Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Od 2015 roku do Polski zaczęły się masowe imigracje obywateli Ukrainy. W większości przypadków takie wyjazdy związane są z poszukiwaniem zatrudnienia lub wolą podjęcia nauki na uczelniach wyższych. Nie każdy z emigrantów spełnia jednak warunki, które pozwoliłyby na objęcie go świadczeniami z NFZ. Wyjaśniamy, kiedy konieczne może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce.

Dłuższy pobyt poza granicami ojczystego kraju zwykle wiąże się wieloma różnymi formalnościami. Obcokrajowcy wnioskujący o wizę Schengen lub krajową, muszą m.in. posiadać polisę medyczną. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, kiedy i jak Ukraińcy mogą lub muszą się ubezpieczać w Polsce!

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Wymóg posiadania polisy medycznej nie obowiązuje w przypadku, gdy obcokrajowiec jest już ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie każdy imigrant podlega jednak tym świadczeniom. Kwalifikują się m.in. osoby, które:

  • zostały legalnie zatrudnione i zgłoszone przez pracodawcę do ZUS-u,
  • prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się jako bezrobotne w urzędzie pracy,
  • uczęszczają do szkoły lub studiują na uczelni wyższej.

Obywatel Ukrainy może jednak dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia ZUS, nawet jeśli nie spełnia żadnego z powyższych wymagań. Takie rozwiązanie wiąże się z wizytą w wojewódzkim oddziale NFZ i udokumentowaniem legalności pobytu na terenie Polski, a także uiszczaniem comiesięcznej składki.

Innym sposobem na ubezpieczenie Ukraińca w Polsce są prywatne polisy. Te, niezależnie od okoliczności, są zawsze dostępne i możliwe do opłacania. Bez względu na uprawnienia i status ubezpieczenia z NFZ, obcokrajowcy mogą wykupić ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców, które obejmuje refundację kosztów prywatnego leczenia w Polsce oraz innych krajach UE. Często jest to o wiele bardziej rozsądne rozwiązanie, ponieważ wyposażenie i obsługa w placówkach publicznych zwykle reprezentują znacznie niższy poziom niż przychodnie prywatne.

Zatrudnienie Ukraińca a ZUS

Wielu sąsiadów zza wschodniej granicy przybywa do Polski z zamiarem podjęcia pracy. Taka sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku podpisywania umowy z rodakiem. Wyjaśniamy, jak ma się do siebie zatrudnienie Ukraińca a ZUS.

Pracodawca musi zawrzeć z cudzoziemcem umowę o pracę na piśmie, w zrozumiałym dla niego języku lub ją mu odpowiednio przetłumaczyć. Następnie w ciągu 7 dni należy zgłosić go do ZUS, opłacić składki i zaliczki na podatek dochodowy, a później prowadzić dokumentację pracowniczą itp. Składki powinno się również rozliczać w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.

Składki ZUS od umowy zlecenia z obcokrajowcem odprowadzane są przez przedsiębiorcę do zakładu właściwego dla prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi również odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak Ukrainiec powinien ubezpieczyć się w Polsce?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce wcale nie jest trudne. Jeśli nie spełnia się warunków, by zostać objętym świadczeniami przez ZUS lub taka opcja nie wydaje się po prostu korzystna, najrozsądniej jest pomyśleć o wykupieniu polisy prywatnej. Pomocna w tym będzie porównywarka ubezpieczeń.

Wystarczy podać podstawowe dane osobowe, by zyskać zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm. W ten sposób już w kilka minut można wybrać oraz zakupić najbardziej korzystne długoterminowe ubezpieczenie międzynarodowe. Jest to nie tylko proste i wygodne, ale także pozwala dużo zaoszczędzić!

Przyjechałeś do Polski uczyć się lub pracować i zastanawiasz się, jak powinieneś się ubezpieczyć? To wcale nie musi być trudne czy drogie! Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, by poznać oraz porównać najlepsze oferty!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Promocje na bilety lotnicze – 5 okazji na tanią podróż

Promocje na bilety lotnicze – 5 okazji na tanią podróż

Marzy Ci się podróż za granicę, ale bilety na samolot są bardzo drogie i w efekcie koszt wyprawy przekracza budżet, którym dysponujesz? Poznaj aż pięć sposobów na zaoszczędzenie pieniędzy na lotach samolotem. Zobacz też, jak wybrać tanie ubezpieczenie […]

więcej
Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Jak przygotować auto przed wyjazdem za granicę?

Planujesz wyjazd za granicę samochodem? Sprawdź, o czym musisz pamiętać i o jakie sprawy zadbać. Przejrzyj listę rzeczy, które mogą Ci się przydać w podróży. Zobacz, czego musisz dopilnować, jeśli w aucie będzie pies, a także jakie ubezpieczenie […]

więcej
7 zalet wykupienia polisy turystycznej

7 zalet wykupienia polisy turystycznej

Planujesz wyjazd i zastanawiasz się, czy na pewno będzie Ci potrzebne dodatkowe ubezpieczenie? Wiele osób rezygnuje z tego świadczenia, ale nie jest to rozsądne podejście. Przedstawiamy 7 zalet wykupienia polisy turystycznej! Urlop czy wyjazd służbowy może zostać zakłócony […]

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej