Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – krok po kroku

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego – krok po kroku

5/5 - (Ocen: 4)

Niezależnie od tego, czy jedziesz na wakacje do któregoś z krajów Unii Europejskiej, czy też czeka Cię wyjazd za granicę do pracy, np. na delegację, koniecznie powinieneś zadbać o to, aby wziąć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia zdrowotnego. Co Ci zapewni? Jak ją wyrobić? Czy dzięki niej możesz zrezygnować z polisy podróżnej? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule!

Karta europejska – co daje Ci ubezpieczenie za granicą?

Chcesz skorzystać ze swojego ubezpieczenia zdrowotnego za granicą? Warto, abyś miał przy sobie potwierdzenie, że jesteś ubezpieczony w Narodowym Funduszu Zdrowia. Dzięki temu będziesz mógł korzystać z usług poradni publicznych za darmo – nie zostaniesz obciążony kosztami. Jeśli byś natomiast nie posiadał przy sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, wówczas za usługi medyczne dostałbyś rachunek, który powinieneś samodzielnie pokryć. Dopiero po powrocie do kraju mógłbyś się ubiegać o zwrot poniesionych kosztów, co wymaga przejścia przez biurokratyczne procedury, a pieniądze odzyskałbyś dopiero po pewnym czasie. Dlatego też warto jeszcze przed wyjazdem do pracy za granicę lub kilkudniową wycieczkę pomyśleć o nieprzewidzianych wypadkach i wyrobić kartę ubezpieczenia europejskiego – tym bardziej, że cała procedura jest bardzo prosta i nie zajmuje wiele czasu.

UWAGA!

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego będzie pokrywała tylko te usługi, które są darmowe w ramach ubezpieczenia zdrowotnego na terenie danego kraju. Dlatego też przed wyjazdem warto się dowiedzieć, co pokryje karta europejska, a za które usługi będziesz musiał zapłacić dodatkowo.

Z kartą EKUZ możesz liczyć na pomoc publicznej opieki zdrowotnej

Wyrobienie karty EKUZ krok po kroku

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, wyrobienie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego nie jest skomplikowane i odbywa się w zaledwie kilku krokach:

  • pierwszym etapem będzie pobranie i wypełnienie wniosku, który znajdziesz na stronie Narodowego Funduszu Zdrowia. Osobno dostępne są wnioski dla osób podróżujących w celach służbowych i turystycznych, ważne więc, aby wybrać dla siebie odpowiedni formularz. Wypełnienie go również nie należy do trudnych, tym bardziej, że można posiłkować się wzorami, które znajdziesz zaraz obok wniosków,

Porównaj ceny ubezpieczeń

  • kolejnym krokiem jest dostarczenie wypełnionego wniosku do odpowiedniej placówki. Można to zrobić na kilka sposobów. Pierwszym i najszybszym sposobem jest samodzielne złożenie wniosku w oddziale lub jednej z delegatur NFZ. Kolejnym jest zeskanowanie wniosku i wysłanie mailem do oddziału wojewódzkiego NFZ lub przesłanie go przy pomocy Elektronicznej Skrzynki Podawczej ePUAP. Możliwe jest również wysłanie go pocztą lub faksem do wybranego oddziału,
  • ostatnim etapem jest odebranie karty. Możesz zrobić to osobiście – bardzo możliwe, że jeśli złożysz wniosek osobiście, kartę EKUZ otrzymasz w czasie tej samej wizyty. Jeśli jednak składałeś wniosek inną drogą, musisz poczekać na informację, że jest ona gotowa do odbioru. Kartę możesz odebrać w oddziale lub delegaturze NFZ lub, jeśli zaznaczysz taką opcję we wniosku, na poczcie. Nie możesz odebrać karty osobiście? Nic straconego – na stronie znajdziesz także wniosek upoważniający osobę trzecią do odebrania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Karta EKUZ zapewni Ci spokój na wakacjach i w czasie wyjazdów służbowych

Czy karta ubezpieczenia europejskiego wystarczy?

Karta EKUZ będzie pokrywała usługi medyczne w ramach publicznej opieki zdrowotnej danego kraju. Oznacza to, że darmowe mogą być nieco inne zabiegi i wizyty niż w Polsce. Za pozostałe będziesz musiał zapłacić. Dlatego też dobrym wyborem jest dokupienie polisy podróżnej, która poza podstawową opieką zdrowotną zapewni Ci również szereg innych usług i da Ci większy spokój czy to na wakacjach, czy też w czasie wyjazdu służbowego.

Porównaj oferty

Jeśli chcesz się dowiedzieć więcej o karcie EKUZ, koniecznie przeczytaj nasz artykuł: Ubezpieczenie zdrowotne w UE – co uwzględnia EKUZ?

 

Najczęściej zadawane pytania

Co to jest karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego. Jest to dokument uprawniający do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w innych państwach członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii.

 

Co pokrywa karta EKUZ?

EKUZ uprawnia do bezpłatnego korzystania ze świadczeń zdrowotnych oraz upoważnia do odzyskania poniesionych kosztów leczenia. Obejmuje sytuacje wymagające niezbędnej pomocy oraz te, przez które osoba musiałaby przerwać pobyt za granicą i wrócić do swojego kraju.

 

Przez jaki okres karta EKUZ jest ważna?

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) jest ważna przez okres trzech lat od daty wydania.

 

Ile kosztuje i ile trwa wydanie karty EKUZ?

Wyrobienie EKUZ jest bezpłatne. Długość procesu wydania dokumentu zależy od wielu czynników, ale może trwać od kilkunastu minut do kilku dni. Najszybciej można ją uzyskać osobiście, najwolniej zaś drogą pocztową.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie do Tajlandii?

Już wkrótce wakacje. Od tak dawna planujesz wyprawę do malowniczej orientalnej Tajlandii, że z każdym dniem niecierpliwisz się coraz bardziej. Pamiętaj jednak, że aby cieszyć się wymarzonym urlopem w pełni, musisz zadbać o właściwą ochronę. Sprawdź, jakie ubezpieczenia […]

więcej
Studencki wyjazd na narty za granicę? Jakie ubezpieczenie?

Studencki wyjazd na narty za granicę? Jakie ubezpieczenie?

Studenckie wyjazdy na narty to coś, co zapamiętasz do końca życia. W gronie bliskich znajomych będziesz śmiał się, bawił, zdobywał nowe doświadczenia i wypoczywał. Ważne jednak, byś przed wyjazdem wykupił odpowiednie ubezpieczenie na narty. Posiadając je, nie zostaniesz […]

więcej
Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Wyjazd za granicę – jakie ubezpieczenie na Ukrainę?

Planujesz wyprawę za granicę tropem polskiej historii? A może po prostu interesuje Cię kultura wschodniego sąsiada? Zobacz, jak przygotować się do wyjazdu na Ukrainę. Sprawdź, jakie ubezpieczenie na wyjazd za granicę wybrać i dlaczego właśnie takie. Zapewnij sobie […]

więcej
Ubezpieczenie na narty Francja

Ubezpieczenie na narty Francja

Planujesz wyjazd na narty do Francji? Poza wybieraniem miejscowości turystycznych i stoków zadbaj o kompleksowe ubezpieczenie narciarskie. Przyda Ci się podczas zjeżdżania, ale także poza stokiem. Ochroni Cię na wypadek doznania urazu, zachorowania, nieumyślnego zniszczenia czyjegoś mienia czy […]

więcej