Ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym

Ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym

5/5 - (Ocen: 1)

Przy zakupie mieszkania przy wykorzystaniu kredytu, trzeba zdecydować się na obowiązkowe polisy, które wymagane są przez instytucje bankowe, ale do takich nie zalicza się ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym. To nie obowiązkowy produkt, na który można w wielu przypadkach zdecydować się w celu zwiększenia ochrony. Pozwala to ograniczyć ryzyko, że trzeba będzie samodzielnie sfinansować wydatki związane z usuwaniem skutków wypadku, który wystąpił pomiędzy odbiorem lokalu mieszkalnego, a podpisaniem aktu notarialnego.

Zakup polisy mieszkaniowej pozwala na uzyskanie ochrony przed wieloma niekorzystnymi zdarzeniami, które mogą wystąpić, choćby podczas realizowania prac wykończeniowych.

W tym czasie może dochodzić do takich zdarzeń jak:

  • uszkodzenia ścian,
  • zniszczenia stałych elementów,
  • przepięcia.

Mając polisę mieszkaniową, można wówczas liczyć na uzyskanie odszkodowania. W ten sposób powstałych szkód nie trzeba usuwać za własne środki finansowe. Natomiast często zdarza się, że polisa mieszkaniowa nie będzie działać, gdy nie doszło do podpisania aktu notarialnego i odbioru lokalu. Zatem, gdy kupuje się taki produkt, warto dokładnie sprawdzić, jakie są warunki ogólne kupowanego w towarzystwie produktu. W ten sposób można zorientować się, czy konieczne będzie zdecydowanie się na ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego.

Czy i jak można uzyskać ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego?

Należy brać pod uwagę, że nie będąc właścicielem lokalu mieszkalnego, nie można go ubezpieczyć w takim samym zakresie. Nie oznacza to, że towarzystwa nie przygotowały ofert, które pozwolą zabezpieczyć lokal przed zniszczeniami, które mogą powstać, choćby podczas prac wykończeniowych. Natomiast zanim podejmie się decyzję, czy warto zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania przed aktem notarialnym, należy dokładnie ustalić, jaką polisę wykupił deweloper. Jeśli obejmuje ona pokrycie szkód jedynie do momentu podpisania umowy w formie notarialnej, wówczas dla bezpieczeństwa warto skorzystać z indywidualnie wykupionej ochrony ubezpieczeniowej. Jednak wielu deweloperów podpisuje umowy na ubezpieczenie całego budowanego budynku, a także lokali mieszkalnych. W ten sposób okazać się może, że wykupienie dodatkowej polisy wcale nie będzie konieczne. O ile banki wymagają od klientów starających się o uzyskanie kredytu, aby wykupić choćby ubezpieczenie nieruchomości do kredytu, o tyle deweloperzy nie mają takich wymagań. Nie oznacza to, że ubezpieczenie mieszkania przed podpisaniem aktu notarialnego nie jest warte uwagi. Wiele zależy przede wszystkim od zakresu ryzyka, które chce się podjąć. Często nawet podstawowa polisa może okazać się bardzo przydatna, gdy dojdzie do poważnych szkód. To podobna sytuacja jak z zakupem mieszkaniowych ubezpieczeń. Bardzo często podstawowa wersja będzie wystarczająca. Równocześnie takie ubezpieczenie mieszkanie może być znacznie tańsze.

Czym kierować się, gdy wybiera się ubezpieczenie mieszkania przed podpisaniem aktu notarialnego?

Każde ubezpieczenie ma na celu zapewnić ograniczenie ryzyka związanego z koniecznością samodzielnego pokrycia wydatków, które pozwolą na zlikwidowanie konkretnej szkody. Równocześnie ubezpieczenie mieszkania po odbiorze przed aktem notarialnym to produkty o ograniczonym zakresie ochrony. Nie są to polisy tak rozbudowane jak te, które kupuje się w celu ochrony lokalu mieszkalnego podczas jego użytkowania jako właściciel. Przekłada się to również na wydatki, które trzeba ponosić na opłacenie składek. Bardzo często można znaleźć takie oferty, które są w stanie zapewnić znaczne ograniczenie konieczności wydawania nadmiernie dużych pieniędzy. Jednak w tym celu niezbędne jest zapoznanie się z różnymi produktami, które są dostępne u poszczególnych ubezpieczycieli. W ten sposób można następnie podejmować znacznie lepsze decyzje przy wyborze takiego, który spełnia indywidualne oczekiwania. Analiza rynku ubezpieczeniowego ma znaczenie również z powodu różnic, które występują przy konkretnych polisach pomiędzy różnymi firmami. Gdy kupuje się ubezpieczenie, które nie jest obowiązkowe, wówczas trzeba zdawać sobie sprawę, że każde towarzystwo będzie miało zupełnie inne warunki. Należy samodzielne znaleźć produkt, które warunki ogólne spełnią oczekiwania.

Jak wyszukać odpowiednie ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego?

Na rynku finansowym klienci mogą korzystać z dostępu do wielu przydatnych narzędzi, których celem jest zapewnienie możliwości wygodnego zapoznania się z różnymi ofertami. W ten sposób można zdecydować się na takie produkty, które są dostępne na spełniających oczekiwania warunkach, a także mają korzystną wysokość składek. Wykorzystać można ranking ubezpieczeń mieszkania, który wskaże w najlepsze oferty w poszczególnych kategoriach. To ważna wskazówka, gdy chce się wybrać ubezpieczenie mieszkania przed podpisaniem aktu notarialnego, które będzie spełniało oczekiwania, a równocześnie nie będzie wymagało opłacania nadmiernie dużych składek. Oczywiście kierowanie się jedynie rankingami nie jest wskazane. Natomiast mogą one stanowić doskonałe źródło informacji, gdy zamierza się wyszukać takie oferty, które warto brać pod uwagę. W ten sposób znacznie łatwiej można znaleźć tanie ubezpieczenie mieszkania.

Kiedy przyda się ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego?

Na polisę, która pozwala na zabezpieczenie lokalu mieszkalnego, warto zdecydować się już na etapie jego odbioru. To moment, w którym stajemy się jego właścicielami. W ten sposób w większości przypadków przestaje nas chronić polisa dewelopera. Równocześnie w nowych budynkach znacznie częściej może dochodzić do różnego rodzaju zdarzeń, które doprowadzą do szkód. Wynika to między innymi z wykonywania prac remontowych przez wprowadzających się do lokalu. Gdy kupiło się ubezpieczenie mieszkania przed podpisaniem aktu notarialnego, wówczas, gdy dojdzie, choćby do przepięcia, czy zalania lokalu, będzie można liczyć na uzyskanie odszkodowania. Będzie ono w stanie pokryć wydatki, które trzeba ponieść na doprowadzenie lokalu do stanu używalności. Jeszcze większym problemem są katastrofy budowlane. Przy takich zdarzeniach może dojść nawet do sytuacji, w której nieruchomość nie będzie mogła być dalej użytkowana. W takiej sytuacji dysponujący ubezpieczeniem będą mogli liczyć na uzyskanie rekompensaty, która może pozwolić na zakup innego lokalu o podobnej wartości.  

Gdzie wykupić ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego?

Nie bez znaczenia przy zakupie mieszkania, jest zdecydowanie się na odpowiednie firmy, które sprzedają polisy. Z tego powodu zanim podejmie się decyzję o wyborze konkretnej oferty, warto także sprawdzić gdzie ubezpieczyć mieszkanie. W najlepiej ocenianych przez klientów podmiotach można liczyć na to, że wszelkie formalności będą załatwione w krótkim czasie. Ma to spore znaczenie, gdy trzeba wykorzystać ubezpieczenie mieszkania bez aktu notarialnego. Równocześnie w jednej firmie można znaleźć różne typy ubezpieczeń. W ten sposób można kupić, choćby ubezpieczenie mieszkania z cesją na bank. Ma to duże znaczenie w kontekście możliwości zakupu niezbędnych produktów w jednej firmie. 

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Mercedes

Mercedes

Kierowcy z reguły chcą płacić znacznie mniej za ubezpieczenie samochodu. Bywa to ważne, szczególnie gdy niezbędne jest korzystanie z bardziej rozbudowanych polis. Takie będą w znacznie większym stopniu wpływać na konieczne do poniesienia wydatki. Równocześnie trzeba brać pod […]

więcej
Ubezpieczenie wypadkowe Auto Casco

Ubezpieczenie wypadkowe Auto Casco

Kiedy działa polisa AC? Zawsze wtedy, gdy kończy się zakres polisy OC. Jeżeli kierowca z własnej winy uszkodzi swój samochód, może skorzystać z polisy AC, aby naprawić wyrządzone szkody. Taka ochrona przyda się również wtedy, gdy zastał swój […]

więcej
OC architekta

OC architekta

Przedstawiciele niektórych zawodów są zobowiązani przez polskie prawo do posiadania polisy od odpowiedzialności cywilnej. Takie ubezpieczenie chroni ich działalność. Przykładem może być ubezpieczenie projektanta, podobnie, jak obowiązkowe OC architekta, czy inżyniera budowlanego. Polisę OC muszą kupić też lekarze, […]

więcej
AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

W trosce o środowisko naturalne stosowane są bardzo różne rozwiązania – jednym z nich jest AdBlue. To substancja, która wykorzystywana jest w samochodach osobowych i ciężarowych wyposażonych w silnik Diesla. Ma ona oczyszczać emitowane przez te pojazdy spaliny […]

więcej