Chcesz wykupić pierwszą polisę OC lub zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe? Przekonaj się, jak wartość posiadanego pojazdu przekłada się na koszt ubezpieczenia OC. Poznaj także inne czynniki mogące wpłynąć na obniżenie lub podwyższenie składki. Porównaj oferty ubezpieczycieli w naszym kalkulatorze i wybierz najatrakcyjniejszą.
Z tego artykułu dowiesz się:
Od czego zależy koszt ubezpieczenia samochodu?
Mimo iż zakres ubezpieczenia OC jest wspólny dla polis oferowanych przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe w Polsce i został określony w Ustawie z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych, koszt każdej oferty może być inny. Towarzystwa ubezpieczeniowe mają dowolność uznawania jednych czynników jako ważniejsze, innych zaś jako mniej ważne.
CIEKAWOSTKA
Choć może Ci się to wydawać wadą, w rzeczywistości konkurencyjne ceny towarzystw sprawiają, że bez trudu znajdziesz atrakcyjną ofertę na każdym etapie życia – czy jesteś młodym kierowcą, który dopiero uzyskał prawo jazdy, czy kilkudziesięcioletnim przedstawicielem handlowym, który utrzymuje się dzięki podróżom autem.
Koszt ubezpieczenia samochodu zależy m.in. od Twoich danych: wieku, długości posiadania prawa jazdy czy stanu cywilnego. Ważne jest to, czy mieszkasz w dużym mieście oraz jak wygląda Twoja historia jazdy. Nie mniejsze znaczenie ma stan pojazdu, ponieważ polisa OC jest ubezpieczeniem przypisanym właśnie do pojazdu, a nie właściciela. Ubezpieczyciel może wziąć pod uwagę markę, rocznik, a nawet wielkość silnika.
Jak wartość samochodu wpływa na koszt ubezpieczenia OC?
Wartość samochodu przekłada się na koszt ubezpieczenia OC w taki sposób, że im lepszy stan auta – czyli wyższa wartość rynkowa – tym większe otrzymasz zniżki. Składka za auto starsze i potencjalnie stanowiące większe zagrożenie na drodze będzie droższa, ponieważ towarzystwo podejmuje większe ryzyko, ochraniając je.
Na koszty ubezpieczenia samochodu wpływ mają:
- marka pojazdu mechanicznego – każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma wgląd w statystyki porównujące częstotliwość wypadków drogowych mających miejsce z winy konkretnych marek i modeli samochodów. Jeżeli Twój pojazd należy do grupy podwyższonego ryzyka, niestety zaproponowana Ci składka OC może być wyższa,
- wiek samochodu – nawet auto z grupy niskiego ryzyka wypadkowego stanowi potencjalne niebezpieczeństwo na drodze, jeśli jest stare, np. kilkunastoletnie. Wraz z wiekiem części się zużywają, a pojazd prowadzi się trudniej. Jest także bardziej narażony na uszkodzenia,
- przebieg – to jeden z elementów związanych ze stanem technicznym samochodu. Bardziej eksploatowane auta, czyli np. należące do przedstawicieli handlowych, kurierów czy podróżników, są podatniejsze na awarie. Z tego powodu to niewielki przebieg stanowi podstawę do otrzymania zniżki OC,
- wielkość silnika – dla Ciebie jako kierowcy większy silnik jest zaletą, ponieważ możesz poruszać się samochodem szybciej. Dla Twojego ubezpieczyciela jednak stanowi element podnoszący ryzyko wdania się w kolizję lub wypadek. Jeśli zatem posiadasz lub kupujesz pojazd z dużym silnikiem, bądź też chcesz zamienić obecny na większy, musisz spodziewać się wyższego kosztu ubezpieczenia samochodu.
Jakie inne czynniki wpływają na koszty ubezpieczenia samochodu?
Jako posiadacz starego auta o modelu należącym do grupy ryzyka wypadkowego nie musisz się martwić, że nie będą Ci przysługiwać żadne zniżki i będziesz skazany na wysokie koszty ubezpieczenia samochodu. Na cenę polisy wpływają także inne czynniki, np. Twoje miejsce zamieszkania. Jeśli mieszkasz w małym mieście, otrzymasz lepszą ofertę, ponieważ tam ryzyko dojścia do wypadku jest mniejsze.
Nie bez znaczenia pozostaje Twój wiek oraz czas spędzony za kierownicą. Jako kierowca starszy i doświadczony jesteś traktowany jako pewniejszy swych umiejętności. Potencjalnie nie cechują Cię brawura jazdy, chęć odkrywania własnych limitów czy potrzeba popisywania się. W oczach ubezpieczyciela jesteś osobą, która jeździ spokojniej, wolniej i odpowiedzialnie. Na Twoją korzyść działają także stan cywilny małżonka i posiadanie dzieci.
Przygotowując się do wykupienia lub zmiany polisy, koniecznie skorzystaj z naszego kalkulatora OC i wylicz składkę. Porównaj oferty kilku towarzystw i wybierz tę, w której koszt ubezpieczenia samochodu będzie najatrakcyjniejszy.
Sprawdź również:
Komentarze (2)
Ile kosztuje kasacja samochodu w urzędzie
Opłata skarbowa za wyrejestrowanie pojazdu po złomowaniu wynosi 10 zł. Opłata może wzrosnąć o kolejne 17 zł w sytuacji, w której właściciel postanowi załatwić sprawę przez pełnomocnika.