Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

Instruktor nauki jazdy – jak nim zostać i ile można na tym zarobić?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Kierowcy szczególnie lubiący jazdę samochodem, mogą uczyć innych tego, jak to robić. By móc wykonywać taki zawód, należy spełnić określone wymagania oraz zdać specjalny egzamin. Wyjaśniamy, jak uzyskać odpowiednie uprawnienia oraz zdradzamy, ile zarabia instruktor nauki jazdy!

Przed egzaminem na prawo jazdy konieczne jest odbycie specjalnego kursu pod okiem doświadczonego opiekuna. Przyszłych kierowców powinny szkolić osoby posiadające odpowiednie predyspozycje. Zanim obejmie się takie stanowisko, należy uzyskać specjalną legitymację. Dowiedz się, jak pracuje instruktor nauki jazdy – o czym musi pamiętać, ile zarabia oraz jak ubezpieczenie OC powinien wykupić

Jakie wymagania musi spełnić instruktor nauki jazdy?

Przyszły instruktor nauki jazdy musi posiadać przynajmniej średnie wykształcenie. Potrzebne jest mu też prawo jazdy kategorii, w której chce szkolić, oraz minimum trzyletnie doświadczenie w kierowaniu pojazdem. Nie może być karany wyrokiem sądu lub orzeczeniem kolegium za przestępstwo bądź wykroczenie związane z zakłóceniem bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Tak jak każdy inny kierowca, jest też zobowiązany do posiadania OC (ubezpieczenie AC nie jest obowiązkowe).

Zanim kandydat uda się na specjalny kurs, jest skierowany do wykonania niezbędnych badań kontrolnych, które sprawdzają stan fizyczny oraz predyspozycje psychiczne do wykonywania tego zawodu. Po uzyskaniu pozytywnego orzeczenia, może wziąć udział w szkoleniu w jednostce upoważnionej przez wojewodę, a następnie zdać egzamin przed komisją. Na tym etapie koniecznie musi posiadać polisę, dlatego jeśli jej nie ma, powinien szybko wykupić OC przez Internet.

Jakie wymagania musi spełnić instruktor nauki jazdy?

Jeśli wynik okaże się pozytywny, otrzyma od Starosty specjalny dokument, nazywany legitymacją instruktora nauki jazdy oraz zostanie wpisany do ewidencji instruktorów. Po tym może starać się o pracę w wybranym ośrodku lub założyć własną działalność.

Ile zarabia instruktor nauki jazdy?

Według portalu Wynagrodzenia.pl, instruktor nauki jazdy zarabia średnio ok. 3300 zł brutto, czyli ok. 2400 zł netto. Stawki bywają różne. Wiele zależy m.in. od doświadczenia pracownika, jego efektowności (zdawalności kursantów) czy grafiku zajęć. Wyraźne różnice w płacy można także zauważyć pomiędzy poszczególnymi regionami i miastami. Ponad 25% ankietowanych zdeklarowało się, że osiąga dochód większy niż 5000 zł brutto. To, ile zarabia instruktor nauki jazdy jest też zależne od polityki firmy i kategorii, w której naucza.

Czy instruktor nauki jazdy może pracować na własną rękę?

Instruktor nauki jazdy wcale nie musi zatrudnić się w specjalnym ośrodku. Równie dobrze ma prawo założyć własną działalność albo udzielać lekcji na własną rękę. Wtedy musi dysponować oczywiście odpowiednio przystosowanymi pojazdami (z dodatkowym sprzęgłem i hamulcem oraz specjalnymi lusterkami), a także powinien zadbać o odpowiednie polisy komunikacyjne.

Ponieważ podczas zajęć samochód prowadzi zazwyczaj osoba dopiero starająca się o odpowiednie uprawnienia, w razie wypadku osobą odpowiedzialną jest instruktor. Z tego względu koniecznie powinien zainwestować w szeroki pakiet, zawierający dodatkowe świadczenia. Szczególnie ważne jest wykupienie ubezpieczenia NNW – kursant jest niedoświadczonym kierowcą i może nie poradzić sobie podczas groźnego wypadku lub go nawet spowodować. Instruktorzy działający we własnym zakresie często korzystają także z ubezpieczenia Assistance.

Instruktor nauki jazdy a ubezpieczenie

Instruktor nauki jazdy to specyficzny zawód. Nie wydaje się zbyt męczącym zajęciem, jednak wiąże się z ogromną odpowiedzialnością oraz ryzykiem. Każdy odpowiedzialny nauczyciel powinien zainwestować w odpowiednie polisy komunikacyjne, tym bardziej, gdy prowadzi własną działalność lub gdy pracuje na własną rękę.

Najtańsze OC oraz korzystne pakiety można znaleźć już w kilkanaście minut. Wystarczy wypełnić formularz dostępny na naszej stronie, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert od znanych towarzystw ubezpieczeniowych. Nasz kalkulator OC, na podstawie wpisanych danych, oblicza ceny składek, dlatego od razu można wybrać najlepszą opcję.

Instruktor nauki jazdy musi być przygotowany na wszystko. Jazda samochodem z niedoświadczonym kierowcą to ogromne ryzyko. Jeśli chcesz wykonywać ten zawód, koniecznie zainwestuj w odpowiednie ubezpieczenie!

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Gdzie sprawdzić samochód przed kupnem?

Istnieje wiele ważnych pytań, na które koniecznie trzeba poznać odpowiedź przed przystąpieniem do kupna samochodu – zwłaszcza tego używanego, “z drugiej ręki”. Prześwietlenie historii auta jeszcze dwadzieścia lat temu była niemal niemożliwa, dzisiaj na szczęście istnieją rządowe rejestry, […]

więcej
Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Jak obniżyć koszty utrzymania samochodu? Skuteczne porady

Własny pojazd to duże ułatwienie, ale też ogromna odpowiedzialność i spore wydatki. Zauważyłeś, że Twoje auto zbyt dużo Cię kosztuje? Istnieje kilka sprawdzonych metod na to, by stało się tańsze w eksploatacji. Przedstawiamy skuteczne porady, jak obniżyć koszty […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Ubezpieczenie samochodu od gradu – kiedy obowiązuje, a kiedy nie?

Z roku na rok pogoda w Polsce staje się coraz trudniejsza do przewidzenia. Nawet w okresie wiosennym mogą pojawić się spore ulewy czy niespodziewane burze. Często zjawiskom pogodowym towarzyszy również grad, który stanowi zagrożenie m.in. dla samochodów. W […]

więcej