Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Prawo jazdy – ile kosztuje i co się zmieniło?

Niedługo przystępujesz do egzaminu na prawo jazdy? A może dopiero zastanawiasz się nad rozpoczęciem kursu? Zobacz, ile kosztuje prawo jazdy kat. B i jakie zmiany zostaną w nim wprowadzone w 2019 roku!

Egzamin na prawo jazdy – cena i zdawalność

Jak wiadomo, kursy przygotowujące do egzaminu na prawo jazdy nie należą do najtańszych. Znalezienie pełnego szkolenia za mniej niż 1000-1200 zł jest niemalże niemożliwe. Wysoki jest również koszt samego egzaminu. W 2019 roku za przystąpienie do części teoretycznej zapłacisz 30 zł, za egzamin praktyczny natomiast 140 zł. Biorąc pod uwagę to, że średnia zdawalność w pierwszym terminie wynosi w Polsce 35%*, można śmiało stwierdzić, że koszt prawa jazdy może naprawdę nadszarpnąć domowy budżet.

CZY WIESZ, ŻE..?

Zgodnie z raportem NIK z 2016 roku*, 88% przychodów Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (czyli aż 60 milionów złotych) pochodziło z opłat administracyjnych. Warto tu zaznaczyć, że aż 70% tych przychodów to opłaty za egzaminy poprawkowe.

ile kosztuje egzamin na prawo jazdy

Jak zmieni się dokument prawa jazdy od marca 2019 r.?

W 2015 roku z polskich dowodów osobistych zniknął adres zamieszkania. Teraz taki sam los spotka także prawa jazdy – od 4 marca 2019 roku dokumenty te będą pozbawione tej informacji. Dlaczego? Zgodnie z ustaleniami Trybunału Konstytucyjnego obecność adresu zameldowania na prawie jazdy jest zupełnie niepotrzebna, a poza tym może generować niepotrzebne koszty dla kierowcy – w końcu wymagało to wymiany dokumentu za każdym razem, gdy się przeprowadziłeś, a nawet wtedy, gdy miasto z jakiegoś powodu zmieniło nazwę ulicy, przy której mieszkasz.

Czy to oznacza, że posiadane przez Ciebie prawo jazdy trzeba będzie wymienić na nowe? Okazuje się, że nie – stare dokumenty zachowują swoją moc prawną tak długo, jak długo są ważne. Gdy okres ich ważności upłynie, wyrobisz po prostu nowy dokument – już w nowym formacie.

WARTO WIEDZIEĆ

Od 22 grudnia 2018 r. zwiększył się również zakres pojazdów, którymi można kierować, posiadając prawo jazdy kat. B. Do tej pory kategoria ta obejmowała samochody osobowe oraz pojazdy o pojemności skokowej silnika nieprzekraczającej 125 cm3. Teraz umożliwi Ci to również prowadzenie trójkołowego motocykla – o ile posiadasz prawo jazdy przynajmniej od 3 lat.

Sprawdź ceny OC i AC

Jakie inne zmiany w prawie jazdy kat. B mogą wejść w życie w 2019 roku?

Powyżej wspomniane zmiany mogą jednak nie być jedynymi, które zaskoczą nowych (i nie tylko) kierowców w 2019 roku. Od zeszłego roku w procesie legislacyjnym jest projekt ustawy, która jest ważna dla młodych kierowców. Zgodnie z nią świeżo upieczeni kierowcy:

  • mają rzekomo zostać objęci 2-letnim okresem próbnym, w trakcie którego pod żadnym pozorem nie mogą przekroczyć prędkości. Przy dwóch wykroczeniach okres ten zwiększy się o kolejne 2 lata, przy 3 ich uprawnienia do prowadzenia pojazdów zostaną cofnięte,

  • pierwsze 8-miesięcy będą jeździć z „zielonym listkiem” na szybie, który będzie informować innych uczestników ruchu o tym, że mają do czynienia z niedoświadczonym kierowcą,

  • nie będą mogli podjąć pracy zarobkowej za kółkiem (np. jako dostawca pizzy czy kurier) przez cały okres próbny,

  • między 4 a 8 miesiącem posiadania prawa jazdy będą musieli wziąć udział w dodatkowym kursie doszkalającym na temat kolizji i wypadków drogowych oraz poślizgów na drodze.

ile kosztuje prawo jazdy kat b

Porównaj ceny ubezpieczeń

Czy wiadomo już coś o tym, kiedy miałyby zostać wprowadzone zmiany? Na pewno po wdrożeniu nowego systemu Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, co miało stać się już w zeszłym roku, jednak zostało przełożone bez podania kolejnej daty. Jedno jest pewne – zmiany te na pewno mocno dotknęłyby młodych kierowców, którzy i tak nie mają łatwego startu, chociażby ze względu na zwyżki ubezpieczeniowe, które są na nich nakładane przy zakupie OC. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

* Źródło: https://www.nik.gov.pl/aktualnosci/nik-o-nadawaniu-uprawnien-kierowcom.html

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

5.0 02 Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej
Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

Współwłasność auta – co warto wiedzieć? Jak ustalić, jak znieść?

2.2 53 Zastanawiasz się nad dopisaniem dodatkowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego swojego samochodu? Zanim się na to zdecydujesz, dobrze przemyśl wszystkie zalety i wady takiej sytuacji. Wyjaśniamy, z czym wiąże się współwłasność samochodu, jak ją ustalić oraz jak […]

więcej
Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

Kim jest i kiedy pomaga rzeczoznawca samochodowy?

5.0 04 Wydaje Ci się, że ubezpieczyciel niewłaściwie rozpatrzył Twoją sprawę po stłuczce? Masz prawo do podważenia jego opinii – wystarczy, że powołasz własnego rzeczoznawcę motoryzacyjnego. Sprawdź, co warto o tym wiedzieć!

więcej
Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

Od kogo uzyskać odszkodowanie za dziurę w drodze?

5.0 01 O kiepskim stanie polskich dróg nie trzeba nikogo przekonywać – z pewnością doświadczasz tego na co dzień. Co jednak w sytuacji, gdy zły stan nawierzchni doprowadził do uszkodzenia Twojego auta? Sprawdź, czy możesz się ubiegać za […]

więcej