Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

Urlop w Grecji – jak się dobrze ubezpieczyć

5/5 - (Ocen: 3)

Czy wiesz, że zgodnie z tegorocznym badaniem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Grecja jest najpopularniejszą destynacją wakacyjną wśród Polaków? W tym roku również i Ty wybierasz się na wczasy w Grecji? Zobacz, jak się dobrze ubezpieczyć przed wyjazdem!

Wyjazd do Grecji w 2021 – koronawirus, kwarantanna, przepisy

W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie, polecamy sprawdzać aktualne informacje na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie . Od dnia 14 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat).

Wakacje w Grecji – co zabrać?

Wymarzony urlop coraz bliżej, zastanawiasz się zatem, co zabrać na wakacje w Grecji? Jeśli mowa o dokumentach, które będą Ci potrzebne w czasie urlopu w tym kraju, powinieneś mieć przy sobie przede wszystkim:

 • dowód osobisty lub paszport – jeden z tych dokumentów w zupełności wystarczy, aby dostać się do Grecji,

 • prawo jazdy – zamiast siedzieć bezczynnie w hotelu, warto wynająć samochód i udać się na zwiedzanie okolicznych wiosek – malownicze krajobrazy będą tego warte,

 • kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi Ci skorzystanie z podstawowych usług medycznych podczas wakacji w Grecji. Oczywiście nie wszystkie z nich są całkowicie bezpłatne – o ograniczeniach przeczytasz poniżej,

 • prywatne ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa polisa podróżna pokryje resztę usług medycznych, których nie obejmuje EKUZ – dzięki temu unikniesz wysokich kosztów, jeśli zostaniesz zmuszony do skorzystania z nich. Za co zapłacisz dodatkowo, posiadając EKUZ? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.

Wakacje w Grecji

PORADA EKSPERTA

Jeśli jesteś studentem, zaopatrz się w Europejską Kartę Młodzieżową EURO26 World albo Międzynarodową Legitymację Studencką (International Student Identity Card, ISIC). Dokumenty te są respektowane w większości europejskich krajów i umożliwiają korzystanie z atrakcyjnych zniżek i ulg dla młodych, podróżujących osób.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Ograniczenia karty EKUZ – Grecja

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wszystkie koszty usług medycznych w Grecji zostaną pokryte przez kartę EKUZ. Dodatkowo będziesz musiał zapłacić za:

 • pomoc lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i hospitalizację w szpitalu – pokryjesz 25% kosztów leczenia,

 • specjalistyczne badania diagnostyczne – dotyczy to placówek medycznych, które nie należą do EOPPY,

 • zakup lekarstw na receptę – będzie Cię to kosztować 25% ich ceny. Jeśli będą to leki na poważne schorzenia, zapłacisz 10% ich wartości lub też otrzymasz je za darmo,

 • transport medyczny do Polski – cały koszt tej usługi będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni,

 • leczenie w prywatnych placówkach medycznych – korzystanie z nich jest w całości płatne przez Ciebie.

Urlop w Grecji

WARTO WIEDZIEĆ

Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, w której w Twojej okolicy nie było możliwości skorzystania z pierwszej pomocy medycznej w państwowej placówce, a przypadek był nagły i wymagał natychmiastowej interwencji lekarskiej. Możesz wtedy starać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia w wojewódzkim oddziale NFZ, załączając do wniosku oryginały faktur. Ewentualny zwrot zostanie naliczony z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce stawek usług medycznych, którym zostałeś poddany – całkowita kwota zwrotu nie może jednak przekraczać tej z rachunku.

Wakacje w Grecji – standardowe ubezpieczenie dla plażowiczów

Planujesz spokojne wakacje spędzone na zwiedzaniu zabytków i opalaniu na plaży? W tej sytuacji w zupełności wystarczy Ci standardowe ubezpieczenie turystyczne. Oto aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę:

 • koszty leczenia – to właśnie od tego punktu polisy zależy to, ile zapłacisz za skorzystanie z usług medycznych nieujętych w karcie EKUZ. Dlatego też warto wybrać wariant o wartości nie mniejszej niż 30 000 euro – a najlepiej nieco większej. W tej sytuacji będziesz mógł skorzystać nie tylko z pomocy ambulatoryjnej, hospitalizacji, zabiegów, operacji i leków w greckim szpitalu, lecz również z transportu medycznego do Polski – a nawet sprowadzisz do siebie bliską osobę,

UWAGA!

Chorujesz na przewlekłą chorobę, taką jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie? Pamiętaj o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują to jako czynnik wysokiego ryzyka. Dlatego też leczenie w przypadku nagłego zaostrzenia objawów choroby w czasie urlopu w Grecji, może oznaczać, że będziesz musiał pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni – chociaż posiadasz wykupione ubezpieczenie turystyczne. Możesz się jednak przed tym uchronić, informując o tym ubezpieczyciela i wykupując dodatkową opcję.

 • OC i NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to absolutne minimum podczas urlopu w Grecji. W tej sytuacji będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy na skutek nieprzewidzianego splotu wydarzeń doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie OC zapewni Ci z kolei bezpieczeństwo w sytuacji, gdy na skutek Twojego nieumyślnego działania ucierpi inna osoba – ubezpieczyciel pokryje wtedy jej roszczenia,

 • ubezpieczenie bagażu – choć Grecja nie należy do niebezpiecznych krajów, jest to kraj szczególnie oblegany przez turystów. Tłumy zaś jak wiadomo przyciągają kieszonkowców i złodziejów. Czasem wystarczy tylko na chwilę spuścić z oka walizkę, by nie zobaczyć jej nigdy więcej. Dlatego też warto ubezpieczyć bagaż na wypadek kradzieży czy zgubienia. Mimo wykupionego ubezpieczenia i tak staraj się pilnować swoich rzeczy najlepiej jak potrafisz – nie pozostawiaj ich bez opieki, a cenne przedmioty zabieraj ze sobą gdziekolwiek idziesz zamiast pozostawiać je w pokoju hotelowym.

Jakie ubezpieczenie na aktywny urlop w Grecji?

Chyba żaden inny europejski kraj nie nadaje się tak jak Grecja na wakacje spędzone aktywnie i na sportowo, a jednocześnie w towarzystwie pięknych krajobrazów. Krystalicznie czyste wody Grecji doskonale nadają się bowiem do rekreacyjnego pływania – a jeśli potrafisz nurkować, w ich głębinach będziesz mógł podziwiać całe ławice kolorowych rybek, żółwi i innych wspaniałości, które warto zobaczyć choćby raz w życiu. Niestety takie sporty są traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako podwyższone ryzyko – nawet jeśli jesteś doświadczonym pływakiem. Konieczne jest zatem wykupienie dodatkowej opcji do polisy, dzięki której będziesz mógł swobodnie korzystać z pomocy lekarskiej w sytuacji, gdy ulegniesz wypadkowi podczas pływania czy nurkowania.

Co stanie się w sytuacji, gdy nie opłacisz dodatkowej opcji ubezpieczenia? Oczywiście nadal będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej po takim wypadku – jednak zapłacisz za nią w całości z własnej kieszeni, a nie będą to niskie koszty. Nie warto więc ryzykować, skoro całkowite bezpieczeństwo i spokój ducha wymagają najczęściej dopłacenia kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Zawsze sprawdzaj też, jakie dyscypliny sportowe zostały objęte tą dodatkową polisą, upewniając się, że Twoje wakacyjne plany zostały w niej uwzględnione. Istnieją bowiem aktywności uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne – w tej sytuacji ubezpieczenie może kosztować Cię jeszcze więcej.

Jak wiadomo, sprzęt sportowy do nurkowania czy kitesurfingu nie należy do najtańszych – szczególnie wtedy, gdy zdecydowałeś się na profesjonalny model, który posłuży Ci przez kilka sezonów. Warto więc zadbać o jego bezpieczeństwo. Czasem wystarczy tylko na chwilę zostawić sprzęt na plaży i przysnąć na leżaku, by po obudzeniu zorientować się, że Twoje rzeczy zniknęły – a taka sytuacja może sprawić, że cały wyjazd stanie się mniej udany. Jeśli jednak wcześniej ubezpieczysz swój sprzęt sportowy, ubezpieczyciel choć w części zrekompensuje Ci Twoją stratę.

Wybierasz się na zorganizowane wakacje w Grecji z biurem podróży? Choć teraz jesteś zdecydowany, by jechać, w ostatniej chwili może się okazać, że z powodu nieprzewidzianej sytuacji życiowej nie możesz wziąć udziału w wycieczce – w tej sytuacji wydane pieniądze zazwyczaj przepadają. Możesz jednak zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, o którym przeczytasz więcej tutaj. W tym przypadku uda Ci się odzyskać przynajmniej część (lub nawet całość) tej kwoty – i pojechać na urlop w innym terminie. Wtedy Twój grecki urlop co prawda trochę się przesunie, lecz wciąż będzie wspaniały!

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Wyjazd do ciepłych krajów w zimie? Sprawdź listę najatrakcyjniejszych miejsc

Niskie temperatury zimą nie są Ci w smak? Może masz ochotę choć na chwilkę przenieść się na rajską wyspę lub magicznie złotą plażę? Oto nasze propozycje na wakacje zimą w ciepłych krajach.

więcej
Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

Jakie ubezpieczenie na wakacje w tropikach?

W tym roku planujesz egzotyczne wakacje? Brzmi doskonale. Pamiętaj jednak, że wypadki, nieszczęśliwe wydarzenia czy choroby tropikalne urlopu nie biorą. Zestawiliśmy ubezpieczenia na wakacje, które pozwolą Ci odpocząć podczas wyjazdu. Przeczytaj, które polisy zapewnią Ci spokojne wczasy egzotyczne.

więcej
Greckie Wyspy – którą wybrać na wakacje?

Greckie Wyspy – którą wybrać na wakacje?

Grecja to kraj, który oprócz swojej kontynentalnej części posiada również około 2500 wysp. Spora część z nich to niewykorzystane i niegościnne skrawki lądu. Wśród około 200 zamieszkanych wysp greckich znajdziemy jednak takie, które są wyjątkowo urokliwe oraz cenione […]

więcej
Wakacje „last minute” – jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę?

Wakacje „last minute” – jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę?

Spontaniczni podróżnicy uwielbiają korzystać z promocji na wakacje „last minute”. Do takich wyjazdów trzeba się jednak przygotować w ekspresowym tempie. Jak rozwiązać wtedy kwestię polisy? Podpowiadamy, jak wykupić ubezpieczenie na ostatnią chwilę przed podróżą! Promocyjne ceny na wyjazd […]

więcej