Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu dopiero po spłaceniu rat. Nie oznacza to jednak, że nie musisz wykupić ubezpieczenia samochodu w leasingu. Sprawdź, o co musisz zadbać.

Czym jest leasing na samochód?

Leasing samochodowy działa na odmiennych zasadach niż kredyt. Tu w rzeczywistości auta nie nabywa klient, ale firma leasingowa, która następnie użycza mu prawo do użytkowania samochodu – na czas określony w umowie. Leasingobiorca jest zobowiązany do płacenia comiesięcznych rat, tak jak w przypadku kredytu. Kiedy uiści ostatnią opłatę, pojazd albo staje się jego własnością, albo zyska prawo wykupu za ustaloną wcześniej kwotę.

Elegancki mężczyzna w samochodzie firmowy w leasingu

Leasing na samochód dzieli się na trzy rodzaje:

  1. Leasing operacyjny, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do oddania pojazdu po czasie określonym w umowie. W trakcie korzystania z auta klient może wpisywać raty w koszt działalności.
  2. Leasing finansowy, w którym – po spłaceniu wszystkich rat w określonym terminie – leasingobiorca staje się właścicielem samochodu. W trakcie korzystania z pojazdu klient może wpisywać w koszt działalności tylko odsetki od rat.
  3. Leasing zwrotny, w którym klient przychodzi do firmy leasingowej z już posiadanym samochodem firmowym. Sprzedaje go jej, a następnie podpisuje umowę i użytkuje samochód. To rzadziej spotykana forma leasingu samochodowego, z której korzysta się w przypadku trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się firma klienta.

Przekazaniu kluczyków do auta w leasingu

Jaki są wady i zalety leasingu?

Leasing samochodowy jest atrakcyjny m.in. z uwagi na to, że często okazuje się tańszy od kredytu samochodowego. Mogą go brać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Nie wymaga płacenia jednorazowo wysokiej sumy za zakup auta. Leasingobiorca jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej, a ponadto ma prawo do ulg podatkowych. W leasingu operacyjnym może odpisać od podatku nie tylko spłacane raty, ale także podatek VAT w wysokości 60% (odliczona kwota nie może jednak być wyższa niż 6000 zł).

Sprawdź ceny OC i AC

 

Ponieważ jednak nie ma rozwiązań idealnych, zalety leasingu mają swoje odzwierciedlenie w wadach. Przede wszystkim warto pamiętać, że biorąc samochód w leasing, nie stajesz się jego właścicielem. Mimo tego jesteś zobowiązany do ubezpieczenia samochodu w leasingu, a także ponoszenia kosztów naprawy czy serwisowania. Auto nie może być modyfikowane ani fizycznie dostosowywane do gustu czy potrzeb klienta (wymiana foteli, modyfikacja silnika, zmiana koloru). Firmy leasingowe także mogą wymagać wkładu własnego od klienta.

Nowe auta do wzięcia w leasing

Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Właścicielem samochodu w leasingu jest firma leasingowa, w związku z czym to ona dyktuje warunki ubezpieczenia użyczanego klientowi pojazdu. Zazwyczaj, by zabezpieczyć swój interes, wymaga wykupienia pełnego pakietu polis: OC + AC, czasem też NNW. Jednocześnie jest to korzyść dla Ciebie jako leasingobiorcy, ponieważ w razie spowodowania lub uczestniczenia w wypadku nie poniesiesz dodatkowych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu.

W trakcie podpisywania umowy leasingowej prawdopodobnie zostanie Ci zaproponowane ubezpieczenie auta na firmę wybrane przez firmę leasingową. Jeśli z niego skorzystasz, nie musisz przejmować się szukaniem towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę. Oznacza to jednak, że nie będziesz miał wpływu na wysokość raty OC i AC.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Pamiętaj, ponieważ właścicielem samochodu jest firma leasingowa, podczas wyliczania składek nie zostaną wzięte pod uwagę Twoje ulgi. Jeżeli wiesz, że w innym towarzystwie uzyskasz korzystniejsze finansowo składki, powiadom o tym firmę leasingową. Zdobądź jej zgodę, by skorzystać z ubezpieczyciela preferowanego przez Ciebie.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz skorzystać z ubezpieczenia auta na firmę w innym towarzystwie niż to zaproponowane przez firmę leasingową, dostarcz jej alternatywną ofertę z podpisem agenta ubezpieczeniowego lub brokera. Własne wyliczenia na kartce mogą nie wystarczyć do podjęcia negocjacji.

Ubezpieczenie auta w leasingu: proponowane czy własne?

Zgadzając się na ubezpieczenie auta na firmę zaproponowane przez firmę leasingową, możesz liczyć na zniżki z uwagi na współpracę tej firmy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie jest to jednak reguła – zawsze sprawdzaj i porównuj ceny samodzielnie. Korzyścią dla Ciebie będzie także możliwość rozłożenia ceny ubezpieczenia na raty, które zostaną doliczone do rat leasingowych. Jeśli uważasz, że cena jest za wysoka – negocjuj warunki leasingu.

Za możliwość wyboru innego towarzystwa ubezpieczeniowego firma leasingowa może pobrać od Ciebie opłatę: jednorazową lub coroczną. Upewnij się, że po doliczeniu tej kwoty Twoje rozwiązanie nadal będzie korzystniejsze finansowo.

By zorientować się, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym uzyskasz atrakcyjniejszą cenę OC samochodu na firmę oraz dodatkowego AC, skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora ubezpieczeń OC/AC. Po znalezieniu oferty dla siebie skontaktuj się z agentem i poproś o przedstawienie jej na piśmie wraz z podpisem.

Porównaj oferty

 

Więcej artykułów i porad

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Jazda bez prawa jazdy – co ci grozi?

Prowadzenie pojazdu bez potrzebnych do tego uprawnień to bardzo zły pomysł – nie tylko ze względu na spore konsekwencje, ale też narażanie innych uczestników ruchu na wypadki i kolizje. Możemy jednak rozróżnić kilka sytuacji, w których następstwa jazdy […]

więcej
Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Autem do Włoch – jedź bezpiecznie i zgodnie z przepisami

Podróżowanie samochodem po Włoszech to świetny sposób na poznanie najpiękniejszych zakątków tego kraju – jest on bogaty zarówno w zabytki, jak i niezwykłą przyrodę, a wszystkie miejsca warte zobaczenia rozsiane są po całym państwie. Jak więc najlepiej przygotować […]

więcej
Słownik pojęć dla ubezpieczenia komunikacyjnego

Słownik pojęć dla ubezpieczenia komunikacyjnego

Jakie są ubezpieczenia komunikacyjne? Czym jest suma gwarancyjna? Co kryje się pod terminem zniżki OC? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź najważniejsze pojęcia ubezpieczeniowe. Przydadzą Ci się na każdym etapie – od zakupu samochodu, przez jazdę i uczestnictwo w […]

więcej
Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Ubezpieczenie taksówki, czyli OC i AC auta do przewozu osób

Zamierzasz zarejestrować swoje auto jako taksówkę i wykorzystywać je do przewozu osób? Uważaj – w takiej sytuacji Twoja składka OC może drastycznie podskoczyć. Zobacz, dlaczego za OC zapłacisz więcej i o ile może zmienić się stawka dla auta […]

więcej