Czy do przeglądu potrzebne jest OC? 

Czy do przeglądu potrzebne jest OC? 

5/5 - (Ocen: 1)

Każdy samochód powinien przejść przegląd techniczny raz na 12 miesięcy. Wyjątkiem są samochody nowe, które swój pierwszy przegląd przechodzą po upływie trzech lat. Bez ważnego przeglądu technicznego nie wolno poruszać się po drogach, ponieważ grozi to nie tylko niebezpieczeństwem, ale również wysoką karą. Czy trzeba wozić OC, udając się na przegląd techniczny pojazdu? Czy do ubezpieczenia samochodu potrzebny jest przegląd? Odpowiadamy na pytania i rozwiewamy wątpliwości.

Czym jest przegląd techniczny pojazdu?

Każdy kierowca, który miał okazję odwiedzić stację kontroli pojazdów, doskonale wie, w jaki sposób przeprowadzane jest badanie. Pracownik stacji sprawdza między innymi:

  •     układ hamulcowy, kierowniczy i wydechowy,
  •     wszystkie światła,
  •     stan silnika,
  •     emisję spalin,
  •     stan zawieszenia,
  •     stan opon,
  •     stan pasów bezpieczeństwa,
  •     elementy nośne nadwozia,
  •     wyposażenie pojazdu w gaśnicę oraz trójkąt ostrzegawczy.

Niekiedy sprawdzający weryfikuje numer VIN pojazdu i ten, który znajduje się w dowodzie rejestracyjnym. Jeśli wszystkie elementy są sprawne, wbijana jest pieczątka do dowodu rejestracyjnego i można swobodnie poruszać się nim po drogach. Jeżeli konieczna jest na przykład wymiana żarówki, nikt nie powinien robić z tym kłopotu. Jeśli jednak usterka pojazdu jest poważna, nie ma co liczyć na pozytywny efekt przeglądu i lepiej jest udać się najpierw do mechanika. Kierowcy zastanawiają się niekiedy, czy do przeglądu potrzebne jest OC. Stacja kontroli pojazdów nie weryfikuje, czy właściciel pojazdu posiada ważne OC. Pracownik takiej stacji nie posiada odpowiednich uprawnień, a sprawdzić może to jedynie policja, w razie kontroli rutynowej lub stłuczki albo wypadku drogowego.

Czy można ubezpieczyć auto bez przeglądu?

Kierowcy zastanawiają się również, czy możliwe jest ubezpieczenie samochodu bez przeglądu. Wiele zależy tu od wewnętrznych regulacji w danej firmie. Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu musi kupić każdy właściciel. Nie zawsze zakład ubezpieczeniowy prosi jednak o informację, czy zawarta została umowa OC i do kiedy obowiązuje. Bywa, że kiedy umowa OC wygasa, przedłużana jest w sposób automatyczny i nikt nie weryfikuje kwestii posiadania obowiązkowego pakietu OC. Żaden kierowca nie powinien jednak bagatelizować tej kwestii. Dlaczego? Ponieważ w przypadku wystąpienia szkody, firma na pewno sprawdzi, czy samochód był ubezpieczony. W przypadku braku polisy, trzeba się liczyć z konsekwencjami.

Czy do wypłaty odszkodowania z OC potrzebny jest przegląd?

Kierowca, który wykupi OC bez przeglądu technicznego lub jego przegląd straci ważność w trakcie trwania polisy musi wiedzieć, że spotkać mogą go poważne konsekwencje. Wszystko jest w porządku, dopóki pojazd nie będzie uczestniczył w stłuczce lub kolizji. Jeśli jednak dojdzie do takiej sytuacji, wówczas kierowca może ponieść odpowiedzialność finansową. Firma ubezpieczeniowa wypłaci oczywiście odszkodowanie osobie poszkodowanej przez ubezpieczonego, jednak może od niego wymagać zwrotu środków, jeśli uzna, że kolizja mogła wynikać ze złego stanu pojazdu. Kwestia ta na pewno zostanie bardzo dokładnie zbadana. Jeżeli w wypadku ucierpi sam kierowca, odszkodowanie dla niego może zostać znacznie obniżone, w stosunku do sumy gwarantowanej z umowy. Czy OC działa bez przeglądu? Tak, ale firma ubezpieczeniowa na pewno będzie ustalała, jaki był stan pojazdu przed wypadkiem, prowadziła postępowanie wyjaśniające, a jego skutki mogą okazać się kosztowne. Pomimo opłacania składek w terminie, trzeba się liczyć z możliwością, że kierowca będzie zwracał kwotę wypłaconego odszkodowania. Dlatego nie warto rezygnować z przeglądu technicznego pojazdu, nawet, jeżeli poruszamy się nim rzadko.

Ile jest czasu na zgłoszenie szkody z OC?

Zgodnie z przepisami, czas na zgłoszenie szkody OC wynosi trzy lata. Jeżeli wypadek był poważny i doszło do niego na skutek poważnego występku lub przestępstwa, szkoda nie przedawnia się tak szybko. Można ją zgłosić po dziesięciu, a niekiedy nawet dwudziestu latach. W takiej sytuacji, osoba zgłaszająca szkodę powinna się liczyć z tym, że przeprowadzone zostanie szczegółowe postępowanie wyjaśniające i konieczne będzie przedstawienie rzetelnych dowodów. Jeśli zakład ubezpieczeń uzna szkodę, na pewno wypłaci odszkodowanie osobie pokrzywdzonej. Z pewnością zweryfikuje również, czy pojazd posiadał ważne badanie techniczne w momencie zdarzenia.

Jak wybrać korzystną ofertę OC dla swojego pojazdu?

Kierowcy zastanawiają się, czy OC jest ważne bez przeglądu. Nikt nie powinien ryzykować i weryfikować tej kwestii, ponieważ może się to okazać bardzo kosztowne w skutkach. Ubezpieczany pojazd powinien przejść badanie techniczne, aby bezpiecznie poruszać się po drogach. Poszukując dobrego OC, najlepiej porównać dostępne na rynku oferty różnych firm. Może się bowiem okazać, że różnią się od siebie kwotowo. Kierowcy chętnie wybierają firmy, z których usług korzystają od dłuższego czasu, z uwagi na zniżki za bezszkodową jazdę. Prawda jest jednak taka, że każda firma może zaproponować bardzo korzystne warunki finansowe. Dostępne oferty OC można z łatwością porównać ze sobą, korzystając z kalkulatora OC. Wystarczy wybrać gwarantowaną sumę ubezpieczenia i podać podstawowe dane pojazdu, a kalkulator bardzo szybko wskaże, jaki będzie koszt polisy. Istotne jest również OC co ile się płaci – płatność za rok z góry jest rozwiązaniem korzystniejszym, niż raty miesięczne.

Od czego zależy koszt polisy OC?

Dlaczego koszt OC zmienia się dla każdego kierowcy co roku? Wynika to z kilku kwestii. Przede wszystkim, zakład ubezpieczeń sprawdza historię samego pojazdu oraz jego kierowcy. Jeśli ten zgłaszał szkody w ostatnim okresie, musi się liczyć z utratą zniżek, które były mu przyznawane. Kolejna kwestia to wybrana wysokość sumy gwarantowanej ubezpieczenia. Im wyższa suma, tym więcej kosztuje ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Na cenę OC ma także wpływ to, na jakie dodatkowe klauzule zdecyduje się posiadacz pojazdu, podpisując umowę. Szersza ochrona ubezpieczeniowa kosztuje, dlatego koszt polisy może odpowiednio wzrosnąć. Na pewno warto zdecydować się na zwiększenie ochrony ubezpieczeniowej, ponieważ można zyskać większe bezpieczeństwo i ewentualnie wyższe odszkodowanie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej
Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Szczegółowy przewodnik po numerze VIN: Wszystko, co powinieneś wiedzieć

Jeśli chcesz wykupić polisę na auto, musisz przygotować kilka ważnych dokumentów. Nie każdy wie jednak, jakie dane właściwie trzeba podać u ubezpieczyciela. Wiele osób zbija z tropu numer VIN samochodu. Wyjaśniamy, czym on jest i czy jest niezbędny […]

więcej
Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu – wyjaśniamy, jak powinna wyglądać umowa!

Wzór umowy kupna sprzedaży samochodu – wyjaśniamy, jak powinna wyglądać umowa!

Każda transakcja związana z kupnem/sprzedażą auta musi być odpowiednio udokumentowana. Chociaż w Internecie od ręki da się znaleźć gotowe wzory takich pism, warto mieć większą świadomość tego, co się podpisuje. Objaśniamy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu! Zmiana właściciela […]

więcej
Jakie ubezpieczenie OC auta na zagranicznych numerach wybrać?

Jakie ubezpieczenie OC auta na zagranicznych numerach wybrać?

Zgodnie z polskim prawem, wszystkie pojazdy mechaniczne, które są zarejestrowane w naszym kraju muszą posiadać ubezpieczenie OC – to obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne, które chroni sprawcę przed finansowymi skutkami szkód wyrządzonych osobom trzecim, np. w czasie wypadku lub kolizji […]

więcej