprzywilejowane, takie jak karetka, straż pożarna czy policja.
Najważniejszą zasadą jest zjechanie najbliżej pobocza, aby pojazdy ratunkowe nie musiały się zatrzymywać i manewrować między autami. Przepis dotyczący korytarza życia wchodząc do kodeksu drogowego stał się obowiązkiem każdego kierowcy. Stąd jeżeli stoisz w korku, jesteś zobowiązany do dostosowania się do przepisów.
Jak utworzyć korytarz życia przy dwóch pasach ruchu
Omówmy zasady stworzenia korytarza życia. Jeżeli są tylko dwa pasy ruchu, pojazdy na lewym powinny zjechać maksymalnie do lewego pobocza, natomiast pojazdy z prawego pasa – skrajnie w prawo. W ten sposób powstanie między nimi przestrzeń, która umożliwi poruszanie się pojazdom uprzywilejowanym.
Zabronionym jest jechanie pod prąd czy za karetką. Takie działania będą skutkować nie tylko mandatem, ale mogą zakończyć się w sądzie.
Jak utworzyć korytarz życia przy trzech pasach ruchu i więcej?
Na polskich, jak i europejskich drogach można spotkać odcinki, na których jest więcej jak dwa pasy dla ruchu w tym samym kierunku. Jak wówczas powinni zachować się kierowcy? Ułatwieniem powinna być.. prawa dłoń. Wyciągnij ją do przodu. Kciukiem jest skrajnie lewy pas. Wskazującym palcem jest środkowy, a środkowy palec to skrajnie prawy pas. Między kciukiem, a wskazującym powstaje przestrzeń – jest nią korytarz życia.
Podobnie będzie w przypadku czterech czy nawet pięciu pasach ruchu. Między skrajnym lewym, a sąsiadującym powinien powstać korytarz życia, a tym samym kierowcy na pozostałych pasach powinni współpracować w jego tworzeniu. Zapamiętaj te zasady, bo te sekundy, które zyska karetka mogą być decydujące w walce o czyjeś życie.
Inne przepisy, które weszły w życie
Kolejnym przepisem, który wszedł w życie dotyczy jazdy na suwak. Dotyczy on miejsc, w których dochodzi do zwężenia jednego pasa ruchu. Ma na celu usprawnienie jazdy i swobodne przemieszczanie się pojazdów, które muszą zjechać z pasa, który się kończy. Jest to kolejny przepis, który z sukcesami działa w Europie, a w Polsce dopiero został „zalegalizowany”. Stąd dobrym rozwiązaniem jest sięgnięcie po ubezpieczenie AC, które będzie w stanie uchronić przed kosztownymi skutkami niewiedzy innych kierowców, które też zakończą się ucieczką z „miejsca zbrodni”.
Skoro mowa o ubezpieczeniu OC i AC – czy i tutaj czekają nas jakiekolwiek zmiany? W zasadzie wszystko działa tak samo. Kierowcy wciąż mają obowiązek ubezpieczenia swojego auta i zachowania ciągłości polisy. Jeżeli nie podpiszesz umowy na nową polisę z firmą ubezpieczeniową lub się spóźnisz, możesz dotkliwiej niż dotychczas odczuć skutki swojego zapominalstwa. W 2020 roku idą w górę kary za brak ciągłości polis, w przypadku samochodów osobowych mogą wynieść nawet 5200 zł brutto! Najtańsze OC znajdziesz w naszym kalkulatorze OC! Wybierz ofertę idealnie dopasowaną do Twoich potrzeb.
Sprawdź również: