Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

5/5 - (Ocen: 1)

Ubezpieczenie mieszkania powinno być dopasowane do Twoich indywidualnych oczekiwań oraz specyfiki Twojej nieruchomości. Warto więc rozeznać się w ofertach i poszukać najlepszej opcji. Chcąc ułatwić Ci zadanie podpowiadamy, na co zwrócić wybierając ubezpieczenie mieszkania.

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę?

Polisa mieszkaniowa może dotyczyć domu, mieszkania lub domu w budowie (kapitalny remont mieszkania lub domu, budowa, przebudowa oraz rozbudowa). Ochrona może ograniczać się do samej nieruchomości i jej elementów stałych, ale także może dotyczyć ruchomości domowych oraz licznych rozszerzeń odnoszących się do lokatora, np. ubezpieczenie od kradzieży i włamania, OC w życiu prywatnym czy ubezpieczenie NNW.

Jaki zakres ochrony wybrać przy zakupie ubezpieczenia mieszkania?

Jaki zakres ochrony wybrać przy zakupie ubezpieczenia mieszkania?

Ubezpieczenie mieszkania można oszacować na różnego rodzaju sumy ubezpieczenia, czyli maksymalną wysokość odszkodowania. Standardowa polisa chroni nieruchomość i jej elementy stałe. Możemy rozróżnić dwa rodzaje tego typu ubezpieczeń: od wszystkich ryzyk (All Risks) i od nazwanych ryzyk. All Risks obejmuje bardzo szeroki katalog zagrożeń, opisany w OWU umowy towarzystwa ubezpieczeniowego. Ubezpieczenie od nazwanych ryzyk gwarantuje ochronę w węższym zakresie i może zawierać takie zdarzenia, jak np. silny wiatr, zalanie, upadek drzewa, pożar, grad i śnieg. Ubezpieczenie podstawowe możesz uzupełnić poprzez dokupienie różnego rodzaju rozszerzeń.

Poniżej prezentujemy popularne opcje.

  • Prywatne ubezpieczenie OC – takie ubezpieczenie chroni wszystkich lokatorów (nie tylko ubezpieczającego, ale też np. rodzinę czy pomoc domową) przed różnymi zdarzeniami (jak np. konsekwencjami zalania sąsiada).
  • Powódź – w ubezpieczeniach mieszkania powódź stanowi najczęściej dodatkowy zapis, objęty, np. miesięczną karencją. To przydatne uzupełnienie w szczególności, jeśli Twoje mieszkanie znajduje się na terenach zagrożonych powodzią czy nieopodal niewielkich strumieni, które czasem niepozornie zamieniają się w rwistą rzekę.
  • Ruchomości domowe – to kosztowne przedmioty znajdujące się w mieszkaniu (np. instrumenty, obrazy, sprzęt RTV), a także zwierzęta domowe.
  • Domowy assistance – dzięki temu rozszerzeniu możesz skorzystać z usług takich jak elektryk albo hydraulik, w razie różnych awarii.
  • Kradzież z włamaniem – ta opcja jest zwykle niedostępna w standardowym ubezpieczeniu i wymaga rozszerzenia polisy. Jest istotna, bowiem chroni przed rabunkiem

Lista dodatkowych ubezpieczeń jest bardzo długa i można w niej znaleźć inne ryzyka, jak np. wandalizm, stłuczenie szklanych przedmiotów, przepięcie czy pomoc prawną. Poszukaj więc najlepszego ubezpieczenia online i sprawdź, jakie zdarzenia obejmuje.

Ile wynosi odszkodowanie wypłacone przez ubezpieczyciela?

W kwestii polisy ubezpieczeniowej często interesuje nas wysokość wypłaty, na jaką możemy liczyć w przypadku różnych zdarzeń. Otóż wysokość odszkodowania jest zależna od sumy ubezpieczenia wpisanej do umowy. Kwota ta powinna odpowiadać wartości nieruchomości oraz znajdującego się w niej mienia. Jeśli ustalisz zbyt niską sumę w polisie, wówczas po zaistniałej szkodzie, możesz narazić się na większe straty. Istnieje też ryzyko nadubezpieczenia, czyli przeszacowania wartości nieruchomości. Decydując się na taką polisę, płacisz wysoką składkę, a mimo tego, wysokość odszkodowania nie osiągnie maksymalnej sumy wpisanej w umowę, nawet podczas całkowitych strat. Jak zatem widzisz, to ile wyniesie odszkodowanie, zależy od tego, ile warta jest nieruchomość, a zatem kluczowe jest jej prawidłowe wycenienie.

Jakie są ograniczenia w ubezpieczeniu mieszkania?

W ubezpieczeniu mieszkania istnieją także limity odpowiedzialności, które dotyczą wysokości odszkodowania. Warto zwrócić na nie uwagę przed podpisaniem umowy. Towarzystwa ubezpieczeniowe zastrzegają sobie bowiem prawo do pokrycia kosztów w sytuacjach, których liczba jest określona w ciągu roku. Jednocześnie podają także ich maksymalny koszt jednorazowy. Na przykład: w ciągu roku możemy skorzystać 4 razy ze wsparcia hydraulika, a każda jego wizyta będzie opłacona z ubezpieczenia, o ile jej koszt wyniesie maksymalnie 400 zł.

Jakie są ograniczenia w ubezpieczeniu mieszkania?

Każda polisa mieszkaniowa zawiera także listę wyłączeń odpowiedzialności. Za co nie zapłaci ubezpieczyciel? Zdarzenia, za które nie otrzymasz odszkodowania mogą stanowić m.in. zniszczenia mienia pod wpływem alkoholu. Wszystkie tego typu zdarzenia są opisane w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU), dlatego warto się z nim dokładnie zapoznać przed podpisaniem umowy.

Jak znaleźć lepszego ubezpieczyciela?

Ubezpieczenie mieszkania warto przeanalizować pod kątem warunków oferty, jak i sumy ubezpieczeniowej. Poszukiwanie najlepszego wariantu może zająć nawet kilka dni, ale na szczęście nie trzeba tego robić samodzielnie. Już wkrótce na naszej stronie znajdziesz wygodny formularz, który pomoże Ci odszukać idealne ubezpieczenie online. Wystarczy, że podasz swoje podstawowe dane oraz określisz swoje potrzeby, a nasza

Ubezpieczenie mieszkania – na co zwrócić uwagę? Przede wszystkim na zakres polisy, sumę ubezpieczenia i listę wyłączeń odpowiedzialności. Wybierz najlepszą ofertę i ochroń swoje mieszkanie przed konsekwencjami nieprzewidzianych zdarzeń.

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker

Grzegorz Majker – absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego, kierunek rachunkowość. Od dekady zajmuje się ubezpieczeniami. Specjalizuje się w polisach turystycznych oraz ubezpieczeniach komunikacyjnych. Prywatnie ojciec bliźniaków i miłośnik seriali na Netflixie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

5 sytuacji, w których warto wykupić ubezpieczenie nieruchomości

Dom czy mieszkanie zwykle stanowią główną część majątku przeciętnego Polaka. Jego zniszczenie, zdewastowanie czy ograbienie może spowodować ogromne problemy oraz straty finansowe. Na wypadek takich okoliczności można się jednak odpowiednio zabezpieczyć, inwestując w stosowną polisę. Przedstawiamy 5 sytuacji, […]

więcej
Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Gdzie znaleźć korzystną polisę na mieszkanie?

Zastanawiasz się, czy i dlaczego kupić ubezpieczenie mieszkania? W takim razie w tym artykule postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości. Przybliżymy nieco kwestię, jakie są zalety posiadania polisy mieszkaniowej i wskażemy, co powinna ona zawierać. Poza wyjaśnieniem, dlaczego warto […]

więcej
Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Na czym polega ubezpieczenie mieszkania?

Masz własne mieszkanie, ale do tej pory nie zastanawiałeś się nad polisą ochronną mienia? A może dopiero planujesz zakup nieruchomości i chcesz wiedzieć, na czym polega ubezpieczenie mieszkania? W tym artykule nieco przybliżymy tę kwestię i podpowiadamy, kiedy […]

więcej
Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego – kiedy tak, a kiedy nie?

Nieruchomości na wynajem są świetnym źródłem dochodu pasywnego. Mogą gwarantować stały, satysfakcjonujący zarobek przez wiele lat. Aby jak najlepiej je wykorzystać, powinno się odpowiednio o nie zadbać. Wyjaśniamy, kiedy warto wykupić ubezpieczenie mieszkania inwestycyjnego! Nieruchomości są niezwykle cennym […]

więcej