Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu?

Czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu?

5/5 - (Ocen: 1)

Kup OC

W wyniku ulewnego deszczu, awarii kanalizacji czy powodzi może dojść do zalania samochodu. Takie zdarzenie zwykle ma opłakane skutki. Naprawy lub szkoda całkowita wiążą się z dużymi wydatkami. Czy polisa chroni przed takimi kosztami? Sprawdź, czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu!

W Polsce obowiązkową polisą komunikacyjną jest wyłącznie ubezpieczenie OC. Rozsądni kierowcy dodatkowo inwestują jednak w AC, często łączone w korzystnych cenowo pakietach. Samochód może przecież ulec uszkodzeniu bądź zniszczeniu nie tylko podczas wypadku na drodze z winy innego kierowcy. Niekiedy to nam może przydarzyć się incydent, a co więcej, ogromnym zagrożeniem są też np. działania osób trzecich (takie jak dewastacja, zarysowanie na parkingu i ucieczka z miejsca zdarzenia) czy właśnie żywioły i zjawiska pogodowe. Rozwiewamy wątpliwości, czy ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu!

W jakich sytuacjach obowiązuje ubezpieczenie AC?

W jakich sytuacjach obowiązuje ubezpieczenie AC?

Wielu kierowców, zniechęconych wysokimi cenami polis, kupuje jedynie najtańsze ubezpieczenie OC. Warto jednak dołożyć nieco więcej, inwestując w pakiety OC/AC. Są przypadki, w których zalanie auta jest objęte polisą odpowiedzialności cywilnej, ale są one jednostkowe. Dotyczą m.in. wadliwych kanalizacji czy ewidentnej winy osób trzecich. Takie sytuacje są jednak bardzo rzadkie.

Autocasco jest dobrowolną polisą, obowiązującą w razie zdarzeń losowych. Obejmuje ochroną pojazd i jego wyposażenie w przypadku jego uszkodzenia, zniszczenia, utraty czy kradzieży. Zdarzenia losowe można interpretować na wiele sposobów. Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają zwykle odmienne warunki umowy autocasco, dlatego żadnej sytuacji nie można brać za pewnik. Przed wyborem konkretnej polisy warto dokładnie zapoznać się z dokumentem OWU.

Zalanie samochodu a ubezpieczenia autocasco

Ubezpieczenie samochodu typu autocasco zazwyczaj obejmuje ochroną pojazd w przypadku trzech zdarzeń. Są to: kradzież, uszkodzenie lub zniszczenie przez czynniki zewnętrze. AC pokrywa koszty naprawy uszkodzenia auta, spowodowanego m.in. przez warunki atmosferyczne, w tym wodę. Jeśli więc zostanie ono zalane, ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie. Jego wysokość zostanie obliczona zgodnie ze stanem zniszczeń. W przypadku szkody całkowitej (koszty naprawy przekraczają 70% wartości rynkowej auta lub pojazd kwalifikuje się do naprawy), od wartości samochodu przed zalaniem zostanie odjęta wartość wraku. Ten można później sprzedać.

Warto pamiętać, że każda sytuacja jest inna. W przypadkach, w których ubezpieczyciel dopatrzy się skrajnej nieodpowiedzialności w zachowaniu właściciela auta, może odmówić wypłacenia świadczenia. Inne towarzystwa z kolei mogą oferować pomoc w zbyciu wraku. Warto więc dokładnie przeanalizować wszystkie dostępne opcje.

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie autocasco?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie autocasco?

Możliwość wykupienia ubezpieczenia online daje szansę przeglądania setek ofert różnych firm. Przeglądanie strony każdej z nich jest jednak zdecydowanie zbyt czasochłonne. Najszybszym rozwiązaniem jest skorzystanie z naszej porównywarki, która po podaniu podstawowych danych i kryteriów wyszukiwania, w kilka chwil przygotuje gotowe zestawienie. Nasz kalkulator OC oblicza dokładną cenę składki, dlatego można od razu wybrać i kupić najlepszą ofertę.

Okazuje się, że ubezpieczenie autocasco obowiązuje w przypadku zalania samochodu. By jednak wykupić najlepszą ofertę tej polisy, należy dokładnie przeanalizować wiele opcji. Skorzystaj z naszej porównywarki, by w kilka chwil zorientować się w dostępnych wariantach!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz?

Wielu kierowców podejmuje decyzję o założeniu instalacji LPG w swoim aucie, ponieważ chce zaoszczędzić na jego eksploatacji. Wszelkie modyfikacje pojazdu nie są jednak zbyt przychylnie traktowane przez ubezpieczycieli. Wyjaśniamy, czy można wykupić polisę AC dla samochodu na gaz! […]

więcej
Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Co wpływa na cenę polisy AC w 2024 roku?

Składki za ubezpieczenia komunikacyjne są inne dla każdego kierowcy i pojazdu. Towarzystwa obliczają ich wysokość na podstawie wielu kryteriów. Często stosują też własne przeliczniki, więc pomiędzy ofertami poszczególnych firm można zauważyć spore różnice. Od czego jednak zależy to, […]

więcej
AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

AC od pożaru samochodu – sprawdź, dlaczego warto je kupić!

Ogień jest nieprzewidywalnym żywiołem. W każdej chwili pojazd może z różnych przyczyn zostać przez niego uszkodzony lub wręcz doszczętnie zniszczony. Wtedy auto zwykle nadaje się jedynie do kasacji, a kierowca bezpowrotnie traci cenny środek lokomocji. Przed taką ewentualnością […]

więcej
3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

3 rzeczy, o których warto pamiętać wykupując autocasco

Autocasco (AC) jest dobrowolnym ubezpieczeniem samochodu od zdarzeń losowych. Oferty poszczególnych firm ubezpieczeniowych znacznie się od siebie różnią nie tylko ceną, ale przede wszystkim oferowanymi świadczeniami. Podpowiadamy, na co szczególnie zwrócić uwagę przy wyborze, by zakupić najodpowiedniejsze autocasco! […]

więcej