Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

Kierunek Słowacja – narty i snowboard [SEZON 2023/2024]

3/5 - (Ocen: 2)

Kup ubezpieczenie turystyczne

Narciarze już odliczają dni do rozpoczęcia sezonu na szusowanie. Za moment będą mogli cieszyć się białym szaleństwem. Jednak powstaje pewne pytanie – jaki ośrodek wybrać? Wyciągi narciarskie na Słowacji są dla Polaków bardzo kuszące – długie stoki i świetna infrastruktura w połączeniu z dużą wysokością gwarantującą odpowiednią ilość śniegu skutecznie przyciągają narciarzy. Gdzie pojechać na narty? Słowacja czy może inne miejsce? W tym artykule przyjrzymy się najpopularniejszym ośrodkom narciarskim w tym kraju.

Zima to moment, w którym wyciągamy narty, ostrząc ich kanty i szukając ofert noclegowych w najpopularniejszych kurortach w Europie. Trzeba przyznać, że powstaje ich coraz więcej, ale czy nie lepiej wybrać te sprawdzone z długoletnią historią, jak Jasna Chopok? Stoki narciarskie i ośrodki na Słowacji od lat cieszą się świetnymi opiniami wśród Polaków. Jeszcze przed wprowadzeniem na Słowacji nowej waluty warunki finansowe pobytu tam były tak dobre, że Polaków na stokach było więcej, niż Słowaków. Aktualnie opłacalność wyjazdu nieco się pogorszyła, jednak Słowacja nadal nie pozostaje droższa od Polski, a jednocześnie oferuje świetnie rozwiniętą bazę hoteli, infrastruktury narciarskiej, a także łatwy dojazd z naszego kraju. Ponadto w odległości do dwóch godzin drogi od granicy znajduje się bardzo wiele ośrodków oferujących długie trasy, których próżno szukać po północnej stronie Tatr. Ten kierunek często okazuje się lepszy, niż narty w Szwajcarii lub wyjazd na narty Włochy.

Sprawdźmy, jakie masz możliwości.

Dlaczego warto wybrać Słowację na miejsce wyjazdu na narty?

Słowacja – narty

Dla wielu osób, Słowacja kojarzy się z najlepszym miejscem do jazdy na nartach. Funkcjonują tutaj dziesiątki kurortów, a wśród najlepszych wymieniany jest Chopok Jasna, Tatrzańska Łomnica czy Ruzomberok. Mają najdłuższe trasy, świetnie przystosowane wyciągi oraz inne atrakcje, które sprawiają, że narty na Słowacji są najlepszym możliwym wyborem. Zobacz również: gdzie kupić ubezpieczenie w tatry słowackie?

Pamiętaj, że przed każdym wyjazdem warto zakupić odpowiednie ubezpieczenie na narty. Choć na Słowacji można korzystać z europejskiej karty EKUZ, to nie obejmuje ona całej niezbędnej opieki medycznej czy ratownictwa górskiego. Polak, który będzie zmuszony do skorzystania z takich usług, otrzyma na koniec bardzo wysoki rachunek. Aby tego uniknąć, skorzystaj z naszej porównywarki ubezpieczeń turystycznych i dobierz właściwą polisę. Upewnij się czy kwoty gwarantowane są w stanie objąć koszty ratownictwa (w tym wylot śmigłowca ratunkowego). Ubezpieczenie turystyczne to duży komfort dla całej rodziny – koszt jest niewielki, a głowa od razu lżejsza od zmartwień.

Urok górskich krajobrazów – Tatry Wysokie i Niskie 

Słowacja to kraj, który przyciąga narciarzy nie tylko doskonale przygotowanymi trasami narciarskimi, ale również pięknymi widokami. Stacje narciarskie znajdują się zarówno w Tatrach Wysokich, jak i Niskich. Bez względu na to, jaką wybierzesz na swój zimowy urlop, możesz mieć pewność, że widoki będą zapierać dech w piersiach.

Atrakcyjne ceny i korzystna lokalizacja 

Mówiąc o Słowacji, nie można zapomnieć, że Polaków przyciąga do niej przede wszystkim doskonała lokalizacja. Decydując się na urlop w tym pięknym kraju, nie musisz lecieć samolotem. Bez problemu dostaniesz się do wybranego kurortu własnym autem. Przerwę w podróży możesz zrobić sobie na przykład w Zakopanem, z którego na Słowację jest naprawdę blisko.

Tym, co przyciąga na Słowację są również bardzo atrakcyjne ceny. Mimo tego, że od 1 stycznia 2009 roku w kraju tym obowiązuje euro, zimowy urlop związany z jazdą na nartach kosztuje nierzadko mniej niż w Polsce.

Bogactwo oferty dla dzieci i atrakcje dla całych rodzin

Z myślą o najmłodszych na terenie słowackich ośrodków narciarskich utworzono dziecięce parki MAXILAND. Są to ogrodzone tereny, na których dzieci mogą bez stresu uczyć się jazdy na nartach pod opieką doświadczonych instruktorów. Na Słowacji znaleźć można również niezwykle atrakcyjny Fun Park, w którym dzieci mogą korzystać z 9 wyciągów dywanowych. Nie brakuje tu również świetnie przygotowanych lodowisk – miejsc, w których czas mogą spędzać całe rodziny.

Przegląd słowackich ośrodków narciarskich

Ośrodki narciarskie na Słowacji są zlokalizowane w kilku miejscach. Najbardziej popularne znajdują się stosunkowo blisko Polski. Są to ośrodki w Tatrzańskiej Łomnicy oraz w Strbskim Plesie. Oddalone są około godzinę od granicy, którą przekracza się oczywiście bez żadnej kontroli. Niezmotoryzowani narciarze mogą skorzystać z kolejki szynowej, która jeździ wzdłuż głównej drogi. Jej stacje położone są w największych miejscowościach turystycznych na odcinku kilkudziesięciu kilometrów, więc znalezienie odpowiedniego hotelu lub pensjonatu nie stanowi problemu.

Ogromną zaletą jest to, że w tej części Słowacji znaczna część gospodarki kręci się wokół branży turystycznej. Dlatego też infrastruktura jest tutaj świetnie przystosowana pod kątem turystów. Dotyczy to ogromnej ilości miejsc noclegowych różnej klasy, a także komunikacji, czy też punktów usługowych i handlowych. Nieopodal znajduje się kilkudziesięciotysięczne miasto Poprad, w którym można załatwić ważne sprawy, jeśli zajdzie taka konieczność. Jako że tutejsze stoki położone są o wiele wyżej, niż większość stoków w Polsce, często można wybrać Słowację jako opcję na narty w kwietniu.

Warunki pogodowe w tej okolicy to jedna z największych zalet tego regionu. Temperatury oraz ilość opadów są tu znacznie wyższe, niż w Polsce, więc narciarze znajdą tu świetne warunki, których w Polsce w tym okresie często nie ma. Wiążę się to z faktem, że największe ośrodki narciarskie na Słowacji, takie jak Strbskie Pleso położone są nawet kilkaset metrów wyżej, niż najwyższe stoki zlokalizowane po polskiej stronie Tatr.

Słowackie TOP 10 – najdłuższe trasy narciarskie 

Słowacja ma do zaoferowania wiele naprawdę długich i świetnie przygotowanych tras o różnym stopniu trudności. Do tych najbardziej popularnych zalicza się:

  • Lomnickie sedlo – Tatrzańska Łomnica – to trasa licząca 5500 metrów. Decydując się na zjazd nią, pokonasz aż 1300 metrów różnicy wysokości. Nachylenie wynosi w tym przypadku 24%. To najdłuższa, a zarazem najwyżej położona ze wszystkich słowackich tras narciarskich. Jej ogromnym atutem są piękne widoki na Tatry Wysokie. Można stąd zobaczyć między innymi Gerlach, czyli najwyższą górę na Słowacji.
  • Chopok – Lucky – trasa ta jest niewielka krótsza od tej, która prowadzi do Tatrzańskiej Łomnicy – liczy 5100 metrów długości. Różnica wysokości w tym przypadku to 1060 metrów, zaś nachylenie wynosi około 21%. W całości jest naśnieżana, co sprawia, że można tutaj szusować nawet wtedy, kiedy zima nie rozpieszcza.
  • Malino Brdo – Hrabovo – liczy 3800 metrów długości. Zjeżdżający nią narciarze pokonują 660 metrów różnicy wysokości. Z początku trasy położonego na wysokości 1209 metrów nad poziomem morza podziwiać można Kotlinę Liptowską.
  • Mincol – parking – to trasa o długości 2700 metrów i nachyleniu 24%.
  • Kojsovska hol’a – Zlata Idka – w tym przypadku do pokonania jest 2700 metrów o nachyleniu 17%.
  • Marguska – parking Laliky – to trasa o długości 2460 metrów. W jej przypadku różnica wysokości jest nieco mniejsza i wynosi 310 metrów. Nachylenie stoku wynosi tutaj 13%. W górnej części trasa oznaczona jest kolorem czerwonym, co oznacza, że jest średnio trudna, a tym samym zarezerwowana dla bardziej doświadczonych narciarzy.
  • Solisko – Strbske Pleso – długość tej trasy wynosi 2350 metrów, a nachylenie około 20%. Na jej początek można się dostać, korzystając z wygodnych kanap.
  • Nova hol’a – Fun Arena Donovaly – w tym przypadku narciarze mają do pokonania 2220 metrów i różnicę wysokości wynoszącą 447 metrów. Jest to średnio trudna trasa odpowiednia dla doświadczonych narciarzy.
  • Plejsy -to trasa o długości 2000 metrów i nachyleniu 21%. W górnej części oznaczona jest kolorem czarnym, co oznacza, że jest naprawdę wymagająca.
  • Rohacze Spalena – narciarze mają do pokonania tutaj 2000 metrów, a nachylenie stoków wynosi 23%.

Popularne kurorty narciarskie na Słowacji 

Najbardziej popularne słowackie kurorty narciarskie to:

  • Tatrzańska Łomnica położona w Tatrach Wysoki – znajdują się tutaj 3 poziomy, to również tutaj narciarze znajdą najbardziej stromą trasę zjazdową. Jeśli zaliczasz się do doświadczonych narciarzy o doskonałych umiejętnościach, poczujesz się tutaj świetnie. Ogromnym atutem tego miejsca jest możliwość podziwiania Łomnicy.
  • Szczyrbskie Jezioro – to kolejny ośrodek, który znajduje się w Tatrach Wysokich. Mówiąc o tym miejscu, warto podkreślić, że warto je odwiedzić nie tylko zimą, ale również latem. Do dyspozycji narciarzy jest tutaj około 9 kilometrów tras klasyfikowanych jako trudne oraz średnio trudne. Uwaga, jeśli szukasz ośrodka idealnego dla narciarzy biegowych, to bardzo dobry wybór.
  • Rohace – Spalena – to jeden z kurortów położonych w Tatrach Zachodnich. Większość wytyczonych tutaj tras zaliczanych jest do łatwych oraz średnio trudnych. Dla bardziej zaawansowanych narciarzy dostępna jest strefa alpinistyczna, która pozwala cieszyć się narciarstwem poza wytyczonymi trasami.

Stacje narciarskie idealne dla początkujących 

Słowacką stacją narciarską, która doskonale sprawdzi się w przypadku początkujących, jest Stary Smokovec. Ośrodek znajduje się u podnóża Tatr Słowackich. To dobre miejsce dla rodzin z dziećmi. Łatwe trasy znajdują się również w stacji Strbske Pleso, która jest jednocześnie niezwykle cenionym uzdrowiskiem. Początkujący dobrze poczują się też w ośrodku Podbanskie, który leży u stóp narodowej góry Słowaków, jaką jest wznoszący się na wysokość 2494 metry nad poziomem morza Krywań.

Ośrodki narciarskie na Słowacji

Ośrodki narciarskie – Słowacja

Jeżeli wybierasz się na narty na Chopok, koniecznie musisz zapoznać się z informacjami o tym ośrodku narciarskim. Według rankingów tworzonych rok w rok przez Narodowe Centrum Turystyki Słowacji, Jasna Chopok od lat utrzymuje się w czołówce. Dzieje się to z wielu powodów. Pierwszym z nich jest świetna lokalizacja. Poza terenem górzystym, w bliskiej okolicy mieści się Park Narodowy Napant – Tatry Niskie.

Narty na Słowacji to setki kilometrów tras. Jak to wygląda w przypadku tego ośrodka narciarskiego? Chopok dysponuje trasami o długości 45 km, w tym jedną nocną. Najdłuższa z nich mierzy prawie 5 km, łącznie 34 różne możliwości. 45% z nich to trasy łatwe, polecane dla początkujących. Jest wystarczająco miejsca, aby szlifować swoje umiejętności lub zaczynać od zera. Jedną z ładniejszych jest trasa „turystyczna” na 4 km. Są tutaj bezpieczne wyciągi dywanowe oraz program dla tych dzieci, którym znudziła się jazda na nartach.

Wszystkie trasy narciarskie na Słowacji mają to do siebie, że zazwyczaj jest ich dużo więcej w jednym ośrodku, niż w Polskich kurortach. Wiąże się to z faktem, że słowacka strona Tatr daje nieco większe pole do popisu pod względem budowy wyciągów i całym ośrodków narciarskich, z czego Słowacy skrzętnie korzystają.

Chopok jest alternatywą dla wyciągów narciarskich na Słowacji położonych bardziej na północ. Niewielką wadą jest to, że jest on o wiele niżej, więc nie zawsze będą tu panowały tak dobre warunki, jak w wyżej położonych partiach gór.

Sprawdź również, jak wygląda ubezpieczenie w góry słowackie na wyjazd na narty.

Trasy trudniejsze to aż 39% oferty Jasnej. Natomiast najtrudniejsze to 16% i zadowolą bardzo zaawansowanych narciarzy oraz fanów freestylu. Dla nich przygotowany jest specjalny obiekt – Burton Snowpark Jasna (Nort Otupne). Można powiedzieć, że jest to największe tego typu miejsce na terenie tego kraju.

Słowacja – stoki narciarskie, o czym musisz pamiętać

Każdy wyjazd narciarski powinien być wcześniej przygotowany. Musisz przewidzieć wszystkie zagrożenia i problemy, dlatego zacznij od ubezpieczenia na wyjazd. Polisy dla całej rodziny możesz zakupić wcześniej przez Internet. Pamiętaj, aby była ona przeznaczona dla osób uprawiających sporty zimowe – sprawdź koniecznie czy towarzystwo ubezpieczeniowe nie wyłącza z ochrony wszelkich zdarzeń, które mają miejsce na stoku. Upewnij się czy masz sprawny sprzęt do jazdy na nartach czy snowboardzie. Choć w ośrodkach narciarskich są serwisy, to taka przyjemność na miejscu będzie kosztować zdecydowanie więcej.

Na koniec – samochód. Serwis, sprawdzenie płynów eksploatacyjnych, hamulców czy opon to wręcz priorytet. Nie zapomnij też o łańcuchach, które już nie raz uratowały kierowców wysoko w górach. Wierzymy, że tegoroczny sezon narciarski będzie udany. Pamiętaj, że w Jasnej Chopok zaczyna się już 29 listopada 2023 i potrwa prawdopodobnie do 25 kwietnia 2024. Nie zwlekaj i jeszcze dzisiaj zarezerwuj miejsce i zacznij planować swój zimowy urlop!

Kiedy najlepiej zaplanować wyjazd na narty na Słowacji? 

Jeśli myślisz o nartach na Słowacji, musisz wiedzieć, kiedy najlepiej zaplanować wyjazd. Zwiększy to szanse na odpowiednią warstwę śniegu, a nierzadko pozwoli również uniknąć tłumów.

Sezon narciarski na Słowacji – kiedy jest najbezpieczniej? 

Jeśli nie chcesz martwić się brakiem śniegu, wybierz się na narty na Słowację najwcześniej w połowie grudnia. Na ogół na dobre warunki można liczyć również w styczniu oraz lutym. Przy sprzyjającej pogodzie szusować na wybranych stokach można aż do kwietnia.

Najlepszy czas na weekendowy wyjazd na narty do Słowacji 

Jeśli chcesz pojechać na Słowację na narty tylko na weekend, staraj się unikać terminów, w których przypadają w Polsce ferie w największych województwach (głównie mazowieckie oraz dolnośląskie). Tłok na stoku może być wówczas zdecydowanie większy.

Kiedy zarezerwować zakwaterowanie – porady dla narciarzy 

Pamiętaj, że Słowacja cieszy się dużą popularnością nie tylko wśród narciarzy z Polski, dlatego jeśli planujesz wyjazd na narty, zrób rezerwację kilka miesięcy wcześniej. To sposób na to, aby mieć duży wybór, jeśli chodzi zarówno o hotele, jak i kwatery prywatne, a jednocześnie nieco zaoszczędzić. Im krótszy czas od rezerwacji do przyjazdu, tym z większym wydatkiem musisz się liczyć.

Infrastruktura i usługi na Słowacji – co warto wiedzieć? 

Decydując się na narty na Słowacji, pamiętaj, że kraj ten bardzo duży nacisk kładzie nie tylko na świetne przygotowanie stoków, ale również bogatą infrastrukturę. To między innymi dzięki temu wypoczynek tutaj zawsze należy do naprawdę udanych.

Wypożyczalnie sprzętu narciarskiego – informacje praktyczne

W każdym słowackim kurorcie i ośrodku narciarskim działają wypożyczalnie sprzętu dla narciarzy. Pożyczyć można nie tylko same narty, ale również buty, kijki, a nawet kask. To oznacza, że nie musisz zabierać ze sobą sprzętu, jeśli go nie posiadasz lub z jakiegoś powodu nie chcesz tego robić. Ceny są przystępne – na Słowacji na pewno nie przepłacisz. Jeśli wybierasz się na zimowy urlop w szczycie sezonu, pamiętaj, aby dokonać wcześniejszej rezerwacji. W przeciwnym razie możesz mieć kłopot z wypożyczeniem nart, które idealnie wpisują się w Twoje potrzeby.

Gastronomia na trasach narciarskich – smaki kuchni słowackiej 

Po pełnym wrażeń dniu na stoku warto udać się do jednej z wielu restauracji i karczm, w których serwowane są słowackie pyszności. Tym, czego koniecznie trzeba spróbować są bryndzowe haluszki. To tradycyjne ziemniaczane kluski, które podawane są z bryndzą oraz skwarkami. Alternatywą dla nich są strapaczki, do których dodatkiem jest gotowana kiszona kapusta oraz boczek. To dania dostarczające solidnej dawki kalorii. Jeśli lubisz zupy, możesz skusić się na fazulova s klobasou, czyli zupę fasolową z dodatkiem kiełbasy. Bardzo popularna jest tu także rezancova, którą można porównać do polskiego rosołu. Serwowana jest ona z makaronem z ciasta naleśnikowego.

Tatrzański Park Narodowy i GOPR – bezpieczeństwo na stokach 

Wyjeżdżając na narty na Słowacji, możesz naprawdę czuć się bezpiecznie. Nad turystami czuwa tu bowiem nie tylko obsługa stoków, ale również ratownicy górscy, którzy w razie potrzeby są w stanie natychmiast ruszyć na pomoc. Jeśli wybierzesz się w góry, pamiętaj, że akcje ratunkowe na Słowacji są jednak płatne – Horska Zachranna Sluzba, będąca odpowiednikiem polskiego Tatrzańskiego Pogotowia Ratunkowego, wystawia rachunki. To właśnie dlatego tak ważne jest, aby posiadać odpowiednie ubezpieczenie.

Czym kierować się przy wyborze ośrodka narciarskiego? 

Planując zimowy urlop na Słowacji, warto mieć na uwadze, że poszczególne ośrodki narciarskie różnią się pod wieloma względami, dlatego tak ważne jest, aby wiedzieć, na co zwrócić uwagę, wybierając miejsce wypoczynku.

Nachylenie stoku i różnica wysokości 

Im bardziej nachylony stok, tym bardziej stromy, co oznacza, że początkujący narciarze mogą nie radzić sobie na nim najlepiej. To właśnie dlatego trzeba zawsze obiektywnie ocenić swoje umiejętności i postawić na ośrodek oferujący stoki o odpowiednim poziomie. W przeciwnym razie wyczekany urlop może zamienić się w istny koszmar na stoku.

Długość tras i system sztucznego naśnieżania 

Jeśli uwielbiasz na stoku spędzać cały dzień, najlepsze będą dla Ciebie ośrodki z długimi trasami. Jeżeli jednak wolisz częste przerwy, zależy na szybkich zjazdach, postaw na miejsce, w którym trasy są raczej krótkie. System sztucznego naśnieżania to dobre rozwiązanie, gdy nie chcesz martwić się ewentualnym brakiem śniegu. Na szczęście obecnie coraz więcej nowoczesnych ośrodków narciarskich dysponuje armatkami, które można uruchomić przy minusowej temperaturze.

Jazda nocna i snowpark – dodatkowe atrakcje dla zaawansowanych narciarzy 

Słowacja pamięta nie tylko o początkujących, ale również zaawansowanych narciarzach, którzy mogą tutaj liczyć na dodatkowe atrakcje. Część stoków jest oświetlana, co pozwala na nocną jazdę. Atrakcją cieszącą się ogromną popularnością są również snowparki, których doświadczeni narciarze i snowboardziści mogą się naprawdę świetnie bawić.

Samochodem, autobusem czy pociągiem? Porady dla planujących podróż 

Zdecydowana większość narciarzy wybierających na miejsce zimowego urlopu Słowację decyduje się na podróż własnym autem. To wygodne rozwiązanie zapewniające niezależność. Co więcej, jadąc samochodem, można bez większych problemów zabrać ze sobą sprzęt narciarski – wystarczy zaopatrzyć się w odpowiedni bagażnik dachowy. Podróż z Warszawy do Tatrzańskiej Łomnicy trwa około 6 – 7 godzin. Jej koszt uzależniony jest oczywiście od aktualnych cen paliwa, a także spalania samochodu.

Można wybrać również transport publiczny. Stawiając na autobus, musisz dostać się do Zakopanego, a następnie przesiąść się w autobus jadący na Słowację. Podobnie jest, jeśli chodzi o pociąg. Pamiętaj, że taka podróż zajmie Ci zdecydowanie więcej czasu.

Regulacje drogowe na Słowacji – ograniczenia i opłaty 

Wjeżdżając samochodem na Słowację, pamiętaj, aby włączyć światła mijania – są one obowiązkowe bez względu na porę roku. W terenie zabudowanym można poruszać się z maksymalną prędkością 50 km/h, poza nim dopuszczalna prędkość to 90 km/h. Na drogach ekspresowych oraz autostradach nie można przekraczać 130 km/h. Niezbędny jest zakup odpowiedniej winiety – dostępne są te na 10 i 30 dni, a także na rok. Zgodnie z obowiązującymi przepisami należy zapinać pasy bezpieczeństwa. Na Słowacji nie jest dopuszczalna żadna ilość alkoholu we krwi, co oznacza, że za przysłowiowe kółko nie możesz wsiadać nawet po wypiciu jednego piwa.

Nie zapomnij o obowiązkowym wyposażeniu samochodu. W aucie musi znaleźć się 6 rzeczy:

  • kamizelka odblaskowa dla każdej osoby podróżującej autem (nie tylko dla kierowcy!);
  • apteczka;
  • trójkąt ostrzegawczy;
  • klucz;
  • podnośnik;
  • koło zapasowe.

Ceny i koszty związane z wyjazdem na narty na Słowacji 

Planując urlop na Słowacji, pamiętaj, aby pod uwagę wziąć ceny karnetów, a także zakwaterowania. Uwzględnij w budżecie zakupienie ubezpieczenia gwarantujące ewentualny zwrot kosztów akcji ratunkowej i leczenia.

Ile kosztuje karnet narciarski na Słowacji? 

Ceny karnetów na Słowacji uzależnione są od rodzaju ośrodka narciarskiego, a także czasu, na przez jaki jest on ważny. Za jednodniowy karnet w Starym Smokovcu – jednej z bardziej popularnych stacji – zapłacić trzeba około 53 euro, czyli około 240 złotych. W Tatrzańskiej Łomnicy jest nieco taniej – zakup karnetu to wydatek około 49 euro, czyli 220 złotych.

Zakwaterowanie – hotel czy pensjonat? Porównanie ofert.

Słowacja oferuje bogatą bazę noclegową. Zatrzymać można się tutaj zarówno w hotelach, jak i pensjonatach. Jeśli zależy Ci na kompleksowej obsłudze, hotel będzie lepszy. Pamiętaj jednak, że nocleg będzie wiązał się z wyższym wydatkiem. Pensjonaty to dobry wybór dla osób ceniących bardziej kameralne warunki.

Standardowe zwroty kosztów w razie wypadku na nartach 

Jeśli na stoku przydarzy Ci się wypadek i nie będziesz mógł kontynuować wypoczynku, w wielu wypadkach możesz liczyć na zwrot części wydatków poniesionych na noclegi. Zawsze jednak dokładnie sprawdź warunki umowy. Pamiętaj, że warto próbować porozumieć się z właścicielem – brak pretensji i krzyków naprawdę mogą pomóc.

Ubezpieczenie na narty na Słowację – co warto wiedzieć? 

Mnogość stoków o różnym poziomie trudności to spore ryzyko. Przed wyjazdem warto zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie medyczne, które pokryje koszty ewentualnej pomocy medycznej. Dodatkowo można też wykupić inne ubezpieczenia turystyczne, a najlepiej takie, które obejmują też ewentualnie koszty rehabilitacji, oraz ubezpieczenie NWW. Wyjeżdżając do obcego kraju warto też zadbać o pełny pakiet Assistance, który ułatwi wezwanie pomocy drogowej, gdyby zaszła taka konieczność, co w górach może się zdarzyć.

Gdzie kupić ubezpieczenie narciarskie na Słowację? 

Obecnie na rynku działa wiele towarzystw ubezpieczeniowych oferujących polisy dla wyjeżdżających na narty. Z ich oferty możesz skorzystać, kontaktując się z agentem. Dobrą opcją jest zakup ubezpieczenia za pomocą Internetu – wystarczy kilka kliknięć, aby polisa trafiła na Twoją skrzynkę mailowa.

Jakie pokrycie ubezpieczeniowe jest zalecane dla narciarzy? 

Generalnie zasada jest prosta: im większe, tym lepiej. Przyjmuje się, że suma gwarantowana na poziomie około 200 000 złotych jest wystarczająca.

Co zrobić w przypadku wypadku na stoku? 

Przede wszystkim musisz wezwać pomoc. Jeśli nie jesteś w stanie zrobić tego sam, poproś o to najbliższą osobę. Kiedy będziesz już bezpieczny, skontaktuj się z towarzystwem ubezpieczeniowym. Zapytaj, jakie dokumenty będą potrzebne, abyś mógł otrzymać należne świadczenia.

Podsumowanie – Słowacja na narty jakość w korzystnej cenie 

Słowacja to piękny, górzysty kraj, który ma wiele do zaoferowania narciarzom. Znajduje się tu wiele stoków utrzymanych w świetnym stanie, a większość z nich dostępna jest w naprawdę przystępnej cenie.

Zestawienie najważniejszych informacji dla narciarzy 

Na Słowację możesz dotrzeć zarówno własnym samochodem, jak i publicznym środkiem transportu. Planując zimowy wypoczynek w szczycie sezonu, pamiętaj, aby wcześniej dokonać rezerwacji noclegów. Tym, o czym nie możesz zapomnieć, jest zakup odpowiedniej polisy zapewniającej Ci ochronę w razie wypadku. Działające na terenie Słowacji ośrodki narciarskie oferują trasy o różnym stopniu trudności – wybierz miejsce, które wpisuje się w Twoje umiejętności.

Czy warto jechać na Słowację na narty? Punkty za i przeciw.

Słowacja to ogromny wybór tras zróżnicowanych pod względem trudności. Są one świetnie utrzymane, a w przypadku zbyt małej ilości śniegu sztucznie naśnieżane. Bogata infrastruktura dodatkowa sprawia, że wypoczynek tutaj może być naprawdę udany. Czy są jakieś minusy przemawiające za tym, aby na Słowację jednak nie jechać? Bardzo trudno je znaleźć.

Jak przygotować się do wyjazdu na Słowację na narty?

Zacznij od zrobienia rezerwacji, nie zapomnij o oddaniu nart do serwisu – ważne jest, aby przed sezonem dokładnie je wyczyścić, naostrzyć i nasmarować. Pamiętaj, aby do walizki spakować nie tylko ciepłą odzież na stok, ale również krem z filtrem, który przyda się w słoneczne dni. Przeanalizuj trasę, którą będziesz jechać – sprawdź, czy obejmuje ona drogi, na których wymagane są winiety. Jeśli tak, kup je wcześniej.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać?

Twoje dziecko – mały miłośnik narciarstwa – wybiera się na ferie lub obóz w góry? Koniecznie wykup mu ubezpieczenie na narty! Sprawdź, jaki może mieć zakres i czym kierować się przy podejmowaniu decyzji. Poznaj najważniejsze informacje o ubezpieczeniu […]

więcej
Narty – Włochy. Sezon 2023/2024. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Narty – Włochy. Sezon 2023/2024. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Kraje śródziemnomorskie mają niesamowity klimat, kuchnię i kulturę. Z tego względu są odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Do Włoch warto przyjechać nie tylko latem, by korzystać z pięknych plaż. Także zimą można zorganizować we Włoszech niezwykły urlop. Wskazujemy, […]

więcej
Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

Gdzie na narty za granicę – przegląd tras dla amatorów i doświadczonych narciarzy

W Polsce warunki do uprawiania sportów zimowych nie zawsze są idealne i często niełatwo jest zgrać wolny weekend z odpowiednią pogodą. Najlepiej więc udać się za granicę, szczególnie jeśli chcesz pojeździć dłużej. Sprawdź, gdzie na narty warto udać […]

więcej
Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Jakie wybrać ubezpieczenie na narty?

Jednymi z najważniejszych rozszerzeń polisy jest OC w życiu prywatnym i OC sportowe. Zapewniają one ochronę w zakresie odpowiedzialności cywilnej. Dlaczego każdy narciarz i snowboardzista powinien się tym zainteresować. Regulacje dotyczące odpowiedzialności za spowodowanie szkody, obowiązują również za […]

więcej