Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

Urlop w sezonie zimowym – gdzie wyjechać, pomimo pandemii?

W 2020 roku odwołano chyba rekordową liczbę wyjazdów na wakacje. Sytuacja w wielu krajach wygląda już na opanowaną i często okazuje się, że mimo wszystko można zaplanować ferie z rodziną czy znajomymi. Podpowiadamy, jak spędzić urlop w sezonie zimowym oraz gdzie wyjechać pomimo pandemii!

Sporo osób chce chociaż na kilka dni wyjechać z domu. Szczególną ochotę mają na to Ci, którzy wcześniej byli zmuszeni do zrezygnowania ze swoich planów. Gdzie jednak spędzić urlop w sezonie zimowym, by być bezpiecznym? Dowiedz się, jaki kierunek obrać!

Krótki wypad z bliskimi – najlepsze miejsca w Polsce

W tym roku Rząd ustalił, że terminy ferii zostaną połączone. Nie ma jednak szans na aktywny wypoczynek na nartach podczas ferii – aż do 17 stycznia (czyli ostatniego wolnego dnia) stoki pozostaną zamknięte. Co więcej, hotele także nie podejmują w tym okresie gości, dlatego warto rozważyć krótki, weekendowy wypad, gdy sytuacja się nieco uspokoi.

Jeżeli Twoje pociechy mają ogromne nadzieje na zimowe wakacje i choćby weekendowy wyjazd na narty, nawet w drugiej połowie stycznia powinno się zrezygnować z najpopularniejszych lokacji, np. Zakopanego, Szklarskiej Poręby czy Karpacza. W polskich górach można znaleźć przecież masę urokliwych, kameralnych miejscowości, w których da się znaleźć ciekawe atrakcje, piękne zabytki oraz zachwycające szlaki. Do takich miejsc można zaliczyć np. Gorce, Brennę czy Łopunszą.

Ciekawą opcją na weekendowy wypad w sezonie zimowym będzie też wyjazd nad morze. Spacery po plaży pomagają się wyciszyć i uspokoić, a do tego pozwolą powdychać sporo dobroczynnego jodu – nie ma tam obowiązku noszenia maseczki. Poza tym, zawsze można skusić się na zjedzenie pysznej, świeżej ryby, a także zwiedzać lokalne zabytki czy muzea. Nie trzeba też wybierać tak znanych miast jak Kołobrzeg czy Sopot, ale np. Jastarnię, Gąski czy Mielenko.

Oczywiście zawsze pozostaje także opcja wyjazdu w inne ciekawe miejsce, np. do Sandomierza, Kazimierza Dolnego czy Malborka. Według długoterminowych prognoz pogody, zima 2020/2021 ma być łagodna, dlatego nic nie powinno stać na przeszkodzie takim wakacjom.

Gdzie jechać na urlop zimowy za granicę?

Odważniejsi chcą jednak wyjechać na urlop zimowy za granicę. Zanim zarezerwuje się bilety, dobrze jest dokładnie zapoznać się z sytuacją w danym kraju. Najlepiej jest skontrolować liczbę zakażeń, dowiedzieć się, jakie obostrzenia są wprowadzone, a także jakie działania są stosowane.

Gdzie jechać na urlop zimowy za granicę?

Według badań WHO, z pandemią bardzo dobrze radzą sobie takie państwa, jak np. Australia, Tajwan, Tajlandia i Islandia. Sytuacja jest opanowana np. w Egipcie, Katarze, Bułgarii, Danii, Irlandii, Norwegii czy na Cyprze. Z tych opcji na pewno można coś wybrać. Trzeba jednak na bieżąco monitorować sytuację, ponieważ może ona dynamicznie się zmieniać. Święta Bożego Narodzenia oraz związane z nimi masowe wyjazdy z pewnością doprowadzą do wzrostu zachorowań – w jednych krajach bardziej, w innych mniej.

Gdzie na narty pomimo pandemii?

Miłośnicy nart nie potrafią wyobrazić sobie urlopu w sezonie zimowym bez szaleństwa na stoku. Aktywność na świeżym powietrzu to rzeczywiście dobry sposób na wypoczynek, a także na wzmacnianie odporności. Co więcej, podczas jazdy na nartach i tak zachowuje się dystans, a do tego zakłada się gogle, szaliki/kominy itp., dlatego ryzyko zarażenia znacznie spada. Jeśli jednak chce się rzeczywiście bezpiecznie uprawiać ten sport, w tym sezonie lepiej zrezygnować z polskich miejscowości. Stoki mają pozostać otwarte, ale są o wiele mniejsze niż za granicą. Doprowadzi to do kolejek do wyciągów i innych utrudnień oraz ryzykownych sytuacji.

Na narty – pomimo pandemii – najlepiej jest wyjechać w Alpy lub włoskie Dolomity, jednak trudno wskazać konkretny kierunek. Sytuacja zmienia się z dnia na dzień, dlatego najlepiej zaplanować sobie urlop “last minute” i zacząć przygotowania np. na dwa tygodnie przed planowanym wyjazdem. Nawet osoby, które nie są zaprawione w szukaniu okazji, z pewnością znajdą ciekawe oferty wycieczek zorganizowanych lub noclegów. Planowanie wyjazdu na ostatnią chwilę nie jest także żadnym utrudnieniem do wykupenia korzystnej polisy turystycznej.

Jak przygotować się na urlop w sezonie zimowym 2020?

Urlop w sezonie zimowym 2020/2021 może być udany, ale trzeba zadbać o bezpieczeństwo – swoje oraz bliskich. Powinno się naprawdę rozsądnie wybrać miejsce docelowe. Każdy wyjazd wiąże się z ryzykiem. Warto odwiedzać mniej zatłoczone lokacje, w krajach, które dobrze radzą sobie z pandemią. Do tego koniecznie trzeba też zaopatrzyć się we wszystkie podstawowe środki bezpieczeństwa, czyli zapas maseczek oraz środków do dezynfekcji. Jeśli planuje się aktywny wypoczynek, np. na nartach, najlepiej zabrać swój sprzęt. Gdy nie ma się pieniędzy na jego zakup, dobrze jest zainwestować chociaż w takie akcesoria, jak rękawice i okulary. Przede wszystkim należy jednak zaopatrzyć się w odpowiednie ubezpieczenie turystyczne. Z pomocą naszego kakulatora ubezpieczeń turystycznych z łatwością znajdziesz idealną ofertę!

Polisa turystyczna to świadczenie gwarantujące wsparcie w różnych sytuacjach. Nie tylko pokryje koszty leczenia, ale też może zagwarantować wypłatę odszkodowania w razie wypadków, obejmować OC w życiu prywatnym itp. Może również chronić bagaż, sprzęt sportowy czy przewożone dokumenty. Przed zakupem warto jednak sprawdzić, czy oferta odnosi się też do sytuacji związanych z pandemicznymi obostrzeniami lub zachorowaniem na COVID-19. Warto się także przygotować na to, że upragniony wyjazd jednak się nie odbędzie i wybrać polisę zabezpieczającą nas także w takiej sytuacji.

Urlop w sezonie zimowym w czasie pandemii to prawdziwe wyzwanie. Jeśli nie chce się rezygnować z przyjemności, warto spróbować wypocząć w rozsądny sposób. Wykup odpowiednie ubezpieczenie turystyczne, by zapewnić sobie profesjonalne wsparcie – niezależnie od sytuacji!

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad

Ubezpieczenie na narty Włochy

Ubezpieczenie na narty Włochy

Jedziesz na narty do Włoch? Nie zapomnij o odpowiednim ubezpieczeniu podróżnym. Alpejskie stoki są piękne i długie, a jazda po nich może być naprawdę ekscytująca. Łatwo się jednak zapomnieć, przeszarżować i doznać urazu bądź kontuzji. Zabezpiecz się, by […]

więcej
Narty Włochy – sezon 2019/2020. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Narty Włochy – sezon 2019/2020. Podpowiadamy, jak przygotować się do wyjazdu!

Kraje śródziemnomorskie mają niesamowity klimat, kuchnię i kulturę. Z tego względu są odwiedzane przez miliony turystów rocznie. Do Włoch warto przyjechać nie tylko latem, by korzystać z pięknych plaż. Także zimą można zorganizować we Włoszech niezwykły urlop. Wskazujemy, […]

więcej
Jak przygotować się na narty w Austrii

Jak przygotować się na narty w Austrii

Wybierasz się na narty do Austrii? Alpy z pewnością przywitają Cię ośnieżonymi stokami i malowniczymi krajobrazami – nie będziesz zawiedziony! Przed wyjazdem zadbaj jednak o swoje bezpieczeństwo i wykup polisę narciarską. Zobacz, jaka będzie odpowiednia w przypadku zimowego […]

więcej
Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Gdzie na narty TOP najlepszych miejsc dla narciarzy we Włoszech

Już niedługo sezon narciarski rozpocznie się na dobre. Część osób pozostanie w Polsce i będzie korzystało a naszych, nieco mniej rozbudowanych tras zjazdowych. Ci, którzy dysponują większymi funduszami wybiorą się na zachód Europy. Spośród tych drugich podróżników znaczna […]

więcej