AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

Oceń ten wpis

W trosce o środowisko naturalne stosowane są bardzo różne rozwiązania – jednym z nich jest AdBlue. To substancja, która wykorzystywana jest w samochodach osobowych i ciężarowych wyposażonych w silnik Diesla. Ma ona oczyszczać emitowane przez te pojazdy spaliny przede wszystkim z tlenków azotu, a tym samym przyczyniać się do poprawy jakości powietrza – za sprawą AdBlue do atmosfery trafia zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

Co to jest AdBlue i do czego służy?

Co to AdBlue to pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba zbliżająca się do stacji benzynowej. AdBlue to nazwa handlowa roztworu mocznika i demineralizowanej wody – tej pierwszej substancji jest tylko trzydzieści dwa i pół procent, pozostałą część stanowi woda. Wbrew nazwie AdBlue nie jest płynem niebieskiego koloru – ciecz ta jest bezbarwna i nietoksyczna. Jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Służy oczyszczaniu spalin z tlenków azotu, a jej stosowanie ma związek z wprowadzeniem w życie normy Euro 6.

Jak działa AdBlue?

Wbrew temu, co sądzi wielu kierowców, substancji tej nie dolewa się do paliwa, jest ona mieszana ze spalinami poza silnikiem. W samochodach z silnikiem Diesla na płyn ten przeznaczony jest oddzielny zbiornik, z którego trafia on pod wysokim ciśnieniem do katalizatora SCR będącego elementem układu oddechowego. Jak działa AdBlue? Pod wpływem wysokiej temperatury z mocznika wchodzącego w skład roztworu wydziela się amoniak, który następnie wchodzi w reakcję z tlenkiem azotu. Skutkiem tej reakcji jest powstanie niegroźnych dla człowieka i środowiska substancji – azotu i pary wodnej.

Jak tankować AdBlue?

Odpowiedź na pytanie jak tankować AdBlue jest naprawdę prosta – okazuje się, że tankowanie tej substancji nie wymaga od Ciebie żadnych specjalnych umiejętności, nie musisz też posiadać do tego celu żadnych wyjątkowych narzędzi. Zastanawiasz się gdzie tankować AdBlue? Pamiętaj, że nie musisz korzystać ze stacji benzynowej, płyn ten sprzedawany jest także w gotowych opakowaniach: możesz go kupić w stacjonarnym bądź internetowym sklepie motoryzacyjnym czy w supermarkecie. Jest sprzedawany w butelkach o pojemności 1,5, 5 i 10 l, warto dodać, że cena AdBlue nie jest zbyt wygórowana, w ostatnim czasie jednak znacznie wzrosła (podobnie, jak benzyny i innych paliw).

Jaka jest wydajność AdBlue?

Zużycie AdBlue jest niewielkie i wynosi mniej więcej 5% spalanego przez samochód oleju napędowego. Zgodnie z deklaracjami producentów 1,5 litra tego płynu wystarcza na 1000 kilometrów. Jeśli zbiornik na AdBlue zatankujesz do pełna, powinieneś przejechać nawet 10 000 kilometrów bez konieczności jego uzupełniania. To, jak często będziesz musiał go dolewać, zależy jednak od Twojego stylu jazdy.

Czy można jeździć bez AdBlue?

Czy można jeździć bez AdBlue to jedno z częściej zadawanych pytań. Jeśli zużyty zostanie cały roztwór mocznika w Twoim aucie, jego silnik zacznie pracować w trybie awaryjnym. Ponownie będziesz go mógł uruchomić dopiero wtedy, gdy uzupełnisz płyn. Jeżeli zignorujesz sygnały wysyłane przez komputer pokładowy i nie uzupełnisz AdBlue, może dojść do uszkodzenia układu wydechowego. Wiesz już więc, co się stanie, gdy zabraknie AdBlue – pamiętaj więc, aby tankować go regularnie.

Ile kosztuje AdBlue?

W ostatnim czasie cena Adblue mocno wzrosła, na stacjach benzynowych trzeba za niego zapłacić około 3 zł. Poniesiesz jeszcze większy koszt, kupując go w butelkach. 

Wiesz już, co to jest AdBlue, gdzie go kupić i stosować. Jeżeli posiadasz samochód z systemem SCR, pomyśl o jego ubezpieczeniu. Do wyboru masz nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także ubezpieczenia dobrowolne. Do tych ostatnich zaliczają się także ubezpieczenia AC, ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. W wybraniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka OC AC, z której skorzystasz, nie ponosząc żadnych opłat.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Jak uniknąć kary za brak OC?

Jak uniknąć kary za brak OC?

Obowiązkowe ubezpieczenie samochodu dotyczy każdego kierowcy. Niezależnie od tego, czy chodzi o ubezpieczenie taksówki, czy prywatnego pojazdu, posiadanie ważnego OC jest bardzo istotne. Jego brak może skutkować dużymi stratami finansowymi, dlatego warto pilnować terminu ważności posiadanego OC oraz […]

więcej
Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Gdzie i w jaki sposób zarejestrować samochód?

Kupiłeś lstrong>Wniosek rejestracji pojazdu powinieneś złożyć w starostwie powiatowym. Jeśli mieszkasz w mieście na prawach powiatu, właściwą instytucją będzie urząd miasta. Odpowiedz na kilkaub masz w planach zakup pojazdu? Koniecznie sprawdź, jak i gdzie zarejestrować samochód, by uniknąć […]

więcej
Programy lojalnościowe – czym są i jak z nich korzystać podczas europejskich wojaży?

Programy lojalnościowe – czym są i jak z nich korzystać podczas europejskich wojaży?

Kiedy planujemy urlop, na ogół zależy nam na wypoczynku na możliwie jak najwyższym poziomie, a jednocześnie nie chcemy wydawać zbyt wiele – większość z nas szuka atrakcyjnych cenowo rozwiązań. Wiele biur podróży oferuje promocyjne ceny, ale często dostępne […]

więcej
Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Holowanie samochodu za granicą – sprawdź, co musisz o nim wiedzieć!

Wypadek czy awaria pojazdu w obcym kraju to ogromny stres i duże kłopoty. Jeśli nie posiada się odpowiedniej polisy, można narazić się na bardzo duże wydatki. Wyjaśniamy, jak wygląda holowanie samochodu za granicą oraz radzimy, jak najlepiej zabezpieczyć […]

więcej