Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

Ubezpieczenie OC na raty – wszystko, co warto wiedzieć

5/5 - (Ocen: 3)

Zakup ubezpieczenia OC to w wielu przypadkach obowiązek wynikający z przepisów prawa. Jednak nawet jeżeli posiadanie polisy OC ma charakter dobrowolny, w trosce o własne bezpieczeństwo finansowe zdecydowanie warto przemyśleć to rozwiązanie. W dzisiejszym wpisie zajmiemy się tematem OC na raty. Czy warto się zdecydować na płatność ratalną? Kiedy taka opcja jest najbardziej opłacalna? Czy raty w ubezpieczeniach wiążą się z dodatkowymi kosztami? Zebraliśmy dla Ciebie niezbędne informacje!

Czy można kupić ubezpieczenie OC na raty?

OC ratalne, np. ubezpieczenie auta na raty proponuje obecnie wielu ubezpieczycieli, zwłaszcza w przypadku droższych polis, których koszt mógłby stanowić dla klienta duże obciążenie finansowe. Takie rozwiązanie może okazać się pomocne np. w odniesieniu do ubezpieczeń OC z bardzo wysoką sumą gwarancyjną. Wybierając ubezpieczenia na raty zawsze jednak zwracaj uwagę na ostateczne koszty produktu – porównaj proponowaną składkę w ramach płatności jednorazowych i zsumowaną wartość składek płaconych w systemie ratalnym. 

Jak działa ubezpieczenie OC na raty?

Ubezpieczenie OC wartościowego samochodu na raty to dla właścicieli pojazdów często bardzo dogodne pod względem finansowym rozwiązanie. Zasada działania tego rodzaju polis jest prosta: składki ubezpieczeniowej klient nie reguluje jednorazowo, ale w ustalonych z ubezpieczycielem ratach – ich liczba może być różna, o szczegółach napiszemy w dalszej części naszego artykułu. Jeżeli zależy Ci na płatności ratalnej, miej tę kwestię na uwadze już na etapie wybierania odpowiedniego zakładu ubezpieczeniowego. 

Jakie są zalety zakupu OC na raty?

Ubezpieczenia na raty to opcja, która ma jedną kluczową zaletę – pozwala osobom o ograniczonym budżecie wykupić potrzebną polisę, ponieważ rozłożenie płatności na dogodne do spłaty kwoty sprawia, że łatwiej uregulować to zobowiązanie. W związku z tym, OC np. na 2 raty jest często wybierane przez właścicieli bardzo drogich samochodów, w przypadku których jednorazowe poniesienie całości kosztów ubezpieczenia może być problematyczne lub młodych kierowców, którzy nie zdążyli jeszcze wypracować zniżek na OC i w związku z tym koszty polisy mogą być dla nich poważnym obciążeniem finansowym. 

Jakie są warunki i procedura ubiegania się o OC na raty?

OC i AC na raty, jak wspomnieliśmy wyżej, ułatwia poniesienie kosztów związanych z zapłaceniem wymaganej przez ubezpieczyciela ceny polisy. Warunki ubiegania się o możliwość wykupienia polisy w systemie ratalnym są podobne do tych, które dotyczą OC płatnego jednorazowo. Po wybraniu konkretnej oferty ubezpieczeniowej musisz sprawdzić, jakich dokumentów będzie oczekiwał od Ciebie ubezpieczyciel. Wiele towarzystw ubezpieczeniowych umożliwia staranie się o OC na raty online – całość formalności możesz wówczas załatwić bez wychodzenia z domu. 

Na ile rat można rozłożyć płatność za OC?

Zastanawiasz się, w ilu ratach można płacić OC? Zwykle całą wymaganą przez wybrane towarzystwo ubezpieczeniowe kwotę można uregulować w 2 lub 4 ratach, ale często proponowanym rozwiązaniem jest również ubezpieczenie OC rozłożone na raty miesięczne. Pamiętaj, że ostatecznie oferowana liczba rat zależy od wewnętrznej polityki ubezpieczyciela. Zarówno ubezpieczenie OC kwartalne, czyli ubezpieczenie OC rozłożone na 4 raty, jak i polisa półroczna oraz ubezpieczenia OC podzielone na 12 rat często są ostatecznie droższe, niż jednorazowa płatność. Licz się z tym, że im więcej rat, tym ostateczne koszty polisy mogą (ale nie muszą!) być wyższe. 

Przeczytaj również więcej o tym, co to jest ubezpieczenie OC firmy jednoosobowej oraz sprawdź, jak kupić ubezpieczenie na życie

Jakie są ewentualne konsekwencje braku spłaty rat OC?

Niezależnie od tego, czy wybierasz ubezpieczenie OC płatne w 12 ratach, czy decydujesz się na ubezpieczenie samochodu rozłożone na 4 raty, musisz wiedzieć, jakie konsekwencje czekają Cię, jeżeli nie uregulujesz zobowiązania. Nawet jeżeli zalegasz z zapłatą raty, jeśli z Twojej winy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej, ubezpieczyciel nadal będzie zobowiązany do wypłaty odszkodowania z Twojego OC. Musisz jednak liczyć się z tym, że brak spłaty rat OC może skutkować nieprzedłużeniem umowy polisy na kolejny okres, a w przypadku dłuższych zaległości, również naliczeniem odsetek, wpisaniem do KRD (Krajowego Rejestru Długów) oraz przekazaniem zaległości do windykacji. 

Czy istnieje możliwość wcześniejszej spłaty rat OC na raty?

Jeżeli początkowo zdecydowałeś się na OC w ratach w miesięcznych, kwartalnych lub półrocznych, ale ostatecznie okażę się, że Twoja sytuacja finansowa pozwoli Ci na wcześniejsze uregulowanie zobowiązania, skontaktuj się bezpośrednio ze swoim ubezpieczycielem. Bardzo możliwe, że towarzystwo ubezpieczeniowe, które obsługuje Twoją polisę, pozwoli na zmianę warunków dotyczących płatności. 

Jak znaleźć tanie OC na raty?

Jeżeli planujesz wykupić ubezpieczenie OC na raty, porównaj nie tylko wysokość jednorazowej składki oraz sumy składek w systemie ratalnym, ale również sprawdź, czy wykupienie tego rodzaju polisy nie wiąże się z dodatkowymi opłatami i prowizjami. Zastanów się także na jaką liczbę rat chcesz rozłożyć cenę polisy – na tej podstawie zawęzisz krąg poszukiwań tylko do tych towarzystw ubezpieczeniowych, które są w stanie sprostać Twoim wymaganiom pod tym względem. 

Podejmując decyzję o wyborze polisy, upewnij się, że wybierasz renomowanego ubezpieczyciela, który zapewnia wysoką jakość obsługi klienta. W tym celu przyda Ci się ranking ubezpieczycieli. Przy okazji koniecznie przeczytaj również ranking ubezpieczeń na życie. Jeżeli szukasz OC i AC lub innych ubezpieczeń komunikacyjnych, skorzystaj z naszego kalkulatora – wystarczy, że uzupełnisz krótki formularz z podstawowymi informacjami, a my przedstawimy Ci oferty dopasowane do Twoich oczekiwań.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń?

Szukasz korzystnej polisy, ale ogrom możliwości Cię przytłacza? W szybkim odnalezieniu idealnej oferty, niezwykle pomocne są specjalne algorytmy, w kilka chwil analizujące dostępne oferty. Wyjaśniamy, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie w porównywarce ubezpieczeń! Chociaż towarzystwa opisują swoje oferty na […]

więcej
Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Kiedy ubezpieczenie OC zostanie automatycznie przedłużone?

Brak posiadania ważnego ubezpieczenia OC może nieść ze sobą poważne konsekwencje, np. karę finansową aż do 5600 zł. Nie zawsze jednak brak zakupienia nowej polisy jest równoznaczny z ustaniem ochrony. Niektóre umowy polisy OC zostają automatycznie przedłużone po […]

więcej
Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC […]

więcej
Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Ceny OC a pojemność silnika – zobacz, jak zaoszczędzić

Zależność opłat OC od pojemności silnika jest dość spora, dlatego w pewnych stopniu możesz regulować cenę swojego ubezpieczenia samym wyborem samochodu, którym się poruszasz. Zobacz, jakie mogą być ceny OC w przypadku różnych aut i zaoszczędź na opłatach.

więcej