Ubezpieczenie samochodu w leasingu

Ubezpieczenie samochodu w leasingu

4.9/5 - (Ocen: 14)

Jeśli zastanawiasz się nad wzięciem firmowego auta, masz do wyboru dwa rozwiązania, które zwalniają Cię z konieczności zapłacenia całej ceny naraz: tradycyjny kredyt oraz leasing samochodowy. W pierwszym stajesz się właścicielem od razu, w drugim masz prawo wykupu dopiero po spłaceniu rat. Nie oznacza to jednak, że nie musisz wykupić ubezpieczenia samochodu w leasingu. Ubezpieczenie samochodu w leasingu jest obowiązkiem, a ponadto często ta kwestia nieco się komplikuje ze względu na to, co narzuca klientowi firma udzielające leasingu. Nie chcąc mieć nieprzyjemnych niespodzianek, trzeba znać zasady. Sprawdź, o co musisz zadbać.

Czym jest leasing na samochód?

Leasing samochodowy działa na odmiennych zasadach niż kredyt. Tu w rzeczywistości auta nie nabywa klient, ale firma leasingowa, która następnie użycza mu prawo do użytkowania samochodu – na czas określony w umowie. Leasingobiorca jest zobowiązany do płacenia comiesięcznych rat, tak jak w przypadku kredytu. Kiedy uiści ostatnią opłatę, pojazd albo staje się jego własnością, albo zyska prawo wykupu za ustaloną wcześniej kwotę.

Jakby na to nie patrzeć, ubezpieczenie samochodu w leasingu jest obowiązkowe, a ostatecznie to kierowca ponosi jego koszty, bez względu na to, czy formalnie właścicielem jest firma udzielające leasingu, czy dany kierowca. Porównywarka OC AC Kioskpolis.pl pozwoli na błyskawiczne znalezienie ciekawych ofert, nie tylko w zakresie ubezpieczenia OC, ale także AC, które przy leasingu jest obowiązkowe. Ponadto można tu znaleźć ciekawy oferty innych produktów ubezpieczeniowych, takich jak assistance, czy NNW.

Elegancki mężczyzna w samochodzie firmowy w leasingu

Leasing na samochód dzieli się na trzy rodzaje:

  1. Leasing operacyjny, w którym leasingobiorca zobowiązuje się do oddania pojazdu po czasie określonym w umowie. W trakcie korzystania z auta klient może wpisywać raty w koszt działalności.
  2. Leasing finansowy, w którym – po spłaceniu wszystkich rat w określonym terminie – leasingobiorca staje się właścicielem samochodu. W trakcie korzystania z pojazdu klient może wpisywać w koszt działalności tylko odsetki od rat.
  3. Leasing zwrotny, w którym klient przychodzi do firmy leasingowej z już posiadanym samochodem firmowym. Sprzedaje go jej, a następnie podpisuje umowę i użytkuje samochód. To rzadziej spotykana forma leasingu samochodowego, z której korzysta się w przypadku trudnej sytuacji finansowej, w jakiej znalazła się firma klienta.

Ubezpieczenie samochodu w leasingu, a koszty – jest to zagadnienie, na które ogromny wpływ ma to, na jaką formę leasingu klient się zdecyduje.

Przekazaniu kluczyków do auta w leasingu

Jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu?

To, jak zaksięgować ubezpieczenie samochodu w leasingu jest zależne od wielu aspektów prawnych. Generalnie leasing oznacza możliwość zaoszczędzenia na podatkach, jednak sposób księgowania musi być zgodny z prawem, które często się zmienia. Najlepiej skorzystać więc z pomocy doświadczonego księgowego, gdyż od drobnych detali zależy to, ile uda się zaoszczędzić. Ubezpieczenie pojazdu w leasingu także może być uznane za koszt, więc trzeba je uwzględnić w rozliczeniu.

Leasing samochodowy jest atrakcyjny m.in. z uwagi na to, że często okazuje się tańszy od kredytu samochodowego. Mogą go brać zarówno osoby fizyczne, jak i firmy. Nie wymaga płacenia jednorazowo wysokiej sumy za zakup auta. Leasingobiorca jest zwolniony z podatku PCC i akcyzy samochodowej, a ponadto ma prawo do ulg podatkowych. W leasingu operacyjnym może odpisać od podatku nie tylko spłacane raty, ale także podatek VAT w wysokości 60% (odliczona kwota nie może jednak być wyższa niż 6000 zł).

 

Sprawdź ceny OC i AC

 

Ponieważ jednak nie ma rozwiązań idealnych, zalety leasingu mają swoje odzwierciedlenie w wadach. Przede wszystkim warto pamiętać, że biorąc samochód w leasing, nie stajesz się jego właścicielem. Mimo tego jesteś zobowiązany do ubezpieczenia samochodu w leasingu, a także ponoszenia kosztów naprawy czy serwisowania. Auto nie może być modyfikowane ani fizycznie dostosowywane do gustu czy potrzeb klienta (wymiana foteli, modyfikacja silnika, zmiana koloru). Firmy leasingowe także mogą wymagać wkładu własnego od klienta.

Nowe auta do wzięcia w leasing

Co obejmuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Właścicielem samochodu w leasingu jest firma leasingowa, w związku z czym to ona dyktuje warunki ubezpieczenia użyczanego klientowi pojazdu. Zazwyczaj, by zabezpieczyć swój interes, wymaga wykupienia pełnego pakietu polis: OC + AC, czasem też NNW. Jednocześnie jest to korzyść dla Ciebie jako leasingobiorcy, ponieważ w razie spowodowania lub uczestniczenia w wypadku nie poniesiesz dodatkowych kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu.

W trakcie podpisywania umowy leasingowej prawdopodobnie zostanie Ci zaproponowane ubezpieczenie auta na firmę wybrane przez firmę leasingową. Jeśli z niego skorzystasz, nie musisz przejmować się szukaniem towarzystwa ubezpieczeniowego na własną rękę. Oznacza to jednak, że nie będziesz miał wpływu na wysokość raty OC i AC.

Porównaj ceny ubezpieczeń

 

Pamiętaj, ponieważ właścicielem samochodu jest firma leasingowa, podczas wyliczania składek nie zostaną wzięte pod uwagę Twoje ulgi. Jeżeli wiesz, że w innym towarzystwie uzyskasz korzystniejsze finansowo składki, powiadom o tym firmę leasingową. Zdobądź jej zgodę, by skorzystać z ubezpieczyciela preferowanego przez Ciebie.

WSKAZÓWKA

Jeśli chcesz skorzystać z ubezpieczenia auta na firmę w innym towarzystwie niż to zaproponowane przez firmę leasingową, dostarcz jej alternatywną ofertę z podpisem agenta ubezpieczeniowego lub brokera. Własne wyliczenia na kartce mogą nie wystarczyć do podjęcia negocjacji.

Ubezpieczenie auta w leasingu: proponowane czy własne?

Zgadzając się na ubezpieczenie auta na firmę zaproponowane przez firmę leasingową, możesz liczyć na zniżki z uwagi na współpracę tej firmy z towarzystwem ubezpieczeniowym. Nie jest to jednak reguła – zawsze sprawdzaj i porównuj ceny samodzielnie. Korzyścią dla Ciebie będzie także możliwość rozłożenia ceny ubezpieczenia na raty, które zostaną doliczone do rat leasingowych. Jeśli uważasz, że cena jest za wysoka – negocjuj warunki leasingu.

Za możliwość wyboru innego towarzystwa ubezpieczeniowego firma leasingowa może pobrać od Ciebie opłatę: jednorazową lub coroczną. Upewnij się, że po doliczeniu tej kwoty Twoje rozwiązanie nadal będzie korzystniejsze finansowo.

By zorientować się, w jakim towarzystwie ubezpieczeniowym uzyskasz atrakcyjniejszą cenę OC samochodu na firmę oraz dodatkowego AC, skorzystaj z dostępnego na naszej stronie kalkulatora ubezpieczeń OC AC. Po znalezieniu oferty dla siebie skontaktuj się z agentem i poproś o przedstawienie jej na piśmie wraz z podpisem.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu w leasingu?

Ubezpieczenie samochodu w leasingu to koszty, jeśli chce się kupić polisę u zewnętrznego dostawcy. Ranking ubezpieczeń samochodowych pozwoli jednak na znalezienie o wiele lepszych ofert, więc nawet koszty rzędu 200 czy 300 zł poniesione dodatkowo nie sprawiają, że trzeba ubezpieczać się w firmie narzuconej przez leasingodawcę.

Porównaj oferty

Sprawdź również:

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

  • Ania
    - -

    witam, mam pytanie odnośnie leasingu operacyjnego. jeżeli biorę samochód w leasing to ubezpieczającym musi być moja firma czy wystarczy ja jako osoba fizyczna? jaka jest zasada? skoro leasing jest na firmę to polisa też? przy jednoosobowej działalności chyba może być osoba fizyczna? A przy spółce?
    z góry dziękuję za odpowiedź

    • Iwona Sowuska
      - -

      W opisanym przez Pana przypadku, jeśli auto jest w Lesingu należy zakupić polisę na firmę, w przypadku Spólki wygląda to tak samo.

Więcej artykułów i porad
Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

Jak zgłosić szkodę przez Internet? Krótki poradnik

Każdy kierowca powinien być zawsze przygotowany na ewentualne problemy. Nawet pojazd, który akurat nie jest w ruchu, może zostać uszkodzony. Ubezpieczyciele przychylniej podchodzą do rozpatrywania zdarzeń, które są przedstawione szybko i prawidłowo. Wyjaśniamy, jak zgłosić szkodę przez Internet! […]

więcej
Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

Płatne drogi w Polsce i Europie – sprawdź, ile zapłacisz na konkretnych trasach!

Płatne drogi spotkamy zarówno w Polsce, jak i w innych państwach europejskich. Sprawdź, ile możesz zapłacić za przejazd przez poszczególne kraje i trasy, a także, przed czym może uchronić Cię dodatkowe ubezpieczenie samochodu. W Polsce obowiązuje częściowy system […]

więcej
Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Czym jest tzw. karta wypadku i co warto o niej wiedzieć?

Gdy uległo się wypadkowi między innymi przy pracy, wówczas niezbędna jest wiedza, jak sporządzić kartę wypadku. Pozwala to rozpocząć proces starania się o odszkodowanie. Wypełnienie takiego dokumentu jest niezbędne, gdy wypadkowi uległa osoba, która nie była zatrudniona na […]

więcej
Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy […]

więcej