Czy wiesz, że zgodnie z tegorocznym badaniem Polskiego Związku Organizatorów Turystyki, Grecja jest najpopularniejszą destynacją wakacyjną wśród Polaków? W tym roku również i Ty wybierasz się na wczasy w Grecji? Zobacz, jak się dobrze ubezpieczyć przed wyjazdem!
Z tego artykułu dowiesz się:
Wyjazd do Grecji w 2021 – koronawirus, kwarantanna, przepisy
W związku z dynamicznie zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną na świecie, polecamy sprawdzać aktualne informacje na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie . Od dnia 14 maja 2021 r. osoby przyjeżdżające do Grecji powinny posiadać negatywny wynik testu na obecność koronawirusa typu PCR (zaświadczenie powinno zostać sporządzone w j. angielskim). Test należy przeprowadzić nie wcześniej niż 72 godziny przed przyjazdem. Test jest obowiązkowy dla wszystkich (w tym dzieci które ukończyły 5 lat).
Wakacje w Grecji – co zabrać?
Wymarzony urlop coraz bliżej, zastanawiasz się zatem, co zabrać na wakacje w Grecji? Jeśli mowa o dokumentach, które będą Ci potrzebne w czasie urlopu w tym kraju, powinieneś mieć przy sobie przede wszystkim:
-
dowód osobisty lub paszport – jeden z tych dokumentów w zupełności wystarczy, aby dostać się do Grecji,
-
prawo jazdy – zamiast siedzieć bezczynnie w hotelu, warto wynająć samochód i udać się na zwiedzanie okolicznych wiosek – malownicze krajobrazy będą tego warte,
-
kartę EKUZ – Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego umożliwi Ci skorzystanie z podstawowych usług medycznych podczas wakacji w Grecji. Oczywiście nie wszystkie z nich są całkowicie bezpłatne – o ograniczeniach przeczytasz poniżej,
-
prywatne ubezpieczenie turystyczne – dodatkowa polisa podróżna pokryje resztę usług medycznych, których nie obejmuje EKUZ – dzięki temu unikniesz wysokich kosztów, jeśli zostaniesz zmuszony do skorzystania z nich. Za co zapłacisz dodatkowo, posiadając EKUZ? Przeczytasz o tym w dalszej części artykułu.
PORADA EKSPERTA
Jeśli jesteś studentem, zaopatrz się w Europejską Kartę Młodzieżową EURO26 World albo Międzynarodową Legitymację Studencką (International Student Identity Card, ISIC). Dokumenty te są respektowane w większości europejskich krajów i umożliwiają korzystanie z atrakcyjnych zniżek i ulg dla młodych, podróżujących osób.
Ograniczenia karty EKUZ – Grecja
Jak już wcześniej wspomnieliśmy, nie wszystkie koszty usług medycznych w Grecji zostaną pokryte przez kartę EKUZ. Dodatkowo będziesz musiał zapłacić za:
-
pomoc lekarza pierwszego kontaktu, stomatologa i hospitalizację w szpitalu – pokryjesz 25% kosztów leczenia,
-
specjalistyczne badania diagnostyczne – dotyczy to placówek medycznych, które nie należą do EOPPY,
-
zakup lekarstw na receptę – będzie Cię to kosztować 25% ich ceny. Jeśli będą to leki na poważne schorzenia, zapłacisz 10% ich wartości lub też otrzymasz je za darmo,
-
transport medyczny do Polski – cały koszt tej usługi będziesz musiał pokryć z własnej kieszeni,
-
leczenie w prywatnych placówkach medycznych – korzystanie z nich jest w całości płatne przez Ciebie.
WARTO WIEDZIEĆ
Wyjątek stanowi tutaj sytuacja, w której w Twojej okolicy nie było możliwości skorzystania z pierwszej pomocy medycznej w państwowej placówce, a przypadek był nagły i wymagał natychmiastowej interwencji lekarskiej. Możesz wtedy starać się o zwrot poniesionych kosztów leczenia w wojewódzkim oddziale NFZ, załączając do wniosku oryginały faktur. Ewentualny zwrot zostanie naliczony z uwzględnieniem obowiązujących w Polsce stawek usług medycznych, którym zostałeś poddany – całkowita kwota zwrotu nie może jednak przekraczać tej z rachunku.
Wakacje w Grecji – standardowe ubezpieczenie dla plażowiczów
Planujesz spokojne wakacje spędzone na zwiedzaniu zabytków i opalaniu na plaży? W tej sytuacji w zupełności wystarczy Ci standardowe ubezpieczenie turystyczne. Oto aspekty, które powinieneś wziąć pod uwagę:
-
koszty leczenia – to właśnie od tego punktu polisy zależy to, ile zapłacisz za skorzystanie z usług medycznych nieujętych w karcie EKUZ. Dlatego też warto wybrać wariant o wartości nie mniejszej niż 30 000 euro – a najlepiej nieco większej. W tej sytuacji będziesz mógł skorzystać nie tylko z pomocy ambulatoryjnej, hospitalizacji, zabiegów, operacji i leków w greckim szpitalu, lecz również z transportu medycznego do Polski – a nawet sprowadzisz do siebie bliską osobę,
UWAGA!
Chorujesz na przewlekłą chorobę, taką jak chociażby cukrzyca czy nadciśnienie? Pamiętaj o tym, że towarzystwa ubezpieczeniowe traktują to jako czynnik wysokiego ryzyka. Dlatego też leczenie w przypadku nagłego zaostrzenia objawów choroby w czasie urlopu w Grecji, może oznaczać, że będziesz musiał pokryć wszystkie koszty z własnej kieszeni – chociaż posiadasz wykupione ubezpieczenie turystyczne. Możesz się jednak przed tym uchronić, informując o tym ubezpieczyciela i wykupując dodatkową opcję.
-
OC i NNW – ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków to absolutne minimum podczas urlopu w Grecji. W tej sytuacji będziesz mógł liczyć na odszkodowanie w sytuacji, gdy na skutek nieprzewidzianego splotu wydarzeń doznasz trwałego uszczerbku na zdrowiu. Ubezpieczenie OC zapewni Ci z kolei bezpieczeństwo w sytuacji, gdy na skutek Twojego nieumyślnego działania ucierpi inna osoba – ubezpieczyciel pokryje wtedy jej roszczenia,
-
ubezpieczenie bagażu – choć Grecja nie należy do niebezpiecznych krajów, jest to kraj szczególnie oblegany przez turystów. Tłumy zaś jak wiadomo przyciągają kieszonkowców i złodziejów. Czasem wystarczy tylko na chwilę spuścić z oka walizkę, by nie zobaczyć jej nigdy więcej. Dlatego też warto ubezpieczyć bagaż na wypadek kradzieży czy zgubienia. Mimo wykupionego ubezpieczenia i tak staraj się pilnować swoich rzeczy najlepiej jak potrafisz – nie pozostawiaj ich bez opieki, a cenne przedmioty zabieraj ze sobą gdziekolwiek idziesz zamiast pozostawiać je w pokoju hotelowym.
Jakie ubezpieczenie na aktywny urlop w Grecji?
Chyba żaden inny europejski kraj nie nadaje się tak jak Grecja na wakacje spędzone aktywnie i na sportowo, a jednocześnie w towarzystwie pięknych krajobrazów. Krystalicznie czyste wody Grecji doskonale nadają się bowiem do rekreacyjnego pływania – a jeśli potrafisz nurkować, w ich głębinach będziesz mógł podziwiać całe ławice kolorowych rybek, żółwi i innych wspaniałości, które warto zobaczyć choćby raz w życiu. Niestety takie sporty są traktowane przez towarzystwa ubezpieczeniowe jako podwyższone ryzyko – nawet jeśli jesteś doświadczonym pływakiem. Konieczne jest zatem wykupienie dodatkowej opcji do polisy, dzięki której będziesz mógł swobodnie korzystać z pomocy lekarskiej w sytuacji, gdy ulegniesz wypadkowi podczas pływania czy nurkowania.
Co stanie się w sytuacji, gdy nie opłacisz dodatkowej opcji ubezpieczenia? Oczywiście nadal będziesz mógł skorzystać z opieki medycznej po takim wypadku – jednak zapłacisz za nią w całości z własnej kieszeni, a nie będą to niskie koszty. Nie warto więc ryzykować, skoro całkowite bezpieczeństwo i spokój ducha wymagają najczęściej dopłacenia kilkunastu lub kilkudziesięciu złotych. Zawsze sprawdzaj też, jakie dyscypliny sportowe zostały objęte tą dodatkową polisą, upewniając się, że Twoje wakacyjne plany zostały w niej uwzględnione. Istnieją bowiem aktywności uznawane przez ubezpieczycieli za ekstremalne – w tej sytuacji ubezpieczenie może kosztować Cię jeszcze więcej.
Jak wiadomo, sprzęt sportowy do nurkowania czy kitesurfingu nie należy do najtańszych – szczególnie wtedy, gdy zdecydowałeś się na profesjonalny model, który posłuży Ci przez kilka sezonów. Warto więc zadbać o jego bezpieczeństwo. Czasem wystarczy tylko na chwilę zostawić sprzęt na plaży i przysnąć na leżaku, by po obudzeniu zorientować się, że Twoje rzeczy zniknęły – a taka sytuacja może sprawić, że cały wyjazd stanie się mniej udany. Jeśli jednak wcześniej ubezpieczysz swój sprzęt sportowy, ubezpieczyciel choć w części zrekompensuje Ci Twoją stratę.
Wybierasz się na zorganizowane wakacje w Grecji z biurem podróży? Choć teraz jesteś zdecydowany, by jechać, w ostatniej chwili może się okazać, że z powodu nieprzewidzianej sytuacji życiowej nie możesz wziąć udziału w wycieczce – w tej sytuacji wydane pieniądze zazwyczaj przepadają. Możesz jednak zabezpieczyć się, wykupując ubezpieczenie kosztów rezygnacji z podróży, o którym przeczytasz więcej tutaj. W tym przypadku uda Ci się odzyskać przynajmniej część (lub nawet całość) tej kwoty – i pojechać na urlop w innym terminie. Wtedy Twój grecki urlop co prawda trochę się przesunie, lecz wciąż będzie wspaniały!
Sprawdź również: