Odszkodowanie z OC sprawcy brutto czy netto?

Odszkodowanie z OC sprawcy brutto czy netto?

4/5 - (Ocen: 1)

W Polsce każdy pojazd mechaniczny musi posiadać ważne ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Stanowi ono ochronę, ponieważ jeśli dojdzie do wypadku, rekompensata za szkody zostanie wypłacona właśnie z OC sprawcy. Można zastanawiać się, czy ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie z OC sprawcy brutto czy netto. Wszystko uzależnione jest od tego, komu wypłacane jest odszkodowanie – osobie prywatnej, czy przedsiębiorcy, jak również od sposobu rozliczania podatku. Podpowiadamy, w jakiej wysokości powinno zostać wypłacone odszkodowanie, które gwarantuje obowiązkowe ubezpieczenie samochodowe od odpowiedzialności cywilnej.

Wypłata odszkodowania OC – brutto czy netto?

Rozważając, czy wypłacone powinno zostać odszkodowanie netto czy brutto, trzeba wziąć pod uwagę to, kto je uzyska. Jeśli środki wypłacane są osobie fizycznej, wówczas odszkodowanie powinno zostać wypłacone w pełnej wysokości, z uwzględnieniem podatku VAT. Zasadą jest bowiem, że odszkodowanie ma pokryć wszelkie szkody, ale nie może prowadzić do wzbogacenia się. Jeśli kierowca otrzyma zaniżone odszkodowanie, powinien bezwzględnie odwołać się od tej decyzji i żądać dopłaty różnicy pomiędzy kwotą brutto a netto.

Warto pamiętać, że zawsze to osoba poszkodowana decyduje o tym, jaki będzie sposób likwidacji powstałej szkody. Może przy tym zdecydować się na jedną z poniższych metod:

  • metoda kosztorysowa – zakład ubezpieczeń, na podstawie stawek rynkowych w okolicy zamieszkania klienta, ustala wysokość odszkodowania, biorąc pod uwagę koszty materiałów oraz robocizny,
  • metoda bezgotówkowa – przez większość osób uznawana za najbardziej korzystną, ponieważ zakład ubezpieczeń rozlicza się bezpośrednio z warsztatem, który dokonuje naprawy, z pominięciem właściciela pojazdu,
  • metoda fakturowa – konieczne jest przedstawienie opłaconej faktury z warsztatu samochodowego, a firma ubezpieczeniowa zwraca wszystkie koszty na konto osoby poszkodowanej.

Jeśli poszkodowany w wypadku komunikacyjnym zastanawia się nad tym, czy uzyska odszkodowanie brutto czy netto, powinien być spokojny, ponieważ należne jest mu odszkodowanie w wysokości brutto, uwzględniające podatek VAT. Niestety, niektórzy ubezpieczyciele starają się oszczędzać i naginają obowiązujące przepisy. W takiej sytuacji konieczne jest odwołanie.

 

Wypłata odszkodowania netto czy brutto dla VAT-owców?

Problem może pojawić się w przypadku przedsiębiorców prowadzących działalność gospodarczą, ponieważ istnieją dwie możliwe w realizacji opcje. Niekiedy ubezpieczyciel sam zastanawia się, czy należne jest takiej firmie odszkodowanie OC netto czy brutto. W przypadku przedsiębiorców zarejestrowanych jako płatnicy podatku VAT, czyli mogących odliczać od kwoty należnego podatku VAT, zakład ubezpieczeniowy może wypłacić należne odszkodowanie w wysokości netto. Przedsiębiorcy powinni pamiętać o tym, że jeśli korzystają z pojazdu jedynie dla celów związanych z prowadzoną działalnością, wówczas mogą odliczyć 100% VAT. Jeśli jednak samochód służy do celów zarówno zawodowych, jak i prywatnych, wówczas istnieje możliwość odliczenia 50% tej kwoty.

Jakie odszkodowanie z OC sprawcy netto czy brutto można uzyskać w przypadku leasingu?

Różnice w wypłacie należnego odszkodowania z OC w przypadku osób prywatnych i przedsiębiorców są jasno sprecyzowane. Problem może pojawić się w sytuacji, kiedy auto osoby poszkodowanej jest w leasingu. Można się spotkać z dwoma stanowiskami firm ubezpieczeniowych. Dla niektórych odszkodowanie to w takiej sytuacji zawsze kwota brutto. Firma uznaje za osobę poszkodowaną leasingobiorcę i proponuje rozwiązanie prokonsumenckie. Niestety, niektórzy ubezpieczyciele uznają w takiej sytuacji, że poszkodowany jest faktyczny właściciel pojazdu, czyli leasingodawca i w żaden sposób nie weryfikują sytuacji osoby biorącej auto w leasing. Od decyzji o wysokości przyznanego odszkodowania zawsze można się odwołać i warto to robić. Orzecznictwo w ostatnim czasie sprzyja leasingobiorcom i sądy coraz chętniej przyznają, że to oni są poszkodowanymi w wyniku wypadku lub stłuczki. Czas na zgłoszenie szkody OC wynosi w większości przypadków trzy lata i trzeba go dochować, aby roszczenie nie przedawniło się. Jeśli wypadek był skutkiem poważnego występku lub przestępstwa, czas na zgłoszenie takiej szkody może się wydłużyć nawet do dwudziestu lat, jednak każda firma ubezpieczeniowa prowadzi w takiej sytuacji postepowanie wyjaśniające i wymaga przedstawienia dowodów.

Jakie szkody pokrywa ubezpieczenie OC?

Wiemy już, komu należna jest wypłata odszkodowania z OC netto czy brutto. Warto dowiedzieć się więcej o tym, jakie koszty może pokryć polisa OC sprawcy wypadku lub kolizji. Przede wszystkim, są to koszty naprawy uszkodzonego pojazdu. Niezależnie od tego, czy auto zostało jedynie zarysowane, uszkodzony został reflektor, czy też nadaje się do kasacji, ubezpieczenie OC powinno pokryć koszty, związane z jego naprawą. OC sprawcy powinno także pokryć koszty ewentualnego leczenia, czy rehabilitacji osoby, która została poszkodowana w wyniku zdarzenia. Nie każdy kierowca zdaje sobie sprawę z tego, że OC powinno też pokryć koszty holowania samochodu, jeżeli nie nadaje się on do tego, żeby poruszał się po drogach, Kiedy uszkodzenia są poważne i dotyczą na przykład układu kierowniczego, wówczas można śmiało ubiegać się o zwrot kosztów holowania pojazdu. Wystarczy przedstawić fakturę firmie, która ubezpiecza pojazd sprawcy. Dodatkowo, osoba poszkodowana może również liczyć na samochód zastępczy, który otrzyma na czas naprawy uszkodzonego samochodu.

Każdy kierowca powinien rzetelnie pilnować terminów i wiedzieć, kiedy jego umowa OC wygasa. W takiej sytuacji wygasa bowiem również odpowiedzialność firmy ubezpieczeniowej. Nie oznacza to jednak, że osoba poszkodowana nie otrzyma odszkodowania. Firma wypłaci je, ale sprawca wypadku zostanie pociągnięty do odpowiedzialności i zmuszony do ich pokrycia. Informacja o dacie znajduje się w zawartej umowie. Tam można też znaleźć informację o tym, jakie obowiązuje odszkodowanie z OC netto czy brutto. Kierowcy mają niekiedy wątpliwość, czy trzeba wozić OC. Już jakiś czas temu ustawodawca zdjął z kierowcy taki obowiązek. Policja jest w stanie zweryfikować fakt posiadania ważnej polisy, korzystając z własnych narzędzi.

Czy warto zamówić polisę OC przez Internet?

Większość firm oferujących ubezpieczenia OC pojazdów, umożliwia zamówienie takiej polisy przez Internet, bez zbędnych formalności. Konieczne jest podanie swoich danych takich, jak wiek, długość posiadania prawa jazdy, czy stan cywilny oraz podstawowych danych pojazdu, takich jak marka, model, czy rok produkcji. Szybko i wygodnie, bez zbędnych formalności, można dowiedzieć się, jaka będzie cena polisy. Wiele osób korzysta dodatkowo z kalkulatorów OC, aby sprawdzić, która z firm zaproponuje im najkorzystniejszą stawkę cenową.

Cena polisy zależy od historii ubezpieczeniowej klienta, rodzaju samochodu, ale również gwarantowanej sumy odszkodowania, czy wybranych dodatkowych klauzul. Im szerszy zakres ubezpieczenia i więcej dodatkowych pakietów, tym z wyższymi kosztami OC trzeba się liczyć.

Zastanawiając się nad tym jaka wypłata odszkodowania komunikacyjnego netto czy brutto zostanie wypłacona, warto dopytać przedstawiciela firmy, przed zawarciem z nią umowy. Taką informację można również uzyskać mailowo, lub korzystając z dedykowanego czatu na stronie ubezpieczyciela. Mając pewność, można przystąpić do sfinalizowania umowy.

 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Czym jest ochrona zniżek OC?

Czym jest ochrona zniżek OC?

Czy grozi Ci utrata zniżek OC po kolizji? Jeżeli nie posiadasz dodatkowej polisy u swojego ubezpieczyciela, prawdopodobnie tak. Przed ryzykiem zabezpieczysz się, korzystając z ochrony zniżek OC. Przeczytaj, czym ona jest, komu się ją oferuje, a także ile […]

więcej
Ile zapłacisz za mandat z nowym taryfikatorem mandatów 2023?

Ile zapłacisz za mandat z nowym taryfikatorem mandatów 2023?

Kierowcy, którzy podejmują decyzję o łamaniu przepisów ruchu drogowego muszą liczyć się z karą. Ekipa rządząca już dawno wypowiedziała wojnę piratom drogowym, widząc w nich zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Nie bez powodu więc decydowano się […]

więcej
Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Kiedy można wykupić OC krótkoterminowe?

Istnieją sytuacje, w których zakup pełnej polisy OC po prostu się nie opłaca. Świetnym wyjściem w takim wypadku jest wybór OC krótkoterminowego, które obejmuje pojazd ochroną przez 30 dni. Zobacz, co warto o tym wiedzieć!

więcej
mBank OC – kiedy tak, a kiedy nie?

mBank OC – kiedy tak, a kiedy nie?

W ostatnim czasie ubezpieczenie OC można zakupić również za pośrednictwem  banków. Taką opcję dodał między innymi mBank. Oferty polis są na tyle szerokie, że w jednym miejscu można założyć konto bankowe, podpisać umowę kredytową oraz wykupić mBank OC. […]

więcej