Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Planujesz wyprawę za granicę tropem polskiej historii? A może po prostu interesuje Cię kultura wschodniego sąsiada? Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu na Ukrainę. Sprawdź, jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać i dlaczego właśnie takie. Zapewnij sobie pełną ochronę podczas wycieczki, by nie mieć żadnych zmartwień i doskonale się bawić.

Zdrowotne ubezpieczenie za granicą – o czym pamiętać?

Jeśli często podróżujesz po Europie, zapewne wyrobiłeś sobie już Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Upoważnia ona do korzystania z państwowej opieki zdrowotnej w danym kraju w takim samym zakresie, jaki przysługuje jego mieszkańcom.

ubezpieczenie na wyjazd za granicę Ukraina

Niestety na Ukrainie karta EKUZ nie jest honorowana. To szczególnie ważne, byś przed wyjazdem zadbał o kompleksowe zdrowotne ubezpieczenie za granicą. Dobrze, aby taka polisa pokrywała:

    • leczenie w szpitalu – szpital to pierwsze miejsce, do którego kierujesz się w przypadku problemów zdrowotnych za granicą. Niestety cudzoziemcy przebywający na Ukrainie podczas wycieczki, urlopu czy wakacji całość kosztów związanych z hospitalizacją muszą pokrywać sami. Jeżeli jednak leczenie zostanie objęte ochroną w ramach polisy, zostaniesz zwolniony z opłat do kwoty ustalonej w OWU,
    • zakup leków i środków medycznych – przy mniejszych dolegliwościach unikniesz wizyty w szpitalu, jednak nie obejdzie się bez wykupienia leków bądź innych środków medycznych, np. bandaża do zabezpieczenia stłuczonej ręki. Warto też zauważyć, że stan sanitarny na Ukrainie jest gorszy niż w Polsce – podczas wyjazdu będziesz narażony na zakażenie czy złapanie infekcji. Dopilnuj, by Twoje ubezpieczenie na wyjazd za granicę obejmowało zwrot kosztów leków,

WARTO WIEDZIEĆ

Pamiętaj, że na terenie Ukrainy woda z kranu nie nadaje się do bezpośredniego spożycia. Wypicie jej może grozić bólem brzucha, czasem poważniejszymi dolegliwościami, a w efekcie wizytą u lekarza lub w szpitalu. Będąc na Ukrainie, pij tylko wodę z butelki lub przegotowaną.

  • leczenie specjalistyczne – przebywając na Ukrainie, możesz zarazić się chorobami, które w Polsce występują znacząco rzadziej. Jeśli będą to choroby konieczne do leczenia przez specjalistę, nie mając ubezpieczenia za granicą, możesz ponieść z tego tytułu wysokie opłaty. Zadbaj więc o to, by Twoja polisa pokrywała także leczenie specjalistyczne,
  • transport medyczny – nie jesteś w stanie przewidzieć, kiedy i co Ci się wydarzy. Czasem możesz nie być w stanie dotrzeć do lekarza czy szpitala o własnych siłach – gdy poczujesz się słabo, nie będziesz dysponował autem lub stracisz przytomność i ktoś inny zadzwoni po karetkę. Upewnij się, że nie zostaniesz wezwany do zapłaty za z własnej kieszeni – wybierz odpowiedni wariant ubezpieczenia na wyjazd za granicę.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Chcesz poznać więcej szczegółów dotyczących kosztów leczenia za granicą? Przeczytaj nasz artykuł: Choroba na urlopie – ile kosztuje leczenie za granicą?.

ubezpieczenie za granicą Ukraina

Niezbędne ubezpieczenie za granicą NNW

Ukraina to kraj, który odznacza się niestabilną sytuacją polityczną. Konflikty zbrojne oraz występowanie obszarów o podwyższonym ryzyku sprawia, że jeśli chcesz zwiedzać całą Ukrainę i delektować się jej pięknem, powinieneś wybrać ubezpieczenie na wyjazd za granicę, w którego skład wchodzi także NNW.

Jeśli zostaniesz poszkodowany – np. w wyniku ataku – otrzymasz od ubezpieczyciela pomoc finansową. To ważne zwłaszcza, gdy po powrocie do Polski chcesz wrócić do pracy, jednak stan, w którym się znajdziesz, uniemożliwi Ci na jakiś czas wykonywanie obowiązków zawodowych. Ubezpieczenie za granicą o szerokim zakresie pokryje m.in. rehabilitację oraz pomoc w razie poważnego wypadku.

Czy warto wykupić Assistance na wyjazd na Ukrainę?

Podróżując za granicą, zwłaszcza jeśli na zwiedzanie Ukrainy wybierasz się sam, jesteś narażony na znalezienie się w trudnych sytuacjach, w których możesz nie poradzić sobie sam. Zagubiony, bez znajomości języka i zestresowany niespodziewaną sytuacją na pewno docenisz polisę Assistance wchodzącą w skład ubezpieczenia za granicą.

Z ochrony Assistance na Ukrainie skorzystasz, gdy zgubisz dokumenty bądź zostaną Ci one skradzione. Możesz liczyć m.in. na pomoc informacyjną, a także wsparcie tłumacza. Jeśli sytuacja będzie poważniejsza, w pomoc zaangażuje się również prawnik. To szczególnie ważne z uwagi na niestabilną sytuację polityczną na Ukrainie.

Porównaj oferty

Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych i wybierz polisę, która zapewni Ci najlepszą ochronę, a jednocześnie nie zwiększy budżetu przygotowanego na wyjazd na Ukrainę. Jedź, chłoń kulturę i baw się dobrze!

Sprawdź również:

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Holowanie samochodu za granicą – jakiego ubezpieczenia potrzebujesz?

Wystarczy tylko chwila, by drobna kolizja lub awaria samochodu zmusiła Cię do przedwczesnego zakończenia wakacji. Możesz jednak uniknąć takiego scenariusza, decydując się na zakup dobrego ubezpieczenia samochodu, które obejmie takie usługi jak holowanie pojazdu czy jego naprawę nawet […]

więcej
Kiedy warto kupić ubezpieczenie zdrowotne międzynarodowe długoterminowe?

Kiedy warto kupić ubezpieczenie zdrowotne międzynarodowe długoterminowe?

Często wyjeżdżasz do innych krajów? A może dopiero planujesz swoją pierwszą długoterminową podróż? Zadbanie o odpowiednie ubezpieczenie zdrowotne za granicą to sposób na zabezpieczenie się przed wieloma nieszczęściami. Prywatne ubezpieczenie zdrowotne za granicą w zależności od zakresu umożliwi […]

więcej
Winiety – tabela opłat, gdzie kupić, w jakich krajach?

Winiety – tabela opłat, gdzie kupić, w jakich krajach?

Winiety przydadzą Ci się podczas przejeżdżania przez różne kraje, np. Czechy, Słowację czy Austrię. Przekonaj się, kiedy musisz je kupić, a kiedy unikniesz opłat. Zobacz, ile wynosi koszt winiety w Czechach i innych państwach. Poznaj miejsca, w których […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Słowacja

Ubezpieczenie na narty Słowacja

Narty na Słowacji to doskonały pomysł na spędzenie ferii, urlopu czy nawet weekendu. Abyś jednak mógł w pełni cieszyć się wolnym czasem, zrelaksować i odprężyć, potrzebne Ci będzie odpowiednie ubezpieczenie narciarskie. Chroniąc swoje zdrowie i finanse, skupisz się […]

więcej