AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

AdBlue – czym jest i kiedy go stosować?

Oceń ten wpis

W trosce o środowisko naturalne stosowane są bardzo różne rozwiązania – jednym z nich jest AdBlue. To substancja, która wykorzystywana jest w samochodach osobowych i ciężarowych wyposażonych w silnik Diesla. Ma ona oczyszczać emitowane przez te pojazdy spaliny przede wszystkim z tlenków azotu, a tym samym przyczyniać się do poprawy jakości powietrza – za sprawą AdBlue do atmosfery trafia zdecydowanie mniej zanieczyszczeń, które nie wpływają korzystnie na nasze zdrowie.

Co to jest AdBlue?

Co to AdBlue to pytanie, które zadaje sobie niejedna osoba zbliżająca się do stacji benzynowej. Mianem AdBlue określa się płyn, który stosowany jest w samochodach wyposażonych w silnik diesla. Jego zadaniem jest neutralizowanie substancji, które są szkodliwe dla środowiska naturalnego.

Skład chemiczny AdBlue

AdBlue to nazwa handlowa roztworu mocznika i demineralizowanej wody – tej pierwszej substancji jest tylko trzydzieści dwa i pół procent, pozostałą część stanowi woda. Wbrew nazwie AdBlue nie jest płynem niebieskiego koloru – ciecz ta jest bezbarwna i nietoksyczna. Jest całkowicie bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Służy oczyszczaniu spalin z tlenków azotu, a jej stosowanie ma związek z wprowadzeniem w życie normy Euro 6.

Dlaczego AdBlue jest stosowane w silnikach diesla?

Unijne dyrektywy dotyczące ekologii, a także rosnąca świadomość na temat tego, że o środowisko naturalne trzeba dbać, sprawiają, że stosowanych jest coraz więcej rozwiązań ograniczających ilość szkodliwych substancji. Dokładnie tak jest w samochodach wyposażonych w silniki diesla, w przypadku których niezwykle ważne jest ograniczenie emisji spalin. Takie pojazdy produkują zdecydowanie więcej spalin niż auta jeżdżące na benzynie. Tymczasem obowiązujące aktualnie normy jasno wskazują, że konieczna jest redukcja tlenku azotu. Zastosowanie AdBlue sprawia, że do atmosfery przedostaje się zdecydowanie mniej szkodliwych substancji.

Zasady działania AdBlue: Jak to działa?

Wbrew temu, co sądzi wielu kierowców, substancji tej nie dolewa się do paliwa, jest ona mieszana ze spalinami poza silnikiem. W samochodach z silnikiem Diesla na płyn ten przeznaczony jest oddzielny zbiornik, z którego trafia on pod wysokim ciśnieniem do katalizatora SCR będącego elementem układu oddechowego. Jak działa AdBlue? Pod wpływem wysokiej temperatury z mocznika wchodzącego w skład roztworu wydziela się amoniak, który następnie wchodzi w reakcję z tlenkiem azotu. Skutkiem tej reakcji jest powstanie niegroźnych dla człowieka i środowiska substancji – azotu i pary wodnej.

Praktyczne zastosowanie AdBlue

Gdzie i jak często należy tankować AdBlue?

Odpowiedź na pytanie jak tankować AdBlue jest naprawdę prosta – okazuje się, że tankowanie tej substancji nie wymaga od Ciebie żadnych specjalnych umiejętności, nie musisz też posiadać do tego celu żadnych narzędzi. Zastanawiasz się gdzie tankować AdBlue? Pamiętaj, że nie musisz korzystać ze stacji benzynowej, płyn ten sprzedawany jest także w gotowych opakowaniach: możesz go kupić w stacjonarnym bądź internetowym sklepie motoryzacyjnym czy w supermarkecie. Jest dostępny w butelkach o pojemności 1,5, 5 i 10 l, warto dodać, że cena AdBlue nie jest zbyt wygórowana, w ostatnim czasie jednak znacznie wzrosła (podobnie, jak benzyny i innych paliw).

Jakie pojazdy wykorzystują AdBlue?

Płyn AdBlue stosować muszą właściciele pojazdów z silnikiem diesla, w których zamontowany został katalizator SCR odpowiedzialny za oczyszczanie spalin.

Jak uzupełnić poziom AdBlue w pojeździe?

Informacja o tym, że poziom AdBlue jest zbyt niski znajduje się zawsze na kokpicie. Warto pamiętać, że należy uzupełniać go na ogół po przejechaniu kilkunastu tysięcy kilometrów. Samodzielne uzupełnienie płynu nie stanowi większego problemu. W tym celu wykorzystuje się rurę wlewu, która znajduje się pod klapką wlewu paliwa. Jeśli nie czujesz się na siłach, aby tankować AdBlue samodzielnie, możesz skorzystać z pomocy fachowców na stacji kontrolnej. Pamiętaj, że w przypadku niektórych samochodów jazda bez AdBlue nie będzie możliwa, dlatego tak ważne jest, aby jego poziom uzupełniać na bieżąco.

Jaka jest wydajność AdBlue?

Zużycie AdBlue jest niewielkie i wynosi mniej więcej 5% spalanego przez samochód oleju napędowego. Zgodnie z deklaracjami producentów 1,5 litra tego płynu wystarcza na 1000 kilometrów. Jeśli zbiornik na AdBlue zatankujesz do pełna, powinieneś przejechać nawet 10 000 kilometrów bez konieczności jego uzupełniania. To, jak często będziesz musiał go dolewać, zależy jednak od Twojego stylu jazdy.

Czy można jeździć bez AdBlue?

Czy można jeździć bez AdBlue to jedno z częściej zadawanych pytań. Jeśli zużyty zostanie cały roztwór mocznika w Twoim aucie, jego silnik zacznie pracować w trybie awaryjnym. Ponownie będziesz go mógł uruchomić dopiero wtedy, gdy uzupełnisz płyn. Jeżeli zignorujesz sygnały wysyłane przez komputer pokładowy i nie uzupełnisz AdBlue, może dojść do uszkodzenia układu wydechowego. Wiesz już więc, co się stanie, gdy zabraknie AdBlue – pamiętaj więc, aby tankować go regularnie.

Zalety i wady stosowania Adblue

Mówiąc o AdBlue, warto skupić się zarówno na zaletach, jak i wadach wynikających z konieczności stosowania tego płynu.

Jak AdBlue przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin?

Płyn AdBlue jest kierowany na strumień spalin, które znajdują się w katalizatorze. To właśnie tam szkodliwe tlenki azotu są redukowane, następuje również ich rozpad na:

  • azot;
  • wodę.

Proces ten nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego, jest w pełni bezpieczny, sprawia, że ilość szkodliwych substancji, jakie trafiają do atmosfery z silników diesla jest zdecydowanie mniejsza.

AdBlue a normy emisji spalin Euro 6

Zgodnie z normą Euro 6 emisja tlenków azotu nie może przekraczać 0,08 g/km. To sprawia, że producenci popularnych diesli muszą sięgać po dodatkowe wyposażenie. Zalicza się do niego układ selektywnej redukcji katalitycznej, który wykorzystuje płyn AdBlue. W konsekwencji emisja spalin zmniejsza się, a spełnienie wymagań jest możliwe.

Czy AdBlue jest szkodliwe? Potencjalne ryzyko i konsekwencje

AdBlue to płyn, który nie stanowi żadnego zagrożenia dla środowiska naturalnego. Co więcej, przyczynia się do zmniejszenia emisji spalin przez samochody z silnikami Diesla. Jest również w pełni bezpieczny dla człowieka, nie wpływa negatywnie na pracę silnika. Głównym składnikiem AdBlue jest woda. W płynie tym nie znajdują się substancje łatwopalne czy żrące. Może on jednak podrażniać skórę, oczy i drogi oddechowe, dlatego ważne jest, aby podczas uzupełniania płynu zachować szczególną ostrożność.

Ile kosztuje utrzymanie systemu AdBlue?

W ostatnim czasie cena Adblue mocno wzrosła, na stacjach benzynowych trzeba za niego zapłacić około 3 zł. Poniesiesz jeszcze większy koszt, kupując go w butelkach. 

Najczęściej zadawane pytania o AdBlue

Ci, którzy zastanawiają się nad zakupem auta z silnikiem diesla zadają wiele pytań dotyczących AdBlue. Spróbujemy odpowiedzieć na te, które pojawiają się najczęściej.

Co się stanie, gdy zabraknie płynu AdBlue?

Brak AdBlue może sprawić, że silnik zacznie pracować w trybie awaryjnym. Jeśli go zgasisz, ponowne odpalenie auta będzie możliwe dopiero po uzupełnieniu braku plynu.

Czy za niestosowanie AdBlue mogą grozić kary?

Decydując się na wyłączenie elementów odpowiedzialnych za zmniejszenie emisji spalin, a tym samym niestosowanie AdBlue, jest w Polsce zabronione. Jeśli w trakcie kontroli okaże się, że nie korzystasz z AdBlue mimo tego, że masz obowiązek to robić, musisz liczyć się z mandatem karnym w wysokości 500 złotych. Zatrzymany zostanie również dowód rejestracyjny Twojego samochodu.

Czy mogę zastąpić AdBlue innym płynem?

Zastąpienie AdBlue innym płynem nie jest możliwe. Tylko zastosowanie odpowiedniego roztworu mocznika sprawia, że w układzie SCR może zajść pożądana reakcja chemiczna.

Zakup i utrzymanie systemu AdBlue

Jeśli Twój samochód wyposażony jest w układ SCR, musisz wiedzieć, gdzie kupić AdBlue, a także jak zatroszczyć się o cały system, aby uniknąć problemów.

Kiedy i gdzie kupić AdBlue?

AdBlue możesz kupić na stacji benzynowej. Pamiętaj, że dostępny jest on zarówno w butelkach, jak i bezpośrednio z dystrybutora. Możesz zrobić to także w serwisie ASO bądź stacjonarnej hurtowni motoryzacyjnej. W ostatnim czasie AdBlue dostępny jest również w sklepach prowadzących sprzedaż internetową.

Porady dotyczące przechowywania i utrzymania AdBlue

Aby płyn nie stracił swoich właściwości, pamiętaj, aby przechowywać go w temperaturze od 0 do 30 stopni Celsjusza. Jeśli spadnie ona poniżej -11 stopni, AdBlue może zamarznąć. Ważne jest, aby nie wystawiać go na działanie promieni słonecznych, a także przechowywać w zamkniętych pojemnikach.

Jakie są koszty związane z utrzymaniem systemu AdBlue?

Decydując się na tankowanie AdBlue na stacji, musisz liczyć się z wydatkiem od około 3 do nawet 4 złotych za litr. Jeśli chcesz zaoszczędzić, możesz zdecydować się na zakup płynu w plastikowym pojemniku. Pamiętaj, że im większą pojemność wybierzesz, tym mniej zapłacisz za litr. Unikaj jednak zakupów na stacjach benzynowych, gdzie po prostu jest drożej.

Wnioski z dotychczasowych doświadczeń z AdBlue

Stosowanie AdBlue jest wynikiem rosnącej świadomości ekologicznej. Producenci samochodów coraz większy nacisk kładą na „czyste” auta wyposażone w silnik diesla.

Praktyczne doświadczenia kierowców z systemem AdBlue

Dzisiaj kierowcy wiedzą już, że próby oszukiwania systemu SCR kompletnie się nie opłacają. Przyczynia się to nie tylko do zwiększenia ilości emitowanych przez samochód spalin, ale również wiąże się z ryzykiem niemałej kary finansowej. Warto dodać, że samochód, w którym usunięto system AdBlue, nie przejdzie badań technicznych.

Czy warto inwestować w system AdBlue?

Jeśli zdecydowałeś się kupić samochód z silnikiem diesla i systemem SCR, nie masz wyjścia – musisz regularnie kupować płyn AdBlue. Pamiętaj, że w przeciwnym razie – kiedy jego poziom spadnie zbyt nisko – możesz mieć problem z uruchomieniem auta.

Przyszłość AdBlue: jak technologia ta może się rozwijać?

Rosnące ceny gazu ziemnego i nacisk na to, aby w ogóle od niego odchodzić sprawiają, że produkcja AdBlue znacząco się zmniejsza. Wpływa to oczywiście na cenę płynu. Można więc przypuszczać, że producenci aut będą szukać tańszego rozwiązania, którym zastąpią system SCR wymagający stosowania AdBlue.

Wiesz już, co to jest AdBlue, gdzie go kupić i stosować. Jeżeli posiadasz samochód z systemem SCR, pomyśl o jego ubezpieczeniu. Do wyboru masz nie tylko obowiązkowe ubezpieczenie OC, ale także ubezpieczenia dobrowolne. Do tych ostatnich zaliczają się także ubezpieczenia AC, ubezpieczenie assistance oraz ubezpieczenie NNW komunikacyjne. W wybraniu najlepszej oferty pomoże Ci porównywarka OC AC, z której skorzystasz, nie ponosząc żadnych opłat.

Damian Grądzki

Damian Grądzki

Damian Grądzki – redaktor i copywriter z wieloletnim doświadczeniem, pasjonat motoryzacji, aktywnie zainteresowany branżą ubezpieczeń. Publikuje na KioskPolis porady, rankingi i artykuły stricte związane z ubezpieczeniami i wszystkim, co ich dotyczy oraz co bezpośrednio kreuje „ubezpieczeniową i polisową rzeczywistość”.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Kupno części ze złomowiska – kiedy tak, a kiedy nie?

Dla wielu osób złomowiska wyglądają odstraszająco, ale kryją się na nich prawdziwe skarby. Można znaleźć tam m.in. oryginalne elementy samochodów w całkiem przyzwoitym stanie. Ściąganie ich od producenta nie tylko bywa kosztowne, ale i czasem jest po prostu […]

więcej

Przyciemnianie szyb – cena, dopuszczalny procent przyciemnienia, zalety

Ciemniejsze szyby w aucie świetnie się prezentują. Są legalne, o ile spełniają określone wymogi. Prawo wyraźnie określa, w jakim stopniu powinny być transparentne. Dowiedz się, jak mocno możesz przyciemnić szyby i czy warto to zrobić!

więcej
Czas na zgłoszenie szkody OC

Czas na zgłoszenie szkody OC

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest zobligowany w Polsce do wykupienia ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Dzięki obowiązkowemu ubezpieczeniu, nie trzeba obawiać się finansowych konsekwencji, w związku z uszkodzeniem czyjegoś pojazdu, czy nawet ciała. Nawet drobna stłuczka to zawsze spore […]

więcej
Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Jak spakować bagaż podręczny – maksymalne wymiary walizki do samolotu

Czeka Cię podróż samolotem? Nie każdy bagaż będzie mógł bezpłatnie polecieć razem z Tobą na wakacje. Jeśli nie chcesz nieprzyjemnych niespodzianek na lotnisku, powinieneś posiadać bagaże o odpowiednich gabarytach. Przybliżamy maksymalne wymiary walizki do samolotu! Powietrzne podróże są […]

więcej