Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

Tanie AC? Jak zaoszczędzić na autocasco, żeby było bezpiecznie?

4.5/5 - (Ocen: 2)

Cena ubezpieczenia AC może być wysoka, co nie zachęca do zakupu. Jednocześnie autocasco gwarantuje ochronę, która jest bardzo korzystna, zwłaszcza gdy jeździsz i parkujesz w dużym mieście. Przeczytaj artykuł i przekonaj się, jak znaleźć ofertę ubezpieczenia AC atrakcyjną zarówno pod względem zakresu, jak i ceny. Sprawdź również, czym jest minicasco.

Co wpływa na cenę ubezpieczenia AC?

Cenę ubezpieczenia AC wylicza się na podstawie tych samych danych, które bierze się pod uwagę w momencie wybierania podstawowej polisy OC. Są to dane dotyczące:

  • Ciebie jako osoby (np. miejsce zamieszkania, stan cywilny, fakt posiadania dzieci),
  • Ciebie jako kierowcy (np. długość posiadania prawa jazdy, historia kolizji),
  • współwłaścicieli samochodu,
  • pojazdu (np. marka, model, wiek, wielkość silnika).

Sprawdź ceny OC i AC

Im dłużej prowadzisz, im mniej powodujesz szkód na drodze oraz im nowszy masz samochód, tym mniejsze ryzyko spowodowania szkody. Ubezpieczyciel dowartościowuje to niższą składką AC.

CENA UBEZPIECZENIA AC A ZAKRES OCHRONY

Na to, ile kosztuje AC, wpływ ma również zakres polisy. Zauważ, że OC jako ochrona obowiązkowa ma ten sam zakres niezależnie od firmy, która je oferuje. Przeciwnie autocasco. Zanim wykupisz ubezpieczenie AC, koniecznie przeczytaj OWU (Ogólne Warunki Ubezpieczenia) i sprawdź, w jakich sytuacjach jesteś chroniony. Zapoznaj się także z wykluczeniami, czyli czynnikami sprawiającymi, że ubezpieczyciel ma prawo odmówić wypłacenia odszkodowania z AC. Jest to np. spowodowanie kolizji pod wpływem alkoholu.

Jak wyszukać tanią ofertę w kalkulatorze AC?

Jeśli zależy Ci na otrzymaniu ubezpieczenia AC w korzystnej cenie, nie kupuj go osobno. Decydując się na pakiet OC+AC, możesz liczyć na korzystniejszą ofertę. Zapoznaj się także z dziesięcioma sposobami na obniżenie składki ubezpieczenia. Dzięki nim możesz cieszyć się z pełnej ochrony, wydając niewiele pieniędzy.

znajdź ubezpieczenie w kalkulatorze ac

Użyj kalkulatora polis samochodowych dostępnego na stronie KioskPolis.pl i podaj niezbędne dane: Twoje, współwłaścicieli oraz samochodu. Zaznacz pole z zakresem ochrony. OC jest wybrane domyślnie, więc musisz wskazać jedynie ubezpieczenie AC. Następnie obejrzyj listę wyników ułożoną od najtańszych do najdroższych.

Podczas porównywania wyników zwróć uwagę na:

  • różnice w składkach OC/AC – czasem wynoszą jedynie kilka złotych, a zakres droższej polisy jest znacznie korzystniejszy,
  • wysokość sumy ubezpieczenia AC – im wyższa, tym więcej pieniędzy otrzymasz w przypadku poważnego uszkodzenia samochodu, szkody całkowitej lub kradzieży,
  • listę wykluczeń – znajdziesz ją w dokumencie OWU załączonym w szczegółach każdej z ofert,
  • dodatkowe udogodnienia – mogą to być ochrona zniżek, Bezpośrednia Likwidacja Szkód, ochrona opon czy darmowa Zielona Karta.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Pamiętaj, że po upłynięciu okresu ochronnego ubezpieczenie AC nie przedłuży się automatycznie. Jeśli będziesz chciał nadal z niego korzystać, musisz wykupić je od nowa. Ponadto autocasco ulegnie „wytraceniu”, gdy wykorzystasz całą sumę ubezpieczenia na naprawy szkód.

Ile kosztuje AC, a ile minicasco?

Maksymalną oszczędność przy zakupie ubezpieczenia AC umożliwia wybór pomniejszonego pakietu, czyli minicasco. Najczęściej zapewnia ono ochronę w przypadku szkody całkowitej, kradzieży oraz szkód powstałych w wyniku działania sił natury (np. powodzi, pożaru). Dokładny zakres znajdziesz w OWU.

odszkodowanie z ubezpieczenia ac za pożar auta

Minicasco kosztuje mniej od autocasco – to zaleta. Pamiętaj jednak o wadzie, czyli braku odszkodowania, gdy samochód ulegnie samoistnej awarii lub zostanie uszkodzony na parkingu przez wandali, a także gdy wdasz się w kolizję. Jeśli posiadasz nowy samochód, wybór pomniejszonego ubezpieczenia AC może nie być najlepszym wyjściem. Zanim się na nie zdecydujesz, skorzystaj z porównywarki ubezpieczeń KioskPolis.pl i przekonaj się, czy w przygotowanym przez Ciebie budżecie znajdziesz korzystniejsze autocasco. 

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Więcej artykułów i porad
Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Terminy zgłoszenia szkody z ubezpieczenia AC (autocasco)

Czy wiesz, że przekraczając termin zgłoszenia szkody, możesz otrzymać niższe odszkodowanie po wypadku samochodowym z ubezpieczenia AC? Koniecznie sprawdź, ile dni masz na powiadomienie ubezpieczyciela o kolizji, wypadku lub kradzieży. Zapoznaj się z dodatkowymi informacjami na temat autocasco […]

więcej
7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

7 zalet posiadania ubezpieczenia AC

Ponieważ zgodnie z przepisami obowiązkową polisą jest tylko OC, wielu kierowców ogranicza się wyłącznie do tego świadczenia. Odpowiedzialne osoby inwestują jednak jeszcze w dodatkową ochronę, w szczególności w autocasco. Przedstawiamy 7 zalet posiadania ubezpieczenia AC! Składki dodatkowych polis […]

więcej
„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

„Zwrot” ubezpieczenia kupionego online – czy to w ogóle możliwe?

Kilka dni temu kupiłeś polisę ubezpieczeniową i zorientowałeś się, że mogłeś wybrać bardziej przystępną ofertę? A może okazało się, że jednak nie będzie Ci potrzebna? Wiele osób zastanawia się, czy w takiej sytuacji można w jakiś sposób odstąpić […]

więcej
Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Ile kosztuje AC i Assistance samochodu terenowego?

Samochody terenowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ świetnie sprawdzają się w zasadzie na wszystkich drogach. Uznaje się je za bezpieczne, wygodne w prowadzeniu i mało problematyczne. Czy ubezpieczyciele są tego samego zdania? Sprawdziliśmy, ile kosztuje AC i Assistance […]

więcej