Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

Zmiana ubezpieczyciela – jak wypowiedzieć umowę OC?

5/5 - (Ocen: 5)

Posiadanie aktualnego ubezpieczenia OC jest obowiązkiem niemal każdego właściciela pojazdu mechanicznego. Masz jednak pełen wpływ na to, które towarzystwo ubezpieczeniowe wybierzesz. Jeśli z jakichś przyczyn chcesz wypowiedzieć OC i podpisać umowę z nowym towarzystwem, możesz to zrobić w dowolnym momencie. Sprawdź, jak właściwie przeprowadzić wypowiedzenie polisy OC. Zmiana ubezpieczyciela OC jest bardzo łatwa, a często też bardzo opłacalna, więc warto wiedzieć, jak to dokładnie zrobić.

To, jak zmienić ubezpieczyciela OC jest dość proste, jeśli zna się procedurę. Warto pamiętać, że rynek ubezpieczeń jest bardzo konkurencyjny, więc opłaca się zmieniać towarzystwa ubezpieczeniowe i sprawdzać różne oferty przed każdym kolejnym podpisaniem umowy na kolejną polisę. Dotyczy to posiadanych aut, a także zmiany ubezpieczyciela przy kupnie samochodu.

Kiedy można przeprowadzić wypowiedzenie umowy OC?

Jeżeli chcesz wypowiedzieć umowę OC towarzystwu, z którego oferty aktualnie korzystasz, możesz to zrobić w dowolnym momencie. Pamiętaj jednak, że koszt opłaty, jaki poniosłeś za polisę, nie zostanie Ci zwrócony, a sama polisa wygaśnie dopiero w dniu wskazanym na umowie. Oznacza to, że jeśli rozwiążesz umowę w połowie okresu trwania, np. po 6 miesiącach, przez kolejne pół roku Twój pojazd i tak będzie podlegał ochronie OC w tym towarzystwie.

Kiedy można zmienić ubezpieczyciela OC?

Kupowanie starego auta z ważnym OC

Zgodnie z art. 28 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych jesteś zobowiązany przeprowadzić wypowiedzenie umowy najpóźniej w dniu poprzedzającym datę zakończenia polisy. W przeciwnym wypadku posiadane przez Ciebie OC automatycznie przedłuży się o kolejny rok, a ubezpieczyciel może zarządzać opłaty za kolejny okres rozliczeniowy.

Zmiana ubezpieczyciela OC jest więc możliwa, jednak chcąc to zrobić, nie warto czekać do ostatniej chwili. Lepiej to zrobić wcześniej, gdyż zawsze ze względów organizacyjnych, można się nie wyrobić, a ze względu na obowiązujące przepisy prawa, stare ubezpieczenie OC zostanie wtedy przedłużone automatycznie. Nie dotyczy to sytuacji takich, jak kupno samochodu z OC. Takie polisy nie podlegają pod automatyczne przedłużenie, więc kierowcy muszą sami podpisać nową umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli przegapią ten okres, dojdzie do przerwania ciągłości ubezpieczenia, a to wiąże się z wysokimi karami nakładanymi przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Po kupnie nowego auta trzeba też wykonać przepisanie ubezpieczenia OC, co jest obowiązkiem nowego nabywcy.

W Kiokspolis.pl można znaleźć porównania najlepszych ofert ubezpieczeniowych na rynku i nabyć najlepszą online, nawet na ostatnią chwilę. Jeśli więc ktoś się spóźnił i nie przedłużył umowy lub nie znalazł nowej oferty, warto to zrobić, gdyż cały proces jest bardzo prosty i trwa krótko. Ponadto porównują wszystkie oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, można oszczędzić nawet kilkaset złotych. Kalkulator OC AC pozwoli na obliczenie najbardziej atrakcyjnej składki w danej sytuacji, na podstawie danych kierowcy. Można tu znaleźć nie tylko oferty obowiązkowych ubezpieczeń OC, ale także polis komunikacyjnych innego rodzaju, takich jak Auto Casco.

PORADA EKSPERTA

Czasem się zdarza, że właściciel pojazdu postanowi zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe i podpisze umowę z nowym, ale zaniedba wypowiedzenie umowy OC w poprzednim. W takiej sytuacji „podwójnego ubezpieczenia” możliwe jest natychmiastowe wypowiedzenie umowy OC w starym towarzystwie, co uchroni Cię przed dodatkowymi kosztami. Zapłacisz tylko za okres ochrony od dnia automatycznego przedłużenia do wypowiedzenia.

Wypowiedzenie OC nabywcy pojazdu

W przypadku, jeśli kupiłeś używany pojazd mechaniczny z obowiązującym OC, ale nie chcesz z niego korzystać, także masz prawo złożyć wypowiedzenie OC i zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe. Możesz tego dokonać w dowolnym terminie, a umowa zostanie rozwiązania wraz z dniem wskazanym w dokumencie wypowiedzenia lub dniem nadania dokumentu. Nie zapomnij złożyć wypowiedzenie wraz z zaświadczeniem o zakupie pojazdu.

Sprawdź ceny OC i AC

 

Jeśli jednak zdecydujesz się pozostawić obowiązujące ubezpieczenie OC zakupionego używanego samochodu, pamiętaj, że nie przedłuży się ono automatycznie!

Bezpieczeństwo na drodze – ważne ubezpieczenie OC

Wyrejestrowanie auta a wypowiedzenie polisy OC

Posiadany pojazd mechaniczny wyrejestrujesz, np. jeśli sprzedajesz go za granicę bądź został Ci skradziony. W takiej sytuacji także możesz skorzystać z natychmiastowego wypowiedzenia polisy OC. Do towarzystwa ubezpieczeniowego musisz udać się wraz z dokumentem zaświadczającym o wyrejestrowaniu tego pojazdu.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Jak wypowiedzieć umowę OC?

Wypowiedzenia umowy OC możesz dokonać osobiście, ale także wysyłając formularz pocztą bądź kurierem. Niektóre towarzystwa zezwalają na składnie wypowiedzenia bez wychodzenia z domu – przez Internet, przesyłając wiadomość e-mail z załączonym skanem dokumentu. Pamiętaj, że liczy się data dostarczenia dokumentu towarzystwu ubezpieczeniowego, więc jeśli zbliża się dzień automatycznego odnowienia polisy, nie zwlekaj!

Już teraz możesz sprawdzić najlepsze oferty w Kioskpolis.pl i wypowiedzieć umowę z aktualnym towarzystwem, nawet jeśli obowiązuje jeszcze przez kilka miesięcy. Sprawdź, jak wykonać wypowiedzenie OC przy zmianie ubezpieczyciela.

Jak zmienić ubezpieczyciela OC?

Przygotuj formularz wypowiedzenia OC – wzór znajdziesz w Internecie i na stronie Twojego ubezpieczyciela. Będziesz musiał podać w nim następujące informacje:

  • dane osobowe właścicieli pojazdu (imiona i nazwiska, adresy),
  • dane pojazdu (marka, model, numer rejestracyjny),
  • dane towarzystwa ubezpieczeniowego (nazwa, adres),
  • numer polisy ubezpieczeniowej, którą wypowiadasz,
  • okres ubezpieczenia,
  • podstawa prawna, zgodnie z którą składasz rezygnację.

Nie zapomnij własnoręcznie podpisać formularz wypowiedzenia OC.

Podpisywanie nowego OC samochodu

Jakie są podstawy prawne do wypowiedzenia OC?

Natychmiastowej zmiany ubezpieczyciela OC dokonasz dzięki skorzystaniu z jednej z podstaw zawartych w Ustawie o Ubezpieczeniach Obowiązkowych z 22 maja 20013 roku:

  • jeśli kupiłeś pojazd mechaniczny z polisą, z której nie chcesz korzystać, wybierz art. 31,
  • jeśli znalazłeś się w sytuacji „podwójnego ubezpieczenia”, wybierz art. 28a.

Standardowe wypowiedzenie umowy OC, czyli zgodne z okresem, na jaki została założona polisa, wymaga wybrania art. 28 – polisa będzie obowiązywała do końca umowy, po prostu nie ulegnie automatycznemu odnowieniu.

Z kolei jeśli padłeś ofiarą kradzieży, oddałeś auto na złom lub sprzedałeś je za granicę, nie musisz powoływać się na żaden art. ustawy. Konieczne będzie tylko dostarczenie zaświadczenia o wyrejestrowaniu pojazdu.

Pamiętaj także, by zachować płynność OC. Jeśli natychmiastowo wyrejestrowujesz się w jednym towarzystwie ubezpieczeniowym, musisz mieć polisę w innym. Za brak OC czekają Cię wysokie kary. Skorzystaj z naszej porównywarki OC, by wybrać dla siebie najkorzystniejsze finansowo i zyskać zabezpieczenie w atrakcyjnej cenie. Właściciele pojazdów muszą też pamiętać, że w świetle przepisów polskiego prawa, każdy pojazd musi mieć obowiązkową polisę OC. To znaczy, że nie ma możliwości, by wypowiedzieć umowę OC bez podpisania nowej umowy z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. Często pojawia się pytanie, jak zmienić ubezpieczyciela OC samochodu, lecz bez podpisywania od razu umowy z innym podmiotem. Z Ustawy o Ubezpieczeniach Obowiązkowych wynika, że nie jest to możliwe, a brak ciągłości ubezpieczenia wynika z wyjątkowych sytuacji. Wypowiedzenie umowy OC z tak prozaicznego powodu, jak to, że auta się nie używa, nie jest więc możliwe, chyba, że to auto zabytkowe zarejestrowane na żółte tablice, lub pojazd rolny, wolnobieżny, lub inny, podlegające pod odrębne przepisy.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Jak przebieg samochodu wpływa na cenę OC i AC?

Stan licznika jest jedną z informacji, jakie trzeba podać podczas obliczania wysokości składek polis komunikacyjnych. Wiele osób zastanawia się, czy kwestia ta ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela. Wartość ta sporo mówi o pojeździe, a także o kierowcy. Czy […]

więcej
Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Pojemność silnika a stawka OC – ile zapłacimy?

Na cenę OC wpływ mają różne czynniki: od wieku kierowcy, miejsca zamieszkania, historii ubezpieczeniowej, przez dane samego samochodu: m.in. roczny przebieg, przeznaczenie pojazdu czy pojemność silnika. OC jest zależne od pojemności silnika i ma różne przedziały.  W tym […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w Poznaniu?

Chociaż ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkowe i wszędzie ma takie same warunki, ma różne ceny. Najwyższe składki muszą płacić kierowcy z największych polskich miast. Gdzie jest najdrożej, a gdzie najtaniej? Sprawdziliśmy, ile kosztuje OC w Poznaniu! Ubezpieczenie OC […]

więcej
Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Jak i kiedy zgłosić szkodę z OC?

Kolizje i wypadki samochodowe mogą przytrafić się każdemu. Nawet jeśli jesteś ostrożnym kierowcą i skrupulatnie przestrzegasz wszelkich przepisów prawa drogowego, może się zdarzyć, że osoba jadąca za Tobą za późno naciśnie na hamulec lub straci na chwilę czujność. […]

więcej