Ubezpieczenie na życie – jak uniknąć błędów przy wyborze ubezpieczenia?

Ubezpieczenie na życie – jak uniknąć błędów przy wyborze ubezpieczenia?

Oceń ten wpis

Bezpieczeństwo finansowe Twoje i Twojej rodziny powinno mieć dla Ciebie kluczowe znaczenie, zwłaszcza jeżeli masz na utrzymaniu dzieci. Właśnie dlatego ubezpieczenie na życie to rozsądny krok, również, jeżeli jesteś młody i zdrowy. Niestety, życie potrafi negatywnie zaskoczyć i każdemu z nas może się przytrafić poważna choroba lub wypadek. W dzisiejszym artykule wyjaśnimy Ci, jakich błędów powinieneś unikać, jeżeli rozważasz ubezpieczenie życia. Zebraliśmy dla Ciebie kilka najważniejszych wskazówek, którymi warto się kierować. Sprawdź, jak się ubezpieczyć na życie, żeby podjąć najlepszą decyzję!

Czym charakteryzuje się ubezpieczenia na życie?

Najprościej wyjaśniając, w podstawowej wersji ubezpieczenie na życie to polisa na wypadek śmierci osoby ubezpieczeniowej – w takiej sytuacji osoby, które wskażesz jako uposażone, otrzymają odszkodowanie. Jego suma zależy od sumy ubezpieczenia. Innymi słowy, polisa na życie pomoże Ci zaspokoić finansowe potrzeby Twoich bliskich. Jest to szczególnie istotne, jeżeli jesteś jedynym żywicielem rodziny, Twoja partnerka/partner, mąż/żona nie pracują lub dodatkowo masz małe dzieci, których wykształcenie i wychowanie będzie jeszcze wiele lat generowało wydatki. 

Ubezpieczenie na życie możesz rozszerzyć, dodając do niego ochronę w przypadku uszczerbku na zdrowiu, zachorowania na niektóre choroby, hospitalizacji, inwalidztwa itp. Wówczas ubezpieczenie na życie i zdrowie chroni nie tylko Twoją rodzinę, ale również Ciebie. Zakres ubezpieczenia to kwestia indywidualna, uzależniona od wybranej oferty. Warto jednak zaznaczyć, że ubezpieczenie na życie to jeden z najbardziej popularnych produktów ubezpieczeniowych, dlatego towarzystwa zazwyczaj proponują bardzo elastyczne warunki. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Wiesz już, co to jest ubezpieczenie na życie i zdecydowałeś, że chcesz w ten sposób się zabezpieczyć? Gratulujemy, to doskonała decyzja! Bardzo możliwe, że teraz zastanawiasz się, gdzie najlepiej wykupić prywatne ubezpieczenie na życie. Najpierw zacznij od określenia swoich potrzeb i możliwości finansowych – indywidualna polisa na życie powinna być dostosowana do Twojej sytuacji życiowej. Porównując dostępne oferty, pod uwagę weź:

  • Zakres ochrony,
  • Sumę ubezpieczenia,
  • System płacenia składek,
  • Wysokość składki,
  • Wyłączenia odpowiedzialności. 

Więcej na ten temat napiszemy w dalszej części naszego artykułu. Tutaj chcielibyśmy Ci jeszcze przypomnieć o tym, że w przypadku ubezpieczenia zdrowia i życia mogą obowiązywać limity wiekowe, dlatego jeżeli jesteś osobą w podeszłym wieku, zwróć uwagę na polisy dla seniorów. 

Jakie są najczęstsze błędy popełniane przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Wybierając prywatne ubezpieczenie na życie, nie podejmuj pochopnych decyzji. Zastanów się, jakie są Twoje podstawowe wymagania i na tej podstawie wyselekcjonuj kilka najciekawszych ofert. Sprawdź również ranking ubezpieczycieli oraz ranking ubezpieczeń na życie. Jeżeli zamierzasz wykupić najkorzystniejsze dla Ciebie indywidualne ubezpieczenie na życie, musisz unikać kilku najczęściej popełnianych błędów. Jakich? 

  • Bierzesz pod uwagę tylko cenę polisy, nie sprawdzając zakresu ochrony. Sprawdzając cennik indywidualnych ubezpieczeń na życie, klienci często decydują się na najtańszą opcję. To zły krok, ponieważ zazwyczaj niska cena = wąski zakres ochrony. Analizując cennik polisy na życie, unikaj również bezrefleksyjnego wybierania najdroższej opcji, w przekonaniu, że jeżeli coś jest drogie, to na pewno zapewnia dobrą ochronę. Co w takim razie powinieneś zrobić? Kupując indywidualne ubezpieczenie na życie i zdrowie porównuj oferty zarówno, jeżeli chodzi o wysokość składki, jak i proponowane warunki. To da Ci najpełniejszy obraz sytuacji. 
  • Wybierasz zbyt drogie ubezpieczenie. Ubezpieczenie zdrowotne i na życie powinno gwarantować Ci możliwie jak najszerszą ochronę, ale jednocześnie jego koszty nie mogą przekraczać Twoich możliwości finansowych. Zanim zdecydujesz się na konkretną ofertę, jaka wysokość miesięcznej składki mieści się w Twoim budżecie. 
  • Nie sprawdzasz okresu karencji. Jeżeli zastanawiasz się, jakie ubezpieczenie na życie będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem, zawsze zwracaj uwagę na okres karencji, czyli okres od podpisania umowy ubezpieczeniowej, w którym nawet w przypadku zdarzenia obejmowanego polisą, nie zostanie wypłacone Ci odszkodowanie. Im jest on krótszy, tym lepiej dla Ciebie. 
  • Nie porównujesz ofert różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Indywidualne ubezpieczenie na życie to poważna decyzja, która może mieć ogromny wpływ na przyszłość Twoją i Twojej rodziny, dlatego, zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, porównaj oferty innych towarzystw ubezpieczeniowych. 
  • Nie wiesz, jakie są wyłączenia odpowiedzialności. Dobra polisa na życie to ta, która odpowiada Twoim potrzebom, dlatego musisz mieć świadomość, w jakich sytuacjach ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Zazwyczaj do wyłączeń odpowiedzialności zalicza się np. śmierć samobójczą, śmierć w wyniku działań wojennych lub podczas uprawiania ekstremalnych sportów. Jeżeli jesteś ich pasjonatem, miej to na uwadze i wybierz polisę, która nawet w takim przypadku gwarantuje Ci ochronę.

Przeczytaj również, co to jest ubezpieczenie na życie dla rodziny oraz co daje Ci ubezpieczenie na życie przy kredycie hipotecznym

Jak uniknąć błędów przy wyborze ubezpieczenia na życie?

Chcesz wybrać najlepszą polisę na życie, ale nie wiesz, jak uniknąć błędów, o których pisaliśmy wcześniej? Przygotowaliśmy dla Ciebie 3 najważniejsze podpowiedzi!

  • Czytaj umowę, którą podpisujesz! Niezależnie od tego, czy kupujesz ubezpieczenie na życie w młodym wieku, czy ubezpieczenie na życie dla rodziny – zawsze dokładnie czytaj przedstawioną Ci przez ubezpieczyciela umowę.
  • Sprawdzaj OWU. OWU, czyli Ogólne Warunki Ubezpieczenia powinien przeczytać każdy, kto kupuje ubezpieczenie. W tym dokumencie znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje na temat polisy: zakres ochrony, sumę ubezpieczenia, ewentualne wyłączenia itp. To właśnie wyłączenia odpowiedzialności powinny zwrócić Twoją szczególną uwagę. Im jest ich więcej, tym większa jest szansa, że ubezpieczyciel nie wypłaci odszkodowania. Przed zakupem polisy musisz wiedzieć, co obejmuje ubezpieczenie. 
  • Pytaj, jeżeli czegoś nie rozumiesz. To chyba najważniejsza rada, jaką możemy Ci dać. Jeżeli jakiś zapis umowy czy warunki są dla Ciebie niezrozumiałe, nie bój się prosić o wyjaśnienia.

Ile kosztuje ubezpieczenie na życie?

Koszt ubezpieczenia na życie jest uzależniony przede wszystkim od sumy, którą ubezpieczyciel wypłaca w formie odszkodowania, zakresu ochrony, Twojego wieku i stanu zdrowia (w przypadku młodszych osób jest mniejsze ryzyko zachorowania), wykonywanego przez Ciebie zawodu oraz częstotliwości opłacania składek – jeżeli opłacisz je jednorazowo za 6 lub 12 miesięcy z góry, ubezpieczyciel może Ci zaproponować korzystną zniżkę. Średnio miesięczna składka na ubezpieczenie na życie to około 70 – 90 złotych. 

Jeżeli szukasz oferty, która trafi w Twoje potrzeby, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń na życie, którą znajdziesz na stronie internetowej kioskpolis.pl i zestawiaj ze sobą oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu najlepszą polisę wybierzesz bez wychodzenia z domu, w najbardziej dogodnym dla siebie momencie.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Instrukcja ubezpieczenia pojazdu historycznego: poradnik dla właściciela

Instrukcja ubezpieczenia pojazdu historycznego: poradnik dla właściciela

Pojazdy historyczne i zabytkowe bardzo rzadko można spotkać na naszych drogach. Zwykle widoczne są na różnego rodzaju eventach i wystawach tego typu samochodów. Czy posiadając pojazd historyczny OC trzeba wykupić na cały rok? Jakie są obowiązki właściciela starego, […]

więcej
Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Najtańsze ubezpieczenie OC Volkswagena Passata – ile może kosztować?

Nawet osoby zupełnie niezainteresowane motoryzacją często rozpoznają Volkswagena Passata. Trudno się dziwić, ponieważ jest to auto chętnie sprowadzane z Europy Zachodniej, które stało się także obiektem żartów ze strony internautów. Passat dobrze sprzedaje się również na rynku pierwotnym […]

więcej
Grupowe ubezpieczenie na życie

Grupowe ubezpieczenie na życie

W odróżnieniu od indywidualnej polisy, ubezpieczenie grupowe na życie jest gotowym produktem. Zatem nie ma możliwości dokonania zmiany umowy według własnych preferencji. Jednak takie produkty, które najczęściej dostępne są w miejscu pracy, mają swoje zalety. Decydując się na […]

więcej
Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Gdzie na narty jeżdżą Polacy?

Narty gotowe i już nie możesz się doczekać na początek sezonu zimowego? Czy wybrałeś już miejsce, w które udasz się w tym roku? Jeśli nie, być może zainspirujesz się przygotowanym przez nas rankingiem, w którym uwzględniliśmy 5 destynacji […]

więcej