Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Zgodnie z polskim prawem, każdy kierowca musi posiadać ważne OC. Polisa jest przypisana nie tylko do osoby, ale też do pojazdu. Co dzieje się z nią w chwili, gdy samochód zostaje przekazany komuś innemu? Wyjaśniamy, jak przepisać OC na nowego właściciela auta!

Wiele osób decyduje się sprzedać swój używany pojazd lub odstępuje go komuś z rodziny. W takiej sytuacji trzeba dopełnić kilku formalności, by wszystko odbyło się zgodnie z prawem. Należy nie tylko spisać odpowiednią umowę czy oddać dowód rejestracyjny / kartę pojazdu, ale też przekazać ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Dowiedz się, jak przepisać OC na nowego właściciela auta!

Jak przepisać OC na nowego właściciela auta?

W chwili, gdy podejmie się decyzję o sprzedaży lub oddaniu auta, właściciel musi przekazać ważne ubezpieczenie OC wraz z dowodem rejestracyjnym. W tym celu trzeba skontaktować się z towarzystwem ubezpieczeniowym, by poinformować o tym zajściu oraz by podać dane nowego właściciela auta. Należy zrobić to pisemnie, przygotowując odpowiedni dokument. W Internecie da się łatwo znaleźć jego wzory. Trzeba to jednak wykonać najpóźniej 14 dni po zawarciu umowy kupna-sprzedaży. Po złożeniu wniosku o przepisanie OC firma ubezpieczeniowa będzie kontaktowała się już bezpośrednio z nabywcą.

Dopełnienie tej formalności jest niezwykle ważne. Jeśli nowy właściciel zdecyduje się zerwać umowę, składając odpowiedni wniosek, można także odzyskać nadpłaconą część polisy. Takie kwestie najlepiej jest omówić jeszcze zanim sfinalizuje się transakcję.

Należy przy tym pamiętać, że ubezpieczenie AC oraz inne dodatkowe świadczenia nie są przekazywane dalej. Wygasają od razu po tym, jak poinformuje się firmę o sprzedaży pojazdu. Jeśli umowa została zerwana np. w połowie czasu jej trwania, można wnioskować o zwrot części kosztów. Bywają jednak sytuacje, w których nabywca chce kontynuować opłacanie pełnego pakietu polis. Wtedy po ustaleniu tego z poprzednim właścicielem musi zgłosić się do ubezpieczalni wraz z umową kupna-sprzedaży. W ten sposób można kontynuować nie tylko AC, ale też ubezpieczenia NNW i Assistance.

Czy za przepisanie OC trzeba zapłacić?

Czy za przepisanie OC trzeba zapłacić?Sama procedura przepisania OC jest bezpłatna. Trzeba jednak wiedzieć, że w chwili, gdy pojawia się nowy właściciel auta, może zmienić się wysokość składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe w takich okolicznościach wykonują rekalkulację, czyli od nowa obliczają cenę usługi. Na jej wysokość mają wpływ m.in. wiek, miejsce zamieszkania, a także doświadczenie, historia wypadków oraz posiadane zniżki kierowcy. Może się okazać, że trzeba będzie dopłacać do przepisanego OC. Oczywiście, zdarzają się też sytuacje, w których cena się nie zmieni. Wiele osób stara się jednak kupić nową polisę, by uzyskać możliwie najtańsze OC.

Czy można zmienić OC poprzedniego właściciela auta?

Nie każdy kierowca będzie zadowolony z polisy odziedziczonej po poprzednim właścicielu. Gdy rekalkulacja wypadnie niekorzystnie lub potrzebne są dodatkowe świadczenia (np. w ramach ubezpieczenia Assistance), najrozsądniej jest wykupić nową polisę. W tym celu trzeba po prostu zerwać starą umowę. Można to zrobić w każdej chwili, najpóźniej dzień przed zakończeniem okresu jej obowiązywania.

Wiele osób stara się tak rozwiązać kwestię ubezpieczeń, by była jak najbardziej korzystna dla obu stron. Można np. zaczekać do momentu tuż przed zakończeniem poprzedniej umowy. Trzeba jednak uważać na terminy – nawet jednodniowy brak OC może wiązać się z karą w wysokości 1040 zł!

Jak znaleźć lepsze OC?

Jak znaleźć lepsze OC?

By znaleźć najbardziej korzystne ubezpieczenia komunikacyjne, trzeba przejrzeć wszystkie dostępne opcje. Ponieważ na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm ubezpieczeniowych, sprawdzenie ich ofert mogłoby zająć stanowczo zbyt wiele czasu. Na szczęście istnieją łatwiejsze metody. Z pomocą KioskPolis.pl można porównać wszystkie dostępne warianty w kilka minut! Wystarczy wypełnić krótki, prosty formularz. Po wpisaniu danych kierowcy oraz samochodu uzyskuje się zestawienie najlepszych propozycji. Nasz kalkulator OC AC od razu oblicza wysokość składek – dokładnie w taki sam sposób, jak robią to pracownicy towarzystw ubezpieczeniowych. Po tym można najwygodniej i najszybciej wyselekcjonować najciekawsze opcje, by je dokładnie porównać.

Przepisanie OC na nowego właściciela auta nie jest trudnym procesem. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taka polisa nie przedłuży się automatycznie. Jeśli okres jej obowiązywania zbliża się do końca lub chcesz ją zmienić na lepszą, rozejrzyj się za korzystną ofertą. Przekonaj się, o ile mniej możesz płacić za składkę!

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Unilink i CUK – co musisz o nich wiedzieć? Porównanie z KioskPolis.pl

Znalezienie idealnej polisy OC to prawdziwe wyzwanie. Można jednak ułatwić sobie podjęcie decyzji – w tym celu warto skorzystać ze specjalnego serwisu, czyli tzw. porównywarki ubezpieczeń. Dzięki zestawieniu ofert i łatwości obsługi kalkulatora OC/AC, bez problemu można wykupić […]

więcej
Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Jak sprawdzić ważność polisy OC? Wyjaśniamy!

Planujesz zakup używanego auta, ale nie wiesz, czy jego właściciel jest z Tobą szczery? A może właśnie miałeś stłuczkę i chcesz mieć pewność, że sprawca jest ubezpieczony? Nawet jeśli dana osoba nie chce podać Ci tych danych, możesz […]

więcej
Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kiedy i w jaki sposób wypowiedzieć umowę OC auta?

Kupujesz nowe auto i zastanawiasz się, czy możliwe jest wypowiedzenie OC samochodu, które zostało wybrane i opłacone przez poprzedniego właściciela? A może po prostu chcesz zmienić towarzystwo, bo znalazłeś lepszą ofertę? Przekonaj się, kiedy wypowiedzieć umowę OC, by […]

więcej
Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC?

Polscy kierowcy są prawnie zobowiązani do ubezpieczenia posiadanych pojazdów. Nie mogą sobie pozwolić nawet na jeden dzień zwłoki, dlatego powinni pomyśleć o zakupie potrzebnej polisy z odpowiednim wyprzedzeniem. Podpowiadamy, kiedy najlepiej zacząć szukać nowego OC! Kupiłeś właśnie samochód? […]

więcej