O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

5/5 - (Ocen: 1)

Kalkulator OC
Dom jest dla wielu osób największą wartością. Często przez wiele lat spłaca się go z kredytu hipotecznego i inwestuje się w niego życiowe oszczędności. Z tego względu swoje lokum powinno się odpowiednio zabezpieczyć. Radzimy, o czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego!

W każdej chwili może dojść do wypadku, który spowoduje poważne lub nawet doszczętne zniszczenie nieruchomości. Takie szkody mogą doprowadzić do poważnych problemów finansowych. Nie każdego stać przecież na to, by przeprowadzić gruntowny remont czy zakupić nowe lokum. Nawet jeśli posiada się takie oszczędności, nie ma sensu narażać się na tak duże straty. Z tego względu najrozsądniej jest wykupić odpowiednią polisę. Jak jednak znaleźć ofertę idealną? Dowiedz się, o czym pamiętać, wybierając ubezpieczenie domu jednorodzinnego!

O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Zanim zacznie się poszukiwania polisy chroniącej nieruchomości, dobrze jest rozważyć to, jaka ochrona tak naprawdę jest potrzebna. Na polskim rynku działa kilkadziesiąt firm i towarzystw ubezpieczeniowych, dlatego można wybierać z naprawdę różnorodnych ofert, które sprawdzają się w przypadku zróżnicowanych zagrożeń, mają odmienne zakresy obowiązywania, a także rozmaite wyłączenia odpowiedzialności. Najrozsądniej jest więc na wstępie ustalić, w jakich sytuacjach chce się uzyskać wsparcie, a także to, co dokładnie ma zostać objęte ochroną.

Uświadomienie sobie swoich potrzeb to jednak nie koniec przygotowań. O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego? Przed podpisaniem umowy powinno się wykonać dokładną kontrolę wszystkich instalacji oraz ogólnego stanu budynku. Niektóre towarzystwa mogą odmówić wypłaty odszkodowania, gdy do awarii dojdzie przez niewykrytą wadę czy awarię.

O czym pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Bardzo ważnym elementem przygotowania do ubezpieczenia domu jest też jego wycena. Wiele osób korzysta ze wsparcia rzeczoznawcy. Taka usługa jest płatna, ale warto w nią zainwestować. Zła kwota wpisana do umowy jest zawsze problematyczna. Jeśli jest zbyt duża (tzw. nadubezpieczenie), płaci się wysokie składki, a wcale nie otrzyma się takiej sumy odszkodowania, jaką się zdeklarowało. Z kolei zbyt mała suma (tzw. niedoubezpieczenie) sprawi, że w razie zaistnienia szkody klient otrzyma pieniądze, które nie pokryją wszystkich kosztów naprawy, odbudowy czy kupna innej nieruchomości.

Jednym z najprostszych, ale najważniejszych elementów przygotowania się do kupna ubezpieczenia jest dokładne przeczytanie warunków umowy. Sam opis oferty na stronie towarzystwa nie wystarczy. Dopiero dokładne zapoznanie się ze wszystkimi dokumentami daje pełny obraz opłacanego świadczenia.

Dlaczego należy dokładnie przeczytać dokument OWU?

Ogólne Warunki Ubezpieczenia zawierają dokładne informacje o kupowanym świadczeniu. Opisują m.in. zakres usługi, obowiązki i przywileje obu stron, sposób obliczania wysokości odszkodowania czy okoliczności, w których nie otrzyma się wsparcia. Zanim podpisze się umowę, należy koniecznie uważnie przeczytać OWU.

Towarzystwa ubezpieczeniowe mają pewną dozę swobody np. w określaniu tego, co może doprowadzić do powstania konkretnej szkody. W razie wypadku można przeżyć nieprzyjemne zaskoczenie, gdy okaże się, że dana sytuacja nie kwalifikuje się do wypłaty odszkodowania. Każda firma ma inną politykę, dlatego warto ją poznać, zanim opłaci się świadczenie.

Co więcej, czasem zdarza się, że bardzo podobna opcja jest proponowana przez innego ubezpieczyciela w o wiele niższej cenie. Dzięki temu można sporo zaoszczędzić. Wybrane towarzystwa przewidują zniżki np. w związku z zamontowanymi już systemami przeciwpożarowymi lub antywłamaniowymi. Inne z kolei proponują korzystne rozszerzenia, obejmujące dodatkową ochroną np. garaż, altanę czy ogród. Dobrze mieć świadomość wszystkich korzyści, jakie daje wybrany wariant.

Dlaczego należy dokładnie przeczytać dokument OWU?

Jak znaleźć korzystne ubezpieczenie domu jednorodzinnego?

Oferta dostępnych polis nieruchomości jest szeroka i bardzo zróżnicowana. Aby znaleźć korzystne ubezpieczenie domu jednorodzinnego, trzeba by przeanalizować przynajmniej kilkanaście opcji. Wczytywanie się w dokumenty OWU każdego wariantu z osobna byłoby zbyt czasochłonne i męczące. Na naszej stronie znajduje się tabela z odnośnikami do ofert od znanych towarzystw. Przejrzysta lista pozwala szybko i wygodnie porównać dostępne warianty. Po wstępnej selekcji da się od razu przejść na stronę danej ubezpieczalni, by dokładnie przeanalizować jej propozycję i obliczyć wysokość składki. W ten sposób można z pełną świadomością podjąć ostateczną decyzję.

 

Skoro wiesz już, o czym należy pamiętać, wykupując ubezpieczenie domu jednorodzinnego, znajdź najlepszą polisę. Postaraj się zainwestować w świadczenie, które zagwarantuje Ci kompleksowe zabezpieczenie. Porównaj dostępne opcje i wybierz najkorzystniejszą z nich!

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska

Iwona Sowuska – swoją karierę zaczęła już w trakcie stażu studenckiego u wiodącego ubezpieczyciela w Polsce. Po obronie pracy licencjackiej na kierunku bankowość, uznała że chce się skupić na tym rynku ubezpieczeń. Obecnie pracuje jako specjalista ds. ubezpieczeń w KioskPolis.pl – pisze artykuły o ubezpieczeniach i doradza Polakom, jaką wybrać polisę.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co musisz zwrócić uwagę?

Zakup nieruchomości to zawsze duża inwestycja. Upragnione lokum może jednak w każdej chwili zostać zniszczone np. przez pożar lub zalanie, czy też doszczętnie ograbione i zdemolowane przez złodziei. Ogromnym stratom finansowym w takich okolicznościach może zapobiec odpowiednia polisa. […]

więcej
Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Ubezpieczenie nieruchomości z cesją na bank

Wykupienie ubezpieczenia mieszkania z cesją dla banku jest obowiązkowe, jeżeli bierzesz na nie kredyt. Oznacza to, że musisz podpisać umowę ubezpieczenia na bank, chociaż Ty będziesz za nie płacić. Warto wiedzieć, jak formalnie wygląda ubezpieczenia mieszkania z cesją […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży

Kradzież jest jedną z najczęstszych przyczyn wypłaty odszkodowania z ubezpieczenia mieszkania. Ubezpieczenie mieszkania od kradzieży jest więc zazwyczaj opłacalne i większości przypadków rozsądne. Ponadto na rynku istnieje bardzo wiele wariantów polis ubezpieczeniowych z tego zakresu, więc warto rozważyć […]

więcej