Ile kosztuje prawo jazdy?

Ile kosztuje prawo jazdy?

4.7/5 - (Ocen: 7)

Kalkulator OC
Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku!

Egzamin na prawo jazdy – cena i zdawalność

Jak wiadomo, kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy nie należą do najtańszych. Znalezienie pełnego szkolenia za mniej niż 1200-1500 zł jest niemalże niemożliwe. Średnia cena takiego kursu to ok. 2000 PLN. W cenie kursu zawiera się standardowo:

 • 30 godzin zajęć teoretycznych (gdzie jedna godzina lekcyjna to 45 min),
 • 30 godzin zajęć praktycznych (po 60 minut).

Wysoki jest również koszt samego egzaminu. W 2021 roku za przystąpienie do części teoretycznej zapłacisz 30 zł, za egzamin praktyczny natomiast 140 zł. Biorąc pod uwagę to, że średnia zdawalność w pierwszym terminie wynosi w Polsce 35%*, można śmiało stwierdzić, że koszt prawa jazdy może naprawdę nadszarpnąć domowy budżet.

Ile kosztuje prawo jazdy w 2021 roku?

Począwszy od 2014 r., by stać się kandydatem na kierowcę, konieczne jest założenie tzw. PKK, czyli Profilu Kandydata na Kierowcę. Jest to indywidualny numer dzięki któremu szkoły jazdy, WORDy oraz urzędy mogą rozpoznać kandydata w systemie. PKK jest bezpłatny, jednak za dokumenty wymagane do jego założenia należy już zapłacić.

 • wyrobienie numeru PKK: darmowe
 • zrobienie zdjęć do PKK: ok. 25 PLN
 • badania lekarskie do PKK: 200 PLN
 • kurs na prawo jazdy: ok. 2000 PLN
 • egzamin teoretyczny: 30 PLN
 • egzamin praktyczny: 140 PLN
 • wydanie prawa jazdy: 100,50 PLN
 • SUMA: 2495,50 PLN

Koszt zrobienia prawa jazdy może wzrosnąć przy każdym powtarzaniu egzaminu:

– 30 zł za każde kolejne podejście do egzaminu teoretycznego,

– 140 zł za każde kolejne podejście do egzaminu praktycznego.

CZY WIESZ, ŻE..?

Zgodnie z raportem NIK z 2016 roku*, 88% przychodów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (czyli aż 60 milionów złotych) pochodziło z opłat administracyjnych. Warto tu zaznaczyć, że aż 70% tych przychodów to opłaty za egzaminy poprawkowe.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy

Prawo jazdy 2021 – co się zmieniło?

Nowe przepisy dotyczące prawa jazdy pozwalają na nie wożenie dokumentu przy sobie – prawo to obowiązuje od 5 grudnia 2020 r. Do tej pory brak dokumentu wiązał się z mandatem w wysokości 50 zł. Obecnie, podczas kontroli policji nie musimy mieć przy sobie prawa jazdy. Brak obowiązku wożenia ze sobą prawa jazdy to część tak zwanego pakietu deregulacyjnego. Również od grudnia nie jest już konieczna wymiana dowodu rejestracyjnego, kiedy skończy się w nim miejsce na pieczątki – podczas przeglądu diagnostyk po prostu wpisze wynik do systemu i da nam specjalne oświadczenie.  Sporo natomiast poczekamy na koniec naklejek kontrolnych oraz karty pojazdu. Okno czasowe dla wejścia w życie tego przepisu to 24 miesiące od ogłoszenia pakietu deregulacyjnego, czyli 4 września 2022 r.

W 2015 roku z polskich dowodów osobistych zniknął adres zamieszkania. Teraz taki sam los spotkał także prawa jazdy – od 4 marca 2019 roku dokumenty te są już pozbawione tej informacji. Dzięki zmianom możemy teraz zarejestrować pojazd w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania lub czasowego zamieszkania. Zniknął także obowiązek wyrejestrowania samochodu, który wywożony jest za granicę – wcześniej musiał to zrobić jego właściciel. Dlaczego? Zgodnie z ustaleniami Trybunału Konstytucyjnego obecność adresu zameldowania na prawie jazdy jest zupełnie niepotrzebna, a poza tym może generować niepotrzebne koszty dla kierowcy – w końcu wymagało to wymiany dokumentu za każdym razem, gdy się przeprowadziłeś, a nawet wtedy, gdy miasto z jakiegoś powodu zmieniło nazwę ulicy, przy której mieszkasz. Nowe przepisy nie wpłynęły na dotychczas wydawane dokumenty – zachowują one swoją moc prawną tak długo, jak długo są ważne. Gdy okres ich ważności upłynie, wyrobisz po prostu nowy dokument – już w nowym formacie.

WARTO WIEDZIEĆ

Od 22 grudnia 2018 r. zwiększył się również zakres pojazdów, którymi można kierować, posiadając prawo jazdy kat. B. Do tej pory kategoria ta obejmowała samochody osobowe oraz pojazdy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3. Teraz umożliwi Ci to również prowadzenie trójkołowego motocykla – o ile posiadasz prawo jazdy przynajmniej od 3 lat.

Sprawdź ceny OC i AC

Jakie inne zmiany w prawie jazdy kat. B weszły w 2019 i 2020?

Początek roku 2019 oznaczał nowe przepisy dla zdających egzamin na prawo jazdy: Ministerstwo Infrastruktury zaproponowało zmianę przepisów dotyczących egzaminów na prawo jazdy – dotyczą one zarówno kandydatów, jak i egzaminatorów. 1 lipca wprowadzono m.in. ograniczenie liczby przeprowadzanych egzaminów: maksymalnie osiem testów praktycznych na prawo jazdy kategorii B, nie więcej niż jeden test na godzinę. Według zapowiedzi resortu Infrastruktury, dzięki tym zmianom egzaminatorzy będą mieli więcej czasu na “spokojną i bardziej obiektywną ocenę umiejętności kandydatów na kierowców”. Egzamin na prawo jazdy jest teraz również wyznaczany na konkretną godzinę.

ile kosztuje prawo jazdy kat b

Porównaj ceny ubezpieczeń

Czy wiadomo już coś o tym, kiedy miałyby zostać wprowadzone zmiany? Na pewno po wdrożeniu nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co miało stać się już w zeszłym roku, jednak zostało przełożone bez podania kolejnej daty. Jedno jest pewne – zmiany te na pewno mocno dotknęłyby młodych kierowców, którzy i tak nie mają łatwego startu, chociażby ze względu na zwyżki ubezpieczeniowe, które są na nich nakładane przy zakupie OC. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

* Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-nadawaniu-uprawnien-kierowcom.html

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Kornel Twaróg
  - -

  Dla wszystkich szukających odpowiedzi: Na szczęście zmiany wymienione w artykule nie zostały wprowadzone ani w 2019 ani w 2020 i nic nie wskazuje na to, żeby w najbliższym czasie takie zmiany wprowadzić. Ustawodawcy mają do przekazania dobrą ideę jeżeli chodzi o młodych kierowców.

  Niestety nie jest to w żadnym wypadku praktyczne. Ani Szkoły jazdy ani WORDy czy ODTJ czy po prostu sławny system CEPiK nie są przygotowane do zmian jakie chciano wprowadzić – dlatego też cały temat nie został wprowadzony i mocno umilkł. Niestety trzeba jeszcze sporo czasu zanim uda się w praktyce przenieść takie pomysły na Polskie realia. Nasze WORDy nie funkcjonują tak jak powinny i nie da się im wcisnąć dodatkowej pracy, którą mogą wykonywać na przykład OSK.

  Za to Ośrodki Doskonalenia Techniki Jazdy w Polsce można policzyć na palcach jednej ręki. Jest ich na tyle mało, że już teraz przy kursach dla kierowców zawodowych mają problem z ustalaniem terminów dla kursantów a co dopiero, kiedy przyjdzie im robić kursy dla 10x większej liczby kursantów? Mimo wszystko idziemy powoli w dobrym kierunku.
  Sam prowadzę na Opolszczyźnie OCSK STRAŻAK gdzie szkolimy na wszystkie kategorie i szczerze powiem, że każdemu by sie przydały zajęcia z doskonalenia techniki jazdy. Niestety takie lekcje są drogie i nie każdy sam z siebie się na to zdecyduje. Okres próbny ma swoje wady i zalety ale to już kwestia na o wiele dłuższą debatę 😉 Pozdrawiam, Kornel Twaróg

  • Iwona Sowuska
   - -

   Dziękujemy za opinię 🙂

Więcej artykułów i porad
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

4.3/5 – (Ocen: 3) Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu […]

więcej
Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

Jak dbać o czystość samochodu? Miniporadnik

5/5 – (Ocen: 1) Lśniący, wypielęgnowany samochód jest prawdziwą wizytówką jego właściciela. O auto powinno się jednak dbać nie tylko ze względów wizualnych. Regularne czyszczenie i konserwacja pomagają na dłużej zachować dobrą kondycję pojazdu, co ma wpływ na […]

więcej
Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

Jazda po alkoholu – jaką karę otrzymasz?

2.3/5 – (Ocen: 11) Jazda po alkoholu jest jednym z surowiej karanych wykroczeń, a niekiedy staje się przestępstwem. Wszystko zależy od zawartości alkoholu we krwi. Jazda po spożyciu jest z pewnością przede wszystkim nieodpowiedzialna, ponieważ w takim stanie […]

więcej
Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

Obliczanie średniego spalania auta – jak dokładnie to zrobić?

5/5 – (Ocen: 1) Średnie spalanie paliwa podawane przez producentów rzadko kiedy ma odzwierciedlenie w rzeczywistości. Wpływ na nie ma nie tylko sam pojazd, ale też styl jazdy kierowcy oraz wiele innych czynników. Wartość tę warto znać, ponieważ […]

więcej