Co obejmuje OC samochodu? Czy zakres ubezpieczenia OC możesz wybrać sam, by zaoszczędzić? Sprawdź najważniejsze informacje dotyczące obowiązkowej polisy komunikacyjnej i przekonaj się, przed czym Cię chroni. Wylicz w naszym kalkulatorze OC składkę, by móc skorzystać z oferty najkorzystniejszej dla Ciebie finansowo.
Z tego artykułu dowiesz się:
Czy zakres ubezpieczenia OC wybiera się dowolnie?
Szukając ubezpieczeń komunikacyjnych dla samochodu, możesz natknąć się na nazwy takie jak OC, AC, NNW i assistance. Z wymienionych polis obowiązkowa jest tylko pierwsza: OC. Została dedykowana posiadaczom pojazdów mechanicznych, a więc nie tylko samochodów.
Co ważne, o ile zakres ubezpieczenia autocasco bądź NNW możesz wybrać u ubezpieczyciela i dopasować do swoich potrzeb, o tyle zakres ubezpieczenia OC jest niezmienny. Określa go Ustawa z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. Jedyny zmienny element stanowi cena, ta bowiem zależy od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jest wyliczana na podstawie różnych danych, np. dotyczących Ciebie (wiek, długość posiadania prawa jazdy, miejsce zamieszkania), jak i samochodu (marka, pojemność silnika).
Co obejmuje OC samochodu?
Zakres ubezpieczenia OC pojazdu obejmuje różnego rodzaju szkody. Przez szkodę rozumie się śmierć – natychmiastową oraz będącą następstwem zdarzenia, uszkodzenie ciała w jakimkolwiek stopniu, rozstrój zdrowia oraz jego utratę, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Do szkody może dojść podczas jazdy (kolizja, wypadek), wsiadania i wysiadania, załadunku lub rozładunku, zatrzymywania i ruszania, postoju oraz garażowania.
Co obejmuje ubezpieczenie OC? Oto przykładowe koszty:
- wycena i naprawa pojazdu osoby poszkodowanej w wypadku,
- holowanie samochodu poszkodowanego,
- postój tego pojazdu na strzeżonym parkingu,
- leczenie osób poszkodowanych,
- zapobieganie zwiększania szkody,
- dodatkowego badania technicznego pojazdu po szkodzie.
WSKAZÓWKA
Zakres OC może obejmować także obronę podczas postępowania karnego oraz zastępstwo prawne w postępowaniu cywilnym. Muszą one jednak zostać podjęte na polecenie towarzystwa ubezpieczeniowego, bądź też ubezpieczyciel wyraża na nie zgodę.
Co gwarantuje OC?
Ubezpieczenie OC to polisa majątkowa. Na podstawie zapisu z Ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych zwalania z ponoszenia kosztów własnych przez osoby, które spowodowały wypadek, kolizję lub inną szkodę na drodze osobom trzecim. Z tego względu posiadanie OC jest gwarancją, że jeśli dojdzie do poważnego i kosztownego wypadku, nie będziesz musiał brać kredytu i pokrywać kosztów naprawy czy leczenia sam.
Należy jednak pamiętać, że ustawa zwalania z pokrywania kosztów na ścisłych warunkach. Jeżeli doprowadzisz do wypadku, ponieważ spożyłeś alkohol lub byłeś pod wpływem środków odurzających, wypłaci środki poszkodowanym, natomiast w dalszej kolejności zwróci się do Ciebie z żądaniem zwrotu pieniędzy za załamanie umowy.
Nigdy nie zapominaj o regularnym płaceniu składek OC. Jeśli uważasz, że są zbyt wysokie, zmień towarzystwo ubezpieczeniowe, wypowiadając umowę maksymalnie w przedostatnim dniu okresu ochronnego. Pamiętaj jednak, by wcześniej znaleźć alternatywę. Oblicz składkę w naszym kalkulatorze OC i znajdź dla siebie najatrakcyjniejsze rozwiązanie!
Sprawdź również: