Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

Co zrobić, gdy nie znamy sprawcy szkody?

4.2/5 - (Ocen: 4)

Oświadczenie wypadku lub innej szkody drogowej to podstawa do uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela. Szkoda parkingowa i brak sprawcy są jednak sytuacjami, które zdarzają się bardzo często. Co jednak zrobić w sytuacji, w której sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia i nie zostawił kartki z danymi osobowymi i ubezpieczeniowymi? Czy to znaczy, że nie uzyskasz odszkodowania po wypadku samochodowym lub za szkodę parkingową? Przekonaj się, jak postępować w takiej sytuacji!

Jak się zachować i jak wygląda oświadczenie wypadku?

Co prawda oświadczenie wypadku spisane przez kierowców, którzy w nim uczestniczyli, stanowi podstawę do wypłacenia poszkodowanemu pieniędzy. Są jednak sytuacje, w których będziesz mógł liczyć na pomoc nawet bez takiego oświadczenia. Kolizja i brak sprawcy komplikują jednak nieco sytuację, więc trzeba wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować. Istotne jest, by zareagować od razu, gdyż wtedy być może uda się skompletować pełny materiał dowodowy, który pozwoli dotrzeć do sprawcy. Nigdy nie wolno panikować i od razu po zorientowaniu się, że doszło do szkody, trzeba poszukać świadków o ile to możliwe.

Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli też znaleźć porównania wielu ofert ubezpieczeń, które będą pomocne w takiej sytuacji. Są tu nie tylko porównania produktów, takich jak ubezpieczenie OC i ubezpieczenie AC, ale także dodatkowe polisy ubezpieczeniowe, a w tym ubezpieczenie NNW samochodu.

Szkoda parkingowa – brak sprawcy

Jeżeli po kolizji lub wypadku sprawca natychmiast odjechał, wróciłeś z zakupów i zobaczyłeś, że masz zniszczony samochód, ale nikt nie zostawił kartki z danymi, bądź też przydarzyła Ci się inna podobna sytuacja, masz szansę na uzyskanie odszkodowania. Po pierwsze zadzwoń na policję. Kiedy funkcjonariusze przyjadą na miejsce, zabezpieczą wszelkie materiały dowodowe. Jeśli do incydentu doszło w mieście lub na parkingu, możliwe jest zdobycie nagrań z pobliskich kamer i odczytanie numeru rejestracyjnego sprawcy. Kolizja i brak OC sprawcy to sytuacje, w których często można właśnie w tak rozwiązać problem. W rejonach miejskich bardzo często podobne sytuacje mają miejsce pod okiem kamery. Osoba, która będzie chciała sama sprawdzić zapis monitoringu, prawdopodobnie nie zostanie do niego dopuszczona, więc zawsze trzeba od razu powiadomić policję i nie ma sensu z tym zwlekać. Jeśli jest brak danych sprawcy kolizji, sprawa jeszcze nie jest przesądzona.

Sprawdź ceny OC i AC

Po drugie poproś o oświadczenie wypadku świadków. Być może ktoś zapamiętał markę, model lub chociażby kolor samochodu sprawcy. To ułatwi policji pracę.

Sprawdź, czym różnią się odszkodowanie z OC i zadośćuczynienie.

odszkodowanie po wypadku samochodowym, którego sprawca zbiegł

Brak oświadczenia sprawcy kolizji – co robić?

Weźmy taki przykład: zostaliśmy uderzeni na drodze przez sprawce podczas wyjazdu z parkingu (przy cofaniu pojazdu). Oświadczenie nie zostało spisane, ponieważ sprawca w ogóle nie poczuwał się do winy i po krótkiej rozmowie odjechał. My jako poszkodowani zapisaliśmy jego nr rejestracyjny. Co robimy dalej?

  • sprawdzamy numer polisy pojazdu sprawcy w UFG;
  • zgłaszamy zajście na policji i u ubezpieczyciela sprawcy.

Jeśli na miejscu zdarzenia byli świadkowie, to bardzo pomocne w takiej sytuacji będzie spisanie ich zeznań.

Brak oświadczenia sprawcy kolizji w obecności policji – co robić?

Inny przykład: doszło do kolizji (kierowca wymusił pierwszeństwo), ale kierujący pojazdem, który spowodował stłuczkę nie chciał, żeby wzywać policję. Spisaliście oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do spowodowania kolizji. Następnego dnia udajemy się do ubezpieczalni, załatwiamy formalności. Po miesiącu przychodzi pismo o odmowie wypłacenia ubezpieczenia z uzasadnieniem, że sprawca kolizji nie potwierdził oświadczenia. Dlaczego?

Towarzystwa ubezpieczeniowe coraz częściej uchylają się od wypłat odszkodowania w oparciu o samo oświadczenie sprawcy, ponieważ takie oświadczenie jest oświadczeniem woli w rozumieniu prawa cywilnego. Oznacza to, że zachowanie w następstwie spisania tego oświadczenia przez jego autora (sprawcę) będzie ocenianie przez pryzmat tzw. wad oświadczeń woli, takich jak brak świadomości lub swobody przy składaniu oświadczenia, złożenie oświadczenia pod wpływem błędu, podstępu lub groźby drugiej strony (w tym wypadku nas czyli osoby poszkodowanej).

Problematyczna w takiej sytuacji jest procedura weryfikacyjna, czyli postępowanie wyjaśniające przeprowadzane przez towarzystwo ubezpieczeniowe, które po przyjęciu zgłoszenia zwraca się do sprawcy szkody, który podpisał oświadczenie z prośbą o potwierdzenie treści w nim zawartych. Wtedy niejednokrotnie zdarza się, że sprawca po rozmowach z rodziną, prawnikami, po ponownej analizie zdarzenia taka osoba decyduje się uchylić od odpowiedzialności, składając ponowne oświadczenie o zgoła odmiennej treści.

Dlatego pierwszym środkiem zapobiegawczym w takiej sytuacji powinno być zawsze sporządzanie notatki z miejsca zdarzenia w obecności policji. Jeśli doszło do kolizji na parkingu lub jest brak sprawcy, lepiej jest wezwać policję. W wielu miastach często będzie trzeba bardzo długo czekać na patrol, który podejmie interwencję przy tak mało istotnym zdarzeniu, jednak biorąc pod uwagę, jak wiele kłopotów może pojawić się w związku z brakiem policyjnej notatki, lepiej trochę poczekać. Ostatecznie to właśnie zgłoszenie sprawy na policję jest najlepszym sposobem na ewentualne wykrycie sprawcy, jeśli jest brak możliwości ustalenia sprawcy wykroczenia, lub na zgromadzenie wiarygodnego materiału dowodowego dla ubezpieczyciela.

Jak uzyskać odszkodowanie przy braku oświadczenia wypadku?

Ponieważ nie będziesz w stanie skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym sprawcy, udaj się do swojego. Zabierz dokument sporządzony przez policję na miejscu zdarzenia, gdyż w przypadku braku tradycyjnego oświadczenia wypadku to on będzie stanowił podstawę do wypłacenia odszkodowania po wypadku samochodowym, kolizji czy innej szkodzie drogowej.

Brak możliwości ustalenia sprawcy kolizji

W przypadku, gdy sprawca nie zostanie odnaleziony, ubezpieczyciel wypłaci Ci pieniądze niezbędne na pokrycie kosztów leczenia, jednak nie na naprawę samochodu. Następnie rozliczy się z Ubezpieczeniowym Funduszem Gwarancyjnym. Na większe odszkodowanie możesz liczyć tylko wtedy, gdy sprawca zostanie ujęty. Wówczas masz szansę otrzymać środki na pokrycie wszelkich kosztów: i leczenia, i naprawy samochodu, i dodatkowych (np. holowania czy przeglądu technicznego).  Jeśli tak się nie stanie, trudno też liczyć na samochód zastępczy z OC sprawcy.

O TYM PAMIĘTAJ!

Zanim sprawca zostanie odnaleziony, w ramach działań Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego możesz liczyć na: 1) pokrycie kosztów leczenia osób poszkodowanych w wypadku, 2) w niektórych sytuacjach pokrycie kosztów naprawy mienia, jeżeli osoby poszkodowane wymagają hospitalizacji przez co najmniej 14 dni.

Co warto wiedzieć o odszkodowaniu po wypadku samochodowym z AC?

Poza OC samochodu warto mieć również dodatkową polisę autocasco. Po pierwsze odszkodowanie po wypadku samochodowym czy nawet drobnej szkodzie parkingowej otrzymasz szybciej i łatwiej (unikniesz wielu formalności). Po drugie – i to jest nawet ważniejsze – jeżeli sprawca zdarzenia drogowego nie zostanie odnaleziony, nie będzie Ci przysługiwało odszkodowanie na naprawę auta z OC. Jak wyjaśniliśmy, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się przede wszystkim zapewnieniem ochrony życia i zdrowia.

odszkodowanie po wypadku, którego sprawca zbiegł

Natychmiastową naprawę szkód mienia umożliwi Ci zatem AC – poznaj jego pełen zakres. Kiedy będziesz się zbliżał do końca okresu ochronnego standardowej polisy, skorzystaj z kalkulatora OC AC – znajdziesz go np. na KioskPolis.pl – by zapewnić sobie większy zakres ochrony w nieprzewidzianych sytuacjach, takich jak wypadek z winy kierowcy, który postanowi odjechać bez pozostawienia danych.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Marcin
    - -

    Kamery samochodowe są dobre na takie sytuacje. Sporo z nich ma tryb parkowania. W moim lamax C6 działa to tak, że wychodzę a kamera czuwa, czy samochód się nie ruszył. Jak ktoś puknie to się uruchomi i nagra. Moim zdaniem to dobry sposób na to, trudno o lepszy

    • Przemysław Tryfon
      - -

      Oczywiście takie nagranie może pomóc w szybszym ustaleniu sprawcy szkody.

Więcej artykułów i porad
Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – online czy stacjonarnie?

Musisz wykupić polisę ubezpieczeniową na auto? Współcześnie można zrobić to na wiele różnych sposobów. Dużo osób uważa, że najlepszą obsługę uzyskuje się w bezpośrednim kontakcie z agentem. Czy faktycznie tak jest? Wyjaśniamy, gdzie najlepiej ubezpieczyć samochód – w […]

więcej
Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Przegląd składek polis samochodów marki Toyota – ubezpieczenia OC/AC

Posiadasz samochód marki Toyota? Czy jesteś pewien, że masz wykupione najlepsze, najtańsze OC? Dowiedz się, ile w 2020 roku płaci się za ubezpieczenie pojazdów od tego producenta. Oto przegląd składek polis samochodów marki Toyota! Według  badań IBRM Samar, […]

więcej
OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe […]

więcej
Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Wgniecenia po gradobiciu – kiedy możesz ubiegać się o środki na naprawę?

Gwałtowne zjawiska atmosferyczne mogą niestety doprowadzić do uszkodzenia pojazdu zaparkowanego na zewnątrz. Zdarza się, że szkoda jest tak poważna, że kierowca nie jest w stanie naprawić jej z własnej kieszeni. Czy w takiej sytuacji można ubiegać się o […]

więcej