Ile zapłacisz za mandat z nowym taryfikatorem mandatów 2023?

Ile zapłacisz za mandat z nowym taryfikatorem mandatów 2023?

Oceń ten wpis

Kierowcy, którzy podejmują decyzję o łamaniu przepisów ruchu drogowego muszą liczyć się z karą. Ekipa rządząca już dawno wypowiedziała wojnę piratom drogowym, widząc w nich zagrożenie dla zdrowia i życia wielu osób. Nie bez powodu więc decydowano się wprowadzać nowy taryfikator mandatów. Wszystko oczywiście po to, aby kary były coraz bardziej dotkliwe, a tym samym by kierowcy dwa razy zastanowili się zanim kolejny raz zdecydują się na przykład przekroczyć dozwoloną prędkość. Jaka jest obecnie wysokość mandatów w Polsce?

Taryfikator mandatów – co to jest?

Taryfikator mandatowy to nic innego, jak rozporządzenie wydawane przez prezesa Rady Ministrów, czyli premiera. Dotyczy ono wysokości kar – mandatów karnych – nakładanych na uczestników ruchu drogowego za popełnione wykroczenia. Cechą charakterystyczną taryfikatora jest to, że podlega on częstym zmianom. Dokonuje się ich z dwóch powodów:

  • aby dostosować wysokość kar do aktualnej sytuacji gospodarczej, a także poziomu zamożności obywatelki;
  • aby zniechęcić uczestników ruchu drogowego do popełniania określonych przewinień.

Mówiąc o taryfikatorze mandatów, należy jasno wskazać, że mandaty w Polsce to nie jedyna konsekwencja, z jaką muszą liczyć się osoby łamiące prawo. Kierowcy karani są również punktami karnymi. UWAGA: jeśli przekroczysz ich określony limit, musisz liczyć się z utratą uprawnień do prowadzenia pojazdów.

Co do zasady postępowanie mandatowe jest w Polsce prowadzone przez Policję. Warto jednak pamiętać, że obowiązujące prawo – jeśli przepis szczególny tak stanowi – pozwala na dokonywanie czynności również innym organom. Zalicza się do nich między innymi straż miejska, o czym z pewnością mogą przekonać się mieszkańcy dużych miast parkujący w miejscach niedozwolonych.

Kto ustala taryfikator mandatów?

Taryfikator mandatów za prędkość i nie tylko ustala prezes Rady Ministrów. Jak już wspomnieliśmy, odbywa się to zawsze w drodze stosownego rozporządzenia. Co ważne, opinia publiczna jest w przypadku jakichkolwiek zmian o tym informowana. Tak też było w 2022 roku, kiedy to posłowie zdecydowali o zaostrzeniu kar dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Już kilka miesięcy przed wejściem w życie zmian – miało to miejsce 1 stycznia 2023 roku – można było usłyszeć w mediach co się zmienia, a także z jakimi karami muszą liczyć się piraci drogowi. Podkreślano, że taryfikator mandatów i punktów karnych nie będzie dla kierowców łaskawy.

Od kiedy nowy taryfikator mandatów?

1 stycznia 2023 roku weszły w życie kolejne zmiany w taryfikatorze mandatów. Nowy taryfikator uwzględnia nie tylko wysokość mandatu, ale również liczbę punktów karnych, którą może otrzymać kierowca za konkretne przewinienie na drodze. Warto dodać, że każdego roku na polskich drogach ginie wielu ludzi. Są wśród nich zarówno kierowcy, pasażerowie, jak i piesi. Zaostrzanie kar dla piratów drogowych ma oczywiście na celu poprawę bezpieczeństwa. Rządzący przyjęli, że wyższe mandaty i większa liczba punktów karnych są sposobem na to, aby Polacy zaczęli jeździć wolniej i rozważniej. Co ciekawe, wysokość mandatów to zagadnienie, które interesuje kierowców o wiele bardziej niż na przykład ubezpieczenia AC.

Taryfikator mandatów – ile punktów?

Do 17 września 2022 roku kierowcy łamiący przepisy nie musieli się specjalnie niczym martwić. Wysokość mandatów była zaskakująco niska, a liczba przyznawanych punktów karnych niewielka. Stary taryfikator drogowy pozwalał na przyznawanie punktów od 0 do 10. Co więcej, po roku automatycznie się one kasowały, a pirat drogowy mógł dalej jeździć z czystym kontem. Kierowcy łamiący nagminnie przepisy mogli również zdecydować się na udział w kursie reedukacyjnym organizowanym przez Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego. Pozwalało to na zmniejszenie liczby posiadanych punktów aż o 6. Kurs nie był długi – trwał zaledwie 6 godzin, a za udział w nim trzeba było zapłacić około 400 złotych. Rządzący uznali, że takie rozwiązanie chroni piratów drogowych i zdecydowali się wprowadzić nowe zasady.

Nowe reguły sprawiły, że naprawdę bardzo jeździć zgodnie z przepisami. 17 września 2022 roku zaczęło obowiązywać prawo karzące kierowców znacznie wyższą niż dotychczas liczbą punktów karnych. Za najgroźniejsze wykroczenia drogowe, do których zaliczono między innymi wyprzedzanie na przejściu na pieszych, można jednorazowo otrzymać nawet 15 punktów karnych. Aktualny taryfikator mandatów i punktów karnych wskazuje, że przy przekroczeniu prędkości o 71 kilometrów na godzinę i więcej, kierowca otrzyma 15 punktów karnych. UWAGA: według nowych przepisów karani są również ci kierowcy, którzy przekroczą prędkość nie więcej niż o 10 kilometrów na godzinę. W ich przypadku jest to 1 punkt karny.

Warto dodać, że spodziewać należy się tego, że liczba punktów karnych i płaconych mandatów będzie również wpływać na wysokość polis drogowych. O ile ubezpieczenie Assistance nie będzie raczej z tym związane, to już ubezpieczenie NNW komunikacyjne może mieć różną wysokość w zależności od tego, jak jeździ dany kierowca.

Nowe ceny mandatów

Tym, co wzbudza ogromne emocje wśród kierowców jest nie tylko ubezpieczenie OC (przydatnym narzędziem jest porównywarka OC) , ale również nowe ceny mandatów. Zdecydowano, że dotychczas obowiązujące kary finansowe dla piratów drogowych były zbyt niskie. Uznano, że nie spełniały one swojej roli. Kierowcy nie bali się mandatów ponieważ nie były one zbyt wysokie. Dzisiaj sytuacja jest zupełnie inna. Najlepszym na to dowodem jest taryfikator za przekroczenie prędkości. Na kierowców przekraczających prędkość o 71 kilometrów na godzinę i więcej nakładane są mandaty karne drogowe w wysokości 2500 złotych. UWAGA: jeśli kierowca popełnił wykroczenie w warunkach recydywy, mandat będzie wyższy – sięgnie wówczas do 5000 złotych.

Nowe kary za przekroczenie prędkości i nie tylko mają skutecznie odstraszyć piratów drogowych przed łamaniem prawa. Liczba wypadków w Polsce jest bowiem ogromna, a wiele z nich jest wynikiem niedostosowania prędkości do warunków panujących na drodze oraz posiadanych umiejętności. Zmiany w mandatach to sposób na to, aby przynajmniej część kierowców zaczęła zwracać uwagę na obowiązujące przepisy. Nawet jeśli nogę z gazu zdejmie tylko co drugi, jest to już ogromny sukces.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

Okradziono Cię w podróży? Sprawdź jak ubezpieczyciel może pomóc!

Jesteś za granicą i zauważyłeś, że Cię okradziono? Jeśli masz ubezpieczenie podróżne – nie musisz się martwić. Straciłeś aparat ze zdjęciami, telefon lub portfel z pieniędzmi i dokumentami albo, co gorsze, wszystko naraz? Sprawdź, jak w takim momencie […]

więcej
Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

Wakacje samochodem za granicą – jak się do nich przygotować?

Jeśli wybierasz się na urlop w dłuższą podróż, koniecznie musisz się do niej odpowiednio przygotować. W trasie i na miejscu mogą niestety spotkać Cię różne nieprzyjemności. Jak najbezpieczniej spędzić swój wolny czas? Podpowiadamy, gdzie udać się na wakacje […]

więcej
Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

Podwyżki OC – czy jest się czego obawiać?

W związku z nowymi dyrektywami unijnymi oraz rosnącymi kosztami likwidacji szkód powypadkowych, już od końca ubiegłego roku prognozuje się podwyżki OC. Czy rzeczywiście nam to grozi? Dowiedz się, jak mimo wszystko znaleźć najlepszą ofertę!

więcej
Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie

W odróżnieniu od indywidualnej polisy, ubezpieczenie grupowe na życie jest gotowym produktem. Zatem nie ma możliwości dokonania zmiany umowy według własnych preferencji. Jednak takie produkty, które najczęściej dostępne są w miejscu pracy, mają swoje zalety. Decydując się na […]

więcej