Kolonie i obozy dla dzieci. Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Kolonie i obozy dla dzieci. Czy warto dodatkowo ubezpieczyć dziecko?

Wakacje, ferie zimowe, kolonie czy zielone szkoły. Czy rodzic powinien wykupić dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla dziecka? Co z wyjazdami za granicę? Jakie się obowiązki organizatora wyjazdu? O czym warto pamiętać, aby bezpiecznie wysłać dziecko na wypoczynek? Sprawdź w naszym artykule.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka. Obowiązek organizatora?

Firmy i instytucje organizujące wyjazdy dla dzieci i młodzieży, czyli m.in. szkoły, placówki, przedsiębiorcy wpisani do rejestru organizatorów turystyki i pośredników turystycznych, a nawet osoby fizyczne organizujące wypoczynek, mają szereg prawnych obowiązków dotyczących tego typu działalności. Reguluje je ustawa z dnia 11 września 2015 roku o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz ustawy o Krajowym Rejestrze Karnym, a także rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 marca 2016 r. w sprawie wypoczynku dzieci i młodzieży.

Ubezpieczenie turystyczne dla dziecka

Co ważne, wymienione przepisy dotyczą wszystkich organizatorów wypoczynku dla dzieci i młodzieży. Co zatem należy do ich obowiązków? M.in. zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków wypoczynku, dostępu do opieki medycznej, wskazanie kierownika wypoczynku, dobór odpowiedniej kadry wychowawców, a także ubezpieczenie grupowe NNW i obowiązkowe ubezpieczenie (ale tylko na wyjazd za granicę!).

CZY WIESZ, ŻE..?

Każdy wypoczynek, który trwa nieprzerwanie co najmniej 2 dni, musi być zgłoszony do kuratora oświaty pod karą grzywny dla organizatora. Nie ma znaczenia, czy jest to kolonia, półkolonia, biwak, wyjazd krajowy czy zagraniczny. Co więcej, rodzice, którzy wysyłają swoje dzieci na letnie obozy, ferie zimowe czy inne formy wyjazdów grupowych mogą sprawdzić dane organizatora w specjalnej bazie wypoczynku. Dostępna jest ona na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Wyjazd dziecka i ubezpieczenie za granicą

O ile w przypadku wyjazdów krajowych organizator kolonii czy obozu dla dzieci polega na popularnym (choć nieobowiązkowym!) NNW, wykupionym zazwyczaj przez rodziców w trakcie roku szkolnego, a także na klasycznym ubezpieczeniu wycieczki np. z biura podróży, o tyle w przypadku wyjazdów zagranicznych musi zawrzeć dodatkową umowę ubezpieczenia od następstw nieszczęśliwych wypadków i kosztów leczenia za granicą na rzecz uczestników wypoczynku, czyli ubezpieczenie na wyjazd za granicę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Co więcej, w takim przypadku co najmniej jedna osoba spośród opiekunów musi znać język obcy na poziomie umożliwiającym porozumiewanie się w krajach tranzytowych i kraju docelowym. Każdorazowo organizator powinien poinformować rodzica o wszystkich ewentualnych dodatkowych ubezpieczeniach na wyjazd, którymi objęty jest wypoczynek (np. zimowy wyjazd na narty wymaga adekwatnego ubezpieczenia związanego ze sportami). Warto pamiętać, że organizator może (ale nie musi) dobrowolnie wykupić tego typu dodatkowe ubezpieczenia.

W większości takich przypadków lepiej przed wyjazdem zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia (OWU) tych polis i samemu zdecydować, czy faktycznie pomogą nam, gdy naszemu dziecku coś się stanie.

UBEZPIECZENIE NA WYJAZD ZA GRANICĘ A SPORTY EKSTREMALNE

Przed wyjazdem dziecka na kolonię lub obóz sportowy sprawdź, czy organizator wykupił ubezpieczenie narciarskie czy snowboardowe. Sporty podwyższonego ryzyka to niebezpieczeństwo urazów. Jak oszacować kwotę ubezpieczenia? Jeśli to wyjazd europejski, bezpieczną kwotą będzie 200 tys. zł, jeśli zaś USA, Japonia, Kanada lub Australia minimalnym rekomendowanym ubezpieczeniem będzie 500 tys. zł.

Czy wykupić dziecku dodatkowe ubezpieczenie na wyjazd?

Tak. Dodatkowe ubezpieczenie turystyczne dla dziecka to dobre rozwiązanie w wielu przypadkach. Po pierwsze wtedy, gdy OWU polis zapewnionych przez organizatora nie spełniają naszych wymagań. Po drugie, gdy podczas wyjazdu nasza pociecha będzie uprawiała sporty podwyższonego ryzyka, takie jak narty, snowboard, jeździectwo czy kajakarstwo. Po trzecie, gdy wyjazd jest wyjazdem zagranicznym i, w razie wypadku, chcielibyśmy uniknąć bardzo wysokich kosztów leczenia.

Ubezpieczenie za granicą dla dziecka

Na zwrócić uwagę sprawdzając wybrane przez organizatora ubezpieczenia lub porównując dodatkowe polisy? Przede wszystkim na ubezpieczenie aspektów takich, jak:

  • koszty leczenia – ubezpieczenia na wyjazd wykupione przez organizatora danej kolonii czy obozu mogą mieć zaniżone koszty leczenia; to bardzo ważny punkt w przypadku wyjazdów zagranicznych, gdzie standardem powinna być kwota od 200-500 tys. zł (Europa), do nawet 1 mln i powyżej (świat),
  • koszty ratownictwa – podobnie jak w przypadku kosztów leczenia, również ratownictwo poza granicami kraju może być naprawdę drogie; ubezpieczenia na wyjazd za granicę dzieci powinny obejmować koszty minimum 20-50 tys. zł (Europa) i wyżej (kraje pozaeuropejskie),
  • NNW – warto sprawdzić, czy wykupione przez nas NNW np. na rok szkolny nie jest zaniżone lub w ogóle nie obejmuje kwestii wycieczek; dobrym rozwiązaniem są wtedy polisy z minimalną sumą gwarantowaną 50-100 tys. zł,
  • OC – ubezpieczenie, które podczas wycieczki może okazać się przydatne bardziej dla rodziców niż dla dziecka, chroni od odpowiedzialności cywilnej i pokrywa ewentualne koszty naprawy mienia (przykład: zbita kamieniem szyba) czy leczenia (przykład: bójka i złamanie ręki koledze),
  • ochrona bagażu – w torbie dziecka lub nastolatka z pewnością znajdzie się tablet albo droższy telefon, niestety ubezpieczenie zapewnione przez organizatora może często w ogóle nie przewidywać ochrony bagażu.

Porównaj oferty

Twoje dziecko wyjeżdża na aktywne ferie lub obóz? Sprawdź nasze poradniki: Ferie zimowe – jakie ubezpieczenie dla dziecka oraz Ubezpieczenie narciarskie dla dziecka – jak je wybrać.

Więcej artykułów i porad

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Jak działa porównywarka ubezpieczeń turystycznych?

Porównywarka ubezpieczeń turystycznych to internetowe narzędzie, dzięki któremu możesz znaleźć ofertę idealnie dopasowaną do Twojego rodzaju podróży. Nie tylko zapewnisz sobie i współpodróżnikom właściwą ochronę, ale również nie przekroczysz przygotowanego wcześniej budżetu wyjazdowego. Sprawdź zatem, w jaki sposób […]

więcej
Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Ubezpieczenie rezygnacji z podróży – przegląd ofert

Jeśli nie chcesz, by nieprzewidziane sytuacje nie tylko przeszkodziły Ci w wycieczce, ale także pozbawiły dodatkowych środków finansowych, koniecznie poszerz swoją polisę podróżną o ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. Przeczytaj, czym ono jest i poznaj 7 świetnych […]

więcej
Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej

Ubezpieczenie turystyczne dla ciężarnej

Choć jeszcze kilkanaście lat temu wraz z kolejnymi miesiącami ciąży kobiety raczej rezygnowały z wszelkich aktywności, nie stanowi to najmniejszej trudności dla dzisiejszych mam. Stąd też tak duży odsetek ciężarnych kobiet wśród klientów biur podróży. Wybierasz się na […]

więcej
Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

Wyjazd zagraniczny – jaką ochronę zapewnia NFZ?

NFZ nie zapewnia Ci wakacyjnej ochrony automatycznie. Przed wyjazdem musisz wyrobić kartę EKUZ, aby zyskać podstawowe państwowe ubezpieczenie zdrowotne za granicą. Co ono obejmuje? Czy ubezpieczenie za granicą NFZ wystarczy?

więcej