Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

5/5 - (5 votes)
Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, możesz to zrobić w dowolnym momencie. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić wypowiedzenie polisy OC.

Kiedy można przeprowadzić wypowiedzenie umowy OC?

Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę OC towarzystwu, z którego oferty aktualnie korzystasz, możesz to zrobić w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że koszt opłaty, jaki poniosłeś za polisę, nie zostanie Ci zwrócony, a sama polisa wygaśnie dopiero w dniu wskazanym na umowie. Oznacza to, że jeśli rozwiążesz umowę w połowie okresu trwania, np. po 6 miesiącach, przez kolejne pół roku Twój pojazd i tak będzie podlegał ochronie OC w tym towarzystwie.

Kupowanie starego auta z ważnym OC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jesteś zobowiązany przeprowadzić wypowiedzenie umowy najpóźniej w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. W przeciwnym wypadku posiadane przez Ciebie OC automatycznie przedłuży się o kolejny rok, a ubezpieczyciel może zarządzać opłaty za kolejny okres rozliczeniowy.

PORADA EKSPERTA

Czasem się zdarza, że właściciel pojazdu postanowi zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe i podpisze umowę z nowym, ale zaniedba wypowiedzenie umowy OC w poprzednim. W takiej sytuacji „podwójnego ubezpieczenia” możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy OC w starym towarzystwie, co uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami. Zapłacisz tylko za okres ochrony od dnia automatycznego przedłużenia do wypowiedzenia.

Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu

W przypadku, jeśli kupiłeś używany pojazd mechaniczny z obowiązującym OC, ale nie chcesz z niego korzystać, także masz prawo złożyć wypowiedzenie OC i zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz tego dokonać w dowolnym terminie, a umowa zostanie rozwiązania wraz z dniem wskazanym w dokumencie wypowiedzenia lub dniem nadania dokumentu. Nie zapomnij złożyć wypowiedzenie wraz z zaświadczeniem o zakupie pojazdu.

Sprawdź ceny OC i AC

 

Jeśli jednak zdecydujesz się pozostawić obowiązujące ubezpieczenie OC zakupionego używanego samochodu, pamiętaj, że nie przedłuży się ono automatycznie!

Bezpieczeństwo na drodze – ważne ubezpieczenie OC

Wyrejestrowanie auta a wypowiedzenie polisy OC

Posiadany pojazd mechaniczny wyrejestrujesz, np. jeśli sprzedajesz go za granicę bądź został Ci skradziony. W takiej sytuacji także możesz skorzystać z natychmiastowego wypowiedzenia polisy OC. Do towarzystwa ubezpieczeniowego musisz udać się wraz z dokumentem zaświadczającym o wyrejestrowaniu tego pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenia umowy OC możesz dokonać osobiście, ale także wysyłając formularz pocztą bądź kurierem. Niektóre towarzystwa zezwalają na składnie wypowiedzenia bez wychodzenia z domu – przez Internet, przesyłając wiadomość e-mail z załączonym skanem dokumentu. Pamiętaj, że liczy się data dostarczenia dokumentu towarzystwu ubezpieczeniowego, więc jeśli zbliża się dzień automatycznego odnowienia polisy, nie zwlekaj!

Przygotuj formularz wypowiedzenia OC – wzór znajdziesz w Internecie i na stronie Twojego ubezpieczyciela. Będziesz musiał podać w nim następujące informacje:

  • dane osobowe właścicieli pojazdu (imiona i nazwiska, adresy),
  • dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwa, adres),
  • numer polisy ubezpieczeniowej, którą wypowiadasz,
  • okres ubezpieczenia,
  • podstawa prawna, zgodnie z którą składasz rezygnację.

Nie zapomnij własnoręcznie podpisać formularz wypowiedzenia OC.

Podpisywanie nowego OC samochodu

Jakie są podstawy prawne do wypowiedzenia OC?

Natychmiastowej zmiany ubezpieczyciela OC dokonasz dzięki skorzystaniu z jednej z podstaw zawartych w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku:

  • jeśli kupiłeś pojazd mechaniczny z polisą, z której nie chcesz korzystać, wybierz art. 31,
  • jeśli znalazłeś się w sytuacji „podwójnego ubezpieczenia”, wybierz art. 28a.

Standardowe wypowiedzenie umowy OC, czyli zgodne z okresem, na jaki została założona polisa, wymaga wybrania art. 28 – polisa będzie obowiązywała do końca umowy, po prostu nie ulegnie automatycznemu odnowieniu.

Z kolei jeśli padłeś ofiarą kradzieży, oddałeś auto na złom lub sprzedałeś je za granicę, nie musisz powoływać się na żaden art. ustawy. Konieczne będzie tylko dostarczenie zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Pamiętaj także, by zachować płynność OC. Jeśli natychmiastowo wyrejestrowujesz się w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, musisz mieć polisę w innym. Za brak OC czekają Cię wysokie kary. Skorzystaj z naszej porównywarki OC, by wybrać dla siebie najkorzystniejsze finansowo i zyskać zabezpieczenie w atrakcyjnej cenie.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

Opłacanie OC po terminie – co musisz o nim wiedzieć?

5/5 – (1 vote) Przez codzienne zabieganie lub kłopoty finansowe nie dałeś rady na czas uregulować składki za ubezpieczenie? Spóźnialscy kierowcy muszą liczyć się w takiej sytuacji z różnymi konsekwencjami. Czy tracą wtedy ochronę? Wyjaśniamy, jak wygląda opłacanie […]

więcej
Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

Jak można uniknąć zwyżki dla młodych w ubezpieczeniu OC?

5/5 – (3 votes) Jesteś młodym kierowcą i niedawno odebrałeś prawo jazdy? Uważaj – ubezpieczając swój pierwszy samochód możesz natrafić na tzw. zwyżkę za wiek. Czym jest i jak jej uniknąć? Przedstawiamy sposoby na tańsze ubezpieczenie OC dla […]

więcej
Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

Poradnik krok po kroku: zgłaszanie szkody z AC

5/5 – (1 vote) Niestety, działanie osób trzecich, zwierząt czy sił natury może doprowadzić do uszkodzenia posiadanego samochodu. Takie sytuacje są dość częste, dlatego wiele osób wykupuje pakiety zawierające obowiązkowe ubezpieczenie OC wraz z dodatkowym ubezpieczeniem AutoCasco. Polisa […]

więcej
Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

Kiedy opłaca się kupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC?

4.7/5 – (4 votes) Z ubezpieczenia krótkoterminowego możesz skorzystać w kilku konkretnych przypadkach. Sprawdź, o jakie przypadki chodzi, a także przekonaj się, przed czym chroni. Poznaj jego najważniejsze cechy, by wiedzieć, czy ubezpieczenie OC na miesiąc jest właściwym […]

więcej