Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

Jak wycofać pojazd z ruchu w dobie koronawirusa?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC

Każdy polski kierowca, zgodnie z prawem, musi wykupić na swój samochód ubezpieczenie OC. Jest zobowiązany do uregulowania składki nawet wtedy, gdy pojazd stoi zupełnie nieużywany. W wielu przypadkach jest to ewidentna strata pieniędzy. Co mają zrobić przedsiębiorcy z branży transportowej, którzy musieli teraz zamknąć swoje firmy? Na szczęście można okresowo wyrejestrować pojazd, by nie musieć płacić za ubezpieczenie. Wyjaśniamy jak wycofać pojazd z ruchu!

Pandemia Koronawirusa wpędzi wiele osób w problemy finansowe. W tym trudnym okresie warto poszukać sposobów na oszczędności. Utrzymanie pojazdu/pojazdów jest jednym z większych wydatków. Rząd przygotował specustawę, która ma wesprzeć osoby borykające się z kłopotami w wyniku wybuchu epidemii. Rzecznik finansowy postuluje w ramach tzw. Tarczy Antykryzysowej m.in. łatwiejszą możliwość tymczasowego wyrejestrowania aut, by nie płacić za ubezpieczenie OC. Dowiedz się, jak wycofać pojazd z ruchu!

Kiedy brakuje pieniędzy na OC – jak wycofać pojazd z ruchu?

jak wycofać pojazd z ruchu

W obliczu pandemii Koronawirusa, wielu przedsiębiorców oraz pracowników może borykać się z kłopotami finansowymi. Utrzymanie pojazdu jest dość kosztowną sprawą – same opłaty za obowiązkowe OC i dodatkowe ubezpieczenie AC mogą wynosić kilka tysięcy złotych rocznie. Właściciele firm transportowych czy turystycznych mogą zostać zmuszeni do zwieszenia działalności nawet na rok. Nikt nie chce płacić za nieużywane samochody, tym bardziej, gdy chce się za wszelką cenę ograniczyć straty. Na szczęście w tych okolicznościach urzędy przychylniej rozpatrują wnioski o ich wyrejestrowanie. O ile można zrezygnować z takich świadczeń jak np. ubezpieczenia NNW, tak już ubezpieczenie OC jest zawsze obowiązkowe. Sama ta polisa może kosztować od kilkuset, do kilku tysięcy złotych.

Jak wycofać pojazd z ruchu? Należy wypełnić specjalny wniosek (można znaleźć go na stronie swojego Urzędu lub na stronie Biuletynu Informacji Publicznej). Następnie trzeba dołączyć do niego dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne oraz KRS (jeśli reprezentuje się przedsiębiorstwo). W przypadku pojazdów mających więcej niż jednego właściciela, pozostali współwłaściciele muszą udzielić w tej sytuacji pisemnego pełnomocnictwa osobie składającej wniosek.

Dokumenty oraz tablice należy przesłać pocztą na adres przypisanego Urzędu. Opłaty za wykonanie tej usługi trzeba uiścić przelewem na jego specjalny numer konta. Za wycofanie pojazdu z ruchu na 2 miesiące płaci się 80 zł. W przypadku dłuższych okresów, kwotę tę powiększa się za każdy kolejny miesiąc odpowiednio o:

  • 4 zł (od 3 do 12 miesięcy),
  • 2 zł (od 13 do 24 miesięcy)
  • 0,25 zł (od 25 do 48 miesięcy).

Za wyrejestrowanie pojazdu na rok należy zapłacić 120 zł. Urzędy mają na względzie wyjątkowe okoliczności, dlatego nie powinno być żadnego kłopotu z wykonaniem wycofania. Odpowiedź potwierdzającą otrzymuje się listownie.

Kto może wycofać pojazd z ruchu?

Kto może wycofać pojazd z ruchu?

Póki co, zgodnie z prawem można wycofać z ruchu jedynie ciągnik samochodowy, pojazd specjalny, autobus lub przyczepę/samochód ciężarowy o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3500 kg. Jest to duże ułatwienie dla przedsiębiorców, dostawców, kurierów oraz innych osób z branży logistyczno-transportowej i turystycznej.

Co jednak z samochodami osobowymi? Osoby, które przeszły na zdalną pracę mogą zupełnie nie wykorzystywać posiadanego auta, a nie wiadomo jak długo jeszcze konieczna będzie przymusowa izolacja związana z Koronawirusem. Najprawdopodobniej Rząd rozważa rozszerzenie zakresu pojazdów, które mogą być wycofane z ruchu, ale na razie nie jest to jeszcze możliwe.

Co zrobić w takiej sytuacji? Jeśli prawo się nie zmieni, najrozsądniej jest zerwać dotychczasową umowę. Wielu kierowców posiada sporo dodatkowych świadczeń, które w takich warunkach nie są do niczego potrzebne, tak jak np. ubezpieczenia Assistance. Najlepszym rozwiązaniem będzie po prostu znalezienie możliwie taniej polisy OC.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Nie należysz do grupy kierowców, którzy mogą czasowo wycofać pojazd z ruchu? Twoje auto prawdopodobnie stoi teraz zupełnie nieużywane. Planujesz przez jakiś czas przestać z niego korzystać ze względu na oszczędności? Powinieneś od razu zmienić posiadaną polisę. Rozwiąż umowę i znajdź po prostu możliwie najtańszą opcję. Zastanawiasz się, jak znaleźć najtańsze OC? Na naszej stronie możesz to zrobić nawet w kilka minut! Wypełnij krótki formularz, by uzyskać zestawienie najlepszych ofert. Nasz kalkulator OC AC, na podstawie podanych przez Ciebie informacji, obliczy ceny składek, dlatego możesz od razu wybrać najkorzystniejszą z nich. W ten sposób możesz zapłacić nawet trzykrotnie mniej, niż dotychczas!

Posiadasz flotę firmowych samochodów? Sprawdź na stronie swojego urzędu, jak wycofać pojazd z ruchu. Jeśli zaś nie możesz wyrejestrować swojego auta, zmień umowę. Postaraj się zaoszczędzić tyle, ile to możliwe!

Sprawdź również:

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Co zrobić w przypadku zagubienia karty pojazdu

Zgubiona karta pojazdu? To nie koniec świata. Choć ten „akt urodzenia” samochodu to dokument niezbędny w sprawach urzędowych, na co dzień jest mało przydatny. Co jednak zrobić, gdy zgubisz kartę pojazdu? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj nasz poradnik […]

więcej
Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Najbardziej ekonomiczne auta – przegląd modeli do 20 tys. złotych

Koszty utrzymania samochodu potrafią przytłoczyć. Ceny paliwa, przeglądów, napraw, a także składek za ubezpieczenie są dość wysokie. Z powodzeniem da się jednak kupić niedrogi pojazd, który w dodatku nie generuje zbyt dużych wydatków. Przedstawiamy najbardziej ekonomiczne auta do […]

więcej
Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Ceny paliw w Polsce i w Europie – jak kształtują się trendy?

Kierowco, sprawdź, jakie są ceny paliw w Polsce na początku 2019 roku. Z tego artykułu dowiesz się, jakie ceny obowiązywały w ostatnich dniach grudnia 2018 roku i poznasz najnowsze rokowania. Czy wiesz już, dlaczego prognozowana jest podwyżka cen […]

więcej
Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Kiedy możesz liczyć na zwrot składki ubezpieczenia?

Sprzedałeś lub wyrejestrowałeś swój samochód? Być może należy Ci się zwrot składki OC za niewykorzystane ubezpieczenie. Zobacz, w jakich sytuacjach możesz złożyć wniosek o zwrot składki!

więcej