Ubezpieczenie OC drona – czy jest obowiązkowe i ile kosztuje?

Ubezpieczenie OC drona – czy jest obowiązkowe i ile kosztuje?

2.5/5 - (Ocen: 4)

Ubezpieczenie swojego pojazdu – także latającego – od rozmaitych szkód mogących się wydarzyć z jego udziałem, jest jak najbardziej rozsądnym rozwiązaniem. W przypadku bardzo nowoczesnych i zyskujących stale na popularności maszyn jakimi są drony – kwestie ubezpieczeniowe zostały uregulowane dopiero bardzo niedawno. Najpierw za sprawą dyrektywy Unii Europejskiej nr 2019/947, a następnie na mocy znowelizowanej ustawy Prawo Lotnicze – od 2020 roku także w Polsce pilot drona powinien posiadać wykupione ubezpieczenie drona przed przystąpieniem do lotów, o ile masa takiej maszyny przekracza 20 kg. 

Czy ubezpieczenie drona jest obowiązkowe?

Powyższe przepisy wydają się jednoznacznie wskazywać, że takie obowiązkowe oc na drona jest zarezerwowane tylko i wyłącznie dla tych pilotów czy firm, które operują dronami bardzo masywnymi. Przywołane wcześniej przepisy unijne oraz ich polska implementacja ustawowa nie wprowadza innych typów podziału na loty komercyjne czy rekreacyjne, nie wydaje również dodatkowych licencji dla samych pilotów – jednak wprowadza to wyróżnienie masowe dla samego drona. Oznacza to tylko tyle, że to sam model i typ kupowanej maszyny determinuje to, czy konkretny użytkownik pojazdu latającego powinien posiadać ubezpieczenie OC na dron.

Ile kosztuje oc drona?

Klienci zainteresowani takim produktem jak ubezpieczenie OC drony powinni w pierwszej kolejności skorzystać z Internetu lub portalu transakcyjnego swojego banku internetowego. Bardzo często wykupienie ochrony ubezpieczeniowej dla posiadaczy konta bankowego zajmuje kilka chwil, a oferta cenowa dostępna u partnerów bankowych jest często bardzo konkurencyjna. Ubezpieczenie na drona OC rzadko kiedy przekracza składkę rzędu 100 zł, a możliwe jest nawet znalezienie na rynku oferty o połowę tańszej. 

 

Co istotne – nabywający takie ubezpieczenie OC na drona powinien pamiętać, że to pilot jest objęty ochroną ubezpieczeniową, a nie sama maszyna. Zupełnie inaczej niż w przypadku polis OC na samochody, gdzie to konkretny zarejestrowany pojazd posiada ubezpieczenie, tutaj ochrona od odpowiedzialności cywilnej przypisana jest do konkretnego użytkownika i operatora maszyny latającej. 

OC dron online

Wiele o ofercie ubezpieczeniowej dowiedzieć można się online. Warto rozważyć najpierw, czy samo ubezpieczenie OC dla pilota jest dla nas wystarczające. Posiadacze bardziej nowoczesnych i kosztownych modeli, zaawansowanych jednostek, powinni także rozważyć rozszerzenie ochrony ubezpieczeniowej na samą maszynę. To ważne, ponieważ te latające urządzenia mogą unikać zniszczeniu lub zagubieniu i wtedy żadna podstawowa ochrona OC dron nie pozwoli na uzyskanie rekompensaty finansowej od ubezpieczyciela. Natomiast wykupienie dodatkowej polisy czy opłacenie szerszego zakresu gwarancyjnego bezpośrednio u producenta drona pozwala na bardzo preferencyjne traktowanie ze strony serwisu producenta w przypadku wszystkich problemów z dronem.

OC na drona czy OC dla pilota drona – na czym polega różnica?

Dostępne na rynku komercyjnym jednostki kupowane przeważnie jako gadżety czy prezenty dla dzieci, nawet nie zbliżają się do takich parametrów, co czyni drony o masie powyżej 20kg maszynami stosowanymi wyłącznie w przemyśle i branżach specjalistycznych, logistycznych etc. Tam ubezpieczenie oc drona jest nie tylko obowiązkowe, ale powinno także nastąpić na jak najszerszych zasadach, z odpowiednimi klauzulami ubezpieczeniowymi dostosowanymi do segmentu działania firmy czy konkretnego rodzaju działalności. Powinno być oczywistym, że firmy zarabiające na operowaniu dronami w powietrzu, np. transportowe albo medialne powinny dążyć do maksymalnej ochrony swoich pilotów przed odpowiedzialnością cywilną i finansową za wyrządzone lub poniesione szkody. W takim wypadku może przydać się też inne ubezpieczenie, na przykład ubezpieczenie spedytora, czy ubezpieczenie OC pracodawcy.

 

Samo ubezpieczenie na drona nie jest równoznaczne z ubezpieczeniem OC samego pilota – jeśli właściciel czy operator dronów chce mieć dodatkową ochronę dla swojego sprzętu, powinien przede wszystkim skontaktować się z producentem danej maszyny. Firmy te oferują poszerzoną ochronę ubezpieczeniową dla swoich urządzeń i przy niewysokiej składce rzędu około 10% wartości drona liczyć można na uzyskanie nowego modelu w przypadku uszkodzenia czy utraty swojego bieżącego modelu.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Aktywność zimą? Zacznij przygodę ze sportem już teraz!

Aktywność zimą? Zacznij przygodę ze sportem już teraz!

Wielu osobom, które uwielbiają aktywność fizyczną, zima może wydawać się niesprzyjającym czasem na ruch. A jednak mnóstwo sportów zimowych pozwoli Ci podtrzymać formę, a także cieszyć się przygodą nie tylko latem. Jakie są sporty zimowe, które możesz uprawiać […]

więcej
Mercedes

Mercedes

Kierowcy z reguły chcą płacić znacznie mniej za ubezpieczenie samochodu. Bywa to ważne, szczególnie gdy niezbędne jest korzystanie z bardziej rozbudowanych polis. Takie będą w znacznie większym stopniu wpływać na konieczne do poniesienia wydatki. Równocześnie trzeba brać pod […]

więcej
Konsumpcja Sumy Ubezpieczenia

Konsumpcja Sumy Ubezpieczenia

Pojęcie funkcjonuje również pod nazwą redukcji sumy ubezpieczenia. Jest to zjawisko, które wykorzystują Towarzystwa Ubezpieczeniowe w momencie, w którym wypłacają odszkodowanie klientom. Zaraz po przelaniu pieniędzy na rachunek bankowy lub bezgotówkową naprawę uszkodzeń, suma ubezpieczenia maleje o kwotę, […]

więcej
Narty w Alpach – jak przygotować się do zimowego wyjazdu?

Narty w Alpach – jak przygotować się do zimowego wyjazdu?

Planujesz w tym roku wybrać się na narty? Marzą Ci się dalekie wyjazdy do zagranicznych kurortów, ale wciąż nie wiesz, który wybrać? Jeżeli w kręgu Twoich zainteresowań są Alpy, narty tutaj mogą okazać się najlepszą decyzją. Na narty […]

więcej