Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

Masz mniej niż 25 lat? Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC!

5/5 - (Ocen: 1)

Młodzi, niedoświadczeni kierowcy miewają kłopoty podczas zakupu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nie wiedzą, ile powinno kosztować i od czego zależy jego cena, a często nawet nie znają jego zakresu. Wyjaśniamy, na co musisz zwrócić uwagę wykupując OC, jeśli masz mniej niż 25 lat!

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej jest obowiązkową polisą komunikacyjną dla wszystkich osób posiadających pojazd mechaniczny. Pokrywa koszty odszkodowania w razie spowodowania wypadku, dlatego chroni sprawcę przed ogromnymi wydatkami. Chociaż jest obligatoryjnym świadczeniem i zawsze ma takie same warunki, towarzystwa sprzedają je w różnej cenie. Dowiedz się, jak niedrogo kupić OC dla młodego kierowcy!

Ile kosztuje OC dla młodych kierowców?

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, ile kosztuje OC dla młodych kierowców. Tymczasem składki polis dla osób poniżej 29. roku życia i/lub z uprawnieniami zdobytymi niedawno (tj. nie dawniej niż 2 lata temu), są jednymi z najwyższych. Towarzystwa ubezpieczeniowe obliczają ceny swoich świadczeń na podstawie wielu różnych kryteriów. Znaczenie ma nie tylko samochód, ale przede wszystkim dane kierowcy. Wiek oraz doświadczenie i przeszłość są szczególnie brane pod uwagę. W takim przypadku trzeba przygotować się nawet na cenę wynoszącą przynajmniej 1500 zł.

Wydatki tego rzędu mogą łatwo odstraszyć młodych ludzi. Na szczęście istnieją pewne sposoby na to, by płacić mniej. Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, a dodatkowe polisy są niezwykle przydatne. Trzeba więc koniecznie w nie zainwestować. Nie ma jednak sensu przepłacać.

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest takie drogie?

Warto na początek wyjaśnić, dlaczego OC dla młodych kierowców jest takie drogie. Wysokie ceny są związane z wysokim ryzykiem. Ubezpieczyciele zawsze obliczają składkę na podstawie danych pojazdu oraz kierowcy. W ten sposób mogą oszacować, w jakim stopniu dana osoba jest narażona na wypadek czy inne zdarzenia drogowe. Oczywistym jest, że towarzystwom ubezpieczeniowym zależy na tym, by ich klienci byli spokojnymi, doświadczonymi kierowcami. Z tego względu przyznają zniżki za bezszkodową jazdę, które kumulują się z czasem.

Dlaczego OC dla młodych kierowców jest takie drogie?

Młodzi kierowcy mają prawo jazdy stosunkowo od niedawna. Nawet jeśli zdobyli uprawnienia w dniu 18. urodzin, są aktywni zaledwie 7 lat (w przypadku osób poniżej 25. roku życia). Nic dziwnego, że większe zaufanie budzą osoby, które jeżdżą już np. od 20 lat. Zdobyły większe doświadczenie, dlatego wiedzą, jak reagować na różne sytuacje na drodze. Do tego najczęściej mają rodziny lub partnerów, przez co starają się jeździć ostrożniej.

Młodzi ludzie są postrzegani jako nieodpowiedzialni. Popisują się, imprezują, brawurowo jeżdżą, a także częściej korzystają z alkoholu i narkotyków. Według statystyk policyjnych, w większości wypadków biorą właśnie udział osoby poniżej 25. roku życia. Oczywiście wiele osób w tym przedziale wiekowym jest bardzo spokojnych i odpowiedzialnych, ale ubezpieczyciele nie mogą tego zweryfikować. W ich przypadku historii szkód nie ma wcale lub jest bardzo krótka, co nie pozwala odpowiednio się ustosunkować. Towarzystwa są po prostu zmuszone założyć najgorszy scenariusz, jeśli nie chcą narazić się na starty.

Jak tanio kupić OC, kiedy ma się mniej niż 25 lat?

Drogie ubezpieczenia komunikacyjne są dużym problemem dla młodych kierowców, którzy często wynajmują mieszkanie, studiują, a często nawet nie mają jeszcze stałej pracy. Na szczęście istnieje kilka sposobów na to, by kupić tanie OC, kiedy ma się mniej niż 25 lat. Rozsądne podejście do całej procedury pozwala sporo zaoszczędzić.

Jedną z najpopularniejszych metod jest rejestracja samochodu wraz ze starszym, doświadczonym kierowcą, np. rodzicem. Przy obliczaniu ceny składki pod uwagę brani są wszyscy właściciele pojazdu, dlatego warto zarejestrować jako współwłaściciela członka rodziny. Najlepiej, by miał duże zniżki za bezszkodową jazdę, wieloletnie doświadczenie i nieposzlakowaną historię. Dzięki temu można znacznie zmniejszyć cenę składki.

Kolejną ważną kwestią jest odpowiedzialny wybór pojazdu. Najwięcej płaci się za ubezpieczenie starych, naprawianych pojazdów, a także drogich, sportowych, rzadkich lub tuningowanych modeli. Na początek najlepiej jest zdecydować się na kilkuletnie auto w dobrym stanie, od popularnego producenta ze średniej półki cenowej. Duże znaczenie ma też pojemność silnika – lepiej zdecydować się na mniejszą. Taki pojazd nie rozwija zawrotnych prędkości, z których chętnie korzystają stereotypowi młodzi, brawurowi kierowcy.

Popularnym rozwiązaniem jest również dopisanie niedoświadczonego kierowcy w roli współwłaściciela auta posiadanego przez rodziców czy dziadków, zanim jeszcze kupi mu się własny pojazd. W ten sposób przez kilka lat wyrobi sobie historię ubezpieczeniową i gdy przyjdzie moment na wybranie swojej polisy, będzie z pewnością nieco niższa.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu OC?

Ponieważ ubezpieczenie OC jest obowiązkowym świadczeniem, jego zakres musi być taki sam w każdym towarzystwie. Nie oznacza to jednak, że z tego względu można losowo wybrać firmę, w której kupi się tę polisę. Przede wszystkim, każda firma ma prawo zaproponować własną cenę. Oznacza to, że identyczne świadczenie u jednych ubezpieczycieli będzie droższe, a w innych – tańsze. Przed zakupem powinno się koniecznie porównać wysokości składek, by niepotrzebnie nie przepłacać.

Na co jeszcze zwrócić uwagę podczas zakupu OC? Na pewno warto sprawdzić dodatkowe świadczenia. Wiele firm proponuje rozszerzenia w przystępnych cenowo pakietach, np. z ubezpieczeniem AC czy NNW. Czasami okazuje się, że wystarczy niewiele dołożyć, by cieszyć się kompleksową ochroną.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu OC?

Bardzo ważne jest także to, by sprawdzić opinie o danym towarzystwie ubezpieczeniowym. Samo świadczenie powinno mieć wszędzie identyczne warunki, ale ogromne znaczenie ma też obsługa klienta. Najważniejsze, by firma szybko rozpatrywała zgłoszenia oraz gwarantowała pełne wsparcie. Niektóre towarzystwa stosują również bardziej nowoczesne rozwiązania, np. mają dedykowaną aplikację na smartfona czy świetnie przygotowany portal klienta. Dobrze sprawdzić takie kwestie, ponieważ znacznie ułatwiają kontakt w razie ewentualnych problemów.

Jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy?

Właśnie zastanawiałeś się, jak znaleźć najtańsze OC dla młodego kierowcy? Jesteś w dobrym miejscu! Dzięki KioskPolis.pl kupisz najbardziej opłacalną opcję. Jeśli zależy Ci na tym, by niedrogo, ale dobrze się ubezpieczyć, warto dokładnie przeanalizować dostępne opcje. Przeszukiwanie stron poszczególnych towarzystw byłoby jednak zbyt czasochłonne. Z naszą pomocą możesz porównać dostępne opcje w o wiele wygodniejszy, szybszy sposób.

Wypełnij krótki formularz, wpisując dane swoje oraz posiadanego pojazdu. Zaznacz odpowiednie kryteria, zatwierdź informacje i zaczekaj na wyniki. Nasza porównywarka OC AC przeszuka oraz posegreguje najlepsze oferty, a następnie uporządkuje je w przejrzystą listę. W mniej niż 2 minuty uzyskasz dostęp do spisu idealnych opcji, ułożonych od najtańszej, do najdroższej. Od razu poznasz wysokość składek, ponieważ zostaną one obliczone dokładnie tak samo, jak robią to pracownicy danych firm. Potem wystarczy, że poświęcisz trochę czasu na zapoznanie się z zaprezentowanymi wariantami, porównasz je ze sobą i wybierzesz najlepszy z nich. Jeśli podejmiesz decyzję o zakupie, kilka kliknięć pozwoli Ci sfinalizować transakcję. Przy tym cały proces jest w pełni bezpieczny – Twoje dane są chronione. Nie zostają wysyłane na zewnątrz, a także nie będą wykorzystywane do żadnych innych celów.

Masz mniej niż 25, ale nie chcesz dużo płacić za ubezpieczenie OC? Wcale nie musisz wydawać fortuny na obowiązkową polisę. Postaraj się obniżyć składki, po czym znajdź najtańszą możliwą opcję!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jak działa ubezpieczenie OC rowerzystów? Wszystko, co warto wiedzieć o ubezpieczeniu OC dla rowerzysty

Jazda na rowerze cieszy się obecnie bardzo dużą popularnością. Nic dziwnego! Jest sportem mającym pozytywny wpływ na zdrowie, o stosunkowo niewielkim „progu wejścia” – do jazdy nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, wystarczy odpowiedni sprzęt, który można kupić w […]

więcej
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się również na rynku pierwotnym […]

więcej
Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

Zadośćuczynienie a odszkodowanie z OC sprawcy – jaka jest różnica

Twój samochód został poważnie uszkodzony w wyniku wypadku z winy innego kierowcy? A może doznałeś trwałego uszczerbku na zdrowiu, który całkowicie zmienił Twoją sytuację życiową? Możesz domagać się od sprawcy wypadku odszkodowania i zadośćuczynienia z OC – zobacz, […]

więcej
Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

Czym jest OC, AC, NNW, assistance?

OC, AC, NNW, assistance – czy na pewno wiesz, co kryje się pod nazwami, które przedstawiają towarzystwa ubezpieczeniowe, sprzedając Ci ubezpieczenie samochodu? Zobacz, co warto o nich wiedzieć i jak wybrać ich zakres, by jak najbardziej skorzystać w […]

więcej