Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez tego ani rusz!

Ubezpieczenie na wyjazd za granicę – bez tego ani rusz!

5/5 - (Ocen: 3)

Zastanawiasz się, dlaczego warto wykupić ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Powodów jest wiele, a każdy z nich w rezultacie ma na celu zapewnienie Ci, jak najwyższego poczucia komfortu i bezpieczeństwa w czasie podróży. Potrzebujesz przykładów z życia, by przekonać się, jak ważne jest ubezpieczenie na wyjazd za granicę? Przeczytaj!

Cały rok, czekasz na wypoczynek, który po ciężkiej pracy i ciągłym stresie, jak najbardziej Ci się należy. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już za 2 dni będziesz odpoczywał na piaszczystej plaży Dominikany, Kuby, Grecji albo gdziekolwiek chcesz i to w towarzystwie najbliższych. Pewnie skosztujesz świeżych, egzotycznych owoców i będziesz rozkoszował się widokiem bezchmurnego nieba oraz koralowej wody. Prawda, że to wspaniały scenariusz?

Takie zwykle mamy plany, ale rzeczywistość bywa zupełnie inna. Może być dość nieprzewidywalna i zaskakująca. Wakacje marzeń z niebiańską plażą, gorącym słońcem, są na wyciągnięcie ręki. Dostęp do tanich biletów lotniczych jest ogromny, a pogoda w najczęściej wybieranych regionach prawdopodobnie dopisze.

Jednak nawet na najlepiej zorganizowanych wakacjach za granicą, mogą przydarzyć się wypadki, które są niezależne od tego, co sobie zaplanowaliśmy.

wybierz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Dlaczego ubezpieczenie podróżne jest tak ważne?

Pasmo podróżniczych nieszczęść może się rozpocząć już na lotnisku:

 • Odwołany lub opóźniony lot – utrudnienia ze startem samolotu mogą pokrzyżować plany wyjazdowe szczególnie tym osobom, które zaplanowały podróż z przesiadką lub mają ograniczoną liczbę dni urlopu; z ubezpieczeniem turystycznym urlopu nie przedłużysz, ale otrzymasz ekwiwalent za poniesione straty,
 • Zagubiony bagaż – jeśli Twoja torba zaginęła podczas lotu, a była ubezpieczona to jest większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz odszkodowanie za poniesione straty materialne, przy czym warto pamiętać.

Wypadek może się przydarzyć także po wylądowaniu w określonym miejscu. Towarzystwa ubezpieczeniowe często przytaczają przypadki, w których osoba podróżująca do różnych części świata np. poślizgnęła się podczas brania prysznica i złamała nogę. W takim przypadku transport do kraju musi odbywać się często w pozycji leżącej, a koszty takiego transportu są bardzo wysokie.

Uwaga!

Nie ze wszystkich sytuacji można wyjść bez szwanku, niektóre z nich wymagają natychmiastowej pomocy medycznej oraz ratownictwa – ich koszty, szczególnie poza krajami UE potrafią być kilkukrotnie wyższe niż standardowo. Planując dalszą podróż zadbaj, by suma gwarantowanych świadczeń wynosiła przynajmniej 500 000 zł.

Jakiej pomocy możesz oczekiwać od ubezpieczyciela w razie wypadku za granicą?

Zdarzenia losowe, do których dochodzi poza granicami naszego kraju są wyjątkowo kłopotliwe z wielu powodów. Najważniejszym z nich jest bariera językowa, spora odległość od miejsca zamieszkania, nie rzadko także znacznie wyższe koszty leczenia. Wyobraź sobie, jak czuje się osoba poszkodowana, przebywająca w zupełnie innym kraju, nie znająca tamtejszej kultury oraz zachowań.

Sytuacje, w których dochodzi do uszkodzenia ciała są wyjątkowo stresujące i nieprzyjemne dla każdego. Ubezpieczyciel pomagając w tych najtrudniejszych momentach – bezpośrednio po wypadku, zmniejszy Twój stres, działając niejako za Ciebie.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Jeśli posiadasz ubezpieczenie turystyczne z bogatym pakietem świadczeń to osoba wyznaczona przez ubezpieczyciela:

 • Przyjmie zgłoszenie o wypadku,
 • Poinformuje Cię, gdzie powinieneś się udać – wskaże placówki medyczne lub wezwie pomoc,
 • Jeśli będzie taka konieczność to zajmie się transportem do najbliższego szpitala,
 • Rozpocznie całą procedurę pokrycia kosztów leczenia.

W niektórych państwach świata, placówki medyczne działają w inny sposób, niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dlatego, konieczność rozpoczęcia i prowadzenia procedury leczenia lepiej pozostawić fachowcom.

wybierz odpowiednie ubezpieczenie na wyjazd za granicę

Gdy na wakacje wyjeżdżają rodziny – bezpieczeństwo dla dzieci

Na urlop nie wybierają się wyłącznie single. Większość osób zgłaszających się do biur podróży to rodziny z dziećmi. O bezpieczeństwo tych najmłodszych również zadba ubezpieczyciel. W jaki sposób?

Jeśli, któremuś z rodziców lub obojgu przytrafi się wypadek, to konsekwencją może być brak należytej opieki dla niepełnoletnich. Jak w takich sytuacjach działa ubezpieczyciel:

 • Standardowo – przyjmie zgłoszenie,
 • Znajdzie opiekuna dla dzieci,
 • Zapewni kierowcę, który odwiezie dzieci do hotelu, na lotnisko lub w inne miejsce – w zależności od sytuacji,
 • Zatroszczy się o opłacenie przyjazdu oraz pobytu osoby bliskiej dla poszkodowanego.

To ważne, by podczas rozmaitych wyjazdów także najbliżsi osób, które uległy wypadkowi otrzymały niezbędną pomoc. Pamiętaj, że one również pozostają w trudnej sytuacji i ogromnym stresie.

Wyjazdy górskie za granicę, a ubezpieczenie

Trekkingi górskie lub wyjazdy związane ze wspinaczką to specyficzny rodzaj aktywności sportowo-wypoczynkowej. Osoby, które je uprawiają są zdecydowanie bardziej narażone na wypadki oraz kontuzje. Nic zatem dziwnego, że i im dedykowany jest osobny rodzaj polis turystycznych.

Uwaga!

Jeśli wybierasz się na wyjazd w polskie Tatry to także przyda Ci się ubezpieczenie. Idąc granią, niespodziewanie możesz znaleźć się po stronie słowackiej, a co za tym idzie, w razie wypadku zostaną Ci naliczone wyższe koszty ratownictwa tożsame z tym, jakie są ustalone przez słowackie normy.

Koszty akcji ratunkowych w górach są wyjątkowo wysokie, wybierając polisę upewnij się zatem jaka jest wysokość limitów w kosztach ratownictwa oraz poszukiwania górskiego.

Wybieraj wysokie limity, by w razie zaistniałej sytuacji otrzymać kompleksową rekompensatę finansową.

Sprawdź również: ubezpieczenie turystyczne w Tatry słowackie.

Ubezpieczenie NNW – dlaczego na wakacjach za granicą jest ważne

Szkoda może spotkać na wakacjach nie tylko Ciebie. Poszkodowanymi i to z Twojej winy, mogą być także inni uczestnicy wycieczki lub osoby przebywające w określonym miejscu.

Jako winowajca możesz np.:

 • Potrącić pieszego lub rowerzystę,
 • Spowodować uraz u innej osoby podczas uprawiania dyscypliny sportowej,
 • Zniszczyć sprzęt osoby trzeciej.

To tylko niektóre z wielu przypadków i choć wynikają często nie ze złej woli lecz przypadku to konieczność wypłaty odszkodowania Cię nie ominie.

Dodatkowe wsparcie w ubezpieczeniach turystycznych

Wypadki na wakacjach za granicą mogą być naprawdę nietypowe, a ich skutki poważne. Dlatego, w ubezpieczeniu możesz zastrzec sobie również poradę prawnika, pomoc w przyrządzeniu pisma sądowego, ubezpieczenie bagażu, czy ubezpieczenie sprzętu.

A co ważne, składki ubezpieczenia turystycznego za granicą naprawdę są niewielkie w stosunku do tego, na jakie koszty możesz narazić się nie posiadając stosownego zabezpieczenia.

Porównaj oferty

Specjalnie dla Ciebie sprawdziliśmy koszt ubezpieczenia do jednego z najdroższych państw świata Singapuru. Standardowa długość pobytu – 9 dni, dla 1 osoby ubezpieczonej. Taką ofertę posiadają następujące towarzystwa:

UbezpieczycielKoszty leczeniaKoszty ratownictwaBagaż podróżny
AXA więcej niż standard128 979 zł21 497 zł1 720 zł
AXA Assistance210 000 zł25 000 zł2 000 zł

Pamiętaj, przezorny zawsze ubezpieczony – to motto powinno towarzyszyć każdemu podróżnikowi. Lepiej przewidywać, niż potem ponosić przykre konsekwencje wypadku przez długie lata. Skorzystaj z naszego kalkulatora ubezpieczeń turystycznych: wybierz zakres ubezpieczenia i ciesz się spokojnym wypoczynkiem.

Sprawdź również:

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Ubezpieczenie turystyczne dla seniorów

Jaki wpływ ma wiek podróżującego na ubezpieczenie turystyczne? Na co zwrócić uwagę wybierając polisę dla osoby przewlekle chorej? Jak kupić najlepsze ubezpieczenie za granicą dla seniora? Podpowiadamy, jak ubezpieczyć wyjazd osoby starszej.

więcej
Egzotyczne wakacje: spełnij wakacyjne marzenia!

Egzotyczne wakacje: spełnij wakacyjne marzenia!

Dane dotyczące popularności zagranicznych wyjazdów potwierdzają, że statystyczny polski turysta nadal nie wypoczywa bardzo daleko od domu. Wystarczy wspomnieć, że około połowa naszych rodaków wyjeżdzających za granicę z pomocą biur podróży wybiera Grecję, Bułgarię lub Hiszpanię. Nawet Egipt […]

więcej
Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Wakacje w Argentynie – jakie ubezpieczenie wybrać?

Tegoroczny urlop zamierzasz spędzić w pięknej Argentynie? Ameryka Południowa zachwyca przyrodą, niesamowitymi krajobrazami i barwną kulturą. Turyści muszą jednak mieć na względzie nie tylko przyjemności, ale też potencjalne zagrożenia. Do tak dalekiej podróży trzeba się odpowiednio przygotować. Podpowiadamy, […]

więcej
Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Najtańsze propozycje wakacji w Europie – zobacz, jeśli chcesz zaoszczędzić

Dane Eurostatu nie kłamią. Wyjazd za granicę nie musi być drogi, jeśli wcześniej sprawdzisz, gdzie są najlepsze ceny. Najtańsze wakacje w Europie czekają! Sprawdziliśmy, jak wygląda porównanie cen żywności czy usług hotelowych w UE. Zobacz, gdzie warto pojechać […]

więcej