Choroba na urlopie – ile kosztuje leczenie za granicą

Choroba na urlopie – ile kosztuje leczenie za granicą

Choroba za granicą może bardzo poważnie skomplikować Ci życie. Koszty poniesione na akcję ratunkową, koszty hospitalizacji czy transportu do kraju, są bardzo wysokie. Aby zapobiec pokryciu ich z własnej kieszeni wykup ubezpieczenie turystyczne. Podpowiadamy, jaką polisę wybrać.

Wypadek za granicą – ile zapłacisz?

Przed wakacjami myślisz o wypoczynku, ale czy zawsze dbasz o swoje bezpieczeństwo oraz komfort na wypadek nieprzyjemnych sytuacji losowych? Wypadki za granicą mogą być znacznie bardziej kosztowne w zakresie leczenia i ratownictwa niż hospitalizacja w kraju.

O wysokich cenach za leczenie w krajach UE oraz całego świata przekonał się każdy, kto choć raz trafił do szpitala lub skorzystał z prywatnego leczenia poza granicami naszego państwa. I o ile, środki rzędu kilkunastu tysięcy złotych, poniesione za wizytę u specjalisty, choć wysokie, są jeszcze do przełknięcia, o tyle turyści powracający z urlopu z zadłużeniem od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy, znajdują się w naprawdę trudnej sytuacji materialnej. A przecież można tego uniknąć.

leczenie poza granicami kraju

CZY WIESZ, ŻE..?

W krajach UE koszty leczenia są dopasowane do standardu życia oraz zarobków obywateli danego kraju. We Francji koszty leczenia szpitalnego pokrywa pacjent przed wypisaniem ze szpitala, dopiero później może ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Prywatna wizyta u lekarza specjalisty to koszt około 70 Euro, natomiast doba leczenia w szpitalu to od 600 do 1500 EUR. Nie mniej zapłacimy w Niemczech, we Włoszech, czy Norwegii. A to przykład kosztów za podstawową opiekę medyczną.

Znacznie drożej bywa w przypadku leczenia w krajach położonych poza Europą. Za najdroższe z nich uznaje się Stany Zjednoczone czy też Singapur. Pamiętaj też, że im dalej od Polski, tym bardziej skomplikowana będzie procedura powrotu do kraju np. wyższe koszty transportu helikopterem.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Choroba za granicą nie musi dotyczyć wyłącznie wizyty u lekarza specjalisty, czy też leczenia szpitalnego. Aktywni turyści lub osoby wykonujące za granicą pracę zarobkową są narażone na wiele innych sytuacji np.

  • Transport z wyższych partii gór, w przypadku zagubienia, wystąpienia choroby wysokościowej lub urazów,
  • Transport z placu budowy, po wypadku poniesionym na wskutek pracy na wysokościach,
  • Transport helikopterem ze stoku.

Takie przykłady można mnożyć, a koszty ratownictwa w każdym z tych przypadków są wyjątkowo wysokie. Zobacz, jakie ubezpieczenie wybrać na wyjazd w góry.

akcja ratunkowa z udziałem helikoptera

Ubezpieczenie zdrowotne za granicą NFZ – kiedy się przyda?

EKUZ, czyli Europejska karta ubezpieczenia zdrowotnego zapewnia dostęp do państwowej opieki zdrowotnej w każdym z 28 państw członkowskich UE. Nie wszędzie jednak oznacza to brak poniesionych kosztów dodatkowych za leczenie lub wizytę u specjalisty. Z możliwości bezpłatnego leczenia skorzystasz w Islandii, Liechtensteinie, Norwegii oraz Szwajcarii.

Aby otrzymać kartę EKUZ należy zgłosić się do krajowego zakładu ubezpieczenia zdrowotnego.

Warto pamiętać, że EKUZ nie obejmuje prywatnych usług opieki zdrowotnej, kosztów transportu do kraju. Ponadto warto wziąć pod uwagę, że zabiegi medyczne, które w Polsce są darmowe, za granicą mogą kosztować sporo – wynika to z różnic w systemach opieki zdrowotnej.

UWAGA

Jeśli nie masz Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego lub nie możesz z niej skorzystać będziesz musiał z własnej kieszeni pokryć koszty leczenia, a po powrocie do kraju ubiegać się o zwrot poniesionych kosztów. Za podstawową opiekę zdrowotną nie zapłacisz nic w Danii, Hiszpanii, Irlandii, Rumunii, Wielkiej Brytanii oraz na Litwie, Malcie i Węgrzech.

Koszt pobytu w szpitalu – jak uniknąć ogromnego zadłużenia?

Leczenie za granicą na koszt NFZ może być niemożliwe, a koszty pokryte z własnej kieszeni wysokie. Aby zapobiec nieprzyjemnym sytuacjom w razie jakiegokolwiek wypadku za granicą, zabezpiecz się przed wyjazdem wykupując ubezpieczenie turystyczne. Podczas jego wyboru zwróć uwagę na OWU oraz sytuacje wyłączone z wypłaty odszkodowania. Zapytaj eksperta, które ubezpieczenie pokryje wszystkie możliwe koszty leczenia wynikające z:

  • Rodzaju wyjazdu,
  • Miejsca wyjazdu,
  • Aktywności, które uprawiasz.

Wybierając odpowiednie ubezpieczenie turystyczne zapewniasz bezpieczeństwo i spokój nie tylko sobie, ale również rodzinie. W razie wypadku za granicą nie poniosą oni kosztów Twojej hospitalizacji. Pamiętaj, by podróżować przede wszystkim bezpiecznie! W naszej porównywarce ubezpieczeń turystycznych, wybierz taką ofertę, która spełni Twoje oczekiwania.

Porównaj oferty

 

Mikołaj Dedrys

Mikołaj Dedrys

Ukończył dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych rozpoczął zaraz po odebraniu dyplomu. W wolnym czasie pasjonat gier RPG oraz książek o tematyce historycznej.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – co musisz o nim wiedzieć?

Ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży – co musisz o nim wiedzieć?

Wykupiłeś zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Z pewnością musiałeś zapłacić za nią z wyprzedzeniem. By nie stracić pieniędzy, gdy z pewnych przyczyn nie będziesz mógł na nią pojechać, najrozsądniej jest wykupić ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży. Radzimy, czym jest […]

więcej
Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

Podaruj wspomnienia i niezapomnienia przeżycia – wycieczki na Dzień Kobiet

8 marca, czyli Dzień Kobiet, to niezwykła data. Warto o tym pamiętać i podarować ukochanej kobiecie prezent, o którym nie zapomni przez długi czas. Zamiast kwiatów czy czekoladek – podróż w wyjątkowe miejsce. Warto celebrować każdą z dobrych […]

więcej
Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Ile dni przed wyjazdem wykupić polisę?

Przygotowujesz się na zimowy, wiosenny – majówkowy, a może wakacyjny wyjazd? Nie zapomnij o ubezpieczeniu turystycznym! Podpowiadamy, kiedy warto je wykupić. Sprawdzamy też, czy opłaca się to robić pół roku wcześniej, czy może lepiej na ostatnią chwilę. Zobacz, […]

więcej
Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Co obejmuje ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży?

Wybierasz się na zorganizowaną wycieczkę turystyczną? Przed wyjazdem koniecznie wykup ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z podróży, by w razie nieprzewidzianych problemów, ochronić środki finansowe przeznaczone na zaplanowanie wyjazdu. Zobacz, dlaczego jest to tak ważne i w jakich sytuacjach […]

więcej