Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

Przed egzaminem na prawo jazdy konieczne jest odbycie specjalnego kursu pod okiem doświadczonego opiekuna. Przyszłych kierowców powinny szkolić osoby posiadające odpowiednie predyspozycje. Zanim obejmie się takie stanowisko, należy uzyskać specjalną legitymację. Dowiedz się, jak pracuje instruktor nauki jazdy – o czym musi pamiętać, ile zarabia oraz jak ubezpieczenie OC powinien wykupić!

Jakie wymagania musi spełnić instruktor nauki jazdy?

Przyszły instruktor nauki jazdy musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Potrzebne jest mu też prawo jazdy kategorii, w której chce szkolić, oraz minimum trzyletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem. Nie może być karany wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium za przestępstwo bądź wykroczenie związane z zakłóceniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak jak każdy inny kierowca, jest też zobowiązany do posiadania OC (ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe).

Zanim kandydat uda się na specjalny kurs, jest skierowany do wykonania niezbędnych badań kontrolnych, które sprawdzają stan fizyczny oraz predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia, może wziąć udział w szkoleniu w jednostce upoważnionej przez wojewodę, a następnie zdać egzamin przed komisją. Na tym etapie koniecznie musi posiadać polisę, dlatego jeśli jej nie ma, powinien szybko wykupić OC przez Internet.

Jakie wymagania musi spełnić instruktor nauki jazdy?

Jeśli wynik okaże się pozytywny, otrzyma od Starosty specjalny dokument, nazywany legitymacją instruktora nauki jazdy oraz zostanie wpisany do ewidencji instruktorów. Po tym może starać się o pracę w wybranym ośrodku lub założyć własną działalność.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Według portalu Wynagrodzenia.pl, instruktor nauki jazdy zarabia średnio ok. 3300 zł brutto, czyli ok. 2400 zł netto. Stawki bywają różne. Wiele zależy m.in. od doświadczenia pracownika, jego efektowności (zdawalności kursantów) czy grafiku zajęć. Wyraźne różnice w płacy można także zauważyć pomiędzy poszczególnymi regionami i miastami. Ponad 25% ankietowanych zdeklarowało się, że osiąga dochód większy niż 5000 zł brutto. To, ile zarabia instruktor nauki jazdy jest też zależne od polityki firmy i kategorii, w której naucza.

Czy instruktor nauki jazdy może pracować na własną rękę?

Instruktor nauki jazdy wcale nie musi zatrudnić się w specjalnym ośrodku. Równie dobrze ma prawo założyć własną działalność albo udzielać lekcji na własną rękę. Wtedy musi dysponować oczywiście odpowiednio przystosowanymi pojazdami (z dodatkowym sprzęgłem i hamulcem oraz specjalnymi lusterkami), a także powinien zadbać o odpowiednie polisy komunikacyjne.

Ponieważ podczas zajęć samochód prowadzi zazwyczaj osoba dopiero starająca się o odpowiednie uprawnienia, w razie wypadku osobą odpowiedzialną jest instruktor. Z tego względu koniecznie powinien zainwestować w szeroki pakiet, zawierający dodatkowe świadczenia. Szczególnie ważne jest wykupienie ubezpieczenia NNW – kursant jest niedoświadczonym kierowcą i może nie poradzić sobie podczas groźnego wypadku lub go nawet spowodować. Instruktorzy działający we własnym zakresie często korzystają także z ubezpieczenia Assistance.

Instruktor nauki jazdy a ubezpieczenie

Instruktor nauki jazdy to specyficzny zawód. Nie wydaje się zbyt męczącym zajęciem, jednak wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Każdy odpowiedzialny nauczyciel powinien zainwestować w odpowiednie polisy komunikacyjne, tym bardziej, gdy prowadzi własną działalność lub gdy pracuje na własną rękę.

Najtańsze OC oraz korzystne pakiety można znaleźć już w kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nasz kalkulator OC, na podstawie wpisanych danych, oblicza ceny składek, dlatego od razu można wybrać najlepszą opcję.

Instruktor nauki jazdy musi być przygotowany na wszystko. Jazda samochodem z niedoświadczonym kierowcą to ogromne ryzyko. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, koniecznie zainwestuj w odpowiednie ubezpieczenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

4.4/5 – (Ocen: 5) Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

Darmowy kalkulator OC – 5 powodów, dla których warto z niego skorzystać

5/5 – (Ocen: 3) Zgodnie z polskim prawem, każdy samochód musi być objęty ubezpieczeniem OC. Ponieważ nie należy ono do najtańszych, wiele osób długo stara się znaleźć najlepszą opcję. Istnieje jednak znacznie szybszy oraz skuteczniejszy sposób niż przeglądanie […]

więcej
Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

Co zrobić, aby mieć większe zniżki na ubezpieczenie auta?

5/5 – (Ocen: 1) Polisy komunikacyjne nie należą do tanich świadczeń. Nie wszyscy płacą za nie tyle samo – wielu kierowcom przysługują korzystne upusty. Zastanawiałeś się, w jaki sposób możesz zmniejszyć wysokość swojej składki? Podpowiadamy co zrobić, aby […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

Holowanie samochodu za granicą – jak się ubezpieczyć?

5/5 – (Ocen: 2) Kolizja drogowa może skutecznie zepsuć nawet najprzyjemniejszy wyjazd. Holowanie samochodu za granicą wiąże się z dużym wydatkiem, jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy. Warto więc wykupić odpowiednią polisę, w ramach której holowanie za granicą […]

więcej