Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

5/5 - (Ocen: 3)

Od 2015 roku do Polski zaczęły się masowe imigracje obywateli Ukrainy. W większości przypadków takie wyjazdy związane są z poszukiwaniem zatrudnienia lub wolą podjęcia nauki na uczelniach wyższych. Nie każdy z emigrantów spełnia jednak warunki, które pozwoliłyby na objęcie go świadczeniami z NFZ. Wyjaśniamy, kiedy konieczne może być prywatne ubezpieczenie zdrowotne dla Ukraińca w Polsce.

Dłuższy pobyt poza granicami ojczystego kraju zwykle wiąże się wieloma różnymi formalnościami. Obcokrajowcy wnioskujący o wizę Schengen lub krajową, muszą m.in. posiadać polisę medyczną. Rozwiewamy wątpliwości dotyczące tego, kiedy i jak Ukraińcy mogą lub muszą się ubezpieczać w Polsce!

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Wymóg posiadania polisy medycznej nie obowiązuje w przypadku, gdy obcokrajowiec jest już ubezpieczony w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Nie każdy imigrant podlega jednak tym świadczeniom. Kwalifikują się m.in. osoby, które:

  • zostały legalnie zatrudnione i zgłoszone przez pracodawcę do ZUS-u,
  • prowadzą zarejestrowaną działalność gospodarczą,
  • posiadają status uchodźcy,
  • zarejestrowały się jako bezrobotne w urzędzie pracy,
  • uczęszczają do szkoły lub studiują na uczelni wyższej.

Obywatel Ukrainy może jednak dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia ZUS, nawet jeśli nie spełnia żadnego z powyższych wymagań. Takie rozwiązanie wiąże się z wizytą w wojewódzkim oddziale NFZ i udokumentowaniem legalności pobytu na terenie Polski, a także uiszczaniem comiesięcznej składki.

Innym sposobem na ubezpieczenie Ukraińca w Polsce są prywatne polisy. Te, niezależnie od okoliczności, są zawsze dostępne i możliwe do opłacania. Bez względu na uprawnienia i status ubezpieczenia z NFZ, obcokrajowcy mogą wykupić ubezpieczenie zdrowotne cudzoziemców, które obejmuje refundację kosztów prywatnego leczenia w Polsce oraz innych krajach UE. Często jest to o wiele bardziej rozsądne rozwiązanie, ponieważ wyposażenie i obsługa w placówkach publicznych zwykle reprezentują znacznie niższy poziom niż przychodnie prywatne.

Zatrudnienie Ukraińca a ZUS

Wielu sąsiadów zza wschodniej granicy przybywa do Polski z zamiarem podjęcia pracy. Taka sytuacja wygląda nieco inaczej niż w przypadku podpisywania umowy z rodakiem. Wyjaśniamy, jak ma się do siebie zatrudnienie Ukraińca a ZUS.

Pracodawca musi zawrzeć z cudzoziemcem umowę o pracę na piśmie, w zrozumiałym dla niego języku lub ją mu odpowiednio przetłumaczyć. Następnie w ciągu 7 dni należy zgłosić go do ZUS, opłacić składki i zaliczki na podatek dochodowy, a później prowadzić dokumentację pracowniczą itp. Składki powinno się również rozliczać w raportach miesięcznych, takich jak ZUS RCA, ZUS RSA i ZUS RZA, a także w deklaracji rozliczeniowej DRA.

Składki ZUS od umowy zlecenia z obcokrajowcem odprowadzane są przez przedsiębiorcę do zakładu właściwego dla prowadzonej działalności. Przedsiębiorca musi również odprowadzać składki na Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Jak Ukrainiec powinien ubezpieczyć się w Polsce?

Prywatne ubezpieczenie zdrowotne Ukraińca w Polsce

Ubezpieczenie Ukraińca w Polsce wcale nie jest trudne. Jeśli nie spełnia się warunków, by zostać objętym świadczeniami przez ZUS lub taka opcja nie wydaje się po prostu korzystna, najrozsądniej jest pomyśleć o wykupieniu polisy prywatnej. Pomocna w tym będzie porównywarka ubezpieczeń.

Wystarczy podać podstawowe dane osobowe, by zyskać zestawienie najlepszych ofert renomowanych firm. W ten sposób już w kilka minut można wybrać oraz zakupić najbardziej korzystne długoterminowe ubezpieczenie międzynarodowe. Jest to nie tylko proste i wygodne, ale także pozwala dużo zaoszczędzić!

Przyjechałeś do Polski uczyć się lub pracować i zastanawiasz się, jak powinieneś się ubezpieczyć? To wcale nie musi być trudne czy drogie! Skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń, by poznać oraz porównać najlepsze oferty!

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia turystycznego

Wybierasz się w swoją pierwszą większą podróż? A może podróżujesz coraz częściej? Nieznacznie od sytuacji warto, byś znał podstawowe pojęcia ubezpieczeniowe w ubezpieczeniu turystycznym. Pozwoli Ci to uniknąć niemiłych niespodzianek, a także podejmować świadome i najkorzystniejsze decyzje. Przekonaj […]

więcej
Ubezpieczenie na podróż w 2021 – co warto wiedzieć?

Ubezpieczenie na podróż w 2021 – co warto wiedzieć?

Planujesz wyjazd służbowy lub prywatny za granicę? W obecnych warunkach koniecznie powinieneś zainwestować w stosowną polisę. Podpowiadamy, jakie ubezpieczenie na podróż w 2021 roku wybrać i co warto wiedzieć o tym świadczeniu! Pomimo pandemii oraz wprowadzanych w związku […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Ubezpieczenie turystyczne w Tatry Słowackie

Górskie wyprawy mogą być zarówno niezwykle relaksującym sposobem na spędzenie czasu, jak i prawdziwym wyzwaniem dla osób rządnych przygód. Niezależnie od tego, jaki styl wędrówek się preferuje, urlop w kontakcie z naturą to zawsze przyjemne doświadczenie. Gdy polskie […]

więcej
Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Gdzie pojechać na wakacje w lipcu?

Co roku w lipcu operatorzy turystyczni mogą liczyć na wysokie zyski. Pierwszy miesiąc wakacji jest bowiem okresem dużego zainteresowania wyjazdami turystycznymi za granicę (podobnie jak sierpień). Można oczekiwać, że rok 2019 przyniesie rekordową liczbę wyjazdów zagranicznych naszych rodaków […]

więcej