Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

Autem na Słowację – jakie ubezpieczenie wybrać?

4.4/5 - (Ocen: 7)

Słowacja to kraj warty odwiedzenia – szczególnie zimą i przez zapalonych narciarzy. Planujesz podróż samochodem do tego kraju? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać, jadąc autem na Słowację, aby uniknąć kłopotów podczas kontroli drogowej!

Nie zapomnij o dokumentach!

Choć Słowacja jest członkiem Unii Europejskiej i przekroczenie granicy nie stanowi żadnej trudności, musisz koniecznie pamiętać o tym, by zawsze mieć przy sobie wszystkie wymagane dokumenty. Mowa tu o dokumentach tożsamości (Twoich oraz wszystkich pasażerów w tym również małych dzieci), prawie jazdy oraz dokumentach poświadczających ważność polisy OC – jej posiadanie jest bowiem wymagane w tym kraju. Za brak ważnej polisy zapłacisz z kolei mandat i to na niemałą kwotę.

Porównaj oferty

Jeśli już mowa o ubezpieczeniu OC, podczas poruszania się po słowackich drogach w zupełności wystarczy Ci standardowa, polska polisa – jest ona akceptowana przez przepisy w tym kraju. Upewnij się jednak, że Twoje ubezpieczenie zapewni Ci pomoc również za granicami kraju. Więcej informacji na ten temat przygotowaliśmy tutaj: Assistance na Europę, czyli podróż bez obaw za granicą!

autem na słowację

Obowiązkowe wyposażenie samochodu na Słowacji

Słowackie kontrole drogowe słyną ze skrupulatności – szczególnie pod kątem obowiązkowego wyposażenia, które jest bardziej rozbudowane niż w naszym kraju. Zobacz, co powinieneś mieć ze sobą, przejeżdżając przez Słowację:

  • trójkąt ostrzegawczy,
  • zapasowe bezpieczniki,
  • komplet zapasowych żarówek,
  • podnośnik samochodowy i klucz do demontażu kół,
  • koło zapasowe,
  • linka holownicza,
  • kamizelka odblaskowa dla kierowcy i pasażera,
  • apteczka.

UWAGA!

W przypadku apteczki sprawa nie jest tak prosta, gdyż musisz nie tylko ją mieć, lecz również posiadać w niej wszystkie wymagane akcesoria, czyli: 10 sztuk gazy hydrofilnej, płyn dezynfekcyjny, ustnik do sztucznego oddychania, folię izotermiczną, chustę trójkątną, rękawiczki jednorazowe, chustę foliową, plaster, 4 bandaże, kompres hydrofilny w różnych rozmiarach, opaskę elastyczną, 4 agrafki, nożyce, samo opakowanie apteczki.

Wyjazd na Słowację samochodem – o czym jeszcze pamiętać?

Z pewnością jesteś świadomy tego, że część słowackich dróg jest płatna – aby móc się po nich poruszać, musisz zatem wykupić winietę. Na szczęście nie powinieneś mieć trudności z jej zakupem – znajdziesz ją na każdej stacji benzynowej lub też w sklepach ze specjalnym oznaczeniem. Możesz też kupić ją przez Internet.

WARTO WIEDZIEĆ

Obecnie koszt zakupu 10-dniowej winiety wynosi 10 euro – przy czym czas jej obowiązywania liczony jest od dnia jej zakupu. Jeśli potrzebujesz winiety na dłuższy czas, możesz wybrać wariant 30-dniowy za 14 euro.

Pamiętaj też o tym, by respektować ustalone ograniczenia prędkości na drogach. Choć w naszym kraju obowiązuje pewna tolerancja błędu, tutaj otrzymasz mandat nawet wtedy, gdy przekroczysz prędkość o 5 km/h. Powinieneś zatem bezwzględnie przestrzegać przepisów drogowych.

Sprawdź ceny OC i AC

Uważaj też na to, co przewozisz przez granicę – możesz bowiem zostać zmuszony do zapłacenia cła. Wolne od niego są tylko te produkty, które zabierasz na własny użytek, czyli:

  • do 10 litrów wyrobów spirytusowych,
  • do 20 litrów wina o zawartości alkoholu powyżej 22%,
  • do 20 litrów wina musującego,
  • do 110 litrów piwa,
  • 800 sztuk papierosów,
  • 1 kg tytoniu.Sprawdź również: ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie.

autem na słowację

Zamierzasz podróżować samochodem również po innych krajach europejskich? Zobacz, o czym powinieneś pamiętać w razie ewentualnej stłuczki: Co zrobić w przypadku stłuczki lub wypadku za granicą? Sprawdź także, jakie wyposażenie jest obowiązkowe w innych państwach, jak chociażby w Czechach, Niemczech i Hiszpanii – przeczytasz o tym w naszym artykule: Autem do Czech, Niemiec lub Hiszpanii – o czym powinieneś wiedzieć?

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Wioleta Kowalczyk
    - -

    Witam o jakim cle na artykuły alkoholowe jest tu mowa ??

    • Iwona Sowuska
      - -

      Na Słowację z państw nie należących do Unii Europejskiej można przywieźć bez cła następujące ilości towarów:
      • 200 (40) papierosów, albo 100 (20) cygaretek, albo 50 (10) cygar, albo 250 (50) gramów tytoniu
      • 1 litr napojów alkoholowych o zawartości ponad 22 % czystego alkoholu (objętościowo),
      • 2 litry wina musujacego,
      • 4 litry wina (nie musującego),
      • inne towary o maksymalnej wartości 430 (300) €
      (Uwaga! Limit ten jest dodatkowo obniżony do 150 € w przypadku podróżnych młodszych niż 15 lat).

Więcej artykułów i porad
Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Podatek od kupna samochodu – sprawdź koszt, termin i procedury

Ile wynosi opłata w urzędzie skarbowym za kupno samochodu? Jaki jest termin zapłacenia podatku przy kupnie samochodu? Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się wszelkich niezbędnych informacji dotyczących kosztów, terminu oraz procedury składania deklaracji zakupu pojazdu mechanicznego w urzędzie […]

więcej
Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie

Zgubione dokumenty samochodu – karta pojazdu i ubezpieczenie

Zgubienie dokumentów zawsze wiąże się z pewnymi utrudnieniami – nie inaczej jest w sytuacji, gdy są to dokumenty dotyczące samochodu. Sprawdź, z czym wiąże się zgubienie karty pojazdu, jak wyrobić jej duplikat i jak długo będziesz na niego […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

więcej