Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni

4/5 - (Ocen: 1)

Wynajmowanie samochodów staje się coraz popularniejsze. Z takich usług korzystają turyści, którzy odwiedzają konkretne miejscowości turystyczne, jak też osoby na wyjazdach biznesowych, służbowych. Coraz częściej kierowcy, którzy nie korzystają regularnie z samochodu wolą postawić na wynajem. Pozwala to ograniczyć stałe koszty użytkowania z samochodu. Dodatkowo w firmach wynajmujących auta za stan techniczny czy ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni odpowiedzialny jest wynajmujący. Kierowca, zamiast samodzielnie zajmować się obsługą pojazdu może korzystać z usług wypożyczalni. W ten sposób nie trzeba martwić się naprawami usterek czy wymianą części. Bardzo często można korzystać z szerokiego zakresu ochrony ubezpieczeniowej. Jeśli samochód użytkowany jest sporadycznie, wówczas postawienie na oferty sprawdzonych firm wynajmujących pojazdy jest znacznie lepszym rozwiązaniem. 

Ubezpieczenie samochodu na wynajem

Każdy właściciel samochodu musi wykupić polisę OC. To obowiązkowe ubezpieczenie samochodu. Nie inaczej jest w przypadku wypożyczalni, które muszą uzyskać dla posiadanych pojazdów OC. Taka polisa chroni przed roszczeniami osób poszkodowanych przez kierowcę. Kwoty, do których występuje odpowiedzialność ubezpieczyciela, są wysokie. W przypadku szkód na osobie sumy gwarantowane przekraczają 5 mln euro dla pojedynczego zdarzenia. Dla szkód powstałych na mieniu ta kwota wynosi ponad 1 mln euro dla jednego zdarzenia. Dodatkowo nie ma znaczenia liczba poszkodowanych osób. . Natomiast trzeba brać pod uwagę wyłączenia z odpowiedzialności ubezpieczyciela. Obejmuje to przy wynajmowanych samochodach sytuacji, gdy kierowca był pod wpływem alkoholu czy narkotyków, nie posiadał uprawnień, zbiegł z miejsca wypadku. Dodatkowo w wielu firmach można liczyć również na dodatkowe ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Do najpopularniejszych zalicza się AC, które jest opłacalnym rozwiązaniem w przypadku kilkuletnich samochodów. Jest to jedno z najbardziej popularnych ubezpieczeń nieobowiązkowych, z których korzystają firmy wypożyczające samochody. Gdy ubezpieczenie samochodu wynajmowanego obejmuje AutoCasco, wówczas wypożyczający jest zwolniony z odpowiedzialności za wszelkie szkody na pojeździe, które są objęte polisą. Z tego powodu przy wynajmowaniu samochodu zawsze warto spytać pracownika firmy, czy samochód jest objęty taką polisą. Dodatkowo dobrze jest sprawdzić jakie dodatkowe ubezpieczenie wynajmowanego samochodu posiada zapisy dotyczące zakresu ochrony.

Dodatkowe ubezpieczenie wynajętego samochodu

Trzeba brać pod uwagę, że większy zakres ubezpieczeń komunikacyjnych ma duże znaczenie z punktu widzenia ograniczenia odpowiedzialności kierowców za wyrządzone szkody. Gdy chce się korzystać z maksymalnej ochrony, wówczas można postawić na wynajem samochodu z pełnym ubezpieczeniem. Oczywiście sprawdzając gdzie ubezpieczyć samochód łatwo zauważyć, że przy dodatkowej asekuracji warunki są różne w poszczególnych towarzystwach. Pod tym kątem dodatkowe ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni nie jest jak OC oferowane na warunkach zapisanych przez ustawodawcę. To jakie są cechy samochodu, które zawierają dokumenty potrzebne do ubezpieczenia samochodu, wpływa na wysokość składki za konkretne warunki ochrony ubezpieczeniowej. Zatem zawsze warto dokładnie sprawdzić ubezpieczenie auta z wypożyczalni, co pozwala uniknąć ewentualnych, niespodziewanych wydatków. W wielu firmach wynajmujących samochody można spotkać się z takimi polisami, które nie obejmują wszystkich szkód. Takie ograniczone produkty stają się problemem, gdy doszło do kolizji czy wypadku, gdzie powstały uszkodzenia pojazdu. Podobnie jest przy innych czynnikach wpływających na wystąpienie usterek. Jeśli ubezpieczenie nie pokrywa choćby szyb, lusterek, opon, wówczas odpowiedzialność ponosić będzie wynajmujący pojazd. Właśnie z tego powodu tak ważne jest sprawdzanie nie tylko tego, jakie produkty ubezpieczeniowe oferuje wypożyczalnia, ale także, jakie są warunki ubezpieczenia w poszczególnych polisach. Pozwala to unikać przykrych niespodzianek. 

Ubezpieczenie samochodu z wypożyczalni za granicą

Gdy wypożycza się pojazd poza granicami kraju, trzeba szczególnie gruntownie sprawdzić ubezpieczenie samochodu wynajmowanego. Z reguły auto powinno posiadać OC. To ubezpieczenie wynajętego samochodu za granicą, które jest obowiązkowe w większości krajów. Jednak warto sprawdzić do dokładnie, gdy zamierza się korzystać z wynajmu samochodów poza granicami kraju. Takie informacje można sprawdzić przed skorzystaniem z usługi na stronach poświęconych ubezpieczeniom. Wówczas można mieć pewność, że korzystanie z wynajmowanego auta nie będzie wiązać się przy kolizjach z koniecznością opłacenia bardzo dużych kwot za spowodowane szkody. Obecnie jest to tym bardziej istotne, gdyż korzystanie z wynajmowanych pojazdów poza granicami kraju staje się coraz bardziej popularne. To niewątpliwe bardzo komfortowy sposób zwiedzania. Koszty wypożyczania pojazdów są szczególnie niskie przy zorganizowanych wycieczkach. Wówczas ceny rozkładają się na kilka osób i są bardzo przystępne. Natomiast oprócz sprawdzenia, jakie polisy posiadają wypożyczane auta ważne, aby sprawdzić szczegóły dotyczące zakresu ochrony. W ten sposób wynajem samochodu za granicą ubezpieczenie będzie bezpieczniejszy. Dodatkowo przy wypożyczaniu pojazdu poza granicami kraju istotne jest sprawdzenie wkładu własnego. To maksymalna kwota, której wypożyczalnia zażąda przy szkodach powstałych w samochodzie. Takie kwoty wahają się od 500 do 2500 euro. 

Wkład własny jest jednym z powodów, że wynajmowanie pojazdu może okazać się znacznie mniej korzystne. O ile same ceny wypożyczenia będą niskie, to wynajem samochodu ubezpieczenie znacznie podniesie koszt. W wielu firmach wypożyczających pojazdy za granicą to często koszt nawet kilkudziesięciu euro. W ten sposób może to przekraczać koszt samego wynajmu. Gdy chce się uniknąć takich opłat, można zdecydować się na korzystanie z usług zewnętrznych firm. Pozwala to wyszukać oferty ubezpieczenia wkładu własnego. Przy posiadaniu takiego produktu, gdy dojdzie do stłuczki, wówczas wypożyczalnia zablokuje wpłacony wcześniej depozyt. Z niego zostaną pokryte szkody. Natomiast ubezpieczony będzie mógł skorzystać z wykupione polisy wkładu własnego. Firma ubezpieczeniowa po kontakcie zwróci środki finansowe zablokowane przez wypożyczalnię. Takie produkty ubezpieczeniowe mogą być korzystne szczególnie dla osób, które regularnie wyjeżdżają poza granice kraju i korzystają z wypożyczania samochodów. Pozwala to korzystać z ofert abonamentowych.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ile traci się zniżki po kolizji?

Ile traci się zniżki po kolizji?

Towarzystwa ubezpieczeniowe zwykle doceniają klientów, którzy mogą pochwalić się bezszkodową jazdą. Korzystając z polisy OC i AC i nie zgłaszając szkód, można liczyć na spore zniżki. Zwykle wystarcza sześć lat bezszkodowej jazdy, żeby móc cieszyć się maksymalną wysokością […]

więcej
Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Chcesz sprowadzić samochód z zagranicy? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć

Zakup samochodu z zagranicy to coś, na co często i chętnie decydują się osoby poszukujące nowego pojazdu. Sprowadzenie auta wiąże się jednak z dopełnieniem szeregu obowiązków, takich jak skompletowanie niezbędnych dokumentów do rejestracji samochodu czy pierwsza rejestracja w […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Z jakimi pytaniami warto zgłosić się do Rzecznika Praw Ubezpieczonych?

Słyszałeś może o instytucji Rzecznika Osób Ubezpieczonych? Okazuje się, że taki organ funkcjonuje i służy obywatelom w rozwiązywaniu sporów między nimi, a nieuczciwymi ubezpieczycielami. Zobacz, czym dokładnie zajmuje się Rzecznik i jak się z nim skontaktować!

więcej