Od 2015 roku do Polski zaczęły się masowe imigracje obywateli Ukrainy. W większości przypadków takie wyjazdy związane są z poszukiwaniem zatrudnienia lub wolą podjęcia nauki na uczelniach wyższych. Nie każdy z emigrantów spełnia jednak warunki, które pozwoliłyby na objęcie go świadczeniami z NFZ. Wyjaśniamy, kiedy konieczne może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce.
Dłuższy pobyt poza granicami ojczystego kraju zwykle wiąże się wieloma różnymi formalnościami. Obcokrajowcy wnioskujący o wizę Schengen lub krajową, muszą m.in. posiadać polisę medyczną. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, kiedy i jak Ukraińcy mogą lub muszą się ubezpieczać w Polsce!
Z tego artykułu dowiesz się:
Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce
Wymóg posiadania polisy medycznej nie obowiązuje w przypadku, gdy obcokrajowiec jest już ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie każdy imigrant podlega jednak tym świadczeniom. Kwalifikują się m.in. osoby, które:
- zostały legalnie zatrudnione i zgłoszone przez pracodawcę do ZUS-u,
- prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą,
- posiadają status uchodźcy,
- zarejestrowały się jako bezrobotne w urzędzie pracy,
- uczęszczają do szkoły lub studiują na uczelni wyższej.
Obywatel Ukrainy może jednak dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia ZUS, nawet jeśli nie spełnia żadnego z powyższych wymagań. Takie rozwiązanie wiąże się z wizytą w wojewódzkim oddziale NFZ i udokumentowaniem legalności pobytu na terenie Polski, a także uiszczaniem comiesięcznej składki.
Innym sposobem na ubezpieczenie Ukraińca w Polsce są prywatne polisy. Te, niezależnie od okoliczności, są zawsze dostępne i możliwe do opłacania. Bez względu na uprawnienia i status ubezpieczenia z NFZ, obcokrajowcy mogą wykupić ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców, które obejmuje refundację kosztów prywatnego leczenia w Polsce oraz innych krajach UE. Często jest to o wiele bardziej rozsądne rozwiązanie, ponieważ wyposażenie i obsługa w placówkach publicznych zwykle reprezentują znacznie niższy poziom niż przychodnie prywatne.
Zatrudnienie Ukraińca a ZUS
Wielu sąsiadów zza wschodniej granicy przybywa do Polski z zamiarem podjęcia pracy. Taka sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku podpisywania umowy z rodakiem. Wyjaśniamy, jak ma się do siebie zatrudnienie Ukraińca a ZUS.
Pracodawca musi zawrzeć z cudzoziemcem umowę o pracę na piśmie, w zrozumiałym dla niego języku lub ją mu odpowiednio przetłumaczyć. Następnie w ciągu 7 dni należy zgłosić go do ZUS, opłacić składki i zaliczki na podatek dochodowy, a później prowadzić dokumentację pracowniczą itp. Składki powinno się również rozliczać w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.
Składki ZUS od umowy zlecenia z obcokrajowcem odprowadzane są przez przedsiębiorcę do zakładu właściwego dla prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi również odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Jak Ukrainiec powinien ubezpieczyć się w Polsce?
Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce wcale nie jest trudne. Jeśli nie spełnia się warunków, by zostać objętym świadczeniami przez ZUS lub taka opcja nie wydaje się po prostu korzystna, najrozsądniej jest pomyśleć o wykupieniu polisy prywatnej. Pomocna w tym będzie porównywarka ubezpieczeń.
Wystarczy podać podstawowe dane osobowe, by zyskać zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm. W ten sposób już w kilka minut można wybrać oraz zakupić najbardziej korzystne długoterminowe ubezpieczenie międzynarodowe. Jest to nie tylko proste i wygodne, ale także pozwala dużo zaoszczędzić!
Przyjechałeś do Polski uczyć się lub pracować i zastanawiasz się, jak powinieneś się ubezpieczyć? To wcale nie musi być trudne czy drogie! Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, by poznać oraz porównać najlepsze oferty!
Sprawdź również: