Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa – jak się zachować?

Szkoda parkingowa może przydarzyć się każdemu. Koniecznie przeczytaj artykuł i dowiedz się, co powinieneś zrobić zarówno w sytuacji, gdy to Ty będziesz poszkodowany, jak i kiedy sam doprowadzisz do szkody parkingowej. Sprawdź, jak uzyskać odszkodowanie z OC sprawcy lub z polisy dodatkowej autocasco. Zapamiętaj te informacje na przyszłość!

Czym jest szkoda parkingowa?

Szkoda parkingowa to zazwyczaj drobne z w skutkach zdarzenie, do którego doszło na parkingu. Najpopularniejsze przykłady szkód parkingowych to zarysowana karoseria, wgniecione drzwi, zbita lampa, przetrącone lusterko. Dochodzi do nich w wyniku roztargnienia lub z powodu ciasnego parkowania dwóch aut. Niekiedy zdarza się, że za szkodę parkingową odpowiada chuligan, który celowo przejedzie gwoździem po boku auta lub przebije oponę.

Sprawdź ceny OC i AC

Jeżeli to Ty doprowadziłeś do szkody parkingowej, nie uciekaj z miejsca zdarzenia, bo mogą Ci grozić poważne konsekwencje, zwłaszcza jeśli znajdą się świadkowie lub na parkingu jest monitoring. Jeżeli nie prowadziłeś po pijaku lub bez uprawnień, nie będziesz zobowiązany do wypłacania odszkodowania z własnej kieszeni. Koszty naprawy uszkodzonego pojazdu pokryje Twoje obowiązkowe ubezpieczenie OC. Również w odwrotnej sytuacji: jeśli to Ty zostałeś poszkodowany, możesz liczyć na wypłatę pieniędzy z OC sprawcy.

Przekonaj się, jak uzyskać odszkodowanie, gdy dojdzie do kolizji, a sprawca ucieknie z miejsca zdarzenia.

szkoda parkingowa i parking

Jak zachować się po zauważeniu szkody parkingowej?

Jeżeli doprowadzisz do szkody parkingowej, masz dwa wyjścia:

 • zostawienie kartki ze swoimi danymi za wycieraczką właściciela uszkodzonego auta – ten krok uznaj za ostateczność, np. jeśli bardzo się spieszysz i nie możesz poczekać na kierowcę,
 • zaczekanie na kierowcę i dopełnienie niezbędnych formalności na miejscu. Do formalności należy spisanie oświadczenia o szkodzie parkingowej, które znajdziesz albo w internecie (możesz wozić kartkę w samochodzie), albo sporządzicie odręcznie. Nie musisz wzywać policji, o ile zgadzacie się co do winy oraz przebiegu zdarzenia.

SPRAWCA NIE WIE, ŻE DOSZŁO DO SZKODY PARKINGOWEJ – CO WTEDY?

Jeżeli uszkodziłeś czyjś samochód podczas wyjeżdżania z ciasnego parkingu, ale nie wiedziałeś o tym, możesz spodziewać się telefonu ze strony ubezpieczyciela, który powoła się na warunki ubezpieczenia i zażąda od Ciebie zwrotu środków, które wypłacił poszkodowanemu. Jeśli czujesz się niewinny, powołaj się na niewiedzę o wyrządzeniu szkody parkingowej i postaraj się ją udowodnić.

Jak wygląda oświadczenie o szkodzie parkingowej?

Rozsądnym rozwiązaniem jest wydrukowanie przykładowego wzoru oświadczenia o szkodzie parkingowej i wożenie go w schowku auta. Niestety kierowcy rzadko podejmują tego typu kroki, zanim dojdzie do rzeczywistego zdarzenia.

Jeśli nie dysponujesz gotowym wzorem, nie martw się – Ty i poszkodowany kierowca możecie spisać go odręcznie. Dokument powinien zawierać: datę i miejsce zdarzenia, dane Twoje i poszkodowanego, dane Waszych samochodów oraz opis okoliczności, w jakich doszło do szkody parkingowej. Nie zapomnij też podać poszkodowanemu numeru polisy i nazwy towarzystwa ubezpieczeniowego.

szkoda parkingowa i przetrącone lusterko

Pamiętaj, że o odszkodowanie możesz ubiegać się także w sytuacji, w której do szkody doszło np. w wyniku niepoprawnego zabezpieczenia budynku czy rusztowania, przy którym zaparkowałeś. Musisz wykazać, że szkoda stanowi efekt zawinionego działania lub zaniechania właściciela budynku.

Porównaj ceny ubezpieczeń

Za szkodę parkingową, gdy nie będzie się dało ustalić sprawcy, uzyskasz również z własnego ubezpieczenia AC. To polisa dodatkowa, ale bardzo przydatna. Jeżeli jeszcze jej nie masz, podczas przedłużania obowiązkowego OC przemyśl wybór pakietu OC+AC.

Renata Bardyś

Renata Bardyś

Renata Bardyś – praca jako agent ubezpieczeniowy miała być tylko epizodem, ale stała się jej sposobem na życie. Już w pierwszym roku swojej kariery odkryła, że ma smykałkę do wyszukiwania najtańszych polis. Prywatnie lubi podróżować – zawsze z odpowiednim ubezpieczeniem turystycznym i czyta co najmniej 26 książek rocznie.

Dodaj komentarz

Komentarze (2)

 • Obywatel
  - -

  Witam,

  A co w przypadku, gdy poszkodowany ewidentnie celowo źle zaparkował samochód, aby utrudnić parkowanie i co za tym idzie spowodować stłuczkę?
  Np złośliwy sąsiad.

  Pozdrawiam

  • Iwona Sowuska
   - -

   W opisanej przez Pana sytuacji, trudno jednoznacznie stwierdzić, że rzeczywiście szkoda parkingowa odbyła się w skutek tzw: „sąsiedzkiej złośliwości”, ale takie sytuacje również mają miejsce. W takim przypadku warto sprawdzić czy w miejscu parkowania nie znajdywał się monitoring i skontaktować się z policją z prośbą o udostępnienie nagrania lub zweryfikować czy na miejscu zdarzenia nie było naocznych świadków i niezwłocznie skontaktować się z Towarzystwem Ubezpieczeniowym.

Więcej artykułów i porad

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Rezygnacja z ubezpieczenia OC PZU – wyjaśniamy, o czym musisz pamiętać

Jesteś niezadowolony z tego, jak wygląda ubezpieczenie samochodu w PZU lub kończy Ci się umowa i znalazłeś lepszą ofertę? Nie musisz godzić się na wysokie składki czy mało korzystne usługi! Wyjaśniamy, jak przebiega rezygnacja z ubezpieczenia OC w […]

więcej
Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Ile kosztuje ubezpieczenie taksówki?

Pojazdy wykorzystywane w celach zarobkowych są o wiele bardziej eksploatowane i częściej narażone na różne niebezpieczeństwa. Szczególnie kłopotliwe są auta przeznaczone do przewozu ludzi. Czy właściciele takich samochodów muszą płacić więcej niż przeciętni kierowcy? Wyjaśniamy, ile kosztuje ubezpieczenie […]

więcej
Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019?

Wraz ze wzrostem płacy minimalnej, rosną także kary za brak ważnego ubezpieczenia OC. Zapominalstwo może być w tym roku naprawdę kosztowne. Sprawdziliśmy, jakie kary grożą za brak ubezpieczenia w 2019! SPIS TREŚCI Ile wynoszą kary za brak ubezpieczenia […]

więcej
Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu – zobacz, jak się chronić

Kradzież samochodu może zdarzyć się wszędzie – nie zawsze jesteś w stanie to przewidzieć, a złodzieje czają się nawet na osiedlach strzeżonych czy w zatłoczonych miejscach publicznych. Czy jest jednak coś, co możesz zrobić, aby nie stracić i […]

więcej