Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi osobowymi i ubezpieczeniowymi? Czy to znaczy, że nie uzyskasz odszkodowania po wypadku samochodowym lub za szkodę parkingową? Przekonaj się, jak postępować w takiej sytuacji!

Jak się zachować i jak wygląda oświadczenie wypadku?

Co prawda oświadczenie wypadku spisane przez kierowców, którzy w nim uczestniczyli, stanowi podstawę do wypłacenia poszkodowanemu pieniędzy. Są jednak sytuacje, w których będziesz mógł liczyć na pomoc nawet bez takiego oświadczenia.

Jeżeli po kolizji lub wypadku sprawca natychmiast odjechał, wróciłeś z zakupów i zobaczyłeś, że masz zniszczony samochód, ale nikt nie zostawił kartki z danymi, bądź też przydarzyła Ci się inna podobna sytuacja, masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Po pierwsze zadzwoń na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjadą na miejsce, zabezpieczą wszelkie materiały dowodowe. Jeśli do incydentu doszło w mieście lub na parkingu, możliwe jest zdobycie nagrań z pobliskich kamer i odczytanie numeru rejestracyjnego sprawcy.

Sprawdź ceny OC i AC

Po drugie poproś o oświadczenie wypadku świadków. Być może ktoś zapamiętał markę, model lub chociażby kolor samochodu sprawcy. To ułatwi policji pracę.

Sprawdź, czym różnią się odszkodowanie z OC i zadośćuczynienie.

odszkodowanie po wypadku samochodowym, którego sprawca zbiegł

Brak oświadczenia sprawcy kolizji – co robić?

Weźmy taki przykład: zostaliśmy uderzeni na drodze przez sprawce podczas wyjazdu z parkingu (przy cofaniu pojazdu). Oświadczenie nie zostało spisane, ponieważ sprawca w ogóle nie poczuwał się do winy i po krótkiej rozmowie odjechał. My jako poszkodowani zapisaliśmy jego nr rejestracyjny. Co robimy dalej?

  • sprawdzamy numer polisy pojazdu sprawcy w UFG;
  • zgłaszamy zajście na policji i u ubezpieczyciela sprawcy.

Jeśli na miejscu zdarzenia byli świadkowie, to bardzo pomocne w takiej sytuacji będzie spisanie ich zeznań.

Brak oświadczenia sprawcy kolizji w obecności policji – co robić?

Inny przykład: doszło do kolizji (kierowca wymusił pierwszeństwo), ale kierujący pojazdem, który spowodował stłuczkę nie chciał, żeby wzywać policję. Spisaliście oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji. Następnego dnia udajemy się do ubezpieczalni, załatwiamy formalności. Po miesiącu przychodzi pismo o odmowie wypłacenia ubezpieczenia z uzasadnieniem, że sprawca kolizji nie potwierdził oświadczenia. Dlaczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej uchylają się od wypłat odszkodowania w oparciu o samo oświadczenie sprawcy, ponieważ takie oświadczenie jest oświadczeniem woli w rozumieniu prawa cywilnego. Oznacza to, że zachowanie w następstwie spisania tego oświadczenia przez jego autora (sprawcę) będzie ocenianie przez pryzmat tzw. wad oświadczeń woli, takich jak brak świadomości lub swobody przy składaniu oświadczenia, złożenie oświadczenia pod wpływem błędu, podstępu lub groźby drugiej strony (w tym wypadku nas czyli osoby poszkodowanej).

Problematyczna w takiej sytuacji jest procedura weryfikacyjna, czyli postępowanie wyjaśniające przeprowadzane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które po przyjęciu zgłoszenia zwraca się do sprawcy szkody, który podpisał oświadczenie z prośbą o potwierdzenie treści w nim zawartych. Wtedy niejednokrotnie zdarza się, że sprawca po rozmowach z rodziną, prawnikami, po ponownej analizie zdarzenia taka osoba decyduje się uchylić od odpowiedzialności, składając ponowne oświadczenie o zgoła odmiennej treści.

Dlatego pierwszym środkiem zapobiegawczym w takiej sytuacji powinno być zawsze sporządzanie notatki z miejsca zdarzenia w obecności policji.

Jak uzyskać odszkodowanie przy braku oświadczenia wypadku?

Ponieważ nie będziesz w stanie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, udaj się do swojego. Zabierz dokument sporządzony przez policję na miejscu zdarzenia, gdyż w przypadku braku tradycyjnego oświadczenia wypadku to on będzie stanowił podstawę do wypłacenia odszkodowania po wypadku samochodowym, kolizji czy innej szkodzie drogowej.

Porównaj ceny ubezpieczeń

W przypadku, gdy sprawca nie zostanie odnaleziony, ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze niezbędne na pokrycie kosztów leczenia, jednak nie na naprawę samochodu. Następnie rozliczy się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Na większe odszkodowanie możesz liczyć tylko wtedy, gdy sprawca zostanie ujęty. Wówczas masz szansę otrzymać środki na pokrycie wszelkich kosztów: i leczenia, i naprawy samochodu, i dodatkowych (np. holowania czy przeglądu technicznego).

O TYM PAMIĘTAJ!

Zanim sprawca zostanie odnaleziony, w ramach działań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możesz liczyć na: 1) pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku, 2) w niektórych sytuacjach pokrycie kosztów naprawy mienia, jeżeli osoby poszkodowane wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni.

Co warto wiedzieć o odszkodowaniu po wypadku samochodowym z AC?

Poza OC samochodu warto mieć również dodatkową polisę autocasco. Po pierwsze odszkodowanie po wypadku samochodowym czy nawet drobnej szkodzie parkingowej otrzymasz szybciej i łatwiej (unikniesz wielu formalności). Po drugie – i to jest nawet ważniejsze – jeżeli sprawca zdarzenia drogowego nie zostanie odnaleziony, nie będzie Ci przysługiwało odszkodowanie na naprawę auta z OC. Jak wyjaśniliśmy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim zapewnieniem ochrony życia i zdrowia.

odszkodowanie po wypadku, którego sprawca zbiegł

Natychmiastową naprawę szkód mienia umożliwi Ci zatem AC – poznaj jego pełen zakres. Kiedy będziesz się zbliżał do końca okresu ochronnego standardowej polisy, skorzystaj z kalkulatora OC AC – znajdziesz go np. na KioskPolis.pl – by zapewnić sobie większy zakres ochrony w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak wypadek z winy kierowcy, który postanowi odjechać bez pozostawienia danych.

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Jak znieść współwłasność samochodu? Wyjaśniamy!

Pojazd mechaniczny nie musi mieć tylko jednego właściciela. Wiele osób, szczególnie młodych kierowców, decyduje się na współdzielenie auta. W ten sposób mają szanse na niższe składki ubezpieczeniowe. Takie rozwiązanie w niektórych sytuacjach przestaje jednak być korzystne. Co można […]

więcej
Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Umowy połówkowe – dlaczego należy na nie uważać?

Planujesz sprowadzenie auta z zagranicy przy pomocy pośrednika samochodowego? Częstym zwyczajem w takich sytuacjach jest spisywanie tzw. umów połówkowych. Zobacz, z czym wiąże się taki dokument i dlaczego jest dla Ciebie niekorzystny!

więcej
Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Rejestracja oraz ubezpieczenie „anglika” – o czym musisz pamiętać?

Samochody z Wielkiej Brytanii są łakomym kąskiem dla osób, które szukają tańszych modeli o dobrym stanie technicznym. Różnica pomiędzy anglikiem, a tym samym modelem w Polsce może być na tyle duża, że powstaje pytanie – ile może realnie […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej