OC droższe od samochodu? To się zdarza!

OC droższe od samochodu? To się zdarza!

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Z roku na rok można zauważyć podwyżki składek za ubezpieczenia komunikacyjne. Niektórzy kierowcy muszą też płacić znacznie więcej za takie usługi od innych. Co sprawia, że koszty mogą przekroczyć nasze najśmielsze oczekiwania? Wyjaśniamy, kiedy możliwe jest OC droższe od samochodu!

W ostatnich latach można było odnotować wyraźnie drożejące ceny polis komunikacyjnych. Także wraz z tym, jak posiadany pojazd się starzeje, trzeba płacić za niego nieco więcej. Współcześnie składki za obowiązkowe ubezpieczenie OC są bardzo wysokie. W niektórych sytuacjach mogą wynosić więcej niż wartość samego auta! Dowiedz się, dlaczego możliwe jest OC droższe od samochodu oraz jak tego uniknąć!

OC droższe od samochodu – jak to możliwe?

W ubiegłym roku najniższa, obowiązkowa polisa OC kosztowała w największych miastach Polski średnio 900 zł. W praktyce oznacza to, że kierowcy muszą płacić nawet kilka tysięcy złotych za swoje pojazdy! Wielu z nich wybiera pakiety zawierające dodatkowo ubezpieczenie AC oraz inne świadczenia, co jeszcze winduje ceny. Wieloletnie auta z roku na rok tracą na wartości, a do tego stają się bardziej ryzykowne w oczach ubezpieczyciela. Z tego względu w pewnym momencie cena składki może być nawet wyższa od wartości samego pojazdu!

Co wpływa na wysokość OC?

Co wpływa na wysokość OC?

Cena składek za ubezpieczenia komunikacyjne jest obliczana indywidualnie dla każdego pojazdu i właściciela. Z tego względu, ostateczna wysokość ceny OC jest zależna od wielu czynników. Na ich podstawie można oszacować ryzyko ubezpieczeniowe.

Niezwykle ważny jest kierowca. Jego wiek i doświadczenie mają zazwyczaj wpływ na sposób kierowania pojazdem. Młodzi kierowcy płacą jedne z najwyższych składek – przypisuje im się brawurę, brak obycia z autem oraz nieodpowiedzialność. Z drugiej strony, osoby które ukończyły 60. rok życia mogą mieć problemy ze wzrokiem i zdrowiem, co również stanowi zagrożenie. Emeryci także zwykle płacą nieco więcej. Nie pomaga im też fakt, że powinni inwestować w dodatkowe świadczenia, jak np. ubezpieczenia NNW.

Oczywiście, ogromne znaczenie ma też sam pojazd. Nowe samochody marek słynących ze świetnych zabezpieczeń i udogodnień są uznawane za bezpieczniejsze, niż wieloletnie auta po przejściach. Drogie składki muszą płacić także właściciele pojazdów m.in. powypadkowych, z dużą pojemnością silnika (są zwykle szybsze) czy z instalacją gazową (jest potencjalnie niebezpieczna).

Pod uwagę bierze się też przeznaczenie samochodu. Jeśli ma kilku właścicieli/użytkowników, jest bardziej eksploatowane i narażone na kolizje. Podobnie jest w przypadku aut wykorzystywanych w celach zawodowych. Nie bez znaczenia są także takie kwestie, jak miejsce parkowania czy średni roczny przebieg.

Bardzo ważne jest również miejsce rejestracji pojazdu. W dużych miastach ruch jest większy, dlatego ewentualny wypadek czy kolizja są bardziej prawdopodobne. Nie bez powodu najwięcej płacą kierowcy w Warszawie, Wrocławiu czy Gdańsku.

Kto płaci najwyższe OC?

Biorąc pod uwagę wszystkie wytyczne, najwięcej za ubezpieczenie samochodu muszą płacić trzy grupy:

  • młode osoby, które niedawno uzyskały prawo jazdy,
  • uczestnicy wielu wypadków,
  • zawodowi kierowcy.

W pierwszym przypadku na minus działa młody wiek oraz zupełny brak doświadczenia. Nowym kierowcom nie przysługują zniżki, ponieważ nie mają jeszcze żadnej przeszłości. Takie osoby często też wybierają na pierwszy samochód używany pojazd, co tylko pogarsza sytuację. Wiele osób stara się wybrnąć z tego problemu, kupując go wspólnie z rodzicami.

Jeśli zaś chodzi o osoby, które mają wyjątkowo niekorzystną historię, sprawa jest dość jasna. Skoro kierowca brał udział w wielu wypadkach, ewidentnie stanowi zagrożenie. Takim osobom nie przysługują żadne zniżki ani ulgi. Jeśli jeszcze do tego cały czas jeździ tym samym autem, może płacić naprawdę astronomiczne kwoty. Tacy kierowcy mogą zapomnieć o tym, że dostaną najtańsze OC.

Trzecia grupa, ze względu na zawód, spędza sporo czasu za kierownicą. Chociaż nie można takim kierowcom odmówić doświadczenia, są jednak stale narażeni na kolizje drogowe. Przy tym taka praca jest bardzo męcząca i stresująca, co sprzyja wypadkom. Zawodowcy zazwyczaj inwestują w wiele dodatkowych świadczeń, ponieważ często korzystają np. z ubezpieczenia Assistance. Przez to mogą płacić naprawdę wysokie kwoty.

Jak znaleźć tańsze OC?

Co wpływa na wysokość OC?

Znajdujesz się w grupie osób, które muszą sporo płacić za auto? A może po prostu masz wrażenie, że składka jest mimo wszystko za wysoka? W każdej chwili możesz zerwać obecną umowę i wymienić ją na lepszą. W znalezieniu korzystniejszego rozwiązania pomoże Ci nasz kalkulator! Po wypełnieniu krótkiego formularza uzyskuje się zestawienie najlepszych, najtańszych ofert. Kalkulator OC/AC wykorzystuje dokładnie te same dane, co towarzystwa ubezpieczeniowe, więc od razu oblicza wysokość składek. W ten sposób możesz szybko i wygodnie odszukać opłacalną ofertę.

OC droższe od samochodu? Jest to możliwe, ale wcale nie musi tak być! W kilka minut możesz znaleźć o wiele lepszą ofertę. Sprawdź, jakie stawki oferują Ci inni ubezpieczyciele. Przekonaj się, ile uda Ci się zaoszczędzić!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Zakup ubezpieczenia OC to w wielu przypadkach obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jednak nawet jeżeli posiadanie polisy OC ma charakter dobrowolny, w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem […]

więcej
Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Rzecznik Ubezpieczonych – czym się zajmuje i kiedy możesz liczyć na jego pomoc?

Ubezpieczyciel nie chce wypłacić Ci odszkodowania? A może czujesz, że wypłacono Ci stanowczo za mało pieniędzy? Jeśli w jakikolwiek sposób zostały naruszone Twoje prawa, możesz zwrócić się po bezpłatną pomoc. Wyjaśniamy kim jest Rzecznik Ubezpieczonych oraz kiedy i […]

więcej
W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

W jakich krajach obowiązuje Zielona Karta?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? W niektórych krajach ochronę od odpowiedzialności cywilnej zapewni Ci posiadanie OC. Są jednak państwa, w których niezbędna okaże się Zielona Karta. Sprawdź, które kraje ją honorują. Przekonaj się też, czym zastąpić Zieloną Kartę, […]

więcej
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Szukasz korzystnej polisy, ale ogrom możliwości Cię przytłacza? W szybkim odnalezieniu idealnej oferty, niezwykle pomocne są specjalne algorytmy, w kilka chwil analizujące dostępne oferty. Wyjaśniamy, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń! Chociaż towarzystwa opisują swoje oferty na […]

więcej